Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5


TEMA: 1 : KEMASYARAKATAN KELAS: 5 UM/5 UKM MINGGU: 2
UNIT: 1 : Masyarakat Penyayang MASA:8.20-9.20/11.40-12.10 TARIKH: 28/3/2023
TOPIK: Projek Alam Sekitar TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK

Semangat
3.1 3.1.1 Nilai Murni
bermasyarakat
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya menulis ayat dalam bentuk tulisan berangkai
Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam
dengan kemas.
bentuk tulisan berangkai.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 4
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- 26_ / 29_ murid dapat mencapai
Murid mendengar penerangan guru tentang Projek Alam Hijau. objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:- diberi latihan pengayaan.

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya


27_ / 33_ murid dapat mencapai
dengan tajuk pelajaran.
objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 4.
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid membaca petikan Projek Alam Hijau.
pengukuhan.
4. Murid membaca dan memahami maklumat berdasarkan gambar dan
petikan. (KBAT)
9_ / 62_ murid tidak dapat mencapai
5. Murid menulis ayat secara mekanis menggunakan tulisan berangkai.
objektif pembelajaran dan diberi
6. Murid membuat latihan dalam buku tulis. (PBD)
latihan pemulihan.
7. Secara berkumpulan, murid berbincang contoh aktiviti yang boleh dilakukan
untuk menghijaukan kawasan tempat tinggal. (PAK 21)
PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan /
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran. Tidak memuaskan
Think– Pair– Share (Fikir-
KBAT Menganalisis PAK-21
Pasang– Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Minggu : 2 Hari : Selasa Tarikh : 28 Mac 2023

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
4.1 4.2 4.3 Ekspresi 4.4 Apresiasi
Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK:
4.1.1
Tahun 5 USM/5 UIA 4.1.2 4.3.1 4.4.1 Keusahawanan,
4.3.2 4.4.2 (EK1 - EK5), TMK
Minggu : 2 4.3.3 4.4.3
Kreativiti, Inovasi Nilai
Hari : Selasa murni

Masa: 7.20-8.20/ 12.10-1.10 Bahan Bantu Belajar:


Objektif Pembelajaran : 1.Contoh garisan
Bidang :Menggambar
Pada akhir pembelajaran murid dapat : 2.Media:
Tema : Lukisan dan Capan 1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa seni visual, Alat: kertas warna, pensel
media,proses dan teknik dengan betul. warna, pen penanda,kad
Tajuk : Oh, Zirafah 2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan gelugur, putik kapas
berpandukan bahasa seni visual.
Bahan : bahan yang sesuai

Refleksi:
5 USM -seramai .27./.31
Aktiviti PdP orang
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya menggunakan murid dapat mencapai
komputer guru dan bersoal jawab mengenai bahasa seni yang objektif yang
ada pada contoh karya.(EK1) telah ditetapkan.
2. Guru mengimbas kembali cara menghasilkan lukisan dan capan.
(EK1, EK 2) 5 UIA -seramai .21./.26
3. Murid menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa seni orang
media, proses dan teknik. (EK 3, EK 4) murid dapat mencapai
4. Murid mempamer dan menceritakan karya lukisan sendiri dan objektif yang
rakan berpandukan bahasa seni visual. (EK 5) telah ditetapkan.

..9 .orang murid yang tidak


Penilaian PdP: mencapai objektif akan
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat lukisan dan capan diberi bimbingan khas
berdasarkan empat standardkandungan. dalam sesi pembelajaran
yang akan datang.
