Anda di halaman 1dari 15

SEKOLAH KEBANGSAAN PEREMPUAN JALAN BATU, KUALA LUMPUR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 2 Gemilang
3. Bilangan Murid : __ /33 orang
4. Tarikh : 9 Februari 2023
5. Hari : Khamis
6. Masa : 10:30 pagi hingga 11:30 pagi
7. Tema : Integriti
8. Tajuk : Amalan Baik Di Sekolah
9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Membaca

10. Standard Kandungan


2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera.

11. Standard Pembelajaran


2.3.1 Membaca, mengenal pasti dan menyatakan nilai daripada bahan sastera dan
bahan bukan sastera;
i. lagu kanak-kanak

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
i. Membaca sekurang-kurangnya satu rangkap lagu kanak-kanak dengan sebutan
yang jelas.
ii. Menyatakan sekurang-kurangnya dua daripada empat nilai yang terkandung di
dalam lagu dengan betul.
13. Sistem Bahasa
 Tatabahasa: sintaksis – ayat seruan
 Ejaan dan tanda baca
 Sebutan dan intonasi
 Kosa kata: peraturan

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Pendidikan Moral
 Nilai Murni: Keberanian, keyakinan, baik hati, kerja sama, kesungguhan
 Kreativiti: Menjana idea melalui bahan bantu belajar
 Elemen Kemahiran Insaniah : Kemahiran komunikasi, Pemikiran Kritis dan
Penyelesaian Masalah, Kemahiran sosial, Pembelajaran Sepanjang Hayat
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar menggunakan multimedia (Canva dan
video animasi You Tube)
 Peta Pemikiran i-Think: Peta Buih
 Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.6 Keinginan kepada maklum balas segera
EK 1: 1.10 Berorientasikan pencapaian: menyiapkan tugasan dalam masa yang
ditetapkan

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 Kemahiran Berfikir: mengenal pasti
 Kecerdasan Pelbagai: interpersonal, muzik, visual, kinestetik
 Belajar Cara Belajar: memproses dan mengumpul maklumat, bacaan mekanis
 Pembelajaran Kontekstual: menghubungkait pembelajaran dengan pengalaman
dalam kehidupan seharian
 Teknik: Soal jawab, pembelajaran berpusatkan murid, berpusatkan bahan
 Kemahiran Insaniah: Pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan masalah,
kemahiran Komunikasi
 Kemahiran Berfikir Aras Tinggi: Menganalisis – mengenal pasti
 Pentaksiran Bilik Darjah :
1. Kaedah Pentaksiran – Lisan, Penulisan
2. Insrumen PBD - Catatan Pentaksiran, Lembaran Kerja
16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1. Kelengkapan LCD 1
2. Keratan Gambar/ Aplikasi Puzzle 9
3. Lirik lagu “Marilah Kawan-kawanku” 1
4. Video lagu (Kalau Rasa Gembira) 1
5. Peta Minda 33
6. Lembaran kerja 33
7. Buku Aktiviti 33
8. Batang Aiskrim (Nama Murid) 33

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid mengetahui peraturan-peraturan yang ada di sekolah.
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
PENGURUSAN  Memastikan murid Peralatan yang sesuai
 Membersihkan bilik
BILIK DARJAH membersihkan kawasan meja
darjah
(5 minit) dan kelas
 Membuang sampah
 Memastikan murid bersedia
sarap
untuk sesi PdPc
Set Induksi Nyanyian Lagu ‘Kalau  Murid menyanyikan lagu BBM
(5 minit) Rasa Gembira’ ‘Kalau Rasa Gembira’.  Video lagu
 Murid menerima keratan  Keratan Gambar
gambar.
 Murid diminta menyusun Teknik
keratan gambar tersebut.  Soal jawab
 Murid disoal beberapa soalan
Aktiviti menyusun
berkaitan dengan gambar. KP
gambar
 Murid-murid diminta berkongsi  Muzik
pengalaman berdasarkan
soalan yang diberikan KB
 Murid dibimbing oleh guru  Menghubungkait
untuk menghubung kait pengalaman
soalan tersebut dengan isi (TB: 10. Mengumpul
pelajaran hari ini. data melalui semua
deria)

Soal Jawab
Soalan guru:
Pembelajaran
(i) Apakah yang kamu Konstruktivisme
lihat pada gambar ini?  Menghubungkaitk
(ii) Apakah perkara an soalan dengan
yang perlu dipatuhi tajuk
semasa di sekolah? pembelajaran
(iii) Nyatakan peraturan- (TB: 8. Menggunakan
peraturan sekolah yang pengetahuan lepas ke
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
perlu dipatuhi? situasi baharu)

Jangkaan jawapan:

