Anda di halaman 1dari 17

SEKOLAH KEBANGSAAN SERI BALI,

JALAN KAMPUNG JAWA BARU,


85400 CHAAH,
JOHOR

E-REKOD PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Minggu MINGGU 18 ( 31 Julai – 4 Ogos 2022)

AHAD
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
1.Minggu / Hari/ Tarikh : 18 Ahad 31 Julai 2022 Aktiviti Pembelajaran Abad
ke -21
2.Kelas / Masa / Mata Pelajaran : Tahun 2 8.00-9.00 pg Matametik Round table
satria
3.Tema / Tajuk Standard BIDANG DAN OPERASI / Think pair share
Pembelajaran(KOD): 2.3 Darab dalam lingkungan 1000.
4.Objektif Pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat belajar Pembentangn
hasil sendiri
Mendarab dalam lingkungan fakta asas Peta i-think
Role play
sekurang-kurangnya 2/5 soalan dengan Gallery walk
betul. Hot seat
Three stay,one
stay
5. Kriteria Kejayaan Murid dapat
Menyusun nombor dalam bentuk lazim dengan betul
Mengira hasil darab sifir 2, 3 dan 4.
6.Aktiviti PDP Tahap penguasaan PBD
Set induksi(5 minit) -murid disoal tentang pelajaran lepas TP6
Secara kelas(15 minit) Pengenalan tajuk TP5

Secara berkumpulan(20 minit) Guru menyampaikan OP kepada murid. TP4


Buka buku teks JILID 1 ms 81-83

KBAT(20 minit) Murid jalankan simulasi mengumpul objek TP3


dalambilangan sama banyak untuk membina ayat
matematik darab
Guru perkenalkan istilah dan symbol berkaitan
darab.guru menegaskan bahawa darab adalah
penambahan nombor berulang
Guru membimbing murid melakukan simulasi yang
melibatkan lajur dan baris untuk emnunjukkan axb=bxa

Penutup(5minit) Guru membuat rumusan dan kesimpulan berdasarkan TP2


aktiviti yang dijalankan.
-murid merumus hasil pembelajaran
Pentaksiran PBD : TP1

7.Pembelajaran Abad ke 21 Berpusatkan murid ARAS PEMIKIRAN


Komunikasi/pembentangan Mencipta
Kreatif Menilai
Pemikiran aras tinggi Menganalisis
Kemahiran hidup Mengaplikasi
Kopereatif/kolaboratif Memahami
Komuniti mengingati
Belajar untuk kehidupan Pentaksiran dalam bilik
darjah
8.EMK Kejujuran,ketelitian,2erjasama Latihan bertulis

9.BBB Lembaran kerja Eksperimen

10.Refleksi/Impak/ Refleksi : Laporan amali


Penambahbaikan
Pengajaran hari ini berjaya mencapai
objektif kerana sebilangan besar murid
dapat menguasai kemahiran yang
dipelajari.Terdapat 2 orang murid tidak
menguasai dan akan diberi bimbingan.
11. Ulasan Guru Besar/GPK/ kuiz
Pemantau : pembentangan
Pemerhatian/
lisan/soal jawab
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran: Tema : Keselamatan Kelas : 1 Wira Tarikh : 31.7.2022
Bahasa Melayu Topik : Kita Harus Berwaspada Masa : 9.30-10.00 Hari : Ahad
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
2.3 Membaca dan mengapresiasi 2.3.1 Membaca dan mengenal pasti kandungan teks bahan sastera dan
karya sastera dan bukan sastera. bukan sastera; i. cerita
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu Mengajar:
Berhati-hati Pendidikan Moral Teks/peta buih
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Menaakul V= Pemerhatian
A= Membaca Penulisan
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh membaca dengan - membaca kuat teks
intonasi yang sesuai dan melengkapkan peta pokok dengan - mencatat maklumat pada peta pokok
betul berdasarkan teks. - melengkapkan peta pokok berdasarkan teks
AKTIVITI
1. Murid bersoal jawab tentang taman permainan.
2. Murid membaca senyap bahan. (Buku Teks ms. 61)
3. Murid membaca kuat teks mengikut kumpulan.
4. Murid dipilih secara rawak untuk membaca kuat teks.
5. Murid dibimbing memahami kandungan cerita yang dibaca.
6 Murid membina peta buih dan mencatat tentang langkah yang perlu diambil sebelum bermain buaian.
7. Murid membaca teks. Kemudian melengkapkan peta pokok berdasarkan teks. (Buku Aktiviti Jilid 1 ms. 64 )

Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat _orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaan
1 Bacaan kurang lancar/tidak dapat melengkapkan peta pokok. sangat terhad
2 Membaca kurang lancar,menyatakan satu kandungan teks pada terhad
peta pokok dengan tepat.
3 Membaca baik ,menyatakan satu kandungan teks pada peta memuaskan
pokok dengan tepat.
4 Membaca baik ,menyatakan dua kandungan teks pada peta baik
pokok dengan tepat.
5 Membaca baik ,menyatakan tiga kandungan teks pada peta sangat baik
pokok dengan tepat.
6 Membaca baik ,menyatakan tiga kandungan teks pada peta cemerlang
pokok dengan tepat dan menjadi model teladan.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran: Tema : Keselamatan Kelas : 1 Satria Tarikh : 31.7.2022
Bahasa Melayu Topik : Kita Harus Berwaspada Masa : 11.00-12.30 Hari : Ahad
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
2.3 Membaca dan mengapresiasi 2.3.1 Membaca dan mengenal pasti kandungan teks bahan sastera dan
karya sastera dan bukan sastera. bukan sastera; i. cerita
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu Mengajar:
Berhati-hati Pendidikan Moral Teks/peta buih
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Menaakul V= Pemerhatian
A= Membaca Penulisan
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh membaca dengan - membaca kuat teks
intonasi yang sesuai dan melengkapkan peta pokok dengan - mencatat maklumat pada peta pokok
betul berdasarkan teks. - melengkapkan peta pokok berdasarkan teks
AKTIVITI
6. Murid bersoal jawab tentang taman permainan.
7. Murid membaca senyap bahan. (Buku Teks ms. 61)
8. Murid membaca kuat teks mengikut kumpulan.
9. Murid dipilih secara rawak untuk membaca kuat teks.
10. Murid dibimbing memahami kandungan cerita yang dibaca.
6 Murid membina peta buih dan mencatat tentang langkah yang perlu diambil sebelum bermain buaian.
7. Murid membaca teks. Kemudian melengkapkan peta pokok berdasarkan teks. (Buku Aktiviti Jilid 1 ms. 64 )

Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat _orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaan
1 Bacaan kurang lancar/tidak dapat melengkapkan peta pokok. sangat terhad
2 Membaca kurang lancar,menyatakan satu kandungan teks pada terhad
peta pokok dengan tepat.
3 Membaca baik ,menyatakan satu kandungan teks pada peta memuaskan
pokok dengan tepat.
4 Membaca baik ,menyatakan dua kandungan teks pada peta baik
pokok dengan tepat.
5 Membaca baik ,menyatakan tiga kandungan teks pada peta sangat baik
pokok dengan tepat.
6 Membaca baik ,menyatakan tiga kandungan teks pada peta cemerlang
pokok dengan tepat dan menjadi model teladan.
ISNIN
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran: Tema : Keselamatan Kelas : 1 wira Tarikh : 1.8.2022
Bahasa Melayu Topik : Rumah Kita Selamat Masa : 8.30-9.30 Hari : Isnin
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
3.2 Menulis perkataan,frasa dan 3.2.4 Menulis secara imlak;
ayat yang bermakna. i. perkataan
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu Mengajar:
Bertangungjawab Pendidikan Moral Teks
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Mengecam V= Penulisan
A= imlak Pemerhatian
K= Tugasan individu
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh menulis tujuh - membaca perkataan dengan betul
daripada lapan perkataan yang disebut oleh guru - menulis enam perkataan secara imlak (buku teks)
dengan betul. - menulis lapan perkataan secara imlak (buku aktiviti)
AKTIVITI
1. Murid bersoal jawab tentang keselamatan rumah.
2. Murid membaca kuat teks . (Buku Teks ms.62)
3. Murid membaca perkataan yang dicetak berwarna merah.
4. Murid menulis perkataan yang dicetak warna merah secara imlak.
5. Murid menulis perkataan yang disebut oleh guru dalam buku latihan. (Buku Aktiviti Jilid 1 ms.65)
6. Murid mengeja dan membaca perkataan yang diimlak.
7. Murid tulis perkataan yang diimlakkan.( Buku Aktiviti Jilid 1 ms.60)
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat __ _orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaan
1 Menulis satu perkataan yang diimlak dengan betul. sangat terhad
2 Menulis dua perkataan yang diimlak dengan betul. terhad
3 Menulis tiga atau empat perkataan yang diimlak dengan betul. memuaskan
4 Menulis lima atau enam perkataan yang diimlak dengan betul. baik
5 Menulis tujuh perkataan yang diimlak dengan betul. sangat baik
6 Menulis lapan perkataan yang diimlak dengan betul dan menjadi cemerlang
model teladan.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


