Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SMK MATEMATIK TINGKATAN 3


TARIKH 17/4/2023 MASA 2-3 (8.00 – 9.00 am)
MINGGU 5 HARI KELAS 3 Mutiara
Isnin
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI
TAJUK BAB 1.0 : INDEKS
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Hukum Indeks
STANDARD 1.2.7 Menyelesaikan masalah yang melibatkan hukum indeks.
PEMBELAJARAN
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Menyelesaikan masalah yang melibatkan hukum 1. Berjaya menyelesaikan masalah yang melibatkan
indeks. hukum indeks. melalui aktiviti.
2. Menguasai pengetahuan dan kemahiran yang 2. Berjaya menguasai pengetahuan dan kemahiran
sesuai tentang indeks. yang sesuai tentang Hukum Indeks melalui aktiviti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid melengkapkan latihan Uji Diri, Mahir Diri dan Masteri Kendiri dalam buku ada murid.
teks sebagai tugasan.  Guru Menggunakan
2. Murid membuat perbincangan tentang jalan penyelesaian latihan bersama rakan. strategi pembelajaran
Pada masa yang ditetapkan, semua murid menunjukkan secara serentak. Setiap kolaboratif dan
koperatif dengan
ahli membetulkan dan mengukuhkan jawapan rakan. Showdown
menerapkan PAK21
3. Murid membuat perbandingan dapatan hasil daripada perbincangan. dan elemen
4. Murid memberikan pendapat berkaitan tentang topik pembelajaran secara sekolahku sejahtera
sumbangsaran yang diberikan guru. Brainstorming (Sumbangsaran) supaya ada interaksi
5. Murid melaksanakan pentaksiran (PBD). antara murid dan
6. Murid mencatat nota penting topik pembelajaran yang diberikan oleh guru. memotivasikan
7. Murid bersoal jawab tentang perkara yang dibincangkan. murid.
8. Murid memberi respon dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi.  Menilai kefahaman
murid tentang
9. Murid bersoal jawab dengan guru tentang hasil perbincangan dan melakukan
pembelajaran hari ini
aktiviti KBAT (KBAT ) . .
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan
bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK MATEMATIK TINGKATAN 3
TARIKH 18/4/2023 MASA 2-3 (8.00 – 9.00 am)
MINGGU 5 HARI KELAS 3 Mutiara
Selasa
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI
TAJUK BAB 1.0 : INDEKS
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Hukum Indeks
STANDARD 1.2.7 Menyelesaikan masalah yang melibatkan hukum indeks.
PEMBELAJARAN
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Menyelesaikan masalah yang melibatkan hukum 1. Berjaya menyelesaikan masalah yang melibatkan
indeks. hukum indeks. melalui aktiviti.
2. Menguasai pengetahuan dan kemahiran yang 2. Berjaya menguasai pengetahuan dan kemahiran
sesuai tentang indeks. yang sesuai tentang Hukum Indeks melalui aktiviti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid dibahagikan kepada kumpulan kecil. ada murid.
2. Murid membuat Kerja Projek halaman 27 bersama rakan kumpulan. Kerja Projek  Guru Menggunakan
strategi pembelajaran
3. Murid membuat perbandingan dapatan hasil daripada kerja kumpulan .
kolaboratif dan
4. Murid mengimbas QR code atau melayari Laman Sesawang untuk memuat turun
koperatif dengan
Lembaran A. Internet Surfing (Pelayaran ICT) menerapkan PAK21
5. Murid melengkapkan jadual Lembaran A. dan elemen
6. Murid dalam kumpulan membetulkan dan mengukuhkan jawapan rakan sekolahku sejahtera
7. Murid memberikan pendapat berkaitan tentang topik pembelajaransecara supaya ada interaksi
sumbangsaran yang diberikan guru. antara murid dan
8. Murid melaksanakan pentaksiran (PBD). memotivasikan
9. Murid mencatat nota penting topik pembelajaran yang diberikan oleh guru. murid.
 Menilai kefahaman
10. Murid bersoal jawab tentang perkara yang dibincangkan.
murid tentang
11. Murid memberi respon dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi.
pembelajaran hari ini
12. Murid bersoal jawab dengan guru tentang hasil perbincangan dan melakukan .
aktiviti KBAT (KBAT ) .

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan
bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK MATEMATIK TINGKATAN 3
TARIKH 20/4/2023 MASA 7-8 (10.30 – 11.30 am)
MINGGU 5 HARI KELAS 3 MUTIARA
Khamis
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI
TAJUK BAB 1.0 : INDEKS
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Hukum Indeks
STANDARD 1.2.7 Menyelesaikan masalah yang melibatkan hukum indeks.
PEMBELAJARAN
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Menyelesaikan masalah yang melibatkan hukum 1. Berjaya menyelesaikan masalah yang melibatkan
indeks. hukum indeks. melalui aktiviti.
2. Menguasai pengetahuan dan kemahiran yang 2. Berjaya menguasai pengetahuan dan kemahiran
sesuai tentang indeks. yang sesuai tentang Hukum Indeks melalui aktiviti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid membina Peta Konsep tentang keseluruhan topik Pembelajaran. Mind Map ada murid.
 Guru Menggunakan
(Peta Minda) strategi pembelajaran
2. Murid membuat Aktiviti Jelajah Matematik bersama rakan. kolaboratif dan
3. Murid dibahagi kepada kumpulan berpasangan. koperatif dengan
4. Murid melakukan Aktiviti 1 dengan melengkapkan Lembaran 1 (a) . menerapkan PAK21
5. Murid dibahagikan kepada kumpulan kecil. dan elemen
6. Murid melakukan Aktiviti 2 dengan melengkapkan Lembaran 2 (a) dan Lembaran sekolahku sejahtera
2. supaya ada interaksi
7. Murid dalam kumpulan membetulkan dan mengukuhkan jawapan rakan antara murid dan
8. Murid memberikan pendapat berkaitan tentang topik pembelajaran secara memotivasikan
murid.
sumbangsaran yang diberikan guru. Brainstorming (Sumbangsaran)  Menilai kefahaman
9. Murid melaksanakan pentaksiran (PBD). murid tentang
10. Murid mencatat nota penting topik pembelajaran yang diberikan oleh guru. pembelajaran hari ini
11. Murid bersoal jawab tentang perkara yang dibincangkan. .
12. Murid memberi respon dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi.
13. Murid bersoal jawab dengan guru tentang hasil perbincangan dan melakukan
aktiviti KBAT (KBAT ).

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan
bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