(i) Sekolah
(ii) Peraturan sekolah
(iii) Dilarang bising,
datang awal ke sekolah,
tidak bermain-main
Langkah 1 Bacaan Lirik lagu  Murid melihat lirik dan lagu BBM:
(20 minit) “Marilah Kawan- “Marilah Kawan-kawanku”.  Petikan lirik
kawanku”  Murid mendengar lagu  Lirik lagu
“Marilah Kawan-kawanku”.  Video lagu
Petikan Lirik  Murid dibimbing oleh guru
untuk membacakan lirik lagu Ilmu:
dengan sebutan yang jelas.  Pendidikan Moral
 Murid secara rawak dipilih
untuk membaca lirik lagu Teknik:
“Marilah Kawan-kawanku”  Penerangan
Video Lagu
dengan bimbingan guru.  Nyanyian
 Murid dibahagikan kepada
beberapa kumpulan. KP:
 Setiap kumpulan diberikan  Muzik
serangkap lagu.  Kinestetik
https://youtu.be/
 Murid dalam kumpulan perlu
M1XPhzyAygo
membaca rangkap lagu KI:
mengikut urutan.  Kemahiran
Berkomunikasi
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
Nilai Murni
 Keyakinan
 Kesungguhan

PBD
 Kaedah- Lisan

Penilaian Objektif (i)

Langkah 2 Mengenal pasti nilai di  Murid dipaparkan lirik lagu Bahan Bantu
(25 minit) dalam lagu mengikut rangkap. Mengajar:
 Murid diminta membaca  Petikan Teks
rangkap lirik.  Batang Aiskrim
Slaid lagu “Marilah  Murid mendengar penerangan (Nama Murid)
Kawan-kawanku”. guru berkaitan isi yang  Peta Minda
terkandung di dalam lagu.
 Murid dibimbing oleh guru Peta i-Think
untuk mengenal pasti nilai  Peta Buih
yang terdapat di dalam lagu.
 Murid menerima lembaran KI:
kerja peta minda.  Kemahiran
 Murid diminta melengkapkan Berkomunikasi
peta minda dengan  Pemikiran Kreatif

Lembaran kerja Peta mengeluarkan nilai yang dan Penyelesaian

Minda terdapat di dalam lagu Masalah


berdasarkan gambar rajah.
 Murid dipilih secara rawak PAK 21 (6C/6K):
untuk menyatakan nilai yang  Komunikasi
terkandung di dalam petikan.  Kritis
 Murid bersama-sama guru
membincangkan jawapan Nilai Murni:
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
 Kerajinan
 Keberanian

KP:
 Visual

KBAT
 Mencari kata Kunci
PBD
 Kaedah-
Penulisan (Isi
tempat kosong)
 Instrumen-
Catatan
Pentaksiran

Penilaian Objektif (ii)

Langkah 3 Lembaran kerja Penilaian BBM:


(30 minit)  Murid menerima lembaran  Aplikasi Jamboard
kerja buku aktiviti.  Batang Aiskrim
 Murid diberi masa untuk (Nama Murid)
mencari kata kunci yang  Lembaran kerja
terdapat di dalam lembaran
kerja. Teknik/ Pendekatan/
 Murid diminta untuk Kaedah:
menyatakan nilai terdapat  Pemusatan murid
dalam lagu “Bersemangat ke  Pemusatan bahan
Sekolah”
KP:
 Murid dipilih secara rawak
 Interpersonal
untuk menyatakan nilai dalam
lagu.
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
 Murid bersama-sama guru PBD
membincangkan jawapan  Kaedah-
Lembaran Kerja
Penulisan
(Jamboard)
Pengayaan (Menyatakan nilai)
 Murid menerima lembaran  Instrumen-
kerja pengayaan. Lembaran kerja
 Murid perlu mencari nilai
yang telah dipelajari. Penilaian Objektif (ii)

Pemulihan
 Murid menyebut semula nilai
yang telah dipelajari

Penutup Penutup kognitif  Murid merumus aktiviti yang BBM


(5 minit)  Rumusan isi telah dipelajari pada hari ini.  Video lagu
pelajaran  Murid menyatakan nilai yang
 Nyanyian lagu diperoleh sepanjang proses KB
“Marilah Kawan- pembelajaran pada hari ini.  Merumus
kawanku”  Murid menyanyikan lagu
dengan iringan muzik. Nilai murni:
Penutup Sosial  Kerajinan
 Pujian atas usaha  Guru memberi pujian  Kasih Sayang
dan kejayaan kepada murid-murid atas
komitmen yang diberikan APMK:
oleh mereka.  Pembelajaran
terarah kendiri

KP:
Interpersonal
Muzik
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran

KI:
Pembelajaran
Sepanjang Hayat
Refleksi
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

Cadangan penambahbaikan:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
LAMPIRAN

Slaid dan Petikan lirik “Marilah Kawan-kawanku”


LAMPIRAN

Video lagu “Marilah Kawan-kawanku”


LAMPIRAN

Lembaran kerja
LAMPIRAN

Lembaran kerja
