Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran :Bahasa Melayu


2. Tahun / Kelas :4 AR-Razi
3. Bilangan Murid :25 Orang Murid
4. Tarikh :8 Ogos 2018
5. Hari :Rabu
6. Masa :9.15 – 10.15 Pagi
7. Tema :9 – Bumi indah rakyat bertuah
8. Tajuk :Unit 25 : Manusia dan Alam sekitar

9. Kemahiran Fokus :Tatabahasa

10 Pengetahuan sedia ada : Murid-murid mempunyai pengalaman mengunakan perkataan


imbuhan apitan dan imbuhan pinjaman dalam penulisan ayat.

11. Standard kandungan: : 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata yang
sesuai dalam pelbagai situasi dengan betul.

12. Standard pembelajaran: : 5.2.1 Memahami dan menggunakan imbuhan akhiran –an, -kan,
–i, imbuhan apitan pada kata kerja, kata nama dan kata adjektif
serta imbuhan pinjaman dengan betul dalam pelbagai situasi.

13. Objektif pembelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid dapat :


1.) mengenali dan mengingat sekurang-kurangnya tiga imbuhan
. apitan dan tiga imbuhan pinjaman.

2.) menulis 3 perkataan imbuhan apitan dan imbuhan pinjaman


yang betul bagi menjawab teks latihan.

3.) sekurang-kurangnya menyebut 1 perkataan imbuhan apitan


dan imbuhan pinjaman secara spontan.

4.) sekurang-kurangnya menulis 1 ayat daripada imbuhan apitan


serta 1 ayat imbuhan pinjaman dengan betul dalam pelbagai
situasi.

14. Sistem bahasa :Tatabahasa (morfologi): Imbuhan apitan dan imbuhan pinjaman
15. Pentaksiran berasaskan sekolah :Formatif

1
16 KBAT :mencipta, menganalisis, mengaplikasi, memahami, menilai

17 Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


Ilmu :Pendidikan Moral, Sivik dan kewarganegaraan,Pendidikan
lestari alam sekitar.
Nilai murni :Berkerjasama, keberanian, bertanggungjawab ,Menyayangi ,
kebersihan, kerajinan, rasional
Teknologi maklumat dan :Komputer, video, lagu, pembesar suara membantu pdp
komunikasi
Kreativiti dan Inovasi :Penjanaan idea
Peraturan sosiobudaya :Menyayangi alam sekitar

18. Strategi Pengajaran Dan Pembelajaran (Kemahiran bernilai tambah)


Kemahiran Berfikir :Menjana idea, Meramalkan, Membuat keputusan,
menghubungkait, penyoalan, megumpul , mengelas
Kecerdasan pelbagai :Verbal linguistik , Intrapersonal, Interpersonal, kinestatik, Muzik
BCB :Bacaan mekanis, mendengar dengan berkesan, Pembelajaran
akses kendiri, Bacaan mentalis
Pembelajaran Kontekstual :Menghubung kait, Bekerjasama
Pembelajaran Konstruktivisme :Koperatif dan kolaboratif, Hands on

19. Bahan Bantu Mengajar

Bil Perkara Jumlah

1 Komputer riba 1

2. ‘Mini White Board Mahjong” 1

3. Buku teks Bahasa Malaysia tahun 4 SK KSSR 25

4 Kotak beracun 1

5 Pembesar Suara 1

6 Lagu “Anak jerung totooto” 1

2
20.Pelaksanaan Pengajaran / Penyampaian

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Catatan


Masa Pembelajaran
Set induksi  Memastikan kebersihan KBT
(7 Minit) kelas. 1.) Guru memastikan - KB :
 Mengawal keadaan kelas. keadaan kelas bersih dan menghubungkaitan,
aman agar sesuai untuk mensintesis,
Kawalan kelas : Teknik kontrak mulakan sesi pengajaran. menjanakan idea.
(lisan)
2.) Guru tayangkan video - BCB : melihat
Video Lakonan: “Imbuhan” lakonan : Imbuhan dengan teliti,
mendengar aktif,
Kemahiran : Membaca dan 3.) Murid bersama guru memproses
mendengar menonton video tersebut. maklumat.

