Anda di halaman 1dari 15

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 3 Inovatif
3. Bilangan Murid : 25
4. Tarikh : 15/3/2021
5. Hari : Isnin
6. Masa : 7.30-8.30am
7. Tema : Kesihatan dan Kebersihan
8. Tajuk : Saya Sihat dan Bertenaga
9. Kemahiran Fokus: Kemahiran Mendengar dan Bertutur

10. Standard Kandungan


1.1 Mendengar dan memberikan respons.

11. Standard Pembelajaran


1.1.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap (i) suruhan dan permintaan

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
I. Menyatakan sekurang-kurangnya dua contoh ayat suruhan dan ayat permintaan
dengan betul.
II. Memberikan respons dengan betul terhadap ayat suruhan dan permintaan yang
didengar.

13. Sistem Bahasa


 Tatabahasa: sintaksis– ayat perintah
 Kosa kata: memerah
 Ejaan: tanda baca-simbol titik noktah
 Sebutan dan intonasi: Sebutan bahasa Melayu baku

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Pendidikan Moral, Sains
 Nilai Murni: Kerjasama, Hemah Tinggi, toleransi
 Pendidikan Alam Sekitar: Menyayangi alam sekitar
 Kreativiti dan Inovasi: Imaginasi dan visualisasi
 Elemen Keusahawanan : Ek1 : 1.4 Daya kreativiti dan Inovasi
o EK 2: 2.1 Amalan memerhati persekitaran dengan sengaja
dan bertujuan.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 Kemahiran Berfikir: membandingkan
 Kecerdasan Pelbagai: Verbal-Linguistik, Muzik, Visual-ruang
 Kemahiran Belajar Cara Belajar: Mengumpul maklumat dan memproses maklumat
Pembelajaran Kontekstual:mengaplikasi
 Pembelajaran Konstruktivisme: menggalakkan murid bersoal jawab, memberi peluang
kepada murid membina pengetahuan baru

16. Bahan Bantu Mengajar


Bil. Perkara Jumlah
1. Gambar 7
2. Kad Ayat 4
3. Buku Aktiviti Bahasa Melayu 1
4. Kad gambar 5
5. Buku aktiviti 25
6. Lembaran kerja 10

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid telah diajar konsep ayat permintaan dan ayat suruhan.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
PENGURUSAN  Murid memastikan Peralatan yang sesuai
BILIK DARJAH  Kebersihan kelas
kelas bersih
(2 minit)  Persediaan murid
 Murid memastikan
untuk belajar
bersedia dengan buku
 Peringatan tentang
teks serta alat tulis
peraturan khas
 Murid diingatkan
kelas
tentang peraturan kelas
Set Induksi  Setiap murid  Murid dipilih secara Bahan Bantu Mengajar:
(5 minit) diberikan sekeping rawak untuk tampil ke  Gambar
kad gambar hadapan
 Setiap murid diberikan KB:
sekeping kad gambar  menghubungkaitka
 Guru mengaitkan n
gambar-gambar tersebut
Teknik / kaedah/
dengan piramid Pendekatan
makanan  Pemusatan Bahan
 Guru bersoal jawap  Pemusatan murid
dengan murid untuk
menguji pengetahuan KI:
sedia ada murid  Pembelajaran
 Guru meminta murid- Berterusan dan
murid meneka Pengurusan Makluma
pembelajaran hari ini.
 Guru membimbing murid PAK 21 (6C/6K):
untuk  Komunikasi
 Pemikiran Kritis
menghubungkaitkan
 Guru bersoal jawap
jawapan dengan tajuk
dengan murid untuk BCB
pelajaran pada hari ini.
menguji pengetahuan  kemahiran
sedia ada murid mengumpul
Soalan maklumat dan
1. Apakah yang anda memproses
dapat dilihat dalam maklumat
gambar ini?
2. Makanan yang KP:
manakah perlu diambil  Verbal-Linguistik
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
dalam kuantiti yang  Visual-ruang
banyak?
3. Pernahkan anda EMK:
mengambil makanan  Bahasa
mengikut piramid
makanan Nilai Murni:
 Semangat
Jangkaan Jawapan Bermasyarakat
1. – roti
- sayur KBAT
- ikan  Perluasan
- susu pengalaman sedia
- gula-gula ada murid
2. - roti
3. Pernah/tidak APMK
 Guru meminta murid-  pembelajaran
murid meneka kontekstual terarah
pembelajaran hari ini.
 Guru membimbing Pembelajaran
murid untuk Kontekstual
menghubungkaitkan  Menghubung kait
jawapan dengan
tajuk pelajaran pada
hari ini.