1.Minggu / Hari/ Tarikh : 18 Isnin 1 Ogos 2022 Aktiviti Pembelajaran Abad
ke -21
2.Kelas / Masa / Mata Tahun 2 satria 11.30-12.00 pg Matametik Round table
Pelajaran :
3.Tema / Tajuk Standard BIDANG DAN OPERASI / Think pair share
Pembelajaran(KOD): 2.3 Darab dalam lingkungan 1000.
4.Objektif Pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat belajar Pembentangn
hasil sendiri
Mendarab dalam lingkungan fakta asas Peta i-think
Role play
sekurang-kurangnya 2/5 soalan dengan betul. Gallery walk
Hot seat
Three stay,one
stay
5. Kriteria Kejayaan Murid dapat
Menyusun nombor dalam bentuk lazim dengan betul
Mengira hasil darab sifir 2, 3 dan 4.
6.Aktiviti PDP Tahap penguasaan PBD
Set induksi(5 minit) -murid disoal tentang pelajaran lepas TP6
Secara kelas(15 minit) Pengenalan tajuk TP5

Secara berkumpulan(20 Guru menyampaikan OP kepada murid. TP4


minit) Buka buku teks JILID 1 ms 81-83

KBAT(20 minit) Murid jalankan simulasi mengumpul objek dalambilangan sama TP3
banyak untuk membina ayat matematik darab
Guru perkenalkan istilah dan symbol berkaitan darab.guru
menegaskan bahawa darab adalah penambahan nombor berulang
Guru membimbing murid melakukan simulasi yang melibatkan
lajur dan baris untuk emnunjukkan axb=bxa

Penutup(5minit) Guru membuat rumusan dan kesimpulan berdasarkan aktiviti yang TP2
dijalankan.
-murid merumus hasil pembelajaran
Pentaksiran PBD : TP1

7.Pembelajaran Abad ke Berpusatkan murid ARAS PEMIKIRAN


21 Komunikasi/pembentangan Mencipta
Kreatif Menilai
Pemikiran aras tinggi Menganalisis
Kemahiran hidup Mengaplikasi
Kopereatif/kolaboratif Memahami
Komuniti mengingati
Belajar untuk kehidupan Pentaksiran dalam bilik
darjah
8.EMK Kejujuran,ketelitian,kerjasama Latihan bertulis

9.BBB Lembaran kerja Eksperimen

10.Refleksi/Impak/ 2 /25 murid tidak menguasai, intervensi akan dijalankan dalam Laporan amali
Penambahbaikan pdpc seterusnya.

