Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia


2. Tahun : 5 Utarid
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 7 Ogos 2019
5. Hari : Rabu
6. Masa : 9.00 pagi –10.00 pagi (1 jam)
7. Tema : Lestarikan Bumi Kita
8. Tajuk : Jimat Elektrik, Sayangi Tenaga, Alam Terjaga

9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Menulis – Aspek Tatabahasa

10. Standard Kandungan


5.3 Memahami dan membina ayat yang betul dalam pelbagai situasi.

11. Standard Pembelajaran


5.3.1 Memahami dan membina ayat tunggal dan ayat majmuk dengan peluasan subjek
dan predikat dengan betul dalam pelbagai situasi.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran, murid dapat:
i. Membina sekurang-kurangnya tiga daripada lima ayat tunggal berdasarkan
gambar rangsangan pada buku teks halaman 189.
ii. Membina sekurang-kurangnya lima ayat berdasarkan gambar “puzzle” yang
diberikan dengan betul.

13. Sistem Bahasa


 Tatabahasa : Sintaksis- ayat tunggal dan ayat majmuk
 Sistem ejaan : tanda baca – koma, noktah, huruf besar
 Sebutan dan intonasi : sebutan yang jelas dan intonasi yang betul
 Kosa Kata : biogas, biojisim

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Keusahawanan, Geografi, Pendidikan Moral, Pendidikan Sivik
 Nilai Murni: Hormat-menghormati, kasih sayang, kerjasama, sopan santun
 Kreativiti: Imaginasi dan visualisasi
 Elemen keusahawanan:
EK 2: 2.4 Memilih idea terbaik daripada banyak idea: Berbincang dan
mengemukakan pendapat untuk mendapatkan idea yang terbaik.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 KB: menghubung kait, memahami, mengecam, menaakul, menilai, menjana idea,
merumus
 KP: verbal linguistik dan interpersonal
 BCB: bacaan mekanis dan memproses maklumat
 Pembelajaran Koperatif: berbincang dalam kumpulan untuk menyelesaikan
tugasan
 Pembelajaran Konstruktivisme: Memahami kelebihan dan kekurangan
menjalankan pembelian atas talian berdasarkan pengalaman sedia ada.
 Teknik: Sumbang saran, perbincangan

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Bahan / Alatan Jumlah

1) Video Ingat! Episod 10 1


2) Buku teks 30
3) Puzzle gambar rangsangan 6
Lembaran kerja
4)  pengayaan 19
 pemulihan 11

17. Pengetahuan Sedia Ada


Murid pernah mempelajari topik ayat tunggal dan ayat majmuk pada pembelajaran yang
lepas.
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Pengurusan  Kebersihan kelas  Murid memastikan Peralatan yang
Bilik Darjah  Persediaan murid kelas bersih dan sesuai
(2 minit) untuk belajar mereka bersedia untuk
(9.00 – 9.02 belajar
pagi)

Set Induksi Video Ingat! Episod  Murid menonton video BBM


(5 minit) 10 Ingat! Episod 10 Video Ingat!
 Murid dan guru Episod 10
(9.02 – 9.07
bersoal jawab tentang https://www.youtu
pagi)
kepentingan be.com/watch?tim
menjimatkan elektrik. e_continue=110&v
Soalan guru:
 Murid dibimbing untuk =kkydHA0oOTo
1) Mengapakah kita TMK
mengaitkan situasi
perlu menjimatkan Video
dengan tajuk pelajaran
penggunaan Kreativiti
pada hari ini.
elektrik? Imaginasi dan
visualisasi
Jangkaan jawapan
KB
1) Supaya kita dapat
menjimatkan wang menjana idea

dan

Langkah 1 (Buku teks halaman  Murid diberikan BBM


(13 minit) 189) penerangan tentang Buku teks
(9.07-9.20 perbezaan ayat
Ilmu
pagi) S – Siapa tunggal dan ayat
Moral
A – Aktiviti majmuk.
L – Lokasi Nilai
 Semua murid
A – Alat Rasional, hemah
dikehendaki membuka
M - Mengapa tinggi, patuh
buku teks halaman
189.
Kreativiti
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
 Murid membaca Imaginasi dan
petikan tersebut Visualisasi
secara beramai-ramai.
Patriotisome
 Murid diajarkan cara Cinta akan negara
membina ayat dengan
KP
teknik SALAM dan
Verbal linguistik,
kaedah cerakinan.
interpersonal
 Murid membina dua
ayat tunggal dan dua PK
auat majmuk berbincang dalam
menggunakan teknik kumpulan untuk
SALAM. menyelesaikan
tugasan

BCB
Bacaan mentalis

Penilaian
Objektif (i)

Langkah 2 Aktiviti berkumpulan  Murid dibahagikan BBM


(20 minit) kepada enam Kotak misteri
(9.20- 9.40 kumpulan mengikut
pagi) tempat duduk masing- Nilai Murni
masing. rasional, kerajinan,
 Setiap kumpulan akan hemah tinggi.
diberikan dengan
kepingan puzzle. KB
 Murid perlu Merumus idea
mencantumkan puzzle
berkenaan dan BCB
membina tiga ayat memproses
maklumat
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
berdasarkan gambar Pembelajaran
berkenaan. Konstruktivisme
 Setiap kumpulan Membina cerita
dikehendaki berdasarkan
membentangkan hasil gambar.
kerja masing-masing
Penilaian
 Murid dibimbing oleh
Objektif (ii)
guru untuk menyemak
setiap ayat yang telah
dibina.
.

Langkah 3 Lembaran Kerja Pengayaan BBM


(15 minit) Pengayaan dan  Murid dikehendaki Lembaran Kerja
(9.40-9.55 Pemulihan membina karangan
Nilai
pagi) ulasan berdasarkan
gambar rangsangan. Rasional, hormat
menghormati,
Bertanggungjawab

BCB
Sila rujuk lampiran 1 Memproses
maklumat

Aktiviti Pemulihan KB
 Murid dikehendaki menjana idea
membina lima ayat
Pembelajaran
tunggal berdasarkan
Konstruktivisme
gambar.
membina idea
berdasarkan
 Murid dan guru
bahan rangsangan
berbincang tentang
hasil kerja murid.
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran

Penutup Kognitif  Murid bersoal jawab Ilmu


(5 minit) dengan guru. Pendidikan Moral
(9.55 - 10.00  Murid menyatakan
pagi) rumusan berdasarkan Nilai
pembelajaran. Kesyukuran
 Murid menyatakan nilai
yang telah dipelajari. KP
Verbal linguistik
Interpersonal
Sosial  Guru memberikan
 Pujian atas usaha pujian atas penglibatan KB
dan kejayaan aktif murid sepanjang Merumus idea
proses PdP.
18. Refleksi

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

Kekuatan

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

Kelemahan

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

Cadangan penambahbaikan

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________
Lampiran 1
