Anda di halaman 1dari 5

PRAKTIKUM

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


Kelas : 2 Utarid
Bilangan Murid : ______/25 orang
Tarikh : 1 Ogos 2018
Hari : Rabu
Masa : 10.10 a.m. – 11.40 a.m. (90 minit)
Tema : Pertanian dan Penternakan
Tajuk : Mudahnya Halau Serangga
Kemahiran Fokus : Kemahiran membaca
Standard Kandungan : 2. 2 Membaca, memahami, dan menaakul bahan grafik dan bukan grafik.
Standard Pembelajaran : 2.2.1 Membaca, memahami dan mengenal pasti kosa kata.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2. menyenaraikan kosa kata yang terdapat dalam teks dalam buku teks.
Sistem Bahasa : Sintaksis dan Morfologi
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : Keusahawanan
1. Boleh menyiapkan tugasan yang diberi.

Kreativiti dan inovatif:


1. Penjanaan idea

Nilai murni:
1. Mencintai Alam Sekitar
2. Menghargai Alam
3. Saling Membantu
4. Kerajinan
PRAKTIKUM

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran : 1 KB: Penyoalan, Penjanaan Idea, Menghubungkaitkan


2. KP: Verbal Linguistik,
(Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
3. BCB: Kajian Masa Depan-Mencipta (menjana),
Mencatat Nota-Menganalisis (mengkategorikan)
4. Pembelajaran Akses Kendiri- Memahami (menjelaskan)

Bahan Bantu Mengajar :


Bil Perkara Jumlah

1. Komputer Ribaa 1
2. Video ‘Kalau Rasa Gembira’ 1
3. Teks ‘mudahnya halau serangga’ 1
4. Kertas Peta I-Think 25

5. Lembaran Kerja:
Pengayaan : Buku Latihan 25

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah tengok cara menghalau serangga dari pokok.
PRAKTIKUM

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Masa (minit)

Persediaan - Kebersihan kelas 1. Murid diminta untuk mengutip sampah di Peralatan yang
sekitar kelas.
Bilik Darjah - Persediaan murid untuk belajar sesuai
(10 minit) 2. Murid ditanyakan khabar.

Set Induksi Lagu ‘Kalau Rasa Gembira’ 1. Lagu ‘Kalau Rasa Gembira’ diperdengarkan BBM:
(15 minit) https://www.youtube.com/watch?v=-8SnAJYICU0 kepada murid. Video ‘Kalau Rasa
2. Murid-murid menyanyikan lagu berdasarkan lirik Gembira’
FASA lagu yang disediakan. EK2: Pemikiran
PERSEDIAA 3. Murid melakukan pergerakan kreatif sambil Keusahawanan
N bernyanyi.

Langkah 1 Teks ‘Mudahnya Halau Serangga’ 1. Murid diminta untuk membaca teks ‘Mudahnya
(15 minit) Halau serangga’ yang terdapat dalam buku teks BBM: Teks
secara mentalis. ‘Mudahnya Halau
PRAKTIKUM

2. Murid dipilih secara rawak untuk membaca teks Serangga’


FASA tersebut secara mekanis.
IMAGINASI 3. Murid dibimbing oleh guru semasa mereka EK2: Pemikiran
membaca. Keusahawanan

Langkah 2 Peta I-think 1. Setiap ahli kumpulan mendapat kertas kosong Kemahiran
(25 minit) yang mempunyai peta i-think. Berfikir: menjana
2. Mereka dikehendaki menyenaraikan kosa kata idea
yang terdapat dalam teks dalam bentuk peta i-
FASA Kosa
Kosa think tersebut. Nilai Murni:
Kata
Kata
PERKEM 3. Setiap wakil kumpulan diminta untuk membaca Bekerjasama
BANGAN kosa kata yang disenaraikan oleh mereka.
4. Guru menyenaraikan kosa kata yang betul di BBM:
papan putih dalam bentuk peta i-think. Kertas Peta I-
5. Murid-murid diminta untuk menyalinkan jawapan Think
yang betul pad kertas yang diberi sebelum ini.

Langkah 3 Pengayaan
(20 minit) Guru memberikan latihan pengayaan kepada 1. Murid-murid diminta untuk mencari maksud Nilai:
setiap murid.
kosa kata yang disenaraikan dalam bentuk Saling membantu
PRAKTIKUM

FASA jadual.
TINDAKAN 2. Guru membantu murid-murid untuk BBM:
mendapatkan maksud kosa kata. Buku Latihan
3. Seterusnya, murid-murid diminta untuk
mencari antonim bagi perkataan yang terdapat
dalam buku latihan.
4. Guru membimbing murid yang lemah dalam
mencari perkataan berlawan.
Penutup Rumusan isi pelajaran 1. Guru membuat kesimpulan terhadap isi Nilai
(5 minit)  Kognitif pelajaran hari ini.
Bertanggungjawab
Kasih Sayang
- Murid mendengar penerangan guru tentang
rumusan isi pelajaran dan memberikan a. Apakah yang kita belajar hari ni?
respon

2. Guru memberikan pujian atas sikap dan usaha


 Sosial
murid pada hari ini.
Guru memuji murid dan memberikan motivasi
kepada murid.

Refleksi Guru Pelatih:
