Anda di halaman 1dari 16

1.

0 PENGENALAN

Rancangan Pelajaran Harian (RPH) adalah satu bahan rujukan dan garis panduan untuk guru
dalam bilik darjah. RPH dirancang dengan tujuan menghasilkan pengajaran yang lebih
sistematik dan efektif supaya dapat mencapai objektif standard pembelajaran dengan berkesan.
RPH juga merupakan satu langkah bagi guru untuk merancang apa yang perlu murid pelajari
dan bagaimana guru tersebut harus menyampaikannya dengan pelbagai kaedah dan teknik
pengajaran yang sesuai, (Fredericks dalam Ghazali, Rabi, Wahab, Rohaizad & Rahman, 2018).
Perkara ini juga disokong oleh Esah Sulaiman (2004) yang menyatakan bahawa perancangan
pengajaran merupakan keputusan yang harus dibuat oleh guru mengenai perkara yang hendak
diajar dan bagaimana untuk mengajar supaya murid dapat memahami isi pelajaran.

Dalam penyediaan RPH yang berkesan, guru harus merancang aktiviti dengan teliti
khususnya penekanan terhadap isi pelajaran yang perlu diajar mengikut topik yang telah
ditetapkan oleh pihak sekolah, (Rosnani Hashim, Wan Mazwati Wan Yusoff, Suhailah Hussien,
Madihah Khalid & Rosemaliza Kamalludeen, 2018). Selain itu, pembinaan dan pengubahsuaian
aktiviti PdP mestilah bersesuaian dengan tahap pengetahuan dan kemahiran murid supaya
proses PdP tersebut mampu memberi kesan yang positif kepada pemahaman mereka. Hal ini
dapat dikaitkan dengan pemerhatian Ravikumar K.Varatharaj (2015) tentang respon guru
terhadap amalan penyediaan RPH yang harus mengambil kira pencapaian murid di dalam
pentaksiran. Pemilihan model pengajaran yang tepat dan sesuai juga harus dititikberatkan oleh
guru supaya perancangan proses PdP tersebut boleh diaplikasikan dalam pengajaran bilik
darjah abad ke-21. Contohnya, Model ASSURE yang menekankan penggunaan media dan
teknologi dalam merancang sesuatu RPH, (Akhiar Pardi & Shamsina Samsuddin, 2010).

Antara kebaikan penghasilan RPH adalah guru dapat memberi galakan kepada murid
untuk lebih bertanggungjawab dalam pengurusan dan pengendalian terhadap kaedah belajar
mereka sendiri dengan tujuan menyiapkan tugasan berdasarkan objektif pembelajaran,
(Zaharah Che Isa & Nurulwahida Azid, 2016). Guru yang mempunyai perancangan pengajaran
yang baik, tugasnya dikira separuh selesai, (Moonsri & Pattanajak, 2013). Malah, sekiranya
pengajaran tidak dapat dirancang dengan sistematik, kesannya dapat dilihat dari segi
ketidaklancaran proses PdP, aktiviti yang membosankan dan sukar untuk melahirkan modal
insan yang dihasratkan oleh kerajaan. Oleh itu, guru perlu mahir dan menguasai kemahiran
merancang RPH dengan betul. Setiap RPH yang dihasilkan perlulah merujuk Dokumen
Standard Kurikulum Dan Pentaksiran (DSKP) Bahasa Melayu Sekolah Rendah dan guru harus
mengetahui setiap Elemen Pengisian Kurikulum (EPK) yang berkaitan dan sesuai dengan
aktiviti yang dihasilkan.

1
2.0 PENULISAN RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH)

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajar : Bahasa Melayu


2. Tahun : 3 Arif
3. Bilangan Murid : 16 orang
4. Tarikh : 3 Mac 2019
5. Hari : Khamis
6. Masa : 9.00 hingga 10.00 pagi
7. Tema : Kekeluargaan
8. Tajuk : Kisah Keluarga

9. Kemahiran Fokus: Aspek Tatabahasa

10. Standard Kandungan


5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.

11. Standard Pembelajaran


5.1.2 Memahami dan menggunakan kata kerja mengikut konteks;
(i) kata kerja aktif – transitif dan tak transitif

12. Objektif Pembelajaran :


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :-

i. Menyatakan empat kata kerja aktif tak transitif yang disimulasikan oleh rakan
dengan betul.
ii. Membina tiga ayat dengan menggunakan kata kerja aktif transitif dengan tepat
berdasarkan objek yang diberi.

