Anda di halaman 1dari 12

SEKOLAH KEBANGSAAN PEREMPUAN JALAN BATU, KUALA LUMPUR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 2 Gemilang
3. Bilangan Murid : 33 orang
4. Tarikh : 11 Januari 2023
5. Hari : Rabu
6. Masa : 7:40 pagi hingga 9:10 pagi
7. Tema : Integriti
8. Tajuk : Pesan Ibu Ayah
9. Kemahiran Fokus : Aspek Seni Bahasa – Lagu kanak-kanak

10. Standard Kandungan


4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan keindahan dan kesantunan
bahasa serta mempersembahkannya secara kreatif.

11. Standard Pembelajaran


4.3.3 Mempersembahkan lagu;
i. kanak-kanak.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
i. Melengkapkan sekurang-kurangnya tiga daripada empat rangkap lirik “Pesan Ibu
Ayah” dengan perkataan yang sesuai.
ii. Mempersembahkan sekurang-kurangnya tiga daripada empat rangkap lagu
“Pesan Ibu Ayah” dengan irama yang betul.
13. Sistem Bahasa
 Tatabahasa: morfologi – bentuk kata
 Ejaan dan tanda baca
 Sebutan dan intonasi
 Kosa kata: Ikhlas, Terpuji

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Pendidikan Islam (Akhlak)
 Nilai Murni: Keberanian, keyakinan, baik hati, kasih sayang
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar menggunakan multimedia (Canva dan
video animasi)
 Kreativiti: Menjana idea melalui bahan bantu belajar
 Elemen Kemahiran Insaniah : Kemahiran komunikasi
 Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.6 Keinginan keppada maklum balas segera
EK 1: 1.10 Berorientasikan pencapaian: menyiapkan tugasan dalam masa yang
ditetapkan

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 Kemahiran Berfikir: menjana idea, menganalisis, menghubung kait, memahami
 Kecerdasan Pelbagai: muzik, interpersonal
 Belajar Cara Belajar: memproses dan mengumpul maklumat, bacaan mekanis
 Pembelajaran Kontekstual: menghubungkait pembelajaran dengan pengalaman
dalam kehidupan seharian
 Teknik: Soal jawab, pembelajaran berpusatkan murid, berpusatkan bahan
 Kemahiran Insaniah: Pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan masalah,
kemahiran Komunikasi
 Kemahiran Berfikir Aras Tinggi: Mengaplikasi
 Pedagogi Masa Kini: Literasi Teknologi Maklumat dan Komunikasi
 Pentaksiran Bilik Darjah :
1. Kaedah Pentaksiran – Lisan, Penulisan
2. Insrumen PBD - Catatan Pentaksiran, Lembaran Kerja
16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1. Kelengkapan LCD 1
2. Slaid Interaktif (Canva) 1
3. Lirik lagu “Pesan Ibu Ayah” (Canva) 1
5. Gambar Ibu Bapa 1
6. Video lagu “Tanya Sama Pokok” 1
7. Video lagu “Pesan Ibu Ayah” 1
8. Lembaran kerja 33
9. Buku aktiviti (Pengukuhan) 33
10. Batang Aiskrim (Nama Murid) 33

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid mengetahui cara-cara untuk menyayangi ibu bapa.
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
PENGURUSAN  Memastikan murid Peralatan yang sesuai
 Membersihkan bilik
BILIK DARJAH membersihkan kawasan meja
darjah
(5 minit) dan kelas
 Membuang sampah
 Memastikan murid bersedia
sarap
untuk sesi PdPc
Set Induksi Tayangan Gambar:  Murid ditayangkan sekeping BBM
(5 minit) Soal Jawab gambar berkaitan ibu bapa.  Gambar ibu bapa
 Murid meneliti gambar yang
dipaparkan oleh guru. Teknik
 Murid-murid bersoal jawab  Soal jawab
dengan guru tentang gambar
(Rujuk Lampiran 1) tersebut. KB

Soalan guru:  Murid dibimbing oleh guru  Menghubungkait


untuk menghubung kait pengalaman
(i) Gambar ini
gambar tersebut dengan isi (TB: 10. Mengumpul
menunjukkan apa?
pelajaran hari ini. data melalui semua
(ii) Adakah kamu
deria)
sayang kepada ibu
bapa?
Pembelajaran
(iii) Bagaimanakah cara
Konstruktivisme
untuk menyayangi ibu
 Menghubungkaitk
bapa kamu?
an gambar
dengan tajuk
Jangkaan jawapan: pembelajaran
(TB: 8. Menggunakan
(i) Gambar ibu bapa
pengetahuan lepas ke
dan anak
situasi baharu)
(ii) Sayang
(iii) Menolong ibu bapa
di rumah, mendengar
kata ibu bapa.
Langkah 1 Tayangan lagu “Tanya  Murid ditayangkan video lagu BBM:
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
(20 minit) Sama Pokok” “Tanya Sama Pokok”.  Petikan lirik lagu
 Murid menyanyikan lagu  Video lagu
“Tanya Sama Pokok” dengan  Slaid interaktif
iringan muzik.
 Murid dipaparkan lirik lagu Ilmu:
“Pesan Ibu Ayah”  Pendidikan Islam
Lirik lagu “Pesan Ibu  Murid membaca lirik lagu (Akhlak)
Ayah” “Pesan Ibu Ayah” dengan
bimbingan guru. TMK
 Beberapa orang murid diminta  Canva
untuk membaca rangkap lagu
tersebut secara mekanis. Teknik:
 Penerangan
 Perbincangan

