Anda di halaman 1dari 25

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU 41
(AHAD, 29.01.2023)

-
Mata Pelajaran Tema Ting 4UKM Tarikh 29.01.2023

PERBINCANGAN 9.15-10.25
SAINS Topik Masa Hari Ahad
SKRIP PAT SAINS pagi
Kod Standard
Mewajarkan Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran
Nilai kepentingan
Menganalisis
- Moral sumbangan Sains Sains dan
Ilmu KBT Mengaplikasi
dan Teknologi Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:

1. Mengenalpasti kesalahan dalam menjawab 1. Menjelaskan langkah dan 4 jawapan soalan


skrip Kertas 2 murid dan membuat struktur bahagian A yang paling tepat bagi
pembetulan. Kertas 2.
2. Menyelesaikan masalah/ soalan dan murid
membuat pembetulan dalam buku latihan
dengan penjelasan yang betul.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

- 1. Buku Modul SPS Sains


2. Skrip jawapan dan kertas soalan Sains

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi 1. Guru mengimbas kembali
1. Aktiviti untuk menarik pembelajaran dan silibus yang diuji
minat murid dalam PAT yang lalu.
2. Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon untuk Murid memberikan
murid tentang OP dan KK mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
3. Merangsang ingatan aktiviti yang dijalankan.
hari ini.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Guru mengedarkan skrip jawapan
• Penerangan kandungan murid.
pembelajaran 2. Round Robin - Semua murid
• Contoh dan tunjuk cara Murid memberikan
menyemak skrip jawapan yang telah
• Peluang membuat latihan respons yang baik pada
ditanda oleh guru. aktiviti yang dijalankan.
• Bimbingan dan 3. Murid berada dalam kumpulan.
maklumbalas berterusan
4. Guru mengagihkan tugasan kepada
• Beri pelbagai gaya
pembelajaran ahli Kumpulan dan membincangkan
soalan yang diuji.
• Cabaran bersesuaian untuk 5. Tugasan PBD: Setiap kumpulan 8/8 kumpulan berjaya
semua murid diminta membentangkan tugasan membentangkan
• Peluang untuk belajar tugasan.
murid yang ditunjukkan.
secara kolaboratif
6. Guru akan merumuskan hasil kerja
• Pentaksiran untuk
pembelajaran (AFL)
murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan.
2. Murid menjawab dengan betul
Murid memberikan
sebagai rumusan hasil pembelajaran. respons yang baik pada
3. Exit ticket- murid menulis tentang aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan susulan untuk
Pembetulan Skrip
murid - -
Jawapan PAT Kertas 2

Refleksi
● Kajian dan penilaian 80 % murid boleh menguasai 3 soalan yang dibincangkan bagi soalan
pembelajaran struktur. Murid menyiapkan tugasan pembetulan di rumah.
● Akan dating: kenalpasti
langkah-langkah seterusnya

Mata Pelajaran Tema - Ting 5UMT Tarikh 29.01.2023


PERBINCANGAN
MODUL 10.45-11:55-
FIZIK Topik Masa Hari Ahad
GEMILANG SPM pagi
KERTAS 2
Kod Standard Menghargai
Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran Nilai kepentingan
Moral sumbangan Sains dan Sains dan
- Ilmu KBT Menganalisis
Teknologi Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ / /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:

1. Mengenalpasti kesalahan dalam menjawab 1. Menjelaskan langkah dan 40 jawapan paling


skrip Kertas 1 murid dan membuat tepat bagi Kertas 1.
pembetulan. 2. Menyelesaikan masalah/ soalan dan murid
membuat pembetulan dalam buku latihan
dengan penjelasan yang betul.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

- 1. Buku Teks Fizik


2. Kalkulator saintifik
3. Modul Gemilang Fizik Set B
Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi
Set Induksi 1. Guru mengimbas kembali
• Aktiviti untuk menarik pembelajaran dan silibus yang diuji
minat murid dalam PAT yang lalu.
• Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon untuk Murid memberikan
murid tentang OP dan KK mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
• Merangsang ingatan aktiviti yang dijalankan.
hari ini.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Guru mengedarkan skrip jawapan
• Penerangan kandungan murid.
pembelajaran 2. Round Robin - Semua murid
• Contoh dan tunjuk cara Murid memberikan
menyemak skrip jawapan yang telah
• Peluang membuat latihan respons yang baik pada
ditanda oleh guru. aktiviti yang dijalankan.
• Bimbingan dan 3. Murid berada dalam kumpulan.
maklumbalas berterusan
4. Guru mengagihkan tugasan kepada
• Beri pelbagai gaya
pembelajaran ahli Kumpulan dan membincangkan
• Cabaran bersesuaian untuk soalan yang diuji.
8/8 kumpulan berjaya
semua murid 5. Tugasan PBD: Setiap kumpulan membentangkan
• Peluang untuk belajar diminta membentangkan tugasan tugasan.
secara kolaboratif murid yang ditunjukkan.
• Pentaksiran untuk 6. Guru akan merumuskan hasil kerja
pembelajaran (AFL)
murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan.
2. Murid menjawab dengan betul
Murid memberikan
sebagai rumusan hasil pembelajaran. respons yang baik pada
3. Exit ticket- murid menulis tentang aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan susulan untuk
Pembetulan Modul
murid - -
Gemilang Jawapan K1

Refleksi
● Kajian dan penilaian 31/31 orang murid boleh menguasai aras 2 dan 3 daripada objektif PdPc.
pembelajaran
● Akan datang: kenalpasti
langkah-langkah seterusnya
Mata Pelajaran Tema - Ting 4UPNM Tarikh 29.01.2023

PERBINCANGAN
11.55-1.00
FIZIK Topik SKRIP JAWAPAN Masa Hari Ahad
petang
PAT T4 2022
Kod Standard
Mewajarkan Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran
Nilai kepentingan
Menganalisis
- Moral sumbangan Sains Sains dan
Ilmu KBT Mengaplikasi
dan Teknologi Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:

1. Mengenalpasti kesalahan dalam menjawab 1. Menjelaskan langkah dan 4 jawapan soalan


skrip Kertas 2 murid dan membuat struktur bahagian A yang paling tepat bagi
pembetulan. Kertas 2.
2. Menyelesaikan masalah/ soalan dan murid
membuat pembetulan dalam buku latihan
dengan penjelasan yang betul.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

- 1. Buku Modul PAK21 Fizik


2. Skrip jawapan murid
3. Kalkulator saintifik

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi 1. Guru mengimbas kembali
• Aktiviti untuk menarik pembelajaran dan silibus yang diuji
minat murid dalam PAT yang lalu.
• Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon untuk Murid memberikan
murid tentang OP dan KK mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
• Merangsang ingatan aktiviti yang dijalankan.
hari ini.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Guru mengedarkan skrip jawapan
• Penerangan kandungan murid.
pembelajaran 2. Round Robin - Semua murid
• Contoh dan tunjuk cara Murid memberikan
menyemak skrip jawapan yang telah
• Peluang membuat latihan respons yang baik pada
ditanda oleh guru. aktiviti yang dijalankan.
• Bimbingan dan 3. Murid berada dalam kumpulan.
maklumbalas berterusan
4. Guru mengagihkan tugasan kepada
• Beri pelbagai gaya
pembelajaran ahli Kumpulan dan membincangkan
• Cabaran bersesuaian untuk soalan yang diuji.
8/8 kumpulan berjaya
semua murid 5. Tugasan PBD: Setiap kumpulan
membentangkan
• Peluang untuk belajar diminta membentangkan tugasan tugasan.
secara kolaboratif murid yang ditunjukkan.
• Pentaksiran untuk 6. Guru akan merumuskan hasil kerja
pembelajaran (AFL)
murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan.
2. Murid menjawab dengan betul
Murid memberikan
sebagai rumusan hasil pembelajaran. respons yang baik pada
3. Exit ticket- murid menulis tentang aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan susulan untuk
Pembetulan Skrip
murid - -
Jawapan K2

Refleksi 80% murid boleh menguasai aras 2 dan 3 daripada objektif PdPc yang
● Kajian dan penilaian ditetapkan.
pembelajaran
● Akan datang: kenalpasti
langkah-langkah seterusnya

Mata Pelajaran Tema - Ting 4UMK Tarikh 30.01.2023


PERBINCANGAN
Sains Topik Masa 8.05-8.40 pagi Hari Isnin
SKRIP PAT T4
Kod Standard Menghargai
Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran Nilai kepentingan
Moral sumbangan Sains dan Sains dan
- Ilmu KBT Menganalisis
Teknologi Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ / /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:
1. Mengenalpasti kesalahan dalam menjawab
skrip Kertas 1 murid dan membuat 1. Menjelaskan langkah dan 40 jawapan paling
pembetulan. tepat bagi Kertas 1.
2. Menyelesaikan masalah/ soalan dan murid
membuat pembetulan dalam buku latihan
dengan penjelasan yang betul.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:


1. Buku Teks Sains
- 2. Skrip Jawapan Murid
3. Kalkulator saintifik

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi 1. Guru mengimbas kembali
• Aktiviti untuk menarik pembelajaran dan silibus yang diuji
minat murid dalam PAT yang lalu.
• Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon untuk Murid memberikan
murid tentang OP dan KK mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
• Merangsang ingatan aktiviti yang dijalankan.
hari ini.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Guru mengedarkan skrip jawapan
• Penerangan kandungan murid.
pembelajaran 2. Round Robin - Semua murid
• Contoh dan tunjuk cara Murid memberikan
menyemak skrip jawapan yang telah
• Peluang membuat latihan respons yang baik pada
ditanda oleh guru. aktiviti yang dijalankan.
• Bimbingan dan 3. Murid berada dalam kumpulan.
maklumbalas berterusan
4. Guru mengagihkan tugasan kepada
• Beri pelbagai gaya
pembelajaran ahli Kumpulan dan membincangkan
• Cabaran bersesuaian untuk soalan yang diuji.
8/8 kumpulan berjaya
semua murid 5. Tugasan PBD: Setiap kumpulan membentangkan
• Peluang untuk belajar diminta membentangkan tugasan tugasan.
secara kolaboratif murid yang ditunjukkan.
• Pentaksiran untuk 6. Guru akan merumuskan hasil kerja
pembelajaran (AFL)
murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan.
2. Murid menjawab dengan betul
Murid memberikan
sebagai rumusan hasil pembelajaran. respons yang baik pada
3. Exit ticket- murid menulis tentang aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan susulan untuk
Pembetulan Skrip
murid - -
Jawapan K1

Refleksi
● Kajian dan penilaian Kehadiran: 34/34
pembelajaran 34/34 orang murid menguasai objektif aras 3 dan 4 yang ditetapkan dalam
● Akan datang: kenalpasti PdPc.
langkah-langkah seterusnya

Mata Pelajaran Tema 3 GELOMBANG Ting 4UPSI Tarikh 30.01.2023


INTERFERENS
FIZIK Topik GELOMBANG Masa 8.40-9.50 pagi Hari Isnin
CAHAYA
Kod Standard
Menghargai Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran Nilai
sumbangan Sains dan
Moral Sains dan
5.6 Teknologi Ilmu KBT Menganalisis
Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ / /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:
5.6.3 Menghubung kait λ, a, x dan D berdasarkan 1. Menjalankan aktiviti mengkaji hubungan antara λ, a,
corak intereferens gelombang. x dan D berdasarkan corak intereferens gelombang
bagi gelombang air, bunyi dan cahaya dengan betul.
2. Menyatakan rumus λ =ax/D dengan
betul.Melaksanakan pembelajaran berasaskan projek.
Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

Interferens Gelombang Cahaya, Cahaya monokromatik, 1. Buku Teks Fizik Ting 4


sumber koheren 2. Modul PAK21 Fizik Ting 4
3. MacBook/ LCD

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi 1. Guru mengimbas semula pemahaman
• Aktiviti untuk menarik murid tentang fenomena gelombang yang
minat murid berkaitan.
• Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon dan mencuba Murid memberikan
murid tentang OP dan KK untuk mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
• Merangsang ingatan pada hari ini. aktiviti yang dijalankan.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Round Robin - Semua murid mencatat
• Penerangan kandungan nota berkenaan dengan topik yang
pembelajaran dibincangkan dengan bimbingan guru.
• Contoh dan tunjuk cara 2. Aktiviti Berkumpulan – Eksperimen
• Peluang membuat latihan mengkaji corak interferens gelombang.
• Bimbingan dan 3. Guru membimbing murid bagi
maklumbalas berterusan menyelesaikan dan membincangkan aktiviti
• Beri pelbagai gaya mengkaji hubungan antara λ, a, x dan D
pembelajaran berdasarkan corak intereferens
Murid memberikan
• Cabaran bersesuaian untuk gelombang cahaya (Pen laser hijau).
respons yang baik pada
semua murid 4. Perbincangan Koperatif Berkumpulan:
aktiviti yang dijalankan.
• Peluang untuk belajar Murid diberikan masa 30 minit untuk
secara kolaboratif menjalankan amali secara berkumpulan.
8/8 kumpulan berjaya
• Pentaksiran untuk 5. Jawapan dibincangkan bersama murid.
membentangkan
pembelajaran (AFL) tugasan.

Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.


● Aktiviti penutup 2. Murid menjawab dengan betul sebagai
rumusan hasil pembelajaran.
3. Exit ticket- murid menulis tentang Murid memberikan
pembelajaran hari ini pada sticky notes respons yang baik pada
yang disediakan aktiviti yang dijalankan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Tindakan susulan untuk


Laporan amali corak
murid -
interferens

Refleksi Kehadiran: 28/28


● Kajian dan penilaian 28/28 orang murid boleh menguasai aras 2 dan 3 daripada objektif
pembelajaran pembelajaran yang ditetapkan. Sebahagian murid terlibat dengan Ujian
● Akan datang: kenalpasti Lisan BM.
langkah-langkah seterusnya
PENEROKAAN
Mata Pelajaran Tema UNSUR DALAM Ting 4UMK Tarikh 30.01.2023
ALAM
Bab 10: Kimia 10.45-11.55
SAINS Topik dalam perubatan Masa Hari Isnin
petang
dan kesihatan.
Kod Standard
Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran
Nilai
Berfikiran Saintifik Menganalisis
10.4 Moral Sains dan
Ilmu KBT Mengaplikasi
Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid dapat: Murid akan berjaya jika dapat:
• Menerangkan maksud bahan aktif • Memberikan definisi bahan aktif
dalam produk kesihatan menggunakan dalam produk kesihatan menggunakan
gambarajah dengan betul gambarajah
• Mewajarkan penggunaan produk • Menyatakan pelbagai produk
kesihatan yang terdapat dalam pasaran kesihatan yang terdapat dipasaran
dengan memilih satu Produk sekarang.
(Shaklee) dengan betul. • Mewajarkan penggunaan produk
kesihatan yang terdapat dalam pasaran
dengan memilih satu Produk (Shaklee)
dengan betul.
Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

1. Bahan aktif 1. Buku teks sains


2. Produk kesihatan 2. Modul SPS
3. Lembaran kerja murid

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi
4. Aktiviti untuk menarik 1. Guru bersumbangsaran
minat murid pengetahuan asas murid
5. Memaklumkan kepada berkenaan pengunaan bahan aktif
murid tentang OP dan KK dalam produk-produk kesihatan.
6. Merangsang ingatan Murid memberikan
terhadap pembelajaran 2. Pelajar memberi respon untuk respons yang baik pada
terdahulu aktiviti yang dijalankan.
mengaitkan objektif pembelajaran
hari ini.
Aktiviti utama 1. Guru membentangkan slaid power
• Penerangan kandungan point semasa memberi penerangan
pembelajaran mengenai subtopik ini.
• Contoh dan tunjuk cara 2. Round Robin - Semua murid
• Peluang membuat latihan mencatat nota berkenaan dengan
• Bimbingan dan topik yang dibincangkan dengan
maklumbalas berterusan
bimbingan guru.
3. Murid berada dalam kumpulan.
• Beri pelbagai gaya 4. Guru meminta Ketua Kumpulan
pembelajaran mengagihkan tugasan Hands On dan
• Cabaran bersesuaian untuk menjalankan aktiviti yang diberi.
semua murid
5. Tugasan PBD: Menyatakan pelbagai Murid memberikan
• Peluang untuk belajar
secara kolaboratif
produk kesihatan yang terdapat respons yang baik pada
• Pentaksiran untuk dipasaran sekarang dengan aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran (AFL) bersumbangsaran di dalam
8/8 kumpulan berjaya
kumpulan kecil.
membentangkan
6. Setiap kumpulan akan memaparkan tugasan.
hasil kerja untuk dinilai oleh rakan
yang lain dan sesi pembentangan
akan dijalankan.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan.
2. Murid menjawab dengan betul
Murid memberikan
sebagai rumusan hasil pembelajaran. respons yang baik pada
3. Exit ticket- murid menulis tentang aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan susulan untuk
murid - Modul SPS Bab 10.4
Buku Teks Bab 10

Refleksi
● Kajian dan penilaian 80% orang murid boleh menguasai aras 2 dan 3 daripada objektif
pembelajaran pembelajaran yang ditetapkan. Murid diberikan latihan penggayaan untuk
● Akan dating: kenalpasti diselesaikan di rumah.
langkah-langkah seterusnya
-
Mata Pelajaran Tema Ting 5UMT Tarikh 30.01.2023

PERBINCANGAN
SKRIP MODUL 12.30-1.30
FIZIK Topik Masa Hari Isnin
GEMILANG SPM petang
KERTAS 2 (Esei)
Kod Standard
Mewajarkan Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran
Nilai kepentingan
Menganalisis
- Moral sumbangan Sains Sains dan
Ilmu KBT Mengaplikasi
dan Teknologi Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:

1. Mengenalpasti kesalahan dalam menjawab 1. Menjelaskan langkah dan teknik cadangan


skrip Kertas 2 (Esei) murid dan membuat pemarkahan jawapan paling tepat bagi
pembetulan. Kertas 2 Soalan Struktur No. 9 dan 10 (Esei).
2. Menyelesaikan masalah/ soalan dan murid
membuat pembetulan dalam buku latihan
dengan penjelasan yang betul.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:


1. Komputer/ Laptop
- 2. LCD Projektor
3. Skrip Jawapan PCB SPM Kertas 2

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi 1. Guru mengimbas kembali
7. Aktiviti untuk menarik pembelajaran dan silibus yang diuji
minat murid dalam modul yang diberi. -.
8. Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon untuk
murid tentang OP dan KK mengaitkan objektif pembelajaran
9. Merangsang ingatan
hari ini.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Guru mengedarkan skrip jawapan
• Penerangan kandungan murid.
pembelajaran 2. Round Robin - Semua murid -
• Contoh dan tunjuk cara menyemak skrip jawapan yang telah
• Peluang membuat latihan ditanda oleh guru.
• Bimbingan dan 3. Murid berada dalam kumpulan.
maklumbalas berterusan
4. Guru mengagihkan tugasan kepada
• Beri pelbagai gaya
pembelajaran ahli Kumpulan dan membincangkan
• Cabaran bersesuaian untuk soalan yang diuji.
semua murid 5. Tugasan PBD: Setiap kumpulan
• Peluang untuk belajar diminta membentangkan tugasan
secara kolaboratif murid yang ditunjukkan.
• Pentaksiran untuk 6. Guru akan merumuskan hasil kerja
pembelajaran (AFL)
murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan.
-.
2. Murid menjawab dengan betul
sebagai rumusan hasil pembelajaran.
3. Exit ticket- murid menulis tentang
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan susulan untuk
Pembetulan Skrip
murid - -
Jawapan PCB SPM

Refleksi
● Kajian dan penilaian PDPC ditangguhkan. Murid terlibat dengan Ujian Amali Sains (Fizik)
pembelajaran
● Akan dating: kenalpasti
langkah-langkah seterusnya

-
Mata Pelajaran Tema Ting 5UMT Tarikh 31.01.2023

PERBINCANGAN
SKRIP MODUL 9.50-10.25
FIZIK Topik Masa Hari Selasa
GEMILANG pagi
KERTAS 1
Kod Standard
Mewajarkan Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran
Nilai kepentingan
Menganalisis
- Moral sumbangan Sains Sains dan
Ilmu KBT Mengaplikasi
dan Teknologi Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:

1. Mengenalpasti kesalahan dalam menjawab 1. Menjelaskan langkah dan teknik cadangan


skrip Kertas 1 murid dan membuat pemarkahan jawapan paling tepat bagi
pembetulan. Kertas 1 Soalanpenyelesaian masalah
menggunakan formula Fizik yang betul.
2. Menyelesaikan masalah/ soalan dan murid
membuat pembetulan dalam buku latihan
dengan penjelasan yang betul.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:


1. Komputer/ Laptop
- 2. LCD Projektor
3. Skrip Jawapan Modul Gemilang
Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi
Set Induksi 1. Guru mengimbas kembali
1. Aktiviti untuk menarik pembelajaran dan silibus yang diuji
minat murid dalam modul yang diberi.
2. Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon untuk Murid memberikan
murid tentang OP dan KK mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
3. Merangsang ingatan aktiviti yang dijalankan.
hari ini.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Guru mengedarkan skrip jawapan
• Penerangan kandungan murid.
pembelajaran 2. Round Robin - Semua murid
• Contoh dan tunjuk cara Murid memberikan
menyemak skrip jawapan yang telah
• Peluang membuat latihan respons yang baik pada
ditanda oleh guru. aktiviti yang dijalankan.
• Bimbingan dan 3. Murid berada dalam kumpulan.
maklumbalas berterusan
4. Guru mengagihkan tugasan kepada
• Beri pelbagai gaya
pembelajaran ahli Kumpulan dan membincangkan
• Cabaran bersesuaian untuk soalan yang diuji.
8/8 kumpulan berjaya
semua murid 5. Tugasan PBD: Setiap kumpulan membentangkan
• Peluang untuk belajar diminta membentangkan tugasan tugasan.
secara kolaboratif murid yang ditunjukkan.
• Pentaksiran untuk 6. Guru akan merumuskan hasil kerja
pembelajaran (AFL)
murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan.
2. Murid menjawab dengan betul
Murid memberikan
sebagai rumusan hasil pembelajaran. respons yang baik pada
3. Exit ticket- murid menulis tentang aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Tindakan susulan untuk Pembetulan Skrip


murid - Jawapan Modul -
Gemilang SPM

Refleksi
● Kajian dan penilaian 85% orang murid menguasai objektif aras 3 dan 4 yang ditetapkan dalam
pembelajaran PdPc. Murid-murid diberi tugasan untuk melengkapkan pembetulan.
● Akan dating: kenalpasti
langkah-langkah seterusnya
Mata Pelajaran Tema 3 GELOMBANG Ting 4UPSI Tarikh 31.01.2023
INTERFERENS
10.45-11.55
FIZIK Topik GELOMBANG Masa Hari Selasa
pagi
CAHAYA
Kod Standard
Menghargai Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran Nilai
sumbangan Sains dan
Moral Sains dan
5.6 Teknologi Ilmu KBT Menganalisis
Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ / /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:
5.6.3 Menghubung kait λ, a, x dan D berdasarkan 1. Menjalankan aktiviti melukis corak ineterferens dan
corak intereferens gelombang. menunjukkan hubungan antara λ, a, x dan D
berdasarkan corak intereferens gelombang yang
dilukis.
2. Menyatakan rumus λ =ax/D dengan betul.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

Interferens Gelombang Cahaya, Cahaya monokromatik, 1. Buku Teks Fizik Ting 4


sumber koheren 2. Modul PAK21 Fizik Ting 4
3. MacBook/ LCD

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi 1. Guru mengimbas semula pemahaman
• Aktiviti untuk menarik murid tentang fenomena gelombang yang
minat murid berkaitan.
• Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon dan mencuba Murid memberikan
murid tentang OP dan KK untuk mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
• Merangsang ingatan pada hari ini. aktiviti yang dijalankan.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Round Robin - Semua murid mencatat
• Penerangan kandungan nota berkenaan dengan topik yang
pembelajaran dibincangkan dengan bimbingan guru.
• Contoh dan tunjuk cara 2. Aktiviti Berkumpulan – Melukis corak
• Peluang membuat latihan interferens gelombang menggunakan
• Bimbingan dan kertas graf dan jangka lukis.
maklumbalas berterusan 3. Guru membimbing murid bagi
• Beri pelbagai gaya menyelesaikan dan membincangkan aktiviti
pembelajaran mengkaji hubungan antara λ, a, x dan D
Murid memberikan
• Cabaran bersesuaian untuk berdasarkan corak intereferens
respons yang baik pada
semua murid gelombang yang dilukiskan oleh murid di
aktiviti yang dijalankan.
• Peluang untuk belajar atas kertas graf.
secara kolaboratif 4. Perbincangan Koperatif Berkumpulan: 8/8 kumpulan berjaya
• Pentaksiran untuk Murid diberikan masa 30 minit untuk membentangkan
pembelajaran (AFL) menjalankan amali secara berkumpulan. tugasan.
5. Jawapan dibincangkan bersama murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.
● Aktiviti penutup 2. Murid menjawab dengan betul sebagai
rumusan hasil pembelajaran.
3. Exit ticket- murid menulis tentang Murid memberikan
pembelajaran hari ini pada sticky notes respons yang baik pada
yang disediakan aktiviti yang dijalankan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Tindakan susulan untuk Lukisan corak


murid - interferens di atas
kertas graf.

Refleksi Kehadiran: 28/28


● Kajian dan penilaian 28/28 orang murid boleh menguasai aras 2 dan 3 daripada objektif
pembelajaran pembelajaran yang ditetapkan. Sebahagian murid terlibat dengan Ujian
● Akan datang: kenalpasti Lisan BM.
langkah-langkah seterusnya

Mata Pelajaran Tema 3 GELOMBANG Ting 4UPNM Tarikh 31.01.2023


INTERFERENS
11.55-12.30
FIZIK Topik GELOMBANG Masa Hari Selasa
petang
CAHAYA
Kod Standard
Menghargai Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran Nilai
sumbangan Sains dan
Moral Sains dan
5.6 Teknologi Ilmu KBT Menganalisis
Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ / /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:
5.6.3 Menghubung kait λ, a, x dan D berdasarkan 1. Menjalankan aktiviti melukis corak ineterferens dan
corak intereferens gelombang. menunjukkan hubungan antara λ, a, x dan D
berdasarkan corak intereferens gelombang yang
dilukis.
2. Menyatakan rumus λ =ax/D dengan betul.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

Interferens Gelombang Cahaya, Cahaya monokromatik, 1. Buku Teks Fizik Ting 4


sumber koheren 2. Modul PAK21 Fizik Ting 4
3. MacBook/ LCD

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi 1. Guru mengimbas semula pemahaman
• Aktiviti untuk menarik murid tentang fenomena gelombang yang
minat murid berkaitan.
• Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon dan mencuba Murid memberikan
murid tentang OP dan KK untuk mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
pada hari ini. aktiviti yang dijalankan.
• Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Round Robin - Semua murid mencatat
• Penerangan kandungan nota berkenaan dengan topik yang
pembelajaran dibincangkan dengan bimbingan guru.
• Contoh dan tunjuk cara 2. Aktiviti Berkumpulan – Melukis corak
• Peluang membuat latihan interferens gelombang menggunakan
• Bimbingan dan kertas graf dan jangka lukis.
maklumbalas berterusan 3. Guru membimbing murid bagi
• Beri pelbagai gaya menyelesaikan dan membincangkan aktiviti
pembelajaran mengkaji hubungan antara λ, a, x dan D
Murid memberikan
• Cabaran bersesuaian untuk berdasarkan corak intereferens
respons yang baik pada
semua murid gelombang yang dilukiskan oleh murid di
aktiviti yang dijalankan.
• Peluang untuk belajar atas kertas graf.
secara kolaboratif 4. Perbincangan Koperatif Berkumpulan: 8/8 kumpulan berjaya
• Pentaksiran untuk Murid diberikan masa 30 minit untuk membentangkan
pembelajaran (AFL) menjalankan amali secara berkumpulan. tugasan.
5. Jawapan dibincangkan bersama murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.
● Aktiviti penutup 2. Murid menjawab dengan betul sebagai
rumusan hasil pembelajaran.
3. Exit ticket- murid menulis tentang Murid memberikan
pembelajaran hari ini pada sticky notes respons yang baik pada
yang disediakan aktiviti yang dijalankan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Tindakan susulan untuk Lukisan corak


murid - interferens di atas
kertas graf.

Refleksi Kehadiran: 27/27


● Kajian dan penilaian 27/27 orang murid boleh menguasai aras 2 dan 3 daripada objektif
pembelajaran pembelajaran yang ditetapkan. Sebahagian murid terlibat dengan Ujian
● Akan datang: kenalpasti saringan minda sihat fasa 2 bersama kaunselor.
langkah-langkah seterusnya
Mata Pelajaran Tema 3 GELOMBANG Ting 4UPSI Tarikh 01.02.2023
INTERFERENS
9.50-10.25
FIZIK Topik GELOMBANG Masa Hari Rabu
pagi
CAHAYA
Kod Standard
Menghargai Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran Nilai
sumbangan Sains dan
Moral Sains dan
5.6 Teknologi Ilmu KBT Menganalisis
Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ / /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:
5.6.3 Menghubung kait λ, a, x dan D berdasarkan 1. Menjalankan aktiviti melukis corak ineterferens dan
corak intereferens gelombang. menunjukkan hubungan antara λ, a, x dan D
berdasarkan corak intereferens gelombang yang
dilukis.
2. Menyatakan rumus λ =ax/D dengan betul.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

Interferens Gelombang Cahaya, Cahaya monokromatik, 1. Buku Teks Fizik Ting 4


sumber koheren 2. Modul PAK21 Fizik Ting 4
3. MacBook/ LCD

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi 1. Guru mengimbas semula pemahaman
• Aktiviti untuk menarik murid tentang fenomena gelombang yang
minat murid berkaitan. -
• Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon dan mencuba
murid tentang OP dan KK untuk mengaitkan objektif pembelajaran
• Merangsang ingatan pada hari ini.
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti utama 1. Round Robin - Semua murid mencatat
• Penerangan kandungan nota berkenaan dengan topik yang
pembelajaran dibincangkan dengan bimbingan guru.
• Contoh dan tunjuk cara 2. Aktiviti Berkumpulan – Melukis corak
• Peluang membuat latihan interferens gelombang menggunakan
• Bimbingan dan kertas graf dan jangka lukis.
3. Guru membimbing murid bagi -
maklumbalas berterusan
• Beri pelbagai gaya menyelesaikan dan membincangkan aktiviti
pembelajaran mengkaji hubungan antara λ, a, x dan D
• Cabaran bersesuaian untuk berdasarkan corak intereferens
semua murid gelombang yang dilukiskan oleh murid di
• Peluang untuk belajar atas kertas graf.
secara kolaboratif 4. Perbincangan Koperatif Berkumpulan:
• Pentaksiran untuk Murid diberikan masa 30 minit untuk
pembelajaran (AFL) menjalankan amali secara berkumpulan.
5. Jawapan dibincangkan bersama murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.
● Aktiviti penutup 2. Murid menjawab dengan betul sebagai -.
rumusan hasil pembelajaran.
3. Exit ticket- murid menulis tentang
pembelajaran hari ini pada sticky notes
yang disediakan
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Tindakan susulan untuk Lukisan corak


murid - interferens di atas
kertas graf.

Refleksi PdPc ditangguhkan kerana semua kelas dibenarkan mengurusakan


● Kajian dan penilaian jamuan akhir tahun kelas masing-masing.
pembelajaran
● Akan datang: kenalpasti
langkah-langkah seterusnya

PENEROKAAN
Mata Pelajaran Tema UNSUR DALAM Ting 4UKM Tarikh 01.02.2023
ALAM
Bab 10: Kimia 11.55-1.00
SAINS Topik dalam perubatan Masa
petang
Hari RABU
dan kesihatan.
Kod Standard
Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran
Nilai
Berfikiran Saintifik Menganalisis
10.4 Moral Sains dan
Ilmu KBT Mengaplikasi
Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid dapat: Murid akan berjaya jika dapat:
• Menerangkan maksud bahan aktif • Memberikan definisi bahan aktif
dalam produk kesihatan menggunakan dalam produk kesihatan menggunakan
gambarajah dengan betul gambarajah
• Mewajarkan penggunaan produk • Menyatakan pelbagai produk
kesihatan yang terdapat dalam pasaran kesihatan yang terdapat dipasaran
dengan memilih satu Produk sekarang.
(Shaklee) dengan betul. • Mewajarkan penggunaan produk
kesihatan yang terdapat dalam pasaran
dengan memilih satu Produk (Shaklee)
dengan betul.
Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

1. Bahan aktif 1. Komputer/ Laptop


2. Produk kesihatan 2. LCD Projektor
3. Slide Power Point
Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi
Set Induksi
4. Aktiviti untuk menarik 1. Guru bersumbangsaran
minat murid pengetahuan asas murid
5. Memaklumkan kepada berkenaan pengunaan bahan aktif
murid tentang OP dan KK dalam produk-produk kesihatan.
6. Merangsang ingatan Murid memberikan
terhadap pembelajaran 2. Pelajar memberi respon untuk respons yang baik pada
terdahulu aktiviti yang dijalankan.
mengaitkan objektif pembelajaran
hari ini.
Aktiviti utama 1. Guru membentangkan slaid power
• Penerangan kandungan point semasa memberi penerangan
pembelajaran mengenai subtopik ini.
• Contoh dan tunjuk cara 2. Round Robin - Semua murid
• Peluang membuat latihan mencatat nota berkenaan dengan
• Bimbingan dan topik yang dibincangkan dengan
maklumbalas berterusan
bimbingan guru.
• Beri pelbagai gaya
3. Murid berada dalam kumpulan.
pembelajaran
4. Guru meminta Ketua Kumpulan
• Cabaran bersesuaian untuk
semua murid mengagihkan tugasan Hands On dan
• Peluang untuk belajar menjalankan aktiviti yang diberi.
secara kolaboratif 5. Tugasan PBD: Menyatakan pelbagai Murid memberikan
• Pentaksiran untuk produk kesihatan yang terdapat respons yang baik pada
pembelajaran (AFL) dipasaran sekarang dengan aktiviti yang dijalankan.
bersumbangsaran di dalam
8/8 kumpulan berjaya
kumpulan kecil. membentangkan
6. Setiap kumpulan akan memaparkan tugasan.
hasil kerja untuk dinilai oleh rakan
yang lain dan sesi pembentangan
akan dijalankan.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan.
2. Murid menjawab dengan betul
Murid memberikan
sebagai rumusan hasil pembelajaran. respons yang baik pada
3. Exit ticket- murid menulis tentang aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan susulan untuk
murid - Modul SPS Bab 10.4
Buku Teks Bab 10

Refleksi
● Kajian dan penilaian 60% orang murid boleh menguasai aras 2 dan 3 daripada objektif
pembelajaran pembelajaran yang ditetapkan. Murid diberikan latihan penggayaan untuk
● Akan dating: kenalpasti diselesaikan di rumah. Kebanyakan murid tidak membawa Modul SPS
langkah-langkah seterusnya Sains dan murid juga telah memulangkan buku teks, jadi agak
menyukarkan guru untuk membuat sesi PdPc.
PENEROKAAN
Mata Pelajaran Tema UNSUR DALAM Ting 4UMK Tarikh 02.02.2023
ALAM
Bab 10: Kimia
SAINS Topik dalam perubatan Masa 8.05-9.15 pagi Hari KHAMIS
dan kesihatan.
Kod Standard
Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran
Nilai
Berfikiran Saintifik Menganalisis
10.4 Moral Sains dan
Ilmu KBT Mengaplikasi
Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid dapat: Murid akan berjaya jika dapat:
• Menerangkan maksud bahan aktif • Memberikan definisi bahan aktif
dalam produk kesihatan menggunakan dalam produk kesihatan menggunakan
gambarajah dengan betul gambarajah
• Mewajarkan penggunaan produk • Menyatakan pelbagai produk
kesihatan yang terdapat dalam pasaran kesihatan yang terdapat dipasaran
dengan memilih satu Produk sekarang.
(Shaklee) dengan betul. • Mewajarkan penggunaan produk
kesihatan yang terdapat dalam pasaran
dengan memilih satu Produk (Shaklee)
dengan betul.
Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

1. Bahan aktif 1. Komputer/ Laptop


2. Produk kesihatan 2. LCD Projektor
3. Slide Power Point

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi
7. Aktiviti untuk menarik 1. Guru bersumbangsaran
minat murid pengetahuan asas murid
8. Memaklumkan kepada berkenaan pengunaan bahan aktif
murid tentang OP dan KK dalam produk-produk kesihatan.
9. Merangsang ingatan Murid memberikan
terhadap pembelajaran 2. Pelajar memberi respon untuk respons yang baik pada
terdahulu aktiviti yang dijalankan.
mengaitkan objektif pembelajaran
hari ini.
Aktiviti utama 1. Guru membentangkan slaid power
• Penerangan kandungan point semasa memberi penerangan
pembelajaran mengenai subtopik ini.
• Contoh dan tunjuk cara 2. Round Robin - Semua murid
• Peluang membuat latihan mencatat nota berkenaan dengan
• Bimbingan dan topik yang dibincangkan dengan
maklumbalas berterusan
bimbingan guru.
• Beri pelbagai gaya 3. Murid berada dalam kumpulan.
pembelajaran 4. Guru meminta Ketua Kumpulan
• Cabaran bersesuaian untuk mengagihkan tugasan Hands On dan
semua murid
menjalankan aktiviti yang diberi.
• Peluang untuk belajar
secara kolaboratif
5. Tugasan PBD: Menyatakan pelbagai Murid memberikan
• Pentaksiran untuk produk kesihatan yang terdapat respons yang baik pada
dipasaran sekarang dengan aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran (AFL)
bersumbangsaran di dalam
8/8 kumpulan berjaya
kumpulan kecil. membentangkan
6. Setiap kumpulan akan memaparkan tugasan.
hasil kerja untuk dinilai oleh rakan
yang lain dan sesi pembentangan
akan dijalankan.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan.
2. Murid menjawab dengan betul
Murid memberikan
sebagai rumusan hasil pembelajaran. respons yang baik pada
3. Exit ticket- murid menulis tentang aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan susulan untuk
murid - Modul SPS Bab 10.4
Buku Teks Bab 10

Refleksi 80 % murid boleh menguasai aras 2 dan 3 daripada objektif PdPc yang
● Kajian dan penilaian ditetapkan.
pembelajaran
● Akan dating: kenalpasti
langkah-langkah seterusnya
PENEROKAAN
UNSUR DALAM
Mata Pelajaran Tema Ting 4UKM Tarikh 02.02.2023
ALAM : UNSUR
DAN BAHAN
8.2 JADUAL
10.45-11.20
SAINS Topik BERKALA Masa Hari Khamis
pagi
UNSUR MODEN
Kod Standard
Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran
Nilai
Berfikiran Saintifik Menganalisis
8.2.3, 8.2.4 Moral Sains dan
Ilmu KBT Mengaplikasi
Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:

1. Melakar dan menulis susunan elektron unsur 1. Menghubungkaitkan susunan elektron


dalam kumpulan. bagi 20 unsur dengan nombor proton
2. Menjelaskan pembentukan ion positif dan ion unsur dalam Jadual Berkala Unsur
negatif. Moden.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

1. Atom 1. Komputer/ Laptop


2. Ion 2. LCD Projektor
3. Molekul 3. Slide Power Point

Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi


Set Induksi 1. Guru menunjukkan beberapa contoh
10. Aktiviti untuk menarik unsur dan meminta murid mengenal
minat murid
pasti kedudukan unsur tersebut
11. Memaklumkan kepada
murid tentang OP dan KK dalam Jadual Berkala Moden
12. Merangsang ingatan 2. Pelajar memberi respon untuk Murid memberikan
terhadap pembelajaran mengaitkan objektif pembelajaran respons yang baik pada
terdahulu hari ini. aktiviti yang dijalankan.
Aktiviti utama 1. Guru membentangkan slaid power
• Penerangan kandungan point semasa memberi penerangan
pembelajaran mengenai subtopik ini.
• Contoh dan tunjuk cara 2. Round Robin - Semua murid
• Peluang membuat latihan mencatat nota berkenaan dengan
• Bimbingan dan topik yang dibincangkan dengan
maklumbalas berterusan
bimbingan guru.
• Beri pelbagai gaya
3. Murid berada dalam kumpulan.
pembelajaran
4. Guru meminta Ketua Kumpulan
• Cabaran bersesuaian untuk
semua murid mengagihkan tugasan Hands On dan
• Peluang untuk belajar menjalankan aktiviti yang diberi.
secara kolaboratif 5. Tugasan PBD: Setiap kumpulan Murid memberikan
• Pentaksiran untuk diminta melukis susunan elektron respons yang baik pada
pembelajaran (AFL) aktiviti yang dijalankan.
bagi 20 unsur pertama dalam Jadual
Berkala. 8/8 kumpulan berjaya
membentangkan
6. Setiap kumpulan akan memaparkan
tugasan.
hasil kerja untuk dinilai oleh rakan
yang lain dan sesi pembentangan
akan dijalankan.
7. Guru akan merumuskan hasil kerja
murid.
Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara
● Aktiviti penutup lisan.
2. Murid menjawab dengan betul
Murid memberikan
sebagai rumusan hasil pembelajaran. respons yang baik pada
3. Exit ticket- murid menulis tentang aktiviti yang dijalankan.
pembelajaran hari ini pada sticky
notes yang disediakan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan susulan untuk
murid - Buku Teks m/s 173 Modul SPS m/s 85, 86
(Aktiviti 8.4)
Refleksi
● Kajian dan penilaian 80 % murid boleh menguasai aras 2 dan 3 daripada objektif PdPc yang
pembelajaran ditetapkan. Objektif tercapai.
● Akan dating: kenalpasti
langkah-langkah seterusnya