13. Sistem Bahasa


 Kosa kata: ibu bapa, keluarga, abang
 Sebutan dan intonasi jelas
 Ayat yang gramatis

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Pendidikan Jasmani, Muzik dan Moral
 Nilai Murni: Kerjasama, epatuhan, toleransi, kasih sayang
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK): Belajar melalui TMK
 Kreativiti dan inovasi: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi (mereka idea
gerakan badan)
2
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
 Kemahiran Berfikir (KB): Menghubung kait pengalaman, menjana idea.
 Didik Hibur: Aktiviti yang menarik dan menyeronokkan.
 Kecerdasan Pelbagai (KP): Verbal linguistik, interpersonal, muzikal dan kinestetik.
 Pembelajaran Kontekstual: Menghubung kait cerita dalam kehidupan seharian.
 Pembelajaran Konstruktivisme: Murid terlibat secara langsung dalam PdP.
 Pembelajaran Koperatif: Aktiviti perbincangan sesama ahli kumpulan.
 Kemahiran Belajar Cara Belajar (BCB): Sentiasa menambah pengetahuan baharu.

16. Bahan Bantu Mengajar (BBM)

Bil. Perkara Jumlah


1 Komputer riba 1
2 Projektor LCD 1
3 Pembesar suara 1
4 Video Lagu Umar dan Hana 1
5 Lirik lagu Umar dan Hana 1
6 Tag watak keluarga Maria 16
7 Lembaran kerja peta pokok 16
8 Mahjong 4
9 Marker 8
10 Kad situasi 4
11 Kad kata kerja 8
Bahan Maujud:
bunga 1
12 beg 1
baju 1
sayur 1
13 Buku cerita digital Si Tanggang 1
Lembaran kerja:
14 Pengayaan 10
Pemulihan 6

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid mengetahui beberapa nilai kekeluargaan yang perlu diterapkan dalam diri.
ii. Murid mengetahui imbuhan awalan kata kerja me-, men-, ber- dan ter-.

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran

 Kebersihan kelas
Pengurusan  Murid memastikan kelas BBM:
 Persediaan murid untuk bersih
3
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran

Bilik Darjah  Peralatan yang


 Murid bersedia untuk belajar sesuai
belajar
(2 Minit)

Tayangan Cerita Si  Guru menayangkan buku


Set Induksi BBM:
Tanggang cerita digital yang bertajuk Si
(5 minit)
Tanggang Yang Sombong.  Buku digital

 Murid mendengar cerita  Audio

dengan teliti. Ilmu:


https://www.storyjumper.co
m/book/index/59263445/SI  Murid dan guru bersoal  Pendidikan Moral

-TANGGANG-YANG- jawab berkaitan cerita yang


Nilai:
SOMBONG didengar.
 Patuh
 Guru dan murid
menghubungkaitkan cerita  Bijaksana
Contoh soalan: dengan tajuk pelajaran pada
KB:
hari itu.
1. Adakah kamu pernah
 Menjana idea.
mendengar cerita Si
Tanggang sebelum BCB:
ini?
 Mengumpul
2. Adakah keluarga
maklumat tentang
kamu penting dalam
keluarga Tanggang.
hidup kamu?
Pembelajaran
3. Mengapa kamu
Kontekstual:
sayang mereka?
 Menghubung kait
cerita dengan
kehidupan sebenar.

Jangkaan jawapan

1. pernah atau tidak


pernah.

2. Ya penting, kerana
kami sayang

4
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran

mereka.

3. Ibu bapa telah


menjaga kami
dengan penuh kasih
sayang.
BBM:
 Guru menerangkan kata
Langkah 1 ‘Aktiviti keluarga Maria’ kerja aktif tak transitif kepada  Kad situasi
 Tag watak
murid secara demostrasi.
(15 minit) Ciri-ciri kata kerja aktif Ilmu:
tak transitif:  Murid dibahagikan kepada
empat kumpulan.  Pendidikan Moral
 Boleh berdiri sendiri.  Pendidikan Jasmani
 Tanpa objek.  Setiap kumpulan akan Nilai:
Watak keluarga Maria diberikan satu kad situasi
beserta empat ‘tag watak’.  Kerjasama
 Toleransi
 Tag watak perlu dipakai oleh KB:
setiap murid.
 Menghasilkan idea
 Ibu  Setiap kumpulan perlu
 Ayah kreatif.
 Maria melakukan simulasi BCB:
 Amir berdasarkan situasi dan
watak yang diberikan di  Murid berkongsi

hadapan kelas. idea.


