Anda di halaman 1dari 25

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU 39
(AHAD, 15.01.2023 HINGGA 19.01.2023)

-
Mata Pelajaran Tema Ting 4UKM Tarikh 15.01.2023

PERBINCANGAN 9.15-10.25
SAINS Topik Masa Hari Ahad
SKRIP PAT SAINS pagi
Kod Standard
Mewajarkan Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran
Nilai kepentingan
Menganalisis
- Moral sumbangan Sains Sains dan
Ilmu KBT Mengaplikasi
dan Teknologi Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:

1. Mengenalpasti kesalahan dalam menjawab 1. Menjelaskan langkah dan 40 jawapan paling


skrip Kertas 1 murid dan membuat tepat bagi Kertas 1
pembetulan. 2. Menyelesaikan masalah/ soalan dan murid
membuat pembetulan dalam buku latihan
dengan penjelasan yang betul.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

- 1. Komputer/ Laptop
2. LCD Projektor
3. Slide Power Point

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi 1. Guru mengimbas kembali
1. Aktiviti untuk menarik pembelajaran dan silibus yang diuji
minat murid dalam PAT yang lalu.
2. Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon untuk Murid memberikan
murid tentang OP dan KK mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
3. Merangsang ingatan aktiviti yang dijalankan.
hari ini.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Guru mengedarkan skrip jawapan
• Penerangan kandungan murid.
pembelajaran 2. Round Robin - Semua murid
• Contoh dan tunjuk cara Murid memberikan
menyemak skrip jawapan yang telah
• Peluang membuat latihan respons yang baik pada
ditanda oleh guru. aktiviti yang dijalankan.
• Bimbingan dan 3. Murid berada dalam kumpulan.
maklumbalas berterusan
• Beri pelbagai gaya 4. Guru mengagihkan tugasan kepada
pembelajaran ahli Kumpulan dan membincangkan 8/8 kumpulan berjaya
• Cabaran bersesuaian untuk membentangkan
soalan yang diuji.
semua murid tugasan.
5. Tugasan PBD: Setiap kumpulan
• Peluang untuk belajar
secara kolaboratif
diminta membentangkan tugasan
• Pentaksiran untuk murid yang ditunjukkan.
pembelajaran (AFL) 6. Guru akan merumuskan hasil kerja
murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan.
2. Murid menjawab dengan betul
Murid memberikan
sebagai rumusan hasil pembelajaran. respons yang baik pada
3. Exit ticket- murid menulis tentang aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan susulan untuk
Pembetulan Skrip
murid - -
Jawapan PAT

Refleksi
● Kajian dan penilaian 80 % orang murid menguasai objektif aras 2 yang ditetapkan dalam PdPc.
pembelajaran Murid-murid diberi tugasan untuk melengkapkan pembetulan.
● Akan dating: kenalpasti
langkah-langkah seterusnya

Mata Pelajaran Tema - Ting 5UMT Tarikh 15.01.2023


PERBINCANGAN 10.45-11:55-
FIZIK Topik Masa Hari Ahad
SKRIP PCB T5 pagi
Kod Standard Menghargai
Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran Nilai kepentingan
Moral sumbangan Sains dan Sains dan
- Ilmu KBT Menganalisis
Teknologi Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ / /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:

1. Mengenalpasti kesalahan dalam menjawab 1. Menjelaskan langkah dan 40 jawapan paling


skrip Kertas 1 murid dan membuat tepat bagi Kertas 1.
pembetulan. 2. Menyelesaikan masalah/ soalan dan murid
membuat pembetulan dalam buku latihan
dengan penjelasan yang betul.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

- 1. Buku Teks Fizik


2. MacBook Air
3. Kalkulator saintifik
Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi
Set Induksi 1. Guru mengimbas kembali
• Aktiviti untuk menarik pembelajaran dan silibus yang diuji
minat murid dalam PAT yang lalu.
• Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon untuk Murid memberikan
murid tentang OP dan KK mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
• Merangsang ingatan aktiviti yang dijalankan.
hari ini.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Guru mengedarkan skrip jawapan
• Penerangan kandungan murid.
pembelajaran 2. Round Robin - Semua murid
• Contoh dan tunjuk cara Murid memberikan
menyemak skrip jawapan yang telah
• Peluang membuat latihan respons yang baik pada
ditanda oleh guru. aktiviti yang dijalankan.
• Bimbingan dan 3. Murid berada dalam kumpulan.
maklumbalas berterusan
4. Guru mengagihkan tugasan kepada
• Beri pelbagai gaya
pembelajaran ahli Kumpulan dan membincangkan
• Cabaran bersesuaian untuk soalan yang diuji.
8/8 kumpulan berjaya
semua murid 5. Tugasan PBD: Setiap kumpulan membentangkan
• Peluang untuk belajar diminta membentangkan tugasan tugasan.
secara kolaboratif murid yang ditunjukkan.
• Pentaksiran untuk 6. Guru akan merumuskan hasil kerja
pembelajaran (AFL)
murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan.
2. Murid menjawab dengan betul
Murid memberikan
sebagai rumusan hasil pembelajaran. respons yang baik pada
3. Exit ticket- murid menulis tentang aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan susulan untuk
Pembetulan Skrip
murid - -
Jawapan K1

Refleksi
● Kajian dan penilaian 31/31 orang murid menguasai objektif aras 3 dan 4 yang ditetapkan dalam
pembelajaran PdPc. Murid-murid diberi tugasan untuk melengkapkan pembetulan.
● Akan datang: kenalpasti
langkah-langkah seterusnya
Mata Pelajaran Tema - Ting 4UPNM Tarikh 15.01.2023

PERBINCANGAN
11.55-1.00
FIZIK Topik SKRIP JAWAPAN Masa Hari Ahad
petang
PAT T4 2022
Kod Standard
Mewajarkan Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran
Nilai kepentingan
Menganalisis
- Moral sumbangan Sains Sains dan
Ilmu KBT Mengaplikasi
dan Teknologi Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid boleh: Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
- -
Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:
- -

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:

1. Mengenalpasti kesalahan dalam menjawab 1. Menjelaskan langkah dan 40 jawapan paling


skrip Kertas 1 murid dan membuat tepat bagi Kertas 1.
pembetulan. 2. Menyelesaikan masalah/ soalan dan murid
membuat pembetulan dalam buku latihan
dengan penjelasan yang betul.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

- 1. Buku Teks Fizik


2. MacBook Air
3. Kalkulator saintifik

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi 1. Guru mengimbas kembali
• Aktiviti untuk menarik pembelajaran dan silibus yang diuji
minat murid dalam PAT yang lalu.
• Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon untuk Murid memberikan
murid tentang OP dan KK mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
• Merangsang ingatan aktiviti yang dijalankan.
hari ini.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Guru mengedarkan skrip jawapan
• Penerangan kandungan murid.
pembelajaran 2. Round Robin - Semua murid
• Contoh dan tunjuk cara Murid memberikan
menyemak skrip jawapan yang telah
• Peluang membuat latihan respons yang baik pada
ditanda oleh guru. aktiviti yang dijalankan.
• Bimbingan dan 3. Murid berada dalam kumpulan.
maklumbalas berterusan
• Beri pelbagai gaya 4. Guru mengagihkan tugasan kepada
pembelajaran ahli Kumpulan dan membincangkan 8/8 kumpulan berjaya
• Cabaran bersesuaian untuk membentangkan
soalan yang diuji.
semua murid tugasan.
5. Tugasan PBD: Setiap kumpulan
• Peluang untuk belajar
secara kolaboratif
diminta membentangkan tugasan
• Pentaksiran untuk murid yang ditunjukkan.
pembelajaran (AFL) 6. Guru akan merumuskan hasil kerja
murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan.
2. Murid menjawab dengan betul
Murid memberikan
sebagai rumusan hasil pembelajaran. respons yang baik pada
3. Exit ticket- murid menulis tentang aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan susulan untuk
Pembetulan Skrip
murid - -
Jawapan K1

Refleksi
● Kajian dan penilaian 26/26 orang murid menguasai objektif aras 3 dan 4 yang ditetapkan dalam
pembelajaran PdPc. Murid-murid diberi tugasan untuk melengkapkan pembetulan.
● Akan datang: kenalpasti
langkah-langkah seterusnya

Mata Pelajaran Tema - Ting 4UMK Tarikh 16.01.2023


PERBINCANGAN
Sains Topik Masa 8.05-8.40 pagi Hari Isnin
SKRIP PAT T4
Kod Standard Menghargai
Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran Nilai kepentingan
Moral sumbangan Sains dan Sains dan
- Ilmu KBT Menganalisis
Teknologi Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ / /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:
1. Mengenalpasti kesalahan dalam menjawab
skrip Kertas 1 murid dan membuat 1. Menjelaskan langkah dan 40 jawapan paling
pembetulan. tepat bagi Kertas 1.
2. Menyelesaikan masalah/ soalan dan murid
membuat pembetulan dalam buku latihan
dengan penjelasan yang betul.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:


1. Buku Teks Fizik
- 2. MacBook Air
3. Kalkulator saintifik
Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi
Set Induksi 1. Guru mengimbas kembali
• Aktiviti untuk menarik pembelajaran dan silibus yang diuji
minat murid dalam PAT yang lalu.
• Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon untuk Murid memberikan
murid tentang OP dan KK mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
• Merangsang ingatan aktiviti yang dijalankan.
hari ini.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Guru mengedarkan skrip jawapan
• Penerangan kandungan murid.
pembelajaran 2. Round Robin - Semua murid
• Contoh dan tunjuk cara Murid memberikan
menyemak skrip jawapan yang telah
• Peluang membuat latihan respons yang baik pada
ditanda oleh guru. aktiviti yang dijalankan.
• Bimbingan dan 3. Murid berada dalam kumpulan.
maklumbalas berterusan
4. Guru mengagihkan tugasan kepada
• Beri pelbagai gaya
pembelajaran ahli Kumpulan dan membincangkan
• Cabaran bersesuaian untuk soalan yang diuji.
8/8 kumpulan berjaya
semua murid 5. Tugasan PBD: Setiap kumpulan membentangkan
• Peluang untuk belajar diminta membentangkan tugasan tugasan.
secara kolaboratif murid yang ditunjukkan.
• Pentaksiran untuk 6. Guru akan merumuskan hasil kerja
pembelajaran (AFL)
murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan.
2. Murid menjawab dengan betul
Murid memberikan
sebagai rumusan hasil pembelajaran. respons yang baik pada
3. Exit ticket- murid menulis tentang aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan susulan untuk
Pembetulan Skrip
murid - -
Jawapan K1

Refleksi
● Kajian dan penilaian Kehadiran: 34/34
pembelajaran 34/34 orang murid menguasai objektif aras 3 dan 4 yang ditetapkan dalam
● Akan datang: kenalpasti PdPc. Murid-murid diberi tugasan untuk melengkapkan pembetulan.
langkah-langkah seterusnya 5 orang murid berbangsa Cina mengambil Ujian Lisan Bahasa Cina.
Mata Pelajaran Tema 3 GELOMBANG Ting 4UPSI Tarikh 16.01.2023
INTERFERENS
FIZIK Topik GELOMBANG Masa 8.40-9.50 pagi Hari Isnin
CAHAYA
Kod Standard
Menghargai Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran Nilai
sumbangan Sains dan
Moral Sains dan
5.6 Teknologi Ilmu KBT Menganalisis
Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ / /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:
5.6.3 Menghubung kait λ, a, x dan D berdasarkan 1. Menjalankan aktiviti mengkaji hubungan antara λ, a,
corak intereferens gelombang. x dan D berdasarkan corak intereferens gelombang
bagi gelombang air, bunyi dan cahaya dengan betul.
2. Menyatakan rumus λ =ax/D dengan
betul.Melaksanakan pembelajaran berasaskan projek.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