11. Ulasan Guru kuiz


Besar/GPK/ pembentangan
Pemantau : Pemerhatian/
lisan/soal jawab
SELASA
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran: Tema : Keselamatan Kelas : 1 Satria Tarikh : 2 Ogos 2022
Bahasa Melayu Topik : Naik Kapal Terbang Masa : 8.30-10.00 Hari : Selasa
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
5.1 Memahami fungsi dan 5.1.4 Memahami,mengenal pasti dan menggunakan kata tugas
menggunakan golongan kata mengikut konteks.
mengikut konteks. iii. kata sendi nama
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu Mengajar:
Bertanggungjawab Kemasyarakatan Teks/papan putih
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Menjanakan idea V= Pemerhatian
A= Membentang Penulisan
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh menulis tiga ayat - mengenal pasti kata sendi nama
menggunakan kata sendi nama dengan betul. - melengkapkan cerita dengan kata sendi nama
- membina tiga ayat menggunakan kata sendi nama
AKTIVITI
1. Murid bersoal jawab tentang kenderaan yang biasa dinaiki. Kaitkan dengan kapal terbang.
2. Murid diperjelaskan tentang kata sendi nama.
3. Murid membaca teks.(Buku Teks ms.63)
4. Murid dibimbing mengenal pasti kata sendi dan penggunaannya dalam teks.
5. Murid dalam kumpulan berbincang membina ayat menggunakan kata sendi diberi berpandukan gambar.
6. Murid membentang tugasan.
7. Murid melengkapkan ayat dengan kata sendi nama yang diberi. .(Buku Aktiviti Jilid 1 ms.68)
8. Murid membina ayat berdasarkan gambar dan perkataan yang diberikan.(Buku Aktiviti Jilid 1 ms.67)
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat __ _orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

# Tiada pentaksiran bagi aspek tatabahasa direkodkan. Namun,dalam aspek tatabahasa pentaksiran Kemahiran
Mendengar dan Bertutur, Kemahiran Membaca dan Kemahiran Menulis boleh dilaksanakan.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Penguasaan Kemahiran Dengar Tutur,kemahiran Membaca,Kemahiran Menulis Yang Ditaksir Prestasi Murid
1 sangat terhad
2 terhad
3 memuaskan
4 baik
5 sangat baik
6 cemerlang

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


Mata Pelajaran: Tema : Keselamatan Kelas : 1 Wira Tarikh : 2 Ogos 2022
Bahasa Melayu Topik : Naik Kapal Terbang Masa : 10.30-11.30 Hari : Selasa
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
5.1 Memahami fungsi dan 5.1.4 Memahami,mengenal pasti dan menggunakan kata tugas
menggunakan golongan kata mengikut konteks.
mengikut konteks. iii. kata sendi nama
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu Mengajar:
Bertanggungjawab Kemasyarakatan Teks/papan putih
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Menjanakan idea V= Pemerhatian
A= Membentang Penulisan
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh menulis tiga ayat - mengenal pasti kata sendi nama
menggunakan kata sendi nama dengan betul. - melengkapkan cerita dengan kata sendi nama
- membina tiga ayat menggunakan kata sendi nama
AKTIVITI
9. Murid bersoal jawab tentang kenderaan yang biasa dinaiki. Kaitkan dengan kapal terbang.
10. Murid diperjelaskan tentang kata sendi nama.
11. Murid membaca teks.(Buku Teks ms.63)
12. Murid dibimbing mengenal pasti kata sendi dan penggunaannya dalam teks.
13. Murid dalam kumpulan berbincang membina ayat menggunakan kata sendi diberi berpandukan gambar.
14. Murid membentang tugasan.
15. Murid melengkapkan ayat dengan kata sendi nama yang diberi. .(Buku Aktiviti Jilid 1 ms.68)
16. Murid membina ayat berdasarkan gambar dan perkataan yang diberikan.(Buku Aktiviti Jilid 1 ms.67)
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat __ _orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

# Tiada pentaksiran bagi aspek tatabahasa direkodkan. Namun,dalam aspek tatabahasa pentaksiran Kemahiran
Mendengar dan Bertutur, Kemahiran Membaca dan Kemahiran Menulis boleh dilaksanakan.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Penguasaan Kemahiran Dengar Tutur,kemahiran Membaca,Kemahiran Menulis Yang Ditaksir Prestasi Murid
1 sangat terhad
2 terhad
3 memuaskan
4 baik
5 sangat baik
6 cemerlang