Situasi 1
Kreativiti dan
 Murid lain perlu meneka kata
i. Ibu memasak. inovasi:
kerja aktif tak transitif yang

ii. Ayah sedang makan. dilakukan oleh kumpulan Pergerakan badan


tersebut.
iii. Amir sedang minum. KP:
 Guru memperbetulkan
 Interpersonal
iv. Maria menyanyi. kesalahan murid dengan
 Verbal Linguistik
serta merta.  Kinestatik
 Muzikal

Situasi 2
Kemahiran Bahasa:
i. Ayah sedang berdiri.
 Mendengar dan
ii. Amir terjatuh. bertutur.

5
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran

iii. Ibu sedang duduk. Pembelajaran


Kontekstual:
iv. Maria sedang berjalan.
 Menghubung kait
dengan pengalaman
Situasi 3

i. Maria menangis. Pembelajaran


Konsruktivisme:
ii. Ibu sedang tidur.

 Murid berfikir untuk


iii. ayah sedang mandi.
menyelesaikan
iv. Amir sedang ketawa. masalah.

Pembelajaran

Situasi 4 Kopeatif:

i. Maria sedang menjerit.  Berbincang dalam


kumpulan
ii. Amir sedang bersenam.

iii. Ibu dan ayah sedang Penilaian Objektif (i)


berbual.

 Guru mendemostrasikan
Langkah 2 Aktiviti ‘Pelbagai Kata contoh kata kerja aktif BBM:
Kerja dalam 1 Objek’ transitif kepada murid.
(20 minit)  Bunga

 Baju
 Guru menyediakan sebuah
objek, kertas mahjong dan  Beg

marker untuk setiap  Sayur


kumpulan.
 Tag watak
 Murid berbincang sesama  Mahjong
Objek
ahli untuk menyenaraikan
 Marker
seberapa banyak kata kerja
Ilmu:
aktif transitif yang boleh
digunakan berdasarkan  Pendidikan Moral
objek.
 Pendidikan
6
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran

‘Tag watak Keluarga Jasmani


 Setiap kumpulan juga perlu
Maria’
membina sekurang- PAK 21:
Contoh ayat aktif kurangnya tiga ayat aktif  Gallery Walk
transitif:
transitif dengan betul
Nilai:
berdasarkan objek dan

Objek Sayur watak yang sedia ada di  Kerjasama


dalam kertas majong yang
a) Ibu potong sayur di  Toleransi
telah disediakan.
dapur.
b) Ayah tanam sayur di  Bijaksana
 Setiap kumpulan diberi masa
kebun. lima minit untuk berbincang. Pendekatan
c) Maria menyiram
berpusatkan murid:
sayur menggunakan  Pembentangan hasil tugasan
air. kumpulan dilaksanakan  Murid terlibat
secara ‘Gallery Walk’. secara langsung
Objek Beg
a) Ibu memegang beg. dalam aktiviti
 Kumpulan yang mampu
b) Maria angkat beg
menghasilkan lebih daripada
yang berat itu. Kemahiran Bahasa:
c) Amir membuka beg tiga ayat akan diberi hadiah.
sekolahnya.  Kemahiran Menulis
Objek Bunga
Didik Hibur:
a) Ibu mencium bau  Aktiviti yang
bunga Mawar. menyeronokkan
b) Ayah memberi bunga
kepada ibu. KB:
c) Amir petik bunga di
 Menjana idea
taman.

Objek Baju
KP:
a) Maria pakai baju
 Interpersonal
kuning.
b) Amir suka memilih  Verbal Linguistik
baju.
c) Ibu sedang  Kinestatik

membasuh baju.
Pembelajaran
Koperatif:

 Perbincangan

7
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran

berkumpulan

Penilaian Objektif (ii)

Aktiviti 1
BBM:
Langkah 3 Kata Kerja Aktif Transitif  Guru menyediakan lapan
 Kad kata kerja
kad kata kerja mengikut
(13 minit) Situasi: Maria sekeluarga
situasi tertentu yang terdiri  Tag Watak
sedang bergotong-royong
daripada kata kerja aktif
di halaman rumah. Ilmu:
transitif dan kata kerja aktif
tak transitif.  Pendidikan Moral

 Murid perlu membezakan Nilai:


kata kerja aktif transitif dan
 Kepatuhan
Kata Kerja Aktif Tak kata kerja aktif tak transitif
dengan menggunakan peta  Bijaksana
Transitif :
pokok.
Situasi : Keluarga Maria KP:
 Murid harus membina ayat
meluangkan masa  Verbal Linguistik
pendek berdasarkan kata
bersama-sama di ruang
kerja tersebut. Kemahiran:
makan.
 Kemudian, murid akan dipilih  kemahiran Menulis
untuk membaca jawapan
 Kemahiran
secara lisan.
Membaca

PAK-21:
Aktiviti 2
 Peta ‘i-Think’
Pengayaan
(Peta Pokok)
 Guru memberi lembaran kerja
Pengayaan kepada murid.

