Anda di halaman 1dari 9

2.

Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran Harian ( RPH )

Mata Pelajaran Tahun Tarikh Masa Bilangan Murid Tajuk Subtajuk

: Kemahiran Hidup : 4 Gemilang : 22 Oktober 2011 : 60 Minit : 8 Orang : Jahitan : Menjahit Jahitan Asas Jahitan sembat Kepentingan jahitan

Objektif Pada akhir pelajaran: i. ii. pelajar dapat menyenaraikan 6 jenis-jenis jahitan tangan asas pelajar dapat menyatakan 4 kepentingan jahitan dalam kehidupan seharian

iii. pelajar dapat menghasilkan jahitan sembat berserta hiasan labuci dengan bimbingan guru

Fokus Utama / Hasil Pembelajaran Jahitan

Huraian Hasil Pembelajaran Aras : 1 Alatan jahitan dan fungsi Jenis alatan jahitan Fungsi alatan jahitan

Fokus Sampingan / Hasil Pembelajaran

Huraian Hasil Pembelajaran

Mengaplikasikan penggunaan alatan jahitan dengan betul

Aras : 1 Menerangkan hubungan kasih sayang yang terdapat dalam kehidupan melalui pengalaman sedia ada pelajar.

Pengetahuan sedia ada: pernah melihat ibu menjahit di rumah

Bahan Bantu Belajar : Video berkaitan kepentingan jahitan. Powerpoint berkaitan cara menjahit jahitan sembat Lembaran kerja Jarum, benang, gunting dan kain

Langkah / masa

Isi Pembelajaran

Cadangan Pembelajaran Guru Pelajar 1) Murid memerhatikan sehelai baju yang ditayang. 2) Murid mendengar dan memberi pendapat secara lisan dengan soalan yang diberikan oleh guru

ABM

Catatan

Set induksi ( 5 minit )

- menayangkan sehelai -Kelas dimulakan dengan baju bacaan doa secara beramairamai -Guru bertanya khabar akan murid-murid. - Guru menayangkan sehelai baju dan mengaitkan dengan tajuk jahitan -Guru mengaitkan set induksi dengan pelajaran pada hari ini.

- sehelai baju

KBKK - Berfikir - menyatakan idea

Nilai - Kepekaan - kefahaman

Langkah 1 ( 5 minit ) 1. memperkenalk an alatan jahitan. 2. menyebut dan mengulang perkataan dengan betul.

1.Guru menunjukkan alatan jahitan kepada murid dengan menggunakan kad gambar. 2.Guru menyebut nama alatan jahitan bersama murid sambil menunjukkan kad gambar kepada murid. 3.Guru menyuruh murid menyebut alatan jahitan yang telah di tunjukkan oleh guru.

1) Murid memberi perhatian kepada penerangan guru. 2) Murid mengikut perkataan yang disebut guru. 3) Murid menyebut alatan yang ditunjukkan oleh guru.

Kad imbasan gambar

4.Guru menyoal murid mengenai alatan jahitan yang telah ditunjukkan.

4) Murid menjawab soalan guru.

Langkah 2 (8 minit )

Menunjukkan alat jahitan maujud di hadapan kelas

-Guru menunjukkan alat jahitan maujud di hadapan kelas kepada murid.

Pelajar mendengar dan melihat alatan yang ditunjukkan oleh guru.

- jarum -benang - kain -gunting

KBKK : Kemahiran pengamatan Kemahiran mendengar

Menerangkan ciriciri alatan tersebut

- guru menerangkan ciri-ciri alatan tersebut kepada murid - guru meminta pelajar menjawab apa yang dilihat oleh murid - guru meminta murid untuk menyentuh dan merasai

- pelajar mendengar ciriciri alatan tersebut daripada guru -Pelajar menjawab apa yang dilihat oleh mereka berdasarkan pengetahuan sedia ada - pelajar menyentuh dan Nilai : - Mengikuti arahan dengan baik

alatan tersebut

merasai sendiri alatan tersebut

- Kepekaan

Langkah 3 (8 minit)

Menerangkan fungsi setiap alat jahitan

Guru menerangkan setiap fungsi alatan jahitan kepada murid

Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru

Jarum, benang, gunting dan kain

KBKK : Kemahira n pengamat an Kemahira n mendeng ar

Guru menyoal setiap murid tentang setiap fungsi alatan jahitan

murid menjawab soalan yang ditaya oleh guru

Guru membantu murid yang tidak dapat menjawab soalan yang ditanyakan dan mengulangi langkah pengajaran ini.

murid mengikuti ajaran yang ditunjukan oleh guru

Nilai : - Mengikut arahan dengan baik - Kepekaan

Langkah 4 (5 minit )

-Mengamalkan keselamatan (cara

- Guru menerangkan langkah-langkah cara

Murid mendengar

KBKK : -kotak Kemahira

penyimpanan alatan)

menyimpan dengan betul -guru menunjukkan cara menyimpan dengan betul. -guru meminta murid menunjukkan cara menyimpan dengan betul. - Guru meminta murid menyenaraikan 2 daripada 4 langkah keselamatan yang diberikan oleh guru -

penerangan guru Murid melihat apa yang ditunjukkan guru Murid melakukan apa yang diminta oleh guru Murid dapat menyenaraikan 2 daripada 4 langkah keselamatan yang betul

-alat-alat jahitan -gambargambar

n berfikir Menyata kan Meneran gkan Menjana idea

Nilai : Berdikari keyakina n

Langkah 5 1) guru mengedarkan lembaran kerja berkaitan

1) murid membuat lembaran kerja

abm : lembaran kbkk : kerja berfikir pemahaman

topik yang dipelajari hari ini kepada murid. 2) guru membincangkan jawapan kepada lembaran tersebut bersama murid.

yang diberikan guru. 2) murid memberikan perhatian kepada penerangan guru.

nilai : mendengar arahan yakin diri

Penutup (3 minit)

Rumusan mengenai topik yang telah dipelajari.

1) Guru mengadakan sesi soal jawab mengenai alatan jahitan dan fungsinya. 2) guru menekankan kepentingan menjaga keselamatan ketika menggunakan alatan jahitan. 3) Guru menerangkan kepada murid tentang faedah menjahit

Pelajar mendengar rumusan dan faedah mempelajari jahitan

KBKK : Kemahira n mendeng ar

Nilai : Memberi tumpuan