RABU
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran: Tema : Keselamatan Kelas : 1 Satria Tarikh : 3.8.2022
Bahasa Melayu Topik : Kata Arah Masa :8.30-9.30 Hari : Rabu
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
5.1 Memahami fungsi dan 5.1.4 Memahami,mengenal pasti dan menggunakan kata tugas
menggunakan golongan kata mengikut konteks.
mengikut konteks. v. kata arah
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu Mengajar:
Bertanggungjawab Pendidikan Keselamatan
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Menjanakan idea V= Pemerhatian
A= Permainan Penulisan
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh melengkapkan cerita - mengenal pasti kata arah
dan menulis empat ayat menggunakan kata arah dengan - melengkapkan cerita dengan kata arah
betul. - membina lima ayat menggunakan kata arah
AKTIVITI
1. Murid diminta bergerak mengikut arahan guru. Kaitkan dengan kata arah.
2. Murid diperjelaskan tentang kata arah.
3. Murid membaca kuat teks.(Buku Teks ms.64)
4. Murid dibimbing mengenal pasti kata arah yang terdapat dalam teks.
5. Permainan. Murid dalam kumpulan diberikan sehelai kertas. Menggunakan pensel murid menggaris arah
yang disebut oleh guru. Setelah selesai tugasan dipamerkan.Murid buat jelajah galeri melihat tugasan rakan
mereka.
6. Murid melengkapkan cerita dengan perkataan yang sesuai.(Buku Aktiviti Jilid 1 ms.69 dan 70)
7. Murid membina ayat menggunakan kata arah yang diberi.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat __ _orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

# Tiada pentaksiran bagi aspek tatabahasa direkodkan. Namun,dalam aspek tatabahasa pentaksiran Kemahiran
Mendengar dan Bertutur, Kemahiran Membaca dan Kemahiran Menulis boleh dilaksanakan.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Penguasaan Kemahiran Dengar Tutur,kemahiran Membaca,Kemahiran Menulis Yang Ditaksir Prestasi Murid
1 sangat terhad
2 terhad
3 memuaskan
4 baik
5 sangat baik
6 cemerlang

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


Mata Pelajaran: Tema : Keselamatan Kelas : 1 Wira Tarikh : 3.8.2022
Bahasa Melayu Topik : Kata Arah Masa : 11.30-1.00 Hari : Rabu
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
5.1 Memahami fungsi dan 5.1.4 Memahami,mengenal pasti dan menggunakan kata tugas
menggunakan golongan kata mengikut konteks.
mengikut konteks. v. kata arah
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu Mengajar:
Bertanggungjawab Pendidikan Keselamatan
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Menjanakan idea V= Pemerhatian
A= Permainan Penulisan
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh melengkapkan cerita - mengenal pasti kata arah
dan menulis empat ayat menggunakan kata arah dengan - melengkapkan cerita dengan kata arah
betul. - membina lima ayat menggunakan kata arah
AKTIVITI
8. Murid diminta bergerak mengikut arahan guru. Kaitkan dengan kata arah.
9. Murid diperjelaskan tentang kata arah.
10. Murid membaca kuat teks.(Buku Teks ms.64)
11. Murid dibimbing mengenal pasti kata arah yang terdapat dalam teks.
12. Permainan. Murid dalam kumpulan diberikan sehelai kertas. Menggunakan pensel murid menggaris
arah yang disebut oleh guru. Setelah selesai tugasan dipamerkan.Murid buat jelajah galeri melihat tugasan
rakan mereka.
13. Murid melengkapkan cerita dengan perkataan yang sesuai.(Buku Aktiviti Jilid 1 ms.69 dan 70)
14. Murid membina ayat menggunakan kata arah yang diberi.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat __ _orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

# Tiada pentaksiran bagi aspek tatabahasa direkodkan. Namun,dalam aspek tatabahasa pentaksiran Kemahiran
Mendengar dan Bertutur, Kemahiran Membaca dan Kemahiran Menulis boleh dilaksanakan.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Penguasaan Kemahiran Dengar Tutur,kemahiran Membaca,Kemahiran Menulis Yang Ditaksir Prestasi Murid
1 sangat terhad
2 terhad
3 memuaskan
4 baik
5 sangat baik
6 cemerlang

