Anda di halaman 1dari 17

SEKOLAH KEBANGSAAN SERI BALI,

JALAN KAMPUNG JAWA BARU,


85400 CHAAH,
JOHOR

E-REKOD PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Minggu MINGGU 19 ( 7-11 Ogos 2022)

AHAD
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
1.Minggu / Hari/ Tarikh : 19 Ahad 7 Ogos 2022 Aktiviti Pembelajaran Abad
ke -21
2.Kelas / Masa / Mata Pelajaran : Tahun 2 8.00-9.00 pg Matametik Round table
satria
3.Tema / Tajuk Standard BIDANG DAN OPERASI / Think pair share
Pembelajaran(KOD): 2.3 Darab dalam lingkungan 1000.
4.Objektif Pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat belajar Pembentangn
hasil sendiri
Mendarab dalam lingkungan fakta asas Peta i-think
Role play
sekurang-kurangnya 2/5 soalan dengan Gallery walk
betul. Hot seat
Three stay,one
stay
5. Kriteria Kejayaan Murid dapat
Menyusun nombor dalam bentuk lazim dengan betul
Mengira hasil darab sifir 5, 6 dan 7.
6.Aktiviti PDP Tahap penguasaan PBD
Set induksi(5 minit) -murid disoal tentang pelajaran lepas TP6
Secara kelas(15 minit) Pengenalan tajuk TP5

Secara berkumpulan(20 minit) Guru menyampaikan OP kepada murid. TP4


Buka buku teks JILID 1 ms 81-83

KBAT(20 minit) Murid jalankan simulasi mengumpul objek TP3


dalambilangan sama banyak untuk membina ayat
matematik darab
Guru perkenalkan istilah dan symbol berkaitan
darab.guru menegaskan bahawa darab adalah
penambahan nombor berulang
Guru membimbing murid melakukan simulasi yang
melibatkan lajur dan baris untuk emnunjukkan axb=bxa

Penutup(5minit) Guru membuat rumusan dan kesimpulan berdasarkan TP2


aktiviti yang dijalankan.
-murid merumus hasil pembelajaran
Pentaksiran PBD : TP1

7.Pembelajaran Abad ke 21 Berpusatkan murid ARAS PEMIKIRAN


Komunikasi/pembentangan Mencipta
Kreatif Menilai
Pemikiran aras tinggi Menganalisis
Kemahiran hidup Mengaplikasi
Kopereatif/kolaboratif Memahami
Komuniti mengingati
Belajar untuk kehidupan Pentaksiran dalam bilik
darjah
8.EMK Kejujuran,ketelitian,2erjasama Latihan bertulis