Langkah 1 Aktiviti Berdialog Aktiviti 1 (Aktiviti Berdialog)


(10 minit)  Murid dipilih secara  Murid diminta membuka Bahan Bantu Mengajar:
berpasangan untuk buku teks bahasa  Buku Teks
berdialog dengan melayu muka surat 22
 Guru akan tunjuk ajar Teknik
menggunakan ayat
cara berdialog dengan  Latih tubi
suruhan dan
menggunakan ayat
permintaan yang suruhan dan permintaan Pendekatan
betul  Murid dipilih secara  Berpusatkan bahan
berpasangan untuk  Berpusatkan murid
berdialog dengan
menggunakan ayat Kemahiran Insaniah
suruhan dan permintaan  Kemahiran
yang betul komunikasi
 Guru membuat penilaian  Pemikiran kritis
atas hasil kerja murid
Kemahiran PAK21
 Komunikasi

KP
 Verbal linguistik
 Visual ruang
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran

BCB
 Mengumpul dan
memproses
maklumat

Nilai Murni
 Semangat
Bermasyarakat
 Bekerjsama
Langkah 2 Kad Ayat Aktiviti 1 Bahan Bantu Mengajar:
(18 minit)  Murid dibahagikan  Kad Ayat
 Wakil daripada setiap secara berkumpulan
kumpulan perlu  Wakil daripada setiap KB:
mengambil satu kad kumpulan perlu  Menjana idea
ayat dan membaca mengambil satu kad ayat
kepada murid-murid dan membaca kepada Teknik / kaedah/
murid-murid di kumpulan Pendekatan
di kumpulan lain
lain  Berpusatkan bahan
 Murid perlu memilih  Berpusatkan murid
Rani, marilah tolong kumpulan yang perlu
ibu. memberikan respons KI
terhadap dialog mereka  Kemahiran
 Wakil daripada kumpulan komunikasi
Makan makanan yang dipilih perlu  Pemikiran kritis
berkhasiat setiap hari memberikan respons  Pengurusan
anak.  Kumpulan yang dapat maklumat
memberikan respons  Kemahiran
yang betul diberikan kepimpinan
Siti perlu memotong ganjaran
bawang. Kakak pula
 Guru membuat penilaian PAK 21 (6C/6K)
atas hasil kerja murid  Komunikasi
akan menghiris halia
 Pemikiran kritis
 Pemikiran kreatif

BCB
 kemahiran
membaca

KP
 Verbal linguistik

Nilai Murni
 Bekerjasama
 toleransi

KBAT
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
 kemahiran berfikir
kritis
 kemahiran
menaakul

Pembelajaran
Kontekstual
Menghubung kait

Penilaian Objektif (ii)