‘Teka Silang Kata’  Murid mengisi kotak kosong


menggunakan kata kerja yang
Petikan ayat :
sesuai berdasarkan ayat yang
1) Ibu sedang memasak diberikan.
lauk.
2) Adik sedang tendang  Guru membimbing murid

bola. sambil memerhati tingkah

8
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran

3) Ali sedang baca buku. laku mereka.


4) Kumar sedang makan
bersama ahli
keluarganya.
5) Mira sedang tidur di
bilik ibu.
6) Adik melintas jalan
raya.
7) Siti lari sambil
menangis teresak-
esak.
8) Emak sedang menjual
ikan.
9) Nadzmi melompat ke
atas riba ayahnya.

Pemulihan

Pemulihan

Mencari Kata Kerja  Guru memberi lembaran kerja

1) Ayah sedang minum. yang sesuai kepada murid.


2) Abang sedang mandi.
3) Ibu pimpin tangan
adik.  Murid mencari kata kerja yang
4) Kakak sedang
tersembunyi dengan betul.
menyanyi.
5) Siti melukis gambar  Guru membimbing murid
kucing. untuk melengkapkan
6) Emak membeli buah
tugasannya.
di pasar.
7) Adik mencubit pipi
akak.

Penutup Penutup Kognitif Teknik Soal Jawab BBM:

(5 minit) Contoh soalan :  Guru menyoal murid  Video dan lirik lagu
a) Apa nilai kekeluargaan
mengenai perkara yang
9
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran

yang kamu dapat dipelajari pada hari tersebut. Sayang Mama Papa
daripada pembelajaran
 Murid menjawab secara lisan. Ilmu:
kita harini?
 Guru membuat kesimpulan
 Pendidikan Moral
Jangkaan Jawapan keseluruhan.
Nilai:
Nilai murni:
 Kebijaksanaan
i) Menghormati ahli
keluarga  Rasional
ii) Sentiasa tolong
 Patuh
menolong antara
satu sama lain. KP:
iii) Tidak meninggikan
suara kepada ibu  Pendidikan Moral
bapa
 Pendidikan Muzik

Penutup Sosial KB:


Teknik Ganjaran
Video lagu Umar Hana  Menjana idea

https://www.youtube.com/ Teknik:
 Guru dan murid bernyanyi
watch?v=SRNBwxedEEI
 Soal Jawab
bersama-sama lagu Umar
dan Hana.  Peneguhan positif

 Guru memberi pujian kepada


semua murid.

 Guru dan murid sama-sama


bertepuk tangan kerana telah
Lirik lagu Sayang Mama
menunjukkan usaha yang
Papa
baik.
Saya ѕауаng Mama рара
Sеlаmаnуа,
Sауа ѕауаng Mаmа papa
Sеntіаѕа.

Mаmа dаn рара


сіntа hаtі kami ѕеlаmаnуа

10
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran

Terima kаѕіh Sауаng


kаmі sentiasa...

Mama sayang Omаr


Hаnа
Sеlаmаnуа,
Pара sayang Omar Hаnа
Sentiasa,

Mаmа dan papa сіntа hati


kami ѕеlаmаnуа
Tеrіmа kаѕіh… Jaga
kami… ѕеntіаѕа...

Kami ѕауаng Mаmа рара


Sеlаmаnуа,
Kаmі ѕауаng Mаmа рара
Sentiasa.

Ya Allah ѕауаngі Omаr


Hаnа dаn mаmа papa.
Sayangilah kаmі ѕеmuа
ѕеlаmаnуа,
Sayangilah kаmі ѕеmuа
ѕеlаmаnуа.

Refleksi :

Pada akhir pengajaran, seramai 10 orang murid telah mencapai objektif yang ditetapkan manakala
seramai 6 orang murid yang masih lemah dan perlu diberi bimbingan khas dalam proses PdP yang
akan datang. Maka, guru perlu memberikan latihan penggayaan kepada murid yang cemerlang
manakala murid yang kurang mahir akan diberikan latihan pemulihan supaya dapat mengukuhkan lagi
pemahaman mereka.