9.BBB Lembaran kerja Eksperimen

10.Refleksi/Impak/ Refleksi : Laporan amali


Penambahbaikan
Pengajaran hari ini berjaya mencapai
objektif kerana sebilangan besar murid
dapat menguasai kemahiran yang
dipelajari.Terdapat 2 orang murid tidak
menguasai dan akan diberi bimbingan.
11. Ulasan Guru Besar/GPK/ kuiz
Pemantau : pembentangan
Pemerhatian/
lisan/soal jawab
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran: Tema : Pentingkan Kebersihan dan Kesihatan Kelas : 1 wira Tarikh : 7.8. 2022
Bahasa Melayu Topik : Lazatnya Sayur Masa : 9.30-10.00 Hari : Ahad
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
3.2 Menulis perkataan,frasa dan 3.2.1 Membina dan menulis
ayat yang bermakna. iii. ayat
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu Mengajar:
Kebersihan fizikal dan mental Pendidikan Kesihatan Peta bulatan/gambar
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Menjanakan idea V= Gambar Penulisan
A= Mempamer Pemerhatian
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh membina dan - membina ayat berdasarkan gambar
menulis tiga daripada empat ayat berdasarkan frasa dan - membina empat ayat berdasarkan frasa diberi.
gambar diberi dengan betul.
AKTIVITI
1. Murid mencatat nama sayur dalam peta bulatan di papan tulis.
2. Murid membaca ayat dalam teks. (Buku Teks ms.47)
3. Murid dibimbing membina ayat yang gramatis berdasarkan gambar yang dipaparkan. (Subjek + predikat)
4. Murid dalam kumpulan berbincang membina ayat berdasarkan gambar sayuran dan sayuran yang
telah dimasak dalam buku teks.
5. Murid mempamer tugasan. Guru dan murid berbincang untuk menilai ayat yang dibina.
6. Murid membina dan tulis ayat.(Buku Aktiviti Jilid 1 ms.51)
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat __ _orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaan
1 Gagal membina ayat/ayat tidak lengkap/tidak difahami. sangat terhad
2 Membina dan menulis satu ayat lengkap. terhad
3 Membina dan menulis dua ayat lengkap. memuaskan
4 Membina dan menulis tiga ayat lengkap baik
5 Membina dan menulis empat ayat lengkap. sangat baik
6 Membina dan menulis empat ayat lengkap dan menjadi cemerlang
model teladan.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran: Tema : Pentingkan Kebersihan dan Kesihatan Kelas : 1 satria Tarikh : 7.8. 2022
Bahasa Melayu Topik : Lazatnya Sayur Masa : 11.00-12.30 Hari : Ahad
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
3.2 Menulis perkataan,frasa dan 3.2.1 Membina dan menulis
ayat yang bermakna. iii. ayat
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu Mengajar:
Kebersihan fizikal dan mental Pendidikan Kesihatan Peta bulatan/gambar
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Menjanakan idea V= Gambar Penulisan
A= Mempamer Pemerhatian
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh membina dan - membina ayat berdasarkan gambar
menulis tiga daripada empat ayat berdasarkan frasa dan - membina empat ayat berdasarkan frasa diberi.
gambar diberi dengan betul.
AKTIVITI
7. Murid mencatat nama sayur dalam peta bulatan di papan tulis.
8. Murid membaca ayat dalam teks. (Buku Teks ms.47)
9. Murid dibimbing membina ayat yang gramatis berdasarkan gambar yang dipaparkan. (Subjek + predikat)
10. Murid dalam kumpulan berbincang membina ayat berdasarkan gambar sayuran dan sayuran yang
telah dimasak dalam buku teks.
11. Murid mempamer tugasan. Guru dan murid berbincang untuk menilai ayat yang dibina.
12. Murid membina dan tulis ayat.(Buku Aktiviti Jilid 1 ms.51)
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat __ _orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaan
1 Gagal membina ayat/ayat tidak lengkap/tidak difahami. sangat terhad
2 Membina dan menulis satu ayat lengkap. terhad
3 Membina dan menulis dua ayat lengkap. memuaskan
4 Membina dan menulis tiga ayat lengkap baik
5 Membina dan menulis empat ayat lengkap. sangat baik
6 Membina dan menulis empat ayat lengkap dan menjadi cemerlang
model teladan.
ISNIN
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran: Tema : Pentingkan Kebersihan dan Kesihatan Kelas : 1 wira Tarikh : 8.8.202
Bahasa Melayu Topik : Tembikai Masa :8.30-9.30 Hari : Isnin
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
3.2 Menulis perkataan,frasa dan 3.2.3 Mencatat maklumat tentang sesuatu perkara.
ayat yang bermakna.
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu Mengajar:
Kebersihan fizikal dan mental Pendidikan Kesihatan Peta pokok/gambar
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Mencirikan V= Gambar Penulisan
A= Mempamer Pemerhatian
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh mencatat maklumat - mencatat maklumat dalam peta pokok
berdasarkan dua bahan grafik ke dalam rajah dan peta buih - mencatat maklumat dalam rajah
berganda dengan betul. - mencatat maklumat pada peta buih
AKTIVITI
1. Murid bersoal jawab tentang buah-buahan tempatan.(tunjukkan gambar)
2. Murid membaca ayat dalam teks. (Buku Teks ms.48)
3. Murid dibimbing memahami kandungan teks dan maklumat penting dalam teks.
4. Murid dalam kumpulan berbincang membina peta pokok pada kertas putih dan mencatatkan maklumat
yang diperlukan tentang tembikai.
5. Setiap kumpulan mempamerkan tugasan. Murid melakukan jelajah galeri melihat peta pokok dan tugasan
yang dihasilkan.
6. Murid meneliti gambar dan mencatat maklumat. (Buku Aktiviti Jilid 1 ms.52)
7. Murid membaca teks dan mencatat maklumat. (Buku Aktiviti Jilid 1 ms.53)
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat __ _orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaan
1 Mencatat maklumat diperlukan daripada dua bahan grafik dengan sangat terhad
kedua-duanya terdapat kesalahan.
2 Mencatat maklumat diperlukan daripada dua bahan grafik dengan satu terhad
daripadanya betul dan satu lagi sebahagiannya salah.
3 Mencatat maklumat diperlukan daripada dua bahan grafik dengan satu memuaskan
daripadanya betul dan satu lagi terdapat sedikit kesalahan.
4 Mencatat maklumat diperlukan daripada dua bahan grafik dengan betul. baik
5 Mencatat maklumat diperlukan daripada dua bahan grafik dengan betul. sangat baik
6 Mencatat maklumat diperlukan daripada dua bahan grafik dengan betul cemerlang
dan menjadi model teladan.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


1.Minggu / Hari/ Tarikh : 19 Isnin 8 Ogos 2022 Aktiviti Pembelajaran Abad
ke -21
2.Kelas / Masa / Mata Tahun 2 satria 11.30-12.00 pg Matametik Round table
Pelajaran :
3.Tema / Tajuk Standard BIDANG DAN OPERASI / Think pair share
Pembelajaran(KOD): 2.3 Darab dalam lingkungan 1000.
4.Objektif Pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat belajar Pembentangn
hasil sendiri
Mendarab dalam lingkungan fakta asas Peta i-think
Role play
sekurang-kurangnya 2/5 soalan dengan betul. Gallery walk
Hot seat
Three stay,one
stay
5. Kriteria Kejayaan Murid dapat
Menyusun nombor dalam bentuk lazim dengan betul
Mengira hasil darab sifir 0, 1 dan 10.
6.Aktiviti PDP Tahap penguasaan PBD
Set induksi(5 minit) -murid disoal tentang pelajaran lepas TP6
Secara kelas(15 minit) Pengenalan tajuk TP5

Secara berkumpulan(20 Guru menyampaikan OP kepada murid. TP4


minit) Buka buku teks JILID 1 ms 81-83

KBAT(20 minit) Murid jalankan simulasi mengumpul objek dalambilangan sama TP3
banyak untuk membina ayat matematik darab
Guru perkenalkan istilah dan symbol berkaitan darab.guru
menegaskan bahawa darab adalah penambahan nombor berulang
Guru membimbing murid melakukan simulasi yang melibatkan
lajur dan baris untuk emnunjukkan axb=bxa

Penutup(5minit) Guru membuat rumusan dan kesimpulan berdasarkan aktiviti yang TP2
dijalankan.
-murid merumus hasil pembelajaran
Pentaksiran PBD : TP1

7.Pembelajaran Abad ke Berpusatkan murid ARAS PEMIKIRAN


21 Komunikasi/pembentangan Mencipta
Kreatif Menilai
Pemikiran aras tinggi Menganalisis
Kemahiran hidup Mengaplikasi
Kopereatif/kolaboratif Memahami
Komuniti mengingati
Belajar untuk kehidupan Pentaksiran dalam bilik
darjah
8.EMK Kejujuran,ketelitian,kerjasama Latihan bertulis

9.BBB Lembaran kerja Eksperimen

10.Refleksi/Impak/ 2 /25 murid tidak menguasai, intervensi akan dijalankan dalam Laporan amali
Penambahbaikan pdpc seterusnya.

11. Ulasan Guru kuiz


Besar/GPK/ pembentangan
Pemantau : Pemerhatian/
lisan/soal jawab
SELASA
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran: Tema : Pentingkan Kebersihan dan Kesihatan Kelas : 1 satria Tarikh : 9.8.2022
Bahasa Melayu Topik : Kata Hubung Masa : 8.30-10.00 Hari : Selasa
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
5.1 Memahami fungsi dan 5.1.4 Memahami,mengenal pasti dan menggunakan kata tugas mengikut
menggunakan golongan kata konteks.
mengikut konteks. i. kata hubung gabungan
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu Mengajar:
Prihatin Pendidikan Kesihatan Gambar
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Mengecam V= Gambar Pemerhatian
A= Membina ayat Penulisan
K= Tugasan individu
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh; - melengkapkan teks dengan tiga kata hubung
i. melengkapkan ayat dan perenggan dengan kata kata - melengkapkan ayat dengan lima kata hubung
hubung yang betul. - melengkapkan perenggan dengan kata
ii. menulis tiga ayat menggunakan kata hubung dengan betul. hubung
- membina tigs ayat dengan kata hubung
AKTIVITI