Mata Pelajaran Tema 3 GELOMBANG Ting 4UPNM Tarikh 02.02.2023


INTERFERENS
12.30-1.30
FIZIK Topik GELOMBANG Masa Hari Khamis
petang
CAHAYA
Kod Standard
Menghargai Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran Nilai
sumbangan Sains dan
Moral Sains dan
5.6 Teknologi Ilmu KBT Menganalisis
Teknologi
Aspirasi Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
/ / /
murid berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pembelajaran, murid kelas dapat: Pada akhir pembelajaran, murid kelas berjaya:
5.6.3 Menghubung kait λ, a, x dan D berdasarkan 1. Menjalankan aktiviti mengkaji hubungan antara λ, a,
corak intereferens gelombang. x dan D berdasarkan corak intereferens gelombang
bagi gelombang air, bunyi dan cahaya dengan betul.
2. Menyatakan rumus λ =ax/D dengan
betul.Melaksanakan pembelajaran berasaskan projek.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

Interferens Gelombang Cahaya, Cahaya monokromatik, 1. Buku Teks Fizik Ting 4


sumber koheren 2. Modul PAK21 Fizik Ting 4
3. MacBook/ LCD
Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi
Set Induksi 1. Guru mengimbas semula pemahaman
• Aktiviti untuk menarik murid tentang fenomena gelombang yang
minat murid berkaitan.
• Memaklumkan kepada 2. Pelajar memberi respon dan mencuba
murid tentang OP dan KK untuk mengaitkan objektif pembelajaran
• Merangsang ingatan pada hari ini. Murid memberikan
terhadap pembelajaran respons yang baik pada
terdahulu aktiviti yang dijalankan.
Aktiviti utama 1. Round Robin - Semua murid mencatat
• Penerangan kandungan nota berkenaan dengan topik yang
pembelajaran dibincangkan dengan bimbingan guru.
• Contoh dan tunjuk cara 2. Aktiviti Berkumpulan – Eksperimen
• Peluang membuat latihan mengkaji corak interferens gelombang.
• Bimbingan dan 3. Guru membimbing murid bagi
maklumbalas berterusan menyelesaikan dan membincangkan aktiviti
• Beri pelbagai gaya mengkaji hubungan antara λ, a, x dan D
pembelajaran berdasarkan corak intereferens
• Cabaran bersesuaian untuk gelombang cahaya (Pen laser hijau).
semua murid 4. Perbincangan Koperatif Berkumpulan:
• Peluang untuk belajar Murid diberikan masa 30 minit untuk
secara kolaboratif menjalankan amali secara berkumpulan.
Murid memberikan
• Pentaksiran untuk 5. Jawapan dibincangkan bersama murid.
respons yang baik pada
pembelajaran (AFL) aktiviti yang dijalankan.

8/8 kumpulan berjaya


membentangkan
tugasan.

Aktiviti Penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.


● Aktiviti penutup 2. Murid menjawab dengan betul sebagai
rumusan hasil pembelajaran.
3. Exit ticket- murid menulis tentang Murid memberikan
pembelajaran hari ini pada sticky notes respons yang baik pada
yang disediakan aktiviti yang dijalankan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Tindakan susulan untuk


Laporan amali corak
murid -
interferens

Refleksi Kehadiran: 26/27 [Tidak Hadir: Tejeshwar]


● Kajian dan penilaian
pembelajaran 26/26 orang murid boleh menguasai aras 2 dan 3 daripada objektif PdPc
● Akan datang: kenalpasti yang ditetapkan. Objektif tercapai.
langkah-langkah seterusnya
TARIKH AKTIVITI KOKURIKULUM/KURSUS/SEMINAR/TAKLIMAT CATATAN
PENTADBIR

29.01.2023, PERHIMPUNAN RASMI PAGI


Ahad PENTADBIR BERUCAP: PENGETUA
MAJLIS RINGKAS PENYAMPAIAN HADIAH ANUGERAH
KECEMERLANGAN KOKURIKULUM
TAKLIMAT UJIAN AMALI SAINS SPM 2022
Masa : 7.20-8.20 pagi
Tempat : Dewan Perdana Putra
30.01.2023, UJIAN BERTUTUR BI TING 4
Isnin UTQH TING 4
UASA TING. 1,2,3
TAKLIMAT SEKOLAH ASPIRASI JOHOR, TAKLIMAT BAP
Masa : 1.50-3.30 petang
Tempat : Bilik Mesyuarat

UJIAN AMALI SAINS (FIZIK SPM: 4531/3)


Masa : 8.00 – 11.45 pagi
Tempat : Makmal Kimia 1 dan 2
31.01.2023, UJIAN BERTUTUR BI TING 4
Selasa UASA TING. 1,2,3

PERSIAPAN GERAK KERJA AKHIR MAJLIS APRESIASI


KECEMERLANGAN KOKURIKULUM/ PERSIAPAN DEAN DAN
TEMPAT
Masa : 2.00-3.00 petang
Tempat : Bilik Guru
01.02.2023, AKTIVITI KOKURIKULUM
Rabu TAKLIMAT UJIAN BERTUTUR, UJIAN MENDENGAR DAN UJIAN
BERTULIS SPM 2022
MAJLIS RESTU ILMU SPM
Masa : 7.20-10.45 pagi
Tempat : Dewan Perdana Putra

MESYUARAT GURU AKHIR TAHUN SESI 2022/23


Masa : 2.00-4.00 petang
Tempat : Bilik Mesyuarat
02.02.2023, PROGRAM MEMBUDAYAKAN AL-QURAN, INSANIAH
Khamis Masa : 7.20-8.05 pagi
Tempat : Dewan Perdana Putra
13.01.2023, CUTI HUJUNG MINGGU
Jumaat
14.01.2023,
Sabtu
22.01.2023, CUTI SEMPENA SAMBUTAN THAIPUSSAM
Ahad-
23.01.2023,
Isnin

TANDATANGAN GURU TANDATANGAN PENGETUA

……………………………….
………………………………. ( )
(SITI SALMAH BINTI ERANG)