KHAMIS
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran: Tema : Keselamatan Kelas : 1 Wira Tarikh : 4.8.2022
Bahasa Melayu Topik : Ingatlah Pesanan Guru Masa : 8.00-9.00 Hari : Khamis
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
1.1 Mendengar dan memberi 1.1.2 Mendengar,memahami dan memberikan respons terhadap;
respons. iii. pesanan
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu Mengajar:
Menjaga keselamatan diri Pendidikan Moral Teks/kad situasi
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Menghubungkaitkan V= Lisan
A= Simulasi Pemerhatian
K= Tugasan pasangan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid dapat memberi - simulasikan dialog
respons terhadap empat pesanan diberi dengan - memberi respons terhadap pesanan
bertatasusila. - melengkapkan empat respons terhadap pesanan
AKTIVITI
1. Murid bersoal jawab tentang pesanan yang biasa ibu beri.
2. Murid membaca dan meneliti dialog. (Buku Teks ms. 65)
3. Murid secara pasangan main peranan untuk memberi respons terhadap pesanan yang didengar.
4. Murid mendengar dan memberi respons terhadap kad situasi pesanan yang guru ujarkan.
5. Murid melengkapkan respons yang sesuai.(Buku Aktiviti Jilid 1 ms.71)
6. Murid memberikan respons yang telah dilengkapkan secara simulasi.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat _orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaan
1 Tidak memberi respons/angguk. sangat terhad
2 Memberi respons terhadap satu pesanan dengan ayat gramatis . terhad
3 Memberi respons terhadap dua pesanan dengan ayat gramatis. memuaskan
4 Memberi respons terhadap tiga pesanan dengan ayat gramatis. baik
5 Memberi respons terhadap empat pesanan dengan ayat sangat baik
gramatis dan bertatasusila.
6 Memberi respons terhadap empat pesanan dengan ayat cemerlang
gramatis, bertatasusila dan menjadi model teladan.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


Mata Pelajaran: Tema : Keselamatan Kelas : 1 Satria Tarikh : 4.8.2022
Bahasa Melayu Topik : Ingatlah Pesanan Guru Masa : 10.30-11.30 Hari : Khamis
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
1.1 Mendengar dan memberi 1.1.2 Mendengar,memahami dan memberikan respons terhadap;
respons. iii. pesanan
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu Mengajar:
Menjaga keselamatan diri Pendidikan Moral Teks/kad situasi
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Menghubungkaitkan V= Lisan
A= Simulasi Pemerhatian
K= Tugasan pasangan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid dapat memberi - simulasikan dialog
respons terhadap empat pesanan diberi dengan - memberi respons terhadap pesanan
bertatasusila. - melengkapkan empat respons terhadap pesanan
AKTIVITI
7. Murid bersoal jawab tentang pesanan yang biasa ibu beri.
8. Murid membaca dan meneliti dialog. (Buku Teks ms. 65)
9. Murid secara pasangan main peranan untuk memberi respons terhadap pesanan yang didengar.
10. Murid mendengar dan memberi respons terhadap kad situasi pesanan yang guru ujarkan.
11. Murid melengkapkan respons yang sesuai.(Buku Aktiviti Jilid 1 ms.71)
12. Murid memberikan respons yang telah dilengkapkan secara simulasi.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat _orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaan
1 Tidak memberi respons/angguk. sangat terhad
2 Memberi respons terhadap suruhan tetapi ayat gramatis dan Terhad
bertatasusila.
3 Memberi respons terhadap suruhan tetapi ayat tidak gramatis. Memuaskan
4 Memberi respons terhadap suruhan dengan ayat gramatis. Baik
5 Memberi respons terhadap suruhan dengan ayat gramatis dan sangat baik
bertatasusila.
6 Memberi respons terhadap suruhan dengan ayat gramatis, Cemerlang
bertatasusila dan menjadi model teladan.