Interferens Gelombang Cahaya, Cahaya monokromatik, 1. Buku Teks Fizik Ting 4


sumber koheren 2. Modul PAK21 Fizik Ting 4
3. MacBook/ LCD

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi 1. Guru mengimbas semula pemahaman
• Aktiviti untuk menarik murid tentang fenomena gelombang yang
minat murid berkaitan.
• Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon dan mencuba Murid memberikan
murid tentang OP dan KK untuk mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
• Merangsang ingatan pada hari ini. aktiviti yang dijalankan.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Round Robin - Semua murid mencatat
• Penerangan kandungan nota berkenaan dengan topik yang
pembelajaran dibincangkan dengan bimbingan guru.
• Contoh dan tunjuk cara 2. Aktiviti Berkumpulan – Eksperimen
• Peluang membuat latihan mengkaji corak interferens gelombang.
• Bimbingan dan 3. Guru membimbing murid bagi
maklumbalas berterusan menyelesaikan dan membincangkan aktiviti
• Beri pelbagai gaya mengkaji hubungan antara λ, a, x dan D
pembelajaran berdasarkan corak intereferens
Murid memberikan
• Cabaran bersesuaian untuk gelombang cahaya (Pen laser hijau).
respons yang baik pada
semua murid 4. Perbincangan Koperatif Berkumpulan:
aktiviti yang dijalankan.
• Peluang untuk belajar Murid diberikan masa 30 minit untuk
secara kolaboratif menjalankan amali secara berkumpulan.
8/8 kumpulan berjaya
• Pentaksiran untuk 5. Jawapan dibincangkan bersama murid.
membentangkan
pembelajaran (AFL) tugasan.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.
● Aktiviti penutup 2. Murid menjawab dengan betul sebagai
rumusan hasil pembelajaran.
3. Exit ticket- murid menulis tentang Murid memberikan
pembelajaran hari ini pada sticky notes respons yang baik pada
yang disediakan aktiviti yang dijalankan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Tindakan susulan untuk


Laporan amali corak
murid -
interferens

Refleksi Kehadiran: 28/28


● Kajian dan penilaian 28/28 orang murid boleh menguasai aras 2 dan 3 daripada objektif
pembelajaran pembelajaran yang ditetapkan. Sebahagian murid terlibat dengan Ujian
● Akan datang: kenalpasti Lisan BM.
langkah-langkah seterusnya

PENEROKAAN
Mata Pelajaran Tema UNSUR DALAM Ting 4UMK Tarikh 16.01.2023
ALAM
Bab 10: Kimia 10.45-11.55
SAINS Topik dalam perubatan Masa
petang
Hari Isnin
dan kesihatan.
Kod Standard
Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran
Nilai
Berfikiran Saintifik Menganalisis
10.4 Moral Sains dan
Ilmu KBT Mengaplikasi
Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid dapat: Murid akan berjaya jika dapat:
• Menerangkan maksud bahan aktif • Memberikan definisi bahan aktif
dalam produk kesihatan menggunakan dalam produk kesihatan menggunakan
gambarajah dengan betul gambarajah
• Mewajarkan penggunaan produk • Menyatakan pelbagai produk
kesihatan yang terdapat dalam pasaran kesihatan yang terdapat dipasaran
dengan memilih satu Produk sekarang.
(Shaklee) dengan betul. • Mewajarkan penggunaan produk
kesihatan yang terdapat dalam pasaran
dengan memilih satu Produk (Shaklee)
dengan betul.
Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

1. Bahan aktif 1. Komputer/ Laptop


2. Produk kesihatan 2. LCD Projektor
3. Slide Power Point
Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi
Set Induksi
4. Aktiviti untuk menarik 1. Guru bersumbangsaran
minat murid pengetahuan asas murid
5. Memaklumkan kepada berkenaan pengunaan bahan aktif
murid tentang OP dan KK dalam produk-produk kesihatan.
6. Merangsang ingatan Murid memberikan
terhadap pembelajaran 2. Pelajar memberi respon untuk respons yang baik pada
terdahulu aktiviti yang dijalankan.
mengaitkan objektif pembelajaran
hari ini.
Aktiviti utama 1. Guru membentangkan slaid power
• Penerangan kandungan point semasa memberi penerangan
pembelajaran mengenai subtopik ini.
• Contoh dan tunjuk cara 2. Round Robin - Semua murid
• Peluang membuat latihan mencatat nota berkenaan dengan
• Bimbingan dan topik yang dibincangkan dengan
maklumbalas berterusan
bimbingan guru.
• Beri pelbagai gaya
3. Murid berada dalam kumpulan.
pembelajaran
4. Guru meminta Ketua Kumpulan
• Cabaran bersesuaian untuk
semua murid mengagihkan tugasan Hands On dan
• Peluang untuk belajar menjalankan aktiviti yang diberi.
secara kolaboratif 5. Tugasan PBD: Menyatakan pelbagai Murid memberikan
• Pentaksiran untuk produk kesihatan yang terdapat respons yang baik pada
pembelajaran (AFL) dipasaran sekarang dengan aktiviti yang dijalankan.
bersumbangsaran di dalam
8/8 kumpulan berjaya
kumpulan kecil. membentangkan
6. Setiap kumpulan akan memaparkan tugasan.
hasil kerja untuk dinilai oleh rakan
yang lain dan sesi pembentangan
akan dijalankan.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan.
2. Murid menjawab dengan betul
Murid memberikan
sebagai rumusan hasil pembelajaran. respons yang baik pada
3. Exit ticket- murid menulis tentang aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan susulan untuk
murid - Modul SPS Bab 10.4
Buku Teks Bab 10

Refleksi
● Kajian dan penilaian 80% orang murid boleh menguasai aras 2 dan 3 daripada objektif
pembelajaran pembelajaran yang ditetapkan. Murid diberikan latihan penggayaan untuk
● Akan dating: kenalpasti diselesaikan di rumah.
langkah-langkah seterusnya
-
Mata Pelajaran Tema Ting 5UMT Tarikh 16.01.2023

PERBINCANGAN
12.30-1.30
FIZIK Topik SKRIP PCB SPM Masa Hari Isnin
petang
KERTAS 2 (Esei)
Kod Standard
Mewajarkan Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran
Nilai kepentingan
Menganalisis
- Moral sumbangan Sains Sains dan
Ilmu KBT Mengaplikasi
dan Teknologi Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:

1. Mengenalpasti kesalahan dalam menjawab 1. Menjelaskan langkah dan teknik cadangan


skrip Kertas 2 (Esei) murid dan membuat pemarkahan jawapan paling tepat bagi
pembetulan. Kertas 2 Soalan Struktur No. 9 dan 10 (Esei).
2. Menyelesaikan masalah/ soalan dan murid
membuat pembetulan dalam buku latihan
dengan penjelasan yang betul.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:


1. Komputer/ Laptop
- 2. LCD Projektor
3. Skrip Jawapan PCB SPM Kertas 2

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi 1. Guru mengimbas kembali
7. Aktiviti untuk menarik pembelajaran dan silibus yang diuji
minat murid dalam PCB SPM yang lalu.
8. Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon untuk Murid memberikan
murid tentang OP dan KK mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
9. Merangsang ingatan aktiviti yang dijalankan.
hari ini.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Guru mengedarkan skrip jawapan
• Penerangan kandungan murid.
pembelajaran 2. Round Robin - Semua murid
• Contoh dan tunjuk cara Murid memberikan
menyemak skrip jawapan yang telah
• Peluang membuat latihan respons yang baik pada
ditanda oleh guru. aktiviti yang dijalankan.
• Bimbingan dan 3. Murid berada dalam kumpulan.
maklumbalas berterusan
4. Guru mengagihkan tugasan kepada
• Beri pelbagai gaya
pembelajaran ahli Kumpulan dan membincangkan
• Cabaran bersesuaian untuk soalan yang diuji.
8/8 kumpulan berjaya
semua murid 5. Tugasan PBD: Setiap kumpulan membentangkan
• Peluang untuk belajar diminta membentangkan tugasan tugasan.
secara kolaboratif murid yang ditunjukkan.
• Pentaksiran untuk 6. Guru akan merumuskan hasil kerja
pembelajaran (AFL)
murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan.
2. Murid menjawab dengan betul
Murid memberikan
sebagai rumusan hasil pembelajaran. respons yang baik pada
3. Exit ticket- murid menulis tentang aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan susulan untuk
Pembetulan Skrip
murid - -
Jawapan PCB SPM

Refleksi
● Kajian dan penilaian Kehadiran: 26/31 [Tidak Hadir: Durggaa, Syazani, Wan adam, Syed,
pembelajaran Zahin].
● Akan dating: kenalpasti 26/26 orang murid menguasai objektif aras 3 dan 4 yang ditetapkan dalam
langkah-langkah seterusnya PdPc. Murid-murid diberi tugasan untuk melengkapkan pembetulan.

-
Mata Pelajaran Tema Ting 5UMT Tarikh 17.01.2023

PERBINCANGAN
9.50-10.25
FIZIK Topik SKRIP PCB SPM Masa Hari Selasa
pagi
KERTAS 1
Kod Standard
Mewajarkan Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran
Nilai kepentingan
Menganalisis
- Moral sumbangan Sains Sains dan
Ilmu KBT Mengaplikasi
dan Teknologi Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:

1. Mengenalpasti kesalahan dalam menjawab 1. Menjelaskan langkah dan teknik cadangan


skrip Kertas 1 murid dan membuat pemarkahan jawapan paling tepat bagi
pembetulan. Kertas 1 Soalanpenyelesaian masalah
menggunakan formula Fizik yang betul.
2. Menyelesaikan masalah/ soalan dan murid
membuat pembetulan dalam buku latihan
dengan penjelasan yang betul.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:


1. Komputer/ Laptop
- 2. LCD Projektor
3. Skrip Jawapan PCB SPM Kertas 2
Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi
Set Induksi 1. Guru mengimbas kembali
1. Aktiviti untuk menarik pembelajaran dan silibus yang diuji
minat murid dalam PCB SPM yang lalu.
2. Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon untuk Murid memberikan
murid tentang OP dan KK mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
3. Merangsang ingatan aktiviti yang dijalankan.
hari ini.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Guru mengedarkan skrip jawapan
• Penerangan kandungan murid.
pembelajaran 2. Round Robin - Semua murid
• Contoh dan tunjuk cara Murid memberikan
menyemak skrip jawapan yang telah
• Peluang membuat latihan respons yang baik pada
ditanda oleh guru. aktiviti yang dijalankan.
• Bimbingan dan 3. Murid berada dalam kumpulan.
maklumbalas berterusan
4. Guru mengagihkan tugasan kepada
• Beri pelbagai gaya
pembelajaran ahli Kumpulan dan membincangkan
• Cabaran bersesuaian untuk soalan yang diuji.
8/8 kumpulan berjaya
semua murid 5. Tugasan PBD: Setiap kumpulan membentangkan
• Peluang untuk belajar diminta membentangkan tugasan tugasan.
secara kolaboratif murid yang ditunjukkan.
• Pentaksiran untuk 6. Guru akan merumuskan hasil kerja
pembelajaran (AFL)
murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan.
2. Murid menjawab dengan betul
Murid memberikan
sebagai rumusan hasil pembelajaran. respons yang baik pada
3. Exit ticket- murid menulis tentang aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan susulan untuk
Pembetulan Skrip
murid - -
Jawapan PCB SPM

Refleksi
● Kajian dan penilaian 85% orang murid menguasai objektif aras 3 dan 4 yang ditetapkan dalam
pembelajaran PdPc. Murid-murid diberi tugasan untuk melengkapkan pembetulan.
● Akan dating: kenalpasti
langkah-langkah seterusnya
Mata Pelajaran Tema 3 GELOMBANG Ting 4UPSI Tarikh 17.01.2023
INTERFERENS
10.45-11.55
FIZIK Topik GELOMBANG Masa Hari Selasa
pagi
CAHAYA
Kod Standard
Menghargai Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran Nilai
sumbangan Sains dan
Moral Sains dan
5.6 Teknologi Ilmu KBT Menganalisis
Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ / /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:
5.6.3 Menghubung kait λ, a, x dan D berdasarkan 1. Menjalankan aktiviti melukis corak ineterferens dan
corak intereferens gelombang. menunjukkan hubungan antara λ, a, x dan D
berdasarkan corak intereferens gelombang yang
dilukis.
2. Menyatakan rumus λ =ax/D dengan betul.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

