Anda di halaman 1dari 25

JABATAN PENGAJIAN MELAYU

Nama Pelajar MUHAMMAD IKHWAN BIN ROZI

Angka Giliran 2021162341011

No Kad Pengenalan 020422-03-1009

Kumpulan/Unit 4 PISMP BM1

Kod & Nama Kursus PRKA3012 PERANCANGAN PENGAJARAN DAN


PEMBELAJARAN
Nama Pensyarah PUAN FARIDAH BINTI MOHAMAD SAAD

Tarikh Hantar 25 JANUARI 2023

Pengakuan pelajar menerima maklum balas daripada pensyarah

Saya mengesahkan bahawa maklum balas yang diberikan oleh pensyarah


telah saya rujuki dan fahami.
Catatan (jika ada)

Tanda tangan Pelajar: Tarikh:

Markah:

1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 5 Jujur
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 5 Jun 2023
5. Hari : Rabu
6. Masa : 9.00 pagi hingga 10.00 pagi
7. Tema : Tema 6 - Sains, Teknologi dan Inovasi
8. Unit : Unit 18 - Inovasi Bertambah Mutu
9. Tajuk : Katil Mesra Pengguna

10. Kemahiran Fokus : Aspek tatabahasa

11. Standard Kandungan


5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks.

12. Standard Pembelajaran


5.3.2 Memahami dan membina pelbagai jenis ayat mengikut konteks;
(i) ayat seruan

13. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyenaraikan sekurang-kurangnya empat daripada lima kata seru berdasarkan
petikan dialog “Katil Mesra Pengguna” dengan betul.
ii. Membina sekurang-kurangnya tiga daripada lima ayat seruan dengan tepat melalui
aktiviti kotak misteri.

14. Sistem Bahasa


 Sintaksis : Binaan ayat lengkap
 Tanda baca : Tanda seru
 Sistem ejaan : Huruf besar dan kecil

15. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Bahasa: Penggunaan bahasa pengantar yang betul
 Nilai Murni: Keberanian, bersungguh-sungguh, ketekunan, kerjasama,
kerajinan, menghargai

2
 Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea.
EK 1: 1.8 Kesanggupan belajar daripada kesilapan.

16. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 Kemahiran Berfikir: Menghubung kait, menjana idea, merumus
 Kecerdasan Pelbagai: Verbal linguistik, interpersonal, kinestetik
 Belajar Cara Belajar: Mengumpul maklumat, memproses maklumat
 Strategi: Berpusatkan guru, berpusatkan bahan, berpusatkan murid
 Teknik: Soal jawab, perbincangan, latih tubi, lakonan
 Penekanan 5P: Pengayaan, pemulihan

17. Kemahiran Insaniah


 Pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan masalah
 Kemahiran berkomunikasi

18. Pedagogi Masa Kini (PMK)


 Komunikasi dan kolaboratif
 Kemahiran Berfikiran Aras Tinggi (KBAT) (menganalisis, mengaplikasi)
 Pembelajaran kontekstual: Menghubung kait “Katil Mesra Pengguna” dengan
kehidupan seharian murid.

19. Bahan Bantu Mengajar (BBM)

Bil. Perkara Jumlah


1. Komputer riba 1
2. Pembesar suara 1
3. Projektor 1
4. Buku teks 30
5. Slaid penerangan ayat seruan 1
6. Slaid binaan ayat seruan 1
7. Pen marker 14
8. Kotak misteri 1
9. Kertas mahjung 5
10. Kertas jawapan 30

3
11. Lembaran kerja pemulihan 7
12. Buku tulis 30
13. Teks dialog “Katil Mesra Pengguna” 30
14. Kertas pelekat 30