Langkah 3 Aktiviti Main Peranan Aktiviti Pentaksiran Bahan Bantu Mengajar:
(23 minit)  Murid diberikan kad  Murid diberikan kad  Kad gambar
gambar gambar  Lembaran kerja
 Murid diminta tampil  Murid diminta tampil ke
ke hadapan untuk hadapan secara KB:
melakukan aktiviti berpasangan untuk  Menjana idea
main peranan melakukan aktiviti main
peranan Teknik / kaedah/
 Murid diminta membina Pendekatan
satu dialog  Berpusatkan bahan
menggunakan ayat  Berpusatkan murid
suruhan atau ayat
permintaan berdasarkan KI
gambar yang diterima  Kemahiran
 Murid lain diminta komunikasi
memberikan respons  Pemikiran kritis
terhadap lakonan rakan  Pengurusan
mereka maklumat
 Murid akan dibimbing  Kemahiran
oleh guru semasa kepimpinan
melaksanakan aktiviti
main peranan PAK 21 (6C/6K)
 Guru membuat penilaian  Komunikasi
terhadap jawapan murid  Pemikiran kritis
Aktiviti Pengayaan
Aktiviti Pengayaan BCB
 Murid diminta membuka
 Murid diminta  kemahiran
buku aktiviti jilid 1 muka
membuka buku membaca
surat 23
aktiviti jilid 1 muka  mengumpul dan
surat 23  Murid diminta
memberikan terhadap memproseskan
 Murid diminta maklumat
ayat suruhan dan
memberikan
permintaan yang telah
terhadap ayat KP
diberikan dengan betul
suruhan dan  Verbal linguistik
permintaan yang  Murid diminta simulasi
situasi tersebut di  Visual ruang
telah diberikan
hadapan kelas  Kinestetik
dengan betul
 Guru membuat penilaina
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
atas hasil kerja murid Nilai Murni
 Bertanggungjawab
 Kepimpinan
Aktiviti Pemulihan
KBAT
 Murid diberikan
 kemahiran berfikir
lembaran kerja
kritis
Aktiviti Pemulihan  Murid diminta mengisi
 kemahiran
tempat kosong dengan
 Murid diberikan menaakul
respon yang betul
lembaran kerja
 Murid dipilih secara Pembelajaran
 Murid diminta
rawak untuk Kontekstual
mengisi tempat
membentangkan
kosong dengan  Menghubung kait
jawapan masing-masing
respon yang betul
 Murid lain diminta
membuat penilai atas
jawapan rakan-rakan
mereka
 Hasil kerja murid akan
dinilai oleh guru

Penutup Penutup Kognitif • Murid merumus isi KB:


(5 minit) • Rumusan isi pelajaran pelajaran  membuat inferens

Penutup Sosial • Guru memberikan Teknik / kaedah/


pendedahan tentang Pendekatan
• Memberikan kepentingan mengamalkan  Pemusatan murid
pendedahan dan makanan mengikut piramid KI:
merumuskan isi pelajaran makanan setiap hari  Kemahiran
Berkomunikasi
• Pujian atas usaha dan • Guru memberi pujian atas  Kemahiran kreatif
kejayaan usaha dan kejayaan murid
PAK 21 (6C/6K):
 Pemikiran kreatif
BCB
 kemahiran
mengulangkaji
KP
 Verbal linguistik

Nilai Murni:
 bertanggungjawab

18. Refleksi
Pengajaran dan pembelajaran (PdP) pada hari ini dilaksanakan secara bersemuka.
Antara kelebihan yang terdapat pada PdP pada hari ini termasuklah objektif PdP
pada hari ini telah dicapai secara optimum. Hal ini demikian kerana, kebanyakkan
murid-murid dapat mengenal pasti kata permintaan dan ayat suruhan serta
memberikan respons terhadap ayat suruhan dan ayat permintaan dengan betul.
Selain itu, semua murid mengikuti proses PdP pada hari ini dengan lebih aktif serta
BBM yang telah digunakan memudahkan mereka untuk memahami isi pelajaran
pada hari ini iaitu ayat suruhan dan ayat permintaan dengan lebih mudah dan
berkesan. Selain itu, arahan yang telah diberikan oleh saya sepanjang proses PdP
telah difahami oleh semua murid. Hal ini menyebabkan semua murid dapat
menyiapkan tugasan yang telah diberi dengan lebih mudah dan berkesan.
Seterusnya, suasanan pembelajaran pada hari ini amat menyeronokkan. Hal ini
tercetus kerana, saya telah mengaplikasikan BBM yang lebih menekankan
penglibatan murid seperti aktiviti main peranan, membaca dan sebagainya yang
dapat menarik minat murid serta mewujudkan suasana pembelajaran yang lebih
menyeronokkan.
Kelemahan
Namun, terdapat juga beberapa kelemahan dalam PdP pada hari ini iaitu masih
beberapa murid mengalami kekeliruan untuk membezakan ayat suruhan dengan
ayat permintaan dengan betul. Hal ini demikian kerana, beberapa murid dalam kelas
aya masih lambat menguasai sesuatu isi pelajaran yang bahru. Mereka mengambil
masa yang lama untuk memahami sesuatu arahan serta isi pelajaran yang telah
diajarkan oleh saya. Selaian itu, mereka juga kurang memahami arahan yang
diberikan. Hal ini menyebabkan mereka mengalami kekangan untuk memahami
serta menyiapkan tugasan yang telah diberikan tepat pada masa. Dengan ini, saya
tidak dapat menilai tahap penguasaan murid dengan lebih berkesan.