Interferens Gelombang Cahaya, Cahaya monokromatik, 1. Buku Teks Fizik Ting 4


sumber koheren 2. Modul PAK21 Fizik Ting 4
3. MacBook/ LCD

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi 1. Guru mengimbas semula pemahaman
• Aktiviti untuk menarik murid tentang fenomena gelombang yang
minat murid berkaitan.
• Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon dan mencuba Murid memberikan
murid tentang OP dan KK untuk mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
• Merangsang ingatan pada hari ini. aktiviti yang dijalankan.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Round Robin - Semua murid mencatat
• Penerangan kandungan nota berkenaan dengan topik yang
pembelajaran dibincangkan dengan bimbingan guru.
• Contoh dan tunjuk cara 2. Aktiviti Berkumpulan – Melukis corak
• Peluang membuat latihan interferens gelombang menggunakan
• Bimbingan dan kertas graf dan jangka lukis.
maklumbalas berterusan 3. Guru membimbing murid bagi
• Beri pelbagai gaya menyelesaikan dan membincangkan aktiviti
pembelajaran mengkaji hubungan antara λ, a, x dan D
Murid memberikan
• Cabaran bersesuaian untuk berdasarkan corak intereferens
respons yang baik pada
semua murid gelombang yang dilukiskan oleh murid di
aktiviti yang dijalankan.
• Peluang untuk belajar atas kertas graf.
secara kolaboratif 4. Perbincangan Koperatif Berkumpulan: 8/8 kumpulan berjaya
• Pentaksiran untuk Murid diberikan masa 30 minit untuk membentangkan
pembelajaran (AFL) menjalankan amali secara berkumpulan. tugasan.
5. Jawapan dibincangkan bersama murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.
● Aktiviti penutup 2. Murid menjawab dengan betul sebagai
rumusan hasil pembelajaran.
3. Exit ticket- murid menulis tentang Murid memberikan
pembelajaran hari ini pada sticky notes respons yang baik pada
yang disediakan aktiviti yang dijalankan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Tindakan susulan untuk Lukisan corak


murid - interferens di atas
kertas graf.

Refleksi Kehadiran: 28/28


● Kajian dan penilaian 28/28 orang murid boleh menguasai aras 2 dan 3 daripada objektif
pembelajaran pembelajaran yang ditetapkan. Sebahagian murid terlibat dengan Ujian
● Akan datang: kenalpasti Lisan BM.
langkah-langkah seterusnya

Mata Pelajaran Tema 3 GELOMBANG Ting 4UPNM Tarikh 17.01.2023


INTERFERENS
11.55-12.30
FIZIK Topik GELOMBANG Masa Hari Selasa
petang
CAHAYA
Kod Standard
Menghargai Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran Nilai
sumbangan Sains dan
Moral Sains dan
5.6 Teknologi Ilmu KBT Menganalisis
Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ / /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:
5.6.3 Menghubung kait λ, a, x dan D berdasarkan 1. Menjalankan aktiviti melukis corak ineterferens dan
corak intereferens gelombang. menunjukkan hubungan antara λ, a, x dan D
berdasarkan corak intereferens gelombang yang
dilukis.
2. Menyatakan rumus λ =ax/D dengan betul.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

Interferens Gelombang Cahaya, Cahaya monokromatik, 1. Buku Teks Fizik Ting 4


sumber koheren 2. Modul PAK21 Fizik Ting 4
3. MacBook/ LCD

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi 1. Guru mengimbas semula pemahaman
• Aktiviti untuk menarik murid tentang fenomena gelombang yang
minat murid berkaitan.
• Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon dan mencuba Murid memberikan
murid tentang OP dan KK untuk mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
pada hari ini. aktiviti yang dijalankan.
• Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Round Robin - Semua murid mencatat
• Penerangan kandungan nota berkenaan dengan topik yang
pembelajaran dibincangkan dengan bimbingan guru.
• Contoh dan tunjuk cara 2. Aktiviti Berkumpulan – Melukis corak
• Peluang membuat latihan interferens gelombang menggunakan
• Bimbingan dan kertas graf dan jangka lukis.
maklumbalas berterusan 3. Guru membimbing murid bagi
• Beri pelbagai gaya menyelesaikan dan membincangkan aktiviti
pembelajaran mengkaji hubungan antara λ, a, x dan D
Murid memberikan
• Cabaran bersesuaian untuk berdasarkan corak intereferens
respons yang baik pada
semua murid gelombang yang dilukiskan oleh murid di
aktiviti yang dijalankan.
• Peluang untuk belajar atas kertas graf.
secara kolaboratif 4. Perbincangan Koperatif Berkumpulan: 8/8 kumpulan berjaya
• Pentaksiran untuk Murid diberikan masa 30 minit untuk membentangkan
pembelajaran (AFL) menjalankan amali secara berkumpulan. tugasan.
5. Jawapan dibincangkan bersama murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.
● Aktiviti penutup 2. Murid menjawab dengan betul sebagai
rumusan hasil pembelajaran.
3. Exit ticket- murid menulis tentang Murid memberikan
pembelajaran hari ini pada sticky notes respons yang baik pada
yang disediakan aktiviti yang dijalankan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Tindakan susulan untuk Lukisan corak


murid - interferens di atas
kertas graf.