Pautan Video : 4.) Guru meminta murid - KP: Verbal


https://www.youtube.com/watch?v=u meneka tajuk linguistik,
CKZT_3HZpI pembelajaran hari tersebut. Intrapersonal

5.) Murid mengemukakan - Teknologi


beberapa idea dan guru maklumat dan
memulakan sesi komunikasi : video
pengajaran dan
pembelajaran. BBB:
-Pembesar suara
- Komputer Riba
- LCD

Teknik:
- Soal Jawab
- Pemerhatian

Nilai: kebersihan,
kerjasama,
bertanggungjawab
KBAT: memahami,
menganalisis

3
Langkah 1 Penerangan – Imbuhan Apitan dan 1) Guru memberitahu fokus KBT :
(16 Minit) Pinjaman pembelajaran. - KB :
Kemahiran : Membaca dan menulis Mensistesiskan
2) Guru menyediakan nota menganalisis,
tajuk imbuhan dalam ‘mini mengubungkaitkan.
white board’.
- BCB :Kemahiran
3.) Guru menerangkan mendengar aktif,
imbuhan apitan dan membaca,
imbuhan pinjaman. mencatat nota.

3.) Guru menerangkan - KP : Verbal


fungsi, jenis setiap Linguistik, ,
imbuhan apitan dan Intrapersonal
imbuhan pinjaman.

4.) Guru memberikan -BBB: Mini white


beberapa contoh perkataan board mah-jong.
imbuhan apitan dan
pinjaman sama ada Teknik :
perkataan ataupun ayat. - Perbincangan
-soal jawab
5). Murid dipanggil secara - pemerhatian
rawak untuk memberitahu
contoh perkataan lain Strategi :
imbuhan apitan dan - Berpusatkan guru
imbuhan pinjaman. -Berpusatkan
bahan
5.) Murid diminta menulis
nota dalam buku latihan. KBAT: memahami,
mengingat.
Langkah 2 Aktiviti Buku teks m/s 164 dan 165. KBT
(12 Minit) 1) Murid secara kelas
Kemahiran : Membaca dan bertutur diminta membaca teks KB: Membuat
SITUASI 1 situasi dalam buku teks keputusan,
secara mentalis. menganalisis,
menghubungkaitka
2.) Guru memanggil murid n,
secara rawak untuk
4
membaca mekanis satu BCB: kemahiran
ayat demi satu. membaca,
kemahiran
3.) Murid menjawab isi mengingat.
tempat kosong semasa
membaca. -BBB : Bahan Teks

4.) Guru membincang - KP : Interpersonal,


jawapan betul dan , verbal lingistik.
menerangkan pengunaan
Cadangan jawapan: imbuhan tersebut bagi - Konstuktivisme:
1. menunjukkan perkataan tertentu. Koloboratif,.
2. penanaman
3. pertanian
- Kontekstual :
4. mempunyai
Hands-on
5. mementingkan
6. keindahan
7. pemandangan
- Teknik :

8.kepentingan perbincangan, soal


9. menghargai jawab,
SITUASI 2 pembelajaran
koperatif

KBAT:
Menganalisis,
mengaplikasi.

Cadangan jawapan :
1. prasejarah
2. tatacara
3. kilometer
4.Sukarelawan
5. dwitahunan
Langkah 3 Permainan bahasa – Kotak 1) Guru meminta murid KP: Interpersonal,
(20 Minit) beracun imbuhan duduk dalam bulatan besar. Verbal – linguistic,
Kinestatik
Kemahiran : Bertutur

5
2.) Guru memberikan KB: menjana idea,
arahan dan peraturan mereka cipta
permainan.
BCB : Kemahiran
3.) Guru memasang lagu membaca,
menandakan permainan mendengar secara
bermula. aktif.