Penambahbaikan
Jadi, terdapat beberapa penambahbaikan yang perlu diambil oleh saya untuk
mengatasi kelemahan-kelemahan yang telah dinyatakan. Antara
penambahbaikannya adalah saya perlu menrancang serta menyediakan BBM dan
aktiviti khas bagi mereka. Penggunaan bahasa serta arahan yang mudah untuk
difahami. Hal ini demikian kerana, penggunaan bahasa yang mudah dan ringkas
membantu mereka untuk memehami sesuatu arahan atau isi pelajaran dengan lebih
mudahn dan berkesan. Dengan ini, saya seharusnya menitiberatkan aspek-aspek
diatas semasa merancang Rancanagan Pelajaran Harian (RPH) pada masa akan
datang agar aktiviti atau latihan yang disediakan memudahkan proses pembelajaran
murid dan mudah memahami isi pelajaran pada hari tersebut.

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

LAMPIRAN
Set Induksi

Kad Gambar

Soalan
1. Apakah yang anda dapat dilihat dalam gambar ini?
2. Makanan yang manakah perlu diambil dalam kuantiti yang banyak?
3. Pernahkan anda mengambil makanan mengikut piramid makanan

Jangkaan Jawapan
1. – roti
- sayur
- ikan
- susu
- gula-gula
2. - roti
3. Pernah/tidak
Langkah 1

Aktiviti Berdialog
 Murid dipilih secara berpasangan untuk berdialog dengan menggunakan ayat suruhan dan
permintaan yang betul

Jangkaan Jawapan
1. Boleh Nabila.
2. Baik ibu, saya akan minum air ini sekurang-kurangnya dua kali sehari.

Langkah 2

Kad Ayat

 Wakil daripada setiap kumpulan perlu mengambil satu kad ayat dan membaca kepada murid-murid
di kumpulan lain

Makan makanan
Rani, marilah tolong
berkhasiat setiap
ibu.
hari anak.

Siti perlu memotong


bawang. Kakak pula akan
menghiris halia
Jangkaan Jawapan

1. Boleh ibu.
2. Baik abang, saya akan makan makanan berkhasiat setiap hari.
3. Baik kakak, saya akan memotong bawang.

Langkah 3

Aktiviti Main Peranan


 Murid diberikan kad gambar
 Murid diminta tampil ke hadapan untuk melakukan aktiviti main peranan

Jangkaan Jawapan
1. Aqil tolong ambil botol air itu.
Baik Hafif, saya akan ambilkan.
2. Kamu perlu makan sayur-sayuran setiap hari.
Baik adik, saya akan makan sayur-sayuran setiap hari
3. Adik jangan makan gula-gula yang banyak.
Baik abang, saya tak makan gula-gula yang banyak

Aktiviti Pengayaan
 Murid diminta membuka buku aktiviti jilid 1 muka surat 23
 Murid diminta memberikan terhadap ayat suruhan dan permintaan yang telah diberikan dengan
betul
Jangkaan Jawapan

Boleh Imran, abang akan memberitahu


cara saya sentiasa sihat dan bertenaga.

Baik abang, selepas ini Imran akan


mengamalkan pemakanan seimbang
dan makan mengikut masa.

Boleh Imran. Kamu boleh


mengikut abang untuk
bersenam pada hujung minggu
ini

Baik abang, Imran akan


memakai pakaian yang
bersesuaian untuk bersenam.

Aktiviti Pemulihan
 Murid diberikan lembaran kerja
 Murid diminta mengisi tempat kosong dengan respon yang betul
Jangkaan Jawapan

Ayat suruhan

Ayat permintaan

Ayat permintaan

Ayat suruhan

Ayat suruhan

Ayat permintaan

Ayat permintaan

Ayat suruhan