Refleksi Kehadiran: 27/27


● Kajian dan penilaian 27/27 orang murid boleh menguasai aras 2 dan 3 daripada objektif
pembelajaran pembelajaran yang ditetapkan. Sebahagian murid terlibat dengan Ujian
● Akan datang: kenalpasti saringan minda sihat fasa 2 bersama kaunselor.
langkah-langkah seterusnya

Mata Pelajaran Tema 3 GELOMBANG Ting 4UPSI Tarikh 18.01.2023


INTERFERENS
9.50-10.25
FIZIK Topik GELOMBANG Masa Hari Rabu
pagi
CAHAYA
Kod Standard
Menghargai Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran Nilai
sumbangan Sains dan
Moral Sains dan
5.6 Teknologi Ilmu KBT Menganalisis
Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ / /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:
5.6.3 Menghubung kait λ, a, x dan D berdasarkan 1. Menjalankan aktiviti melukis corak ineterferens dan
corak intereferens gelombang. menunjukkan hubungan antara λ, a, x dan D
berdasarkan corak intereferens gelombang yang
dilukis.
2. Menyatakan rumus λ =ax/D dengan betul.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

Interferens Gelombang Cahaya, Cahaya monokromatik, 1. Buku Teks Fizik Ting 4


sumber koheren 2. Modul PAK21 Fizik Ting 4
3. MacBook/ LCD

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi 1. Guru mengimbas semula pemahaman
• Aktiviti untuk menarik murid tentang fenomena gelombang yang
minat murid berkaitan.
• Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon dan mencuba Murid memberikan
murid tentang OP dan KK untuk mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
• Merangsang ingatan pada hari ini. aktiviti yang dijalankan.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Round Robin - Semua murid mencatat
• Penerangan kandungan nota berkenaan dengan topik yang
pembelajaran dibincangkan dengan bimbingan guru.
• Contoh dan tunjuk cara 2. Aktiviti Berkumpulan – Melukis corak
• Peluang membuat latihan interferens gelombang menggunakan
• Bimbingan dan kertas graf dan jangka lukis.
maklumbalas berterusan 3. Guru membimbing murid bagi
• Beri pelbagai gaya menyelesaikan dan membincangkan aktiviti
pembelajaran mengkaji hubungan antara λ, a, x dan D
Murid memberikan
• Cabaran bersesuaian untuk berdasarkan corak intereferens
respons yang baik pada
semua murid gelombang yang dilukiskan oleh murid di
aktiviti yang dijalankan.
• Peluang untuk belajar atas kertas graf.
secara kolaboratif 4. Perbincangan Koperatif Berkumpulan: 8/8 kumpulan berjaya
• Pentaksiran untuk Murid diberikan masa 30 minit untuk membentangkan
pembelajaran (AFL) menjalankan amali secara berkumpulan. tugasan.
5. Jawapan dibincangkan bersama murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.
● Aktiviti penutup 2. Murid menjawab dengan betul sebagai
rumusan hasil pembelajaran.
3. Exit ticket- murid menulis tentang Murid memberikan
pembelajaran hari ini pada sticky notes respons yang baik pada
yang disediakan aktiviti yang dijalankan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Tindakan susulan untuk Lukisan corak


murid - interferens di atas
kertas graf.
Refleksi PdPc ditangguhkan kerana guru terlibat dengan Raptai Penuh Majlis
● Kajian dan penilaian Apresiasi Kecemerlangan Kokurikulum 2022 bertempat di dewan.
pembelajaran
● Akan datang: kenalpasti
langkah-langkah seterusnya

PENEROKAAN
Mata Pelajaran Tema UNSUR DALAM Ting 4UKM Tarikh 18.01.2023
ALAM
Bab 10: Kimia 11.55-1.00
SAINS Topik dalam perubatan Masa
petang
Hari RABU
dan kesihatan.
Kod Standard
Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran
Nilai
Berfikiran Saintifik Menganalisis
10.4 Moral Sains dan
Ilmu KBT Mengaplikasi
Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid dapat: Murid akan berjaya jika dapat:
• Menerangkan maksud bahan aktif • Memberikan definisi bahan aktif
dalam produk kesihatan menggunakan dalam produk kesihatan menggunakan
gambarajah dengan betul gambarajah
• Mewajarkan penggunaan produk • Menyatakan pelbagai produk
kesihatan yang terdapat dalam pasaran kesihatan yang terdapat dipasaran
dengan memilih satu Produk sekarang.
(Shaklee) dengan betul. • Mewajarkan penggunaan produk
kesihatan yang terdapat dalam pasaran
dengan memilih satu Produk (Shaklee)
dengan betul.
Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

1. Bahan aktif 1. Komputer/ Laptop


2. Produk kesihatan 2. LCD Projektor
3. Slide Power Point

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi
4. Aktiviti untuk menarik 1. Guru bersumbangsaran
minat murid pengetahuan asas murid
5. Memaklumkan kepada berkenaan pengunaan bahan aktif
murid tentang OP dan KK dalam produk-produk kesihatan.
6. Merangsang ingatan Murid memberikan
terhadap pembelajaran 2. Pelajar memberi respon untuk respons yang baik pada
terdahulu aktiviti yang dijalankan.
mengaitkan objektif pembelajaran
hari ini.
Aktiviti utama 1. Guru membentangkan slaid power
• Penerangan kandungan point semasa memberi penerangan
pembelajaran mengenai subtopik ini.
• Contoh dan tunjuk cara 2. Round Robin - Semua murid
• Peluang membuat latihan mencatat nota berkenaan dengan
• Bimbingan dan topik yang dibincangkan dengan
maklumbalas berterusan
bimbingan guru.
• Beri pelbagai gaya
3. Murid berada dalam kumpulan.
pembelajaran
4. Guru meminta Ketua Kumpulan
• Cabaran bersesuaian untuk
semua murid mengagihkan tugasan Hands On dan
• Peluang untuk belajar menjalankan aktiviti yang diberi.
secara kolaboratif 5. Tugasan PBD: Menyatakan pelbagai Murid memberikan
• Pentaksiran untuk produk kesihatan yang terdapat respons yang baik pada
pembelajaran (AFL) dipasaran sekarang dengan aktiviti yang dijalankan.
bersumbangsaran di dalam
8/8 kumpulan berjaya
kumpulan kecil. membentangkan
6. Setiap kumpulan akan memaparkan tugasan.
hasil kerja untuk dinilai oleh rakan
yang lain dan sesi pembentangan
akan dijalankan.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan.
2. Murid menjawab dengan betul
Murid memberikan
sebagai rumusan hasil pembelajaran. respons yang baik pada
3. Exit ticket- murid menulis tentang aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan susulan untuk
murid - Modul SPS Bab 10.4
Buku Teks Bab 10