20. Pengetahuan Sedia Ada


i) Murid pernah melihat katil dalam kehidupan mereka.
ii) Murid pernah menggunakan ayat seruan dalam kehidupan seharian.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran
Set Induksi  Jom berlakon! 1. Murid diedarkan teks BBM:
(5 minit) dialog “Katil Mesra  Teks dialog “Katil
Pengguna” berdasarkan Mesra Pengguna”
buku teks.  Pembesar suara
2. Murid diminta untuk Kemahiran Berfikir:
membaca teks tersebut  Menjana idea
terlebih dahulu.  Menghubung kait
3. Dua murid dipilih secara Kecerdasan Pelbagai:
rawak oleh guru untuk  Verbal lingusitik
melakonkan situasi dialog
Belajar Cara Belajar:
tersebut.
 Memproses
4. Murid diminta untuk
maklumat
Rujuk lampiran 1 menjawab soalan-soalan
Kemahiran Insaniah:
daripada guru dengan
 Kemahiran
 Contoh soalan: jawapan yang
berkomunikasi
bersesuaian.
i) Siapakah yang PMK:
5. Murid dibimbing untuk
mempunyai katil di  Komunikasi dan
menghubungkaitkan
rumahnya? kolaboratif
kandungan dialog dengan
ii) Adakah anda  KBAT (analisis)
topik pembelajaran hari  Pembelajaran
pernah melihat
tersebut. kontekstual:
katil orang kurang
upaya (OKU)? Menghubung kait
iii) Pada pendapat “Katil Mesra
kamu, apakah Pengguna” dengan
kelebihan katil ini? kehidupan

4
 Jangkaan jawapan: seharian murid.
i) Ya/ Tidak
Strategi:
ii) Ya/ Tidak
 Berpusatkan murid
iii) Boleh dilaraskan
Teknik:
tahap sandarannya
 Soal jawab
mengikut
 Lakonan
kesesuaian
Nilai Murni:
 Ketekunan
 Keberanian
Langkah 1  Jom belajar ayat seruan! 1. Murid dipaparkan dengan BBM:
(15 minit) slaid penerangan ayat  Komputer riba
seruan.  Projektor
2. Murid diterangkan  Slaid penerangan
berkaitan ayat seruan oleh ayat seruan
guru beserta contohnya.  Pembesar suara
3. Murid membaca sebuah
Rujuk lampiran 2  Buku teks
wawancara inovasi yang
 Teks dialog “Katil
bertajuk “Katil Mesra Mesra Pengguna”
 Jom kenal pasti kata
Pengguna” dalam buku  Buku tulis
seru!
teks atau teks dialog yang Kemahiran Berfikir:
diberikan oleh guru.  Menjana idea
4. Murid mengenal pasti Kecerdasan Pelbagai:
penggunaan kata seru  Interpersonal
dan ayat seruan  Verbal lingusitik
berdasarkan dialog Belajar Cara Belajar:
berikut.  Mengumpul
5. Murid menyebut dan maklumat
menyenaraikan lima kata  Memproses
seru berdasarkan dialog maklumat
Rujuk lampiran 3
tersebut dalam buku tulis. Kemahiran Insaniah:
6. Murid berbincang dengan  Kemahiran
guru berkaitan ayat berkomunikasi
seruan. PMK:
 Komunikasi dan
kolaboratif

5
Strategi:
 Berpusatkan guru
 Berpusatkan
bahan
Teknik:
 Perbincangan
Nilai Murni:
 Ketekunan
 Bersungguh-
sungguh
Elemen
Keusahawanan:
 EK 1: 1.4
Daya kreativiti dan
inovasi: memerhati
dengan bertujuan
dan menghasilkan
banyak idea
 EK 1: 1.8
Kesanggupan
belajar daripada
kesilapan

Penilaian Objektif (i)


Langkah 2  Main kotak misteri lagi? 1. Murid dibahagikan kepada BBM:
(20 minit) (Membina ayat seruan) lima kumpulan.  Komputer riba
2. Murid daripada wakil  Projektor
kumpulan diminta untuk  Kertas mahjung
mencabut satu bola  Slaid binaan ayat
berwarna daripada kotak seruan
misteri apabila lagu yang  Kotak misteri
dimainkan berhenti.
Rujuk lampiran 4  Pembesar suara
3. Murid akan merujuk slaid
 Pen marker
untuk mengetahui kata
 Kertas pelekat
seru yang akan digunakan
Kemahiran Berfikir:
semasa membina ayat.