1. Murid bersoal jawab tentang makanan kegemaran tempatan. (Tunjukkan gambar)


2. Murid membaca teks yang belum lengkap.(Buku Teks ms.49)
3. Murid diperjelaskan tentang kata hubung.
4. Murid dibimbing mengecam dan menggunakan kata hubung berdasarkan teks dibaca.
5. Murid melengkapkan ayat dengan kata hubung yang sesuai.(Buku Aktiviti Jilid 1 ms.54)
6. Murid melengkapkan perenggan dengan kata hubung yang betul. (Buku Aktiviti Jilid 1 ms.55)
7. Murid membina ayat dengan kata hubung diberi.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat __ _orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

# Tiada pentaksiran bagi aspek tatabahasa direkodkan. Namun,dalam aspek tatabahasa pentaksiran Kemahiran
Mendengar dan Bertutur, Kemahiran Membaca dan Kemahiran Menulis boleh dilaksanakan.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Penguasaan Kemahiran Dengar Tutur,kemahiran Membaca,Kemahiran Menulis Yang Ditaksir Prestasi Murid
1 sangat terhad
2 terhad
3 memuaskan
4 baik
5 sangat baik
6 cemerlang

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


Mata Pelajaran: Tema : Pentingkan Kebersihan dan Kesihatan Kelas : 1 wira Tarikh : 9.8.2022
Bahasa Melayu Topik : Kata Hubung Masa : 10.30-11.30 Hari : Selasa
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
5.1 Memahami fungsi dan 5.1.5 Memahami,mengenal pasti dan menggunakan kata tugas mengikut
menggunakan golongan kata konteks.
mengikut konteks. i. kata hubung gabungan
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu Mengajar:
Prihatin Pendidikan Kesihatan Gambar
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Mengecam V= Gambar Pemerhatian
A= Membina ayat Penulisan
K= Tugasan individu
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh; - melengkapkan teks dengan tiga kata hubung
iii. melengkapkan ayat dan perenggan dengan kata - melengkapkan ayat dengan lima kata hubung
kata hubung yang betul. - melengkapkan perenggan dengan kata
iv.menulis tiga ayat menggunakan kata hubung dengan betul. hubung
- membina tigs ayat dengan kata hubung
AKTIVITI

8. Murid bersoal jawab tentang makanan kegemaran tempatan. (Tunjukkan gambar)


9. Murid membaca teks yang belum lengkap.(Buku Teks ms.49)
10. Murid diperjelaskan tentang kata hubung.
11. Murid dibimbing mengecam dan menggunakan kata hubung berdasarkan teks dibaca.
12. Murid melengkapkan ayat dengan kata hubung yang sesuai.(Buku Aktiviti Jilid 1 ms.54)
13. Murid melengkapkan perenggan dengan kata hubung yang betul. (Buku Aktiviti Jilid 1 ms.55)
14. Murid membina ayat dengan kata hubung diberi.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat __ _orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

# Tiada pentaksiran bagi aspek tatabahasa direkodkan. Namun,dalam aspek tatabahasa pentaksiran Kemahiran
Mendengar dan Bertutur, Kemahiran Membaca dan Kemahiran Menulis boleh dilaksanakan.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Penguasaan Kemahiran Dengar Tutur,kemahiran Membaca,Kemahiran Menulis Yang Ditaksir Prestasi Murid
1 sangat terhad
2 terhad
3 memuaskan
4 baik
5 sangat baik
6 cemerlang