Refleksi
● Kajian dan penilaian 60% orang murid boleh menguasai aras 2 dan 3 daripada objektif
pembelajaran pembelajaran yang ditetapkan. Murid diberikan latihan penggayaan untuk
● Akan dating: kenalpasti diselesaikan di rumah. Kebanyakan murid tidak membawa Modul SPS
langkah-langkah seterusnya Sains dan murid juga telah memulangkan buku teks, jadi agak
menyukarkan guru untuk membuat sesi PdPc.
PENEROKAAN
Mata Pelajaran Tema UNSUR DALAM Ting 4UMK Tarikh 19.01.2023
ALAM
Bab 10: Kimia
SAINS Topik dalam perubatan Masa 8.05-9.15 pagi Hari KHAMIS
dan kesihatan.
Kod Standard
Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran
Nilai
Berfikiran Saintifik Menganalisis
10.4 Moral Sains dan
Ilmu KBT Mengaplikasi
Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid dapat: Murid akan berjaya jika dapat:
• Menerangkan maksud bahan aktif • Memberikan definisi bahan aktif
dalam produk kesihatan menggunakan dalam produk kesihatan menggunakan
gambarajah dengan betul gambarajah
• Mewajarkan penggunaan produk • Menyatakan pelbagai produk
kesihatan yang terdapat dalam pasaran kesihatan yang terdapat dipasaran
dengan memilih satu Produk sekarang.
(Shaklee) dengan betul. • Mewajarkan penggunaan produk
kesihatan yang terdapat dalam pasaran
dengan memilih satu Produk (Shaklee)
dengan betul.
Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

1. Bahan aktif 1. Komputer/ Laptop


2. Produk kesihatan 2. LCD Projektor
3. Slide Power Point

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi
7. Aktiviti untuk menarik 1. Guru bersumbangsaran
minat murid pengetahuan asas murid
8. Memaklumkan kepada berkenaan pengunaan bahan aktif
murid tentang OP dan KK dalam produk-produk kesihatan. -
9. Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran 2. Pelajar memberi respon untuk
terdahulu
mengaitkan objektif pembelajaran
hari ini.
Aktiviti utama 1. Guru membentangkan slaid power
• Penerangan kandungan point semasa memberi penerangan
pembelajaran mengenai subtopik ini.
• Contoh dan tunjuk cara 2. Round Robin - Semua murid
• Peluang membuat latihan mencatat nota berkenaan dengan
• Bimbingan dan topik yang dibincangkan dengan
maklumbalas berterusan bimbingan guru.
3. Murid berada dalam kumpulan.
• Beri pelbagai gaya 4. Guru meminta Ketua Kumpulan
pembelajaran mengagihkan tugasan Hands On dan
• Cabaran bersesuaian untuk menjalankan aktiviti yang diberi.
semua murid -
5. Tugasan PBD: Menyatakan pelbagai
• Peluang untuk belajar
secara kolaboratif
produk kesihatan yang terdapat
• Pentaksiran untuk dipasaran sekarang dengan
pembelajaran (AFL) bersumbangsaran di dalam
kumpulan kecil.
6. Setiap kumpulan akan memaparkan
hasil kerja untuk dinilai oleh rakan
yang lain dan sesi pembentangan
akan dijalankan.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan. -
2. Murid menjawab dengan betul
sebagai rumusan hasil pembelajaran.
3. Exit ticket- murid menulis tentang
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan susulan untuk
murid - Modul SPS Bab 10.4
Buku Teks Bab 10

Refleksi PdPc ditangguhkan kerana guru mengambil CRK.


● Kajian dan penilaian
pembelajaran
● Akan dating: kenalpasti
langkah-langkah seterusnya

PENEROKAAN
UNSUR DALAM
Mata Pelajaran Tema Ting 4UKM Tarikh 19.01.2023
ALAM : UNSUR
DAN BAHAN
8.2 JADUAL
10.45-11.20
SAINS Topik BERKALA Masa Hari Khamis
pagi
UNSUR MODEN
Kod Standard
Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran
Nilai
Berfikiran Saintifik Menganalisis
8.2.3, 8.2.4 Moral Sains dan
Ilmu KBT Mengaplikasi
Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:

1. Melakar dan menulis susunan elektron unsur 1. Menghubungkaitkan susunan elektron


dalam kumpulan. bagi 20 unsur dengan nombor proton
2. Menjelaskan pembentukan ion positif dan ion unsur dalam Jadual Berkala Unsur
negatif. Moden.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

1. Atom 1. Komputer/ Laptop


2. Ion 2. LCD Projektor
3. Molekul 3. Slide Power Point

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi 1. Guru menunjukkan beberapa contoh
10. Aktiviti untuk menarik unsur dan meminta murid mengenal
minat murid
pasti kedudukan unsur tersebut
11. Memaklumkan kepada
murid tentang OP dan KK dalam Jadual Berkala Moden
12. Merangsang ingatan 2. Pelajar memberi respon untuk -
terhadap pembelajaran mengaitkan objektif pembelajaran
terdahulu hari ini.
Aktiviti utama 1. Guru membentangkan slaid power
• Penerangan kandungan point semasa memberi penerangan
pembelajaran mengenai subtopik ini.
• Contoh dan tunjuk cara 2. Round Robin - Semua murid
• Peluang membuat latihan mencatat nota berkenaan dengan
-
• Bimbingan dan topik yang dibincangkan dengan
maklumbalas berterusan bimbingan guru.
• Beri pelbagai gaya
3. Murid berada dalam kumpulan.
pembelajaran
4. Guru meminta Ketua Kumpulan
• Cabaran bersesuaian untuk
semua murid mengagihkan tugasan Hands On dan
• Peluang untuk belajar menjalankan aktiviti yang diberi.
secara kolaboratif 5. Tugasan PBD: Setiap kumpulan
• Pentaksiran untuk diminta melukis susunan elektron
pembelajaran (AFL) bagi 20 unsur pertama dalam Jadual
Berkala.
6. Setiap kumpulan akan memaparkan
hasil kerja untuk dinilai oleh rakan
yang lain dan sesi pembentangan
akan dijalankan.
7. Guru akan merumuskan hasil kerja
murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan. -
2. Murid menjawab dengan betul
sebagai rumusan hasil pembelajaran.
3. Exit ticket- murid menulis tentang
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.