6
4. Kemudian, setiap murid  Menjana idea
dalam kumpulan diminta Kecerdasan Pelbagai:
untuk membina lima ayat  Verbal lingusitik
seruan di atas kertas  Kinestetik
mahjung. Belajar Cara Belajar:
5. Setelah selesai, murid  Mengumpul
perlu menampal kertas maklumat
mahjung kumpulan  Memproses
masing-masing.
maklumat
6. Murid melaksanakan
Kemahiran Insaniah:
Rujuk lampiran 5 Gallery Walk mengenai
 Kemahiran
ayat seruan.
berkomunikasi
7. Murid memberi ulasan dan
PMK:
pandangan kepada
 Komunikasi dan
kumpulan lain dengan
kolaboratif
menggunakan kertas
Strategi:
pelekat.
 Berpusatkan
bahan
 Berpusatkan murid
Teknik:
 Perbincangan
Nilai Murni:
 Kerjasama
 Bersungguh-
sungguh
Elemen
Keusahawanan:
 EK 1: 1.4
Daya kreativiti dan
inovasi: memerhati
dengan bertujuan
dan menghasilkan
banyak idea
Penilaian Objektif (ii)
Langkah 3 1. Setiap murid diedarkan BBM:
(15 minit) Aktiviti Wordwall dengan kertas jawapan  Buku tulis

7
untuk menjawab kuiz.  Pembesar suara
2. Murid menjawab soalan  Projektor
tersebut mengenai ayat  Komputer riba
seruan mengikut masa  Kertas jawapan
yang ditetapkan dalam
 Lembaran kerja
kertas jawapan.
pemulihan
3. Murid akan menyemak
Kemahiran Berfikir:
jawapan yang diberikan
 Menjana idea
oleh guru.
Kecerdasan Pelbagai:
4. Kemudian, murid yang
 Verbal lingusitik
dapat menjawab semua
Belajar Cara Belajar:
soalan betul akan diberi
 Memproses
Murid menjawab soalan ayat soalan pengayaan iaitu
maklumat
seruan mengikut masa yang membina ayat
Kemahiran Insaniah:
ditetapkan dalam kertas jawapan. berdasarkan kata seru
 Pemikiran kritis
(Rujuk lampiran 6) dalam setiap soalan.
dan kemahiran
5. Murid yang lain diberikan
menyelesaikan
 Pengayaan soalan pemulihan
masalah
sekiranya terdapat banyak
Membina ayat PMK:
kesalahan.
berdasarkan jawapan-  Komunikasi dan
6. Murid yang telah siap
jawapan di kuiz tersebut. kolaboratif
membina ayat dan
(Rujuk lampiran 6)
 KBAT (aplikasi)
padanan kata seru diminta
Strategi:
untuk menghantar
 Pemulihan
 Berpusatkan murid
tugasan kepada guru
untuk disemak.  Berpusatkan
bahan
Teknik:
 Latih tubi
Nilai Murni:
 Kerajinan
Padankan kata seru
dengan ayat yang sesuai.
(Rujuk lampiran 7)

Penutup  Penutup kognitif 1. Beberapa orang murid Kemahiran Berfikir:


(5 minit) Murid merumuskan isi dipilih secara rawak untuk  Merumus

8
pelajaran. membuat refleksi tentang Kecerdasan Pelbagai:
pembelajaran mereka  Interpersonal
pada hari tersebut. Kemahiran Insaniah:
 Penutup sosial 2. Murid diberikan pujian dan  Kemahiran
Murid diberikan pujian kata penghargaan seperti berkomunikasi
atas usaha mereka. tahniah atas usaha serta Strategi:
penglibatan aktif mereka  Berpusatkan murid
dalam pembelajaran. Nilai Murni:
3. Murid merumuskan nilai-  Keberanian
nilai murni dalam sesi PdP  Menghargai
pada hari itu.

21. Refleksi

CATATAN REFLEKSI PELAJAR: MUHAMMAD IKHWAN BIN ROZI

22. Ulasan Guru Pembimbing/ Pensyarah

9
ULASAN GURU PEMBIMBING/ PENSYARAH

LAMPIRAN

LAMPIRAN 1

Teks dialog “Katil Mesra Pengguna” yang digunakan dalam set induksi

10
LAMPIRAN 2

Slaid penerangan ayat seruan yang digunakan dalam langkah 1

11
12
13
LAMPIRAN 3

Buku teks pada muka surat 136

14
LAMPIRAN 4

Slaid binaan ayat seruan yang digunakan dalam langkah 2

15
16
17
LAMPIRAN 5

Kotak misteri yang juga digunakan dalam langkah 2

18
LAMPIRAN 6

Aktiviti Wordwall dilaksanakan dalam langkah 3

19
20
21
22
23
Kertas jawapan

24
LAMPIRAN 7

Lembaran kerja pemulihan

25