3.0 KESIMPULAN

11
Kesimpulannya, RPH amat penting untuk melancarkan proses pengajaran guru serta
memudahkan penerimaan murid terhadap isi pelajaran di samping bertujuan untuk mencapai
objektif PdP. Secara ringkasnya, tugas guru bukan sahaja tertumpu kepada kemahiran
mengajar semata-mata bahkan penyediaan rancangan pelajaran harian yang rapi sebelum
hadir ke kelas, memastikan penyertaan murid secara aktif dan penghasilan bahan bantu
mengajar yang berkesan supaya memenuhi matlamat pengajaran dan mencapai objektif
pembelajaran. Gabungan penyediaan RPH yang rapi dan kemahiran mengajar mampu
menyumbang kepada proses PdP yang lebih efektif, (Kementerian Pendidikan Malaysia, 2007).
4.0 RUJUKAN

Akhiar Pardi & Shamsina Samsuddin. (2010). Rancangan Pengajaran Harian. Puchong:
Penerbitan Multimedia Sdn. Bhd.

Bahagian Pembangunan Kurikulum. Dokumen Standard Kurikulum dan Pentaksiran Bahasa

Melayu Sekolah Kebangsaan Tahun Tiga. (2017). Kuala Lumpur: Kementerian

Pendidikan Malaysia.

Esah Sulaiman. (2004). Pengenalan Pedagogi. Skudai: Universiti Teknologi Malaysia.

Kementerian Pendidikan Malaysia (2007). Laporan pelaksanaan projek rintis : Project based-

learning- Bahagian Teknologi Pendidikan Negeri Sabah 2007. Kuala Lumpur : Bahagian

Teknologi Pendidikan.

Moonsri, A. & Pattanajak, A. (2013). Lesson Planning in Primary School Using Lesson
Study and Open Approach. Scientific Research, 4(12), 1064-1068. Faculty of Education,

Khon Kaen University, Khonkaen, Thailand. Dimuat turun pada 23 Februari 2019, dari

http://doi.org/10.4236/psych.2013.412155.

N. H. C. M. Ghazali, N. M. Rabi, N. A. Wahab, N. A. A. Rohaizad & N. A. Rahman. (2018).


Development and Validation of an Instrument to Measure Understanding in Daily Lesson
Plan. Journal of Fundamental and Applied Sciences. 10(3S), 268-283. ISSN 1112-9867.

Ravikumar K.Varatharaj. (2015). Amalan Pentaksiran Dalam PdP Kurikulum Standard Sekolah
Rendah (Kssr) Di Sekolah Kluster. Jurnal Penyelidikan Dedikasi, Jilid 9.

Rosnani Hashim, Wan Mazwati Wan Yusoff, Suhailah Hussien, Madihah Khalid & Rosemaliza

12
Kamalludeen. (2018). Aplikasi Pedagogi Hikmah bagi Pengajaran Bahasa Malaysia dan
Bahasa Inggeris Abad ke-21. Jurnal Pendidikan Malaysia 43(2) (2018): 37-47.

Zaharah Che Isa & Nurulwahida Azid. (2016). Pembinaan Dan Penilaian Rancangan
Pengajaran Harian (Rph) Berasaskan Lapan Prinsip Pembelajaran Berasaskan Projek
(Pbl) Bagi Mata Pelajaran Kemahiran Hidup Bersepadu: Kajian Di Malaysia. Proceeding
of ICECRS, 1 (2016) 1011-1022 ISSN. 2548-6160 International Seminar on Generating
Knowledge Through Research. Kedah: Universiti Utara Malaysia.

5.0 LAMPIRAN

Rajah 1 : Buku digital Si Tanggang Yang Sombong

KAD SITUASI 1 KAD SITUASI 2 KAD SITUASI 3

i. Ibu memasak. i. Ayah sedang berdiri. i. Maria menangis.

ii. Ibu sedang tidur.


ii. Ayah sedang makan. ii. Amir terjatuh.

iii. ayah sedang mandi.


iii. Amir sedang minum. iii. Ibu sedang duduk.

iv. Amir sedang ketawa.


iv. Maria menyanyi. iv. Maria sedang berjalan.

KAD SITUASI 4

i. Maria sedang menjerit.

ii. Amir sedang bersenam.


13
iii. Ibu dan ayah sedang berbual
Rajah 2 : Kad situasi Keluarga Maria

Rajah 3 : Objek bagi Kata Kerja Aktif Transitif

Rajah 4: Tag Watak Keluarga Maria

Buka Basuh Buang

Baling Campak

Rajah 5 : Kata Kerja Aktif Transitif

Masak Duduk Nyanyi Makan

14
Baca

Rajah 6 : Kata Kerja Aktif Tak Transitif

Rajah 7 : Video Umar dan Hana

15
Rajah 8 : Video dan lirik Lagu Sayang Mama Papa.

16