4.) Dalam kotak beracun Pembelajaran


terdapat bola yang Kontekstual:
dilekatkan dengan imbuhan menghubung kait,
bekerjasama, Hand
5.) Murid harus -on
memberikan satu
perkataan bagi imbuhan Pembelajaran
yang dapat secara spontan Konstruktivisme:
apabila kotak beracun koperatif dan
sampai semasa lagu kolaboratif
berhenti.
BBM: Bola

KOTAK BERACUN 6.) Guru menilai pengunaan imbuhan, Lagu


imbuhan dalam jawapan :Anak jerung tototo”
Cadangan jawapan ayat :
murid sama betul ataupun
1. Hartawan itu seorang yang tidak. Teknik :Permainan
merendah diri dan beliau amat
disenangi jiran-jiranya. (imbuhan KBAT:
pinjaman akhiran) mengaplikasi,
menganalisis,
2. Adik tidur di ruang tamu kerana memahami.
keletihan.(imbuhan apitan akhiran)
Pengurusan
3. Mangsa pembunuhan itu ditemui kumpulan:

  
mati oleh jiranya. (imbuhan apitan
akhiran)

 
  
6
Penutup
(5 minit) Rumusan topik pembelajaran 1. Guru memberikan kerja Nilai murni:
rumah kepada murid Kerajinan,
Kognitif –merumus balik membina lima ayat bagi bertanggungjawab ,
lima perkataan sama ada Rasional,
Rumusan isi pelajaran imbuhan apitan atau bekerjasama
1- Menggunakan ayat untuk imbuhan pinjaman.
menunjukkan pengunaan imbuhan KBT
2. Guru merumuskan isi KB: menilai,
2- Menyatakan usaha dan nilai pelajaran. membuat
murni yang dipelajari. kesimpulan,
- Menjaga alam sekitar dengan 3. Murid dipanggil secara menjana idea,
baik. rawak untuk mengimbas menghubungkait,
- Sentiasa menjaga kebersihan kembali contoh-contoh membuat inferens.
alam sekitar. perkataan imbuhan apitan
- Menyayangi alam sekitar dan pinjaman. -KP: Verbal
- Menyedari hubungan antara linguistik,
manusia dengan alam sekitar. 4. Murid diminta Interpersonal,
menyenaraikan imbuhan
Sosial : apitan dan imbuhan -BCB: kemahiran
Penerapan nilai murni. pinjaman. mengingat,
Contoh nilai murni diterapkan : kemahiran bertutur.
1. Bertanggungjawab 5. Guru mengakhiri sesi
2. Kesyukuran pembelajaran dengan Teknik : Soal jawab,
3. Menghargai meminta murid bertepuk Perbincangan
4. Menyayangi jari.
KBAT: mencipta,
mengaplikasi.

21.) Refleksi :

Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, refleksi pencapaian objektif murid adalah seperti berikut
Antaranya, hanya 20 orang murid daripada 25 murid mengenali dan mengingat sekurang-kurangnya tiga
imbuhan apitan dan tiga imbuhan pinjaman.Seterusnya, kesemua murid dapat menulis 3 perkataan
imbuhan apitan dan imbuhan pinjaman yang betul bagi menjawab teks latihan. Pada masa yang sama, murid
sekurang-kurangnya dapat menyebut 1 perkataan imbuhan apitan dan imbuhan pinjaman secara spontan.

7
Hal ini demkian kerana murid –murid mempunyai pengetahuan sedia ada dalam imbuhan dan mahir dalam
kosa kata bahasa Melayu. Selain itu, 21 murid 25 orang murid dapat sekurang-kurangnya menulis 1 ayat
daripada imbuhan apitan serta 1 ayat imbuhan pinjaman dengan betul dalam pelbagai situasi. Hal ini
demikian kerana, murid kurang tahu dan peka tentang penggunaan perkataan imbuhan dalam pembinaan
ayat. Berikutnya, kawalan kelas adalah baik dan terkawal.

Di samping itu, antara cadangan mengatasi kelemahan ini adalah saya perlu mengunakkan teknik
yang mudah seperti lagu imbuhan ataupun akronim imbuhan supaya murid boleh ingat dengan cepat dan
mudah. Saya sepatutnya menerangkan fungsi imbuhan tertentu dan memberikan contoh dahulu sebelum
meminta murid membina ayat. Pendek kata, ini merupakan antara kelemahan yang dapat dilihat dalam diri
murid dan diri saya sendiri selepas sesi pdp. Dengan ini, saya berharap melalui langkah mengatasi yang
dicadangkan dapat menambahbaik sesi pembelajaran murid.

22.) Ulasan guru Pembimbing / pensyarah penyelia:
