Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SMK MATEMATIK TINGKATAN 3


TARIKH 10/4/2023 MASA 9-10 (11.30 – 12.30 pm)
MINGGU 4 HARI KELAS 3 ZAMRUD
Isnin
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI
TAJUK BAB 1.0 : INDEKS
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Hukum Indeks
STANDARD 1.2.5 Menentu dan menyatakan hubungan antara indeks pecahan dengan
PEMBELAJARAN
punca kuasa dan kuasa.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :

1. Menentu dan menyatakan hubungan antara 1. Berjaya menentu dan menyatakan hubungan antara
indeks pecahan dengan punca kuasa dan kuasa indeks pecahan dengan punca kuasa dan kuasa
2. Menguasai pengetahuan dan kemahiran yang melalui aktiviti
sesuai tentang indeks. 2. Berjaya menguasai pengetahuan dan kemahiran
yang sesuai tentang Hukum Indeks melalui aktiviti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. ada murid.
2. Murid menentukan nilai bagu nombor atau sebutan algebra yang mempunyai  Guru Menggunakan
indeks sifar. strategi pembelajaran
3. Murid dalam kumpulan membetulkan dan menulis jawapan tentang topik kolaboratif dan
koperatif dengan
pembelajaran.Murid kumpulan lain membaca pendapat dan menambah bila perlu
menerapkan PAK21
Rotating Review dan elemen
4. Murid memberikan pendapat berkaitan tentang topik pembelajaran secara sekolahku sejahtera
sumbangsaran yang diberikan guru. Brainstorming (Sumbangsaran) supaya ada interaksi
antara murid dan
5. Murid membuat latihan Uji Minda 1.2g halaman 18,Uji Minda 1.2h halaman 19 da
memotivasikan
Uji Minda 1.2i halaman 20 dalam buku teks. murid.
6. Murid melaksanakan pentaksiran (PBD)  Menilai kefahaman
7. Murid mencatat nota penting topik pembelajaran yang diberikan oleh guru. murid tentang
8. Murid bersoal jawab tentang perkara yang dibincangkan. pembelajaran hari ini
9. Murid memberi respon dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi. .
10. Murid bersoal jawab dengan guru tentang hasil perbincangan dan melakukan
aktiviti KBAT (KBAT )

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan
bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK MATEMATIK TINGKATAN 3
TARIKH 11/4/2023 MASA 4-5 (9.00 – 10.00 am)
MINGGU 4 HARI KELAS 3 ZAMRUD
Selasa
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI
TAJUK BAB 1.0 : INDEKS
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Hukum Indeks
STANDARD 1.2.6 Melaksanakan operasi yang melibatkan hukum indeks.
PEMBELAJARAN
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Melaksanakan operasi yang melibatkan hukum 1. Berjaya melaksanakan operasi yang melibatkan
indeks. hukum indeks. melalui aktiviti
2. Menguasai pengetahuan dan kemahiran yang 2. Berjaya menguasai pengetahuan dan kemahiran
sesuai tentang indeks. yang sesuai tentang Hukum Indeks melalui aktiviti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan berpasangan. ada murid.
2. Murid menyatakan setiap sebutan dalam bentuk hukum indeks positif dan indeks  Guru Menggunakan
negative bersama rakan kumpulan. Talk Partners (Rakan Berbual) strategi pembelajaran
kolaboratif dan
3. Murid membuat latihan Uji Minda 1.2j halaman 21 dalam buku teks.
koperatif dengan
4. Murid memberikan pendapat berkaitan tentang topik pembelajaran secara menerapkan PAK21
sumbangsaran yang diberikan guru. Brainstorming (Sumbangsaran) dan elemen
5. Murid melaksanakan pentaksiran (PBD). sekolahku sejahtera
6. Murid mencatat nota penting topik pembelajaran yang diberikan oleh guru. supaya ada interaksi
7. Murid bersoal jawab tentang perkara yang dibincangkan. antara murid dan
8. Murid memberi respon dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi. memotivasikan
9. Murid bersoal jawab dengan guru tentang hasil perbincangan dan melakukan murid.
aktiviti KBAT (KBAT ) .  Menilai kefahaman
murid tentang
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
pembelajaran hari ini
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan
.
bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK MATEMATIK TINGKATAN 3
TARIKH 13/4/2023 MASA 12-13 (1.00 – 2.00pm)
MINGGU 4 HARI KELAS 3 ZAMRUD
Khamis
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI
TAJUK BAB 1.0 : INDEKS
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Hukum Indeks
STANDARD 1.2.7 Menyelesaikan masalah yang melibatkan hukum indeks.
PEMBELAJARAN
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Menyelesaikan masalah yang melibatkan hukum 1. Berjaya menyelesaikan masalah yang melibatkan
indeks. hukum indeks. melalui aktiviti.
2. Menguasai pengetahuan dan kemahiran yang 2. Berjaya menguasai pengetahuan dan kemahiran
sesuai tentang indeks. yang sesuai tentang Hukum Indeks melalui aktiviti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. ada murid.
2. Murid mecari jalan penyelesaian masalah yang melibatkan hukum indeks dalam  Guru Menggunakan
bentuk jadual. strategi pembelajaran
3. Murid dalam kumpulan bergilir-gilir memberi respon membetulkan dan kolaboratif dan
koperatif dengan
mengukuhkan jawapan rakan dengan menggunakan pen atau pensil yang sama.
menerapkan PAK21
Round Table (Meja Bulat) dan elemen
4. Murid memberikan pendapat berkaitan tentang topik pembelajaran secara sekolahku sejahtera
sumbangsaran yang diberikan guru. Brainstorming (Sumbangsaran) supaya ada interaksi
antara murid dan
5. Murid membuat latihan Uji Diri halaman 24 dalam buku teks. memotivasikan
6. Murid melaksanakan pentaksiran (PBD). murid.
7. Murid mencatat nota penting topik pembelajaran yang diberikan oleh guru.  Menilai kefahaman
8. Murid bersoal jawab tentang perkara yang dibincangkan. murid tentang
9. Murid memberi respon dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi. pembelajaran hari ini
10. Murid bersoal jawab dengan guru tentang hasil perbincangan dan melakukan .
aktiviti KBAT (KBAT ).
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan
bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