RABU
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran: Tema : Pentingkan Kebersihan dan Kesihatan Kelas : 1 satria Tarikh : 10.8.2022
Bahasa Melayu Topik : Kata Seru Masa : 8.30-9.30 Hari : Rabu
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
5.1 Memahami fungsi dan 5.1.4 Memahami,mengenal pasti dan menggunakan kata tugas mengikut
menggunakan golongan kata konteks.
mengikut konteks. iii. kata seru
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu Mengajar:
Kasih sayang Pendidikan Kesihatan Gambar
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Mengecam V= Gambar Pemerhatian
A= Membentang Penulisan
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh; - membina dua ayat dengan kata seru
i. melengkapkan dialog dengan kata kata seru yang betul. - melengkapkan dialog dengan kata seru
ii. menulis empat ayat menggunakan kata seru dengan betul. - menulis empat ayat dengan kata seru
AKTIVITI
1. Murid bersoal jawab tentang jiran. Kaitkan dengan makanan atau minuman yang diberikan.
2. Murid diperjelaskan tentang kata seru.
3. Murid membaca teks dialog.(Buku Teks ms.50)
4. Murid dibimbing meneliti gambar dan kata seru yang diberikan dalam dialog.
5. Murid dalam kumpulan berbincang membina dua ayat menggunakan kata seru.
6. Murid membentangkan tugasan. Guru membuat penilaian dan memurnikan.
7. Murid melengkapkan dialog dengan kata seru yang betul.(Buku Aktiviti Jilid 1 ms.56)
8. Murid membina ayat menggunakan kata seru.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat __ _orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
# Tiada pentaksiran bagi aspek tatabahasa direkodkan. Namun,dalam aspek tatabahasa pentaksiran Kemahiran
Mendengar dan Bertutur, Kemahiran Membaca dan Kemahiran Menulis boleh dilaksanakan.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Penguasaan Kemahiran Dengar Tutur,kemahiran Membaca,Kemahiran Menulis Yang Ditaksir Prestasi Murid
1 sangat terhad
2 terhad
3 memuaskan
4 baik
5 sangat baik
6 cemerlang

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


Mata Pelajaran: Tema : Pentingkan Kebersihan dan Kesihatan Kelas : 1 wira Tarikh : 10.8.2022
Bahasa Melayu Topik : Kata Seru Masa : 11.30-1.00 Hari : Rabu
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
5.1 Memahami fungsi dan 5.1.4 Memahami,mengenal pasti dan menggunakan kata tugas mengikut
menggunakan golongan kata konteks.
mengikut konteks. iii. kata seru
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu Mengajar:
Kasih sayang Pendidikan Kesihatan Gambar
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Mengecam V= Gambar Pemerhatian
A= Membentang Penulisan
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh; - membina dua ayat dengan kata seru
iii. melengkapkan dialog dengan kata kata seru yang betul. - melengkapkan dialog dengan kata seru
iv.menulis empat ayat menggunakan kata seru dengan betul. - menulis empat ayat dengan kata seru
AKTIVITI
9. Murid bersoal jawab tentang jiran. Kaitkan dengan makanan atau minuman yang diberikan.
10. Murid diperjelaskan tentang kata seru.
11. Murid membaca teks dialog.(Buku Teks ms.50)
12. Murid dibimbing meneliti gambar dan kata seru yang diberikan dalam dialog.
13. Murid dalam kumpulan berbincang membina dua ayat menggunakan kata seru.
14. Murid membentangkan tugasan. Guru membuat penilaian dan memurnikan.
15. Murid melengkapkan dialog dengan kata seru yang betul.(Buku Aktiviti Jilid 1 ms.56)
16. Murid membina ayat menggunakan kata seru.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat __ _orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
# Tiada pentaksiran bagi aspek tatabahasa direkodkan. Namun,dalam aspek tatabahasa pentaksiran Kemahiran
Mendengar dan Bertutur, Kemahiran Membaca dan Kemahiran Menulis boleh dilaksanakan.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Penguasaan Kemahiran Dengar Tutur,kemahiran Membaca,Kemahiran Menulis Yang Ditaksir Prestasi Murid
1 sangat terhad
2 terhad
3 memuaskan
4 baik
5 sangat baik
6 cemerlang