Pemulihan Pengukuhan Pengayaan


Tindakan susulan untuk
murid - Buku Teks m/s 173 Modul SPS m/s 85, 86
(Aktiviti 8.4)
Refleksi
● Kajian dan penilaian PdPc ditangguhkan kerana guru mengambil CRK.
pembelajaran
● Akan dating: kenalpasti
langkah-langkah seterusnya

Mata Pelajaran Tema 3 GELOMBANG Ting 4UPNM Tarikh 19.01.2023


INTERFERENS
12.30-1.30
FIZIK Topik GELOMBANG Masa Hari Khamis
petang
CAHAYA
Kod Standard
Menghargai Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran Nilai
sumbangan Sains dan
Moral Sains dan
5.6 Teknologi Ilmu KBT Menganalisis
Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ / /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:
5.6.3 Menghubung kait λ, a, x dan D berdasarkan 1. Menjalankan aktiviti mengkaji hubungan antara λ, a,
corak intereferens gelombang. x dan D berdasarkan corak intereferens gelombang
bagi gelombang air, bunyi dan cahaya dengan betul.
2. Menyatakan rumus λ =ax/D dengan
betul.Melaksanakan pembelajaran berasaskan projek.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

Interferens Gelombang Cahaya, Cahaya monokromatik, 1. Buku Teks Fizik Ting 4


sumber koheren 2. Modul PAK21 Fizik Ting 4
3. MacBook/ LCD

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi 1. Guru mengimbas semula pemahaman -
• Aktiviti untuk menarik murid tentang fenomena gelombang yang
minat murid berkaitan.
• Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon dan mencuba
murid tentang OP dan KK untuk mengaitkan objektif pembelajaran
• Merangsang ingatan pada hari ini.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Round Robin - Semua murid mencatat
• Penerangan kandungan nota berkenaan dengan topik yang
pembelajaran dibincangkan dengan bimbingan guru.
• Contoh dan tunjuk cara 2. Aktiviti Berkumpulan – Eksperimen
• Peluang membuat latihan mengkaji corak interferens gelombang.
• Bimbingan dan 3. Guru membimbing murid bagi
menyelesaikan dan membincangkan aktiviti -
maklumbalas berterusan
• Beri pelbagai gaya mengkaji hubungan antara λ, a, x dan D
pembelajaran berdasarkan corak intereferens
• Cabaran bersesuaian untuk gelombang cahaya (Pen laser hijau).
semua murid 4. Perbincangan Koperatif Berkumpulan:
• Peluang untuk belajar Murid diberikan masa 30 minit untuk
secara kolaboratif menjalankan amali secara berkumpulan.
• Pentaksiran untuk 5. Jawapan dibincangkan bersama murid.
pembelajaran (AFL)
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.
● Aktiviti penutup 2. Murid menjawab dengan betul sebagai -
rumusan hasil pembelajaran.
3. Exit ticket- murid menulis tentang
pembelajaran hari ini pada sticky notes
yang disediakan
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Tindakan susulan untuk


Laporan amali corak
murid -
interferens

Refleksi PdPc ditangguhkan kerana guru mengambil CRK.


● Kajian dan penilaian
pembelajaran
● Akan datang: kenalpasti
langkah-langkah seterusnya
TARIKH AKTIVITI KOKURIKULUM/KURSUS/SEMINAR/TAKLIMAT CATATAN
PENTADBIR

15.01.2023, PERHIMPUNAN RASMI PAGI


Ahad PENTADBIR BERUCAP: TIADA
TAKLIMAT OLEH GURU DISIPLIN: EN. MD NIZAM BIN TRAMIJI
Masa : 7.20-8.20 pagi
Tempat : Dewan Perdana Putra

UJIAN BERTUTUR BI TING 4


UTQH TING 4
UASA TING. 1,2,3

16.01.2023, UJIAN BERTUTUR BI TING 4


Isnin UTQH TING 4
UASA TING. 1,2,3
TAKLIMAT SEKOLAH ASPIRASI JOHOR, TAKLIMAT BAP
Masa : 1.50-3.30 petang
Tempat : Bilik Mesyuarat

PENGISIAN DATA DAN LAPORAN VERIFIKASI DATA PAJSK 2022/2023


Masa : 3.30-6.15 petang
Tempat : Bilik Guru

17.01.2023, UJIAN BERTUTUR BI TING 4


Selasa UASA TING. 1,2,3

PERSIAPAN GERAK KERJA AKHIR MAJLIS APRESIASI KECEMERLANGAN


KOKURIKULUM/ PERSIAPAN DEAN DAN TEMPAT
Masa : 2.00-3.00 petang
Tempat : Bilik Guru

18.01.2023, UJIAN MENDENGAR BI TING 4


Rabu
RAPTAI MAJLIS APRESIASI KECEMERLANGAN KOKURIKULUM 2022
Masa : 7.20-9.50 pagi
Tempat : Dewan Perdana Putra

MAJLIS APRESIASI KECEMERLANGAN KOKURIKULUM 2022


Masa : 2.00-4.30 petang
Tempat : Dewan Perdana Putra

19.01.2023,
Khamis GURU MENGAMBIL CRK
13.01.2023, CUTI HUJUNG MINGGU
Jumaat
14.01.2023,
Sabtu
22.01.2023, CUTI SEMPENA TAHUN BARU CINA
Ahad-
23.01.2023,
Isnin

24.01.2023, CUTI TAMBAHAN TAHUN BARU CINA-KPM


Selasa

TANDATANGAN GURU TANDATANGAN PENGETUA

……………………………….
………………………………. ( )
(SITI SALMAH BINTI ERANG)

TANDATANGAN GURU TANDATANGAN PENGETUA

……………………………….
………………………………. ( )
(SITI SALMAH BINTI ERANG)