BCB:
 Bacaan mekanis
 Kemahiran
membaca
KP:
 Muzik

Nilai Murni
 Kerajinan

Langkah 2 Melengkapkan petikan  Murid diminta untuk Bahan Bantu


(25 minit) lirik “Pesan Ibu Ayah” mengingati lirik lagu “Pesan Mengajar:
Ibu Ayah”.  Lembaran kerja
Lembaran kerja
 Murid diberikan lembaran  Batang Aiskrim
kerja. (Nama Murid)
 Murid diminta untuk
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
melengkapkan lirik lagu KI:
berdasarkan pilihan jawapan  Kemahiran
yang diberikan. Berkomunikasi
 Murid dipilih secara rawak
untuk memberikan jawapan. PAK 21 (6C/6K):
 Murid bersama-sama guru  Komunikasi
membincangkan jawapan  Kritis
 Guru memberikan
penerangan ringkas Nilai Murni:
berkenaan isi yang  Kerajinan
terkandung di dalam lirik lagu  Baik Hati
“Pesan Ibu Ayah”
 Murid melakukan sumbang KBAT
saran berkaitan lirik lagu
 Perluasan
dengan bimbingan guru.
pengalaman sedia
ada murid
PBD
 Kaedah-
Penulisan (Isi
tempat kosong)
 Instrumen-
Lembaran Kerja

Penilaian Objektif (i)

Langkah 3 Persembahan Lagu Penilaian BBM:


(30 minit) “Pesan Ibu Ayah”  Murid mendengar lagu “Pesan  Buku Aktiviti
Ibu Ayah”  Batang Aiskrim
Video Lagu “Pesan
 Murid dibimbing oleh guru (Nama Murid)
Ibu Ayah”
untuk menyanyikan lagu  Video lagu
“Pesan Ibu Ayah”.  Lirik lagu
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
 Murid menyanyikan lagu
“Pesan Ibu Ayah” dengan Teknik/ Pendekatan/
iringan muzik Kaedah:
 Murid diagihkan kepada  Pemusatan murid
beberapa kumpulan.  Pemusatan bahan
Pengukuhan – Buku
 Setiap kumpulan menerima KP:
Aktiviti
rangkap lagu yang perlu  Muzik
dipersembahkan.
 Murid secara berkumpulan PBD
mempersembahkan lagu  Kaedah- Lisan
“Pesan Ibu Ayah” mengikut (Menyanyikan
urutan. lagu kanak-kanak)
 Guru memberi penilaian  Instrumen-
kepada persembahan murid
Catatan
Pentaksiran
Pengukuhan
 Murid perlu melengkapkan
Penilaian Objektif (ii)
lirik lagu yang terdapat di
dalam buku aktiviti.
 Murid bersama-sama guru
membincangkan jawapan.

Penutup Penutup kognitif  Murid merumus aktiviti yang KB


(5 minit)  Rumusan isi telah dipelajari pada hari ini.  Merumus
pelajaran
 Murid menyatakan nilai yang Nilai murni:
Penutup Sosial diperoleh sepanjang proses  Kerajinan
 Pujian atas usaha pembelajaran pada hari ini.  Kasih Sayang
dan kejayaan
 Guru memberi pujian APMK:
kepada murid-murid atas  Pembelajaran
komitmen yang diberikan
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
oleh mereka. terarah kendiri

KP:
Interpersonal
Refleksi
Sesi PdPc berjalan secara bersemuka. Kehadiran murid adalah pada tahap baik. Sebahagian
besar murid dilihat aktif semasa sesi PdPc dijalankan. Hal ini disebabkan murid terdorong
dengan penggunaan video animasi dan lagu kanak-kanak. Secara rumusnya, murid berjaya
mencapai kedua-dua objektif pembelajaran yang telah ditetapkan. Namun, masih terdapat
beberapa penambahbaikan yang perlu dilakukan antaranya, persediaan kelengkapan LCD di
kelas kerana memerlukan masa.

Cadangan penambahbaikan:

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia:


____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
LAMPIRAN

Video Lagu “Tanya Sama Pokok”


Pautan: https://youtu.be/WpEfeXp9B4U

Petikan Lirik Lagu “Pesan Ibu Ayah”


LAMPIRAN

Lembaran kerja
LAMPIRAN

Video Lagu “Pesan Ibu Ayah”


Pautan: https://youtu.be/rL2jKYOPURA