KHAMIS
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran: Tema : Pentingkan Kebersihan dan Kesihatan Kelas : 1 wira Tarikh : 11.8.2022
Bahasa Melayu Topik : Bagusnya Bersenam Masa : 7.30-8.30 Hari : Khamis
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
1.1 Mendengar dan memberi 1.1.2 Mendengar,memahami dan memberikan respons terhadap;
respons. i. soalan
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu Mengajar:
Kebersihan fizikal dan mental Pendidikan Kesihatan Gambar/kad bintang
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Menghubungkaitkan V= Gambar Lisan
A= Simulasi Pemerhatian
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid dapat memberi respons - melengkapkan dialog dan melakonkan
terhadap soalan diberi dengan tepat. - memberikan respons terhadap soalan
- melengkapkan dialog (buku aktiviti)
AKTIVITI
1. Murid bersoal jawab tentang bersenam. (Di mana/dengan siapa/waktu bersenam/pakaian)
2. Murid membaca dan meneliti dialog yang belum dilengkapkan. (Buku Teks ms. 51)
3. Murid dibimbing tentang kandungan dialog.
4. Murid ikut kumpulan berbincang melengkapkan dialog dan melakonkan situasi tersebut.
5. Murid memberi respons terhadap soalan guru berdasaarkan gambar. Guru akan menujukan pada setiap
kumpulan. Ahli kumpulan yang dapat menjawab dengan pantas dan betul akan diberikan satu bintang.
Kumpulan yang memungut banyak bintang dikira pemenang.
6. Murid memberikan respons secara bertulis dengan melengkapkan dialog. Kemudian,simulasikan.(Buku
Aktiviti Jilid 1 ms.51)
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat _orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaan
1 Tidak memberi respon/angguk. sangat terhad
2 Memberi respons terhadap soalan tetapi kurang tepat. terhad
3 Memberi respons terhadap soalan tetapi hampir tepat. memuaskan
4 Memberi respons terhadap soalan dengan tepat . baik
5 Memberi respons terhadap soalan dengan tepat dan bertatasusila. sangat baik
6 Memberi respons terhadap soalan dengan tepat ,bertatasusila cemerlang
dan menjadi model teladan.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


Mata Pelajaran: Tema : Pentingkan Kebersihan dan Kesihatan Kelas : 1 satria Tarikh : 11.8.2022
Bahasa Melayu Topik : Bagusnya Bersenam Masa : 10.30-11.30 Hari : Khamis
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
1.1 Mendengar dan memberi 1.1.3 Mendengar,memahami dan memberikan respons terhadap;
respons. i. soalan
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu Mengajar:
Kebersihan fizikal dan mental Pendidikan Kesihatan Gambar/kad bintang
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Menghubungkaitkan V= Gambar Lisan
A= Simulasi Pemerhatian
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid dapat memberi respons - melengkapkan dialog dan melakonkan
terhadap soalan diberi dengan tepat. - memberikan respons terhadap soalan
- melengkapkan dialog (buku aktiviti)
AKTIVITI
7. Murid bersoal jawab tentang bersenam. (Di mana/dengan siapa/waktu bersenam/pakaian)
8. Murid membaca dan meneliti dialog yang belum dilengkapkan. (Buku Teks ms. 51)
9. Murid dibimbing tentang kandungan dialog.
10. Murid ikut kumpulan berbincang melengkapkan dialog dan melakonkan situasi tersebut.
11. Murid memberi respons terhadap soalan guru berdasaarkan gambar. Guru akan menujukan pada
setiap kumpulan. Ahli kumpulan yang dapat menjawab dengan pantas dan betul akan diberikan satu
bintang. Kumpulan yang memungut banyak bintang dikira pemenang.
12. Murid memberikan respons secara bertulis dengan melengkapkan dialog. Kemudian,simulasikan.
(Buku Aktiviti Jilid 1 ms.51)
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat _orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaan
1 Tidak memberi respon/angguk. sangat terhad
2 Memberi respons terhadap soalan tetapi kurang tepat. terhad
3 Memberi respons terhadap soalan tetapi hampir tepat. memuaskan
4 Memberi respons terhadap soalan dengan tepat . baik
5 Memberi respons terhadap soalan dengan tepat dan bertatasusila. sangat baik
6 Memberi respons terhadap soalan dengan tepat ,bertatasusila cemerlang
dan menjadi model teladan.
