Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TINGKATAN 3
MINGGU 1 HARI Isnin
TARIKH 21.03.2022 MASA 8.00-9.30 pagi
KELAS 3 Bestari JUMLAH MINIT 90 minit
TEMA TEMA 1 : PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
TAJUK BAB 1 RANSANGAN DAN GERAK BALAS
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Sistem saraf manusia
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Memerihalkan dengan lakaran struktur dan fungsi sistem saraf manusia.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menerangkan struktur dan fungsi sistem saraf manusia dengan lakaran
dengan betul.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Memerihalkan dengan lakaran struktur dan fungsi sistem saraf manusia.
AKTIVITI 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan
(Buku Teks MS 4-5) objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. SI: Video
2. Murid diterangkan mengenai perjalanan impulse dalam badan semasa
permainan badminton.
3. Murid diterangkan mengenai maksud sistem saraf manusia.
4. Murid meneliti sistem saraf manusia dan membincangkan sistem saraf pusat
dan periferi.
5. Murid membina peta ithink tentang fungsi sistem saraf manusia .
6. Murid membincangkan contoh-contoh aktiviti lain yang melibatkan pengesanan
ransangan dan penghasilan gerak balas terhadap ransangan yang dikesan.
7. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
8. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
PETA i-THINK Peta Buih STRATEGI PAK21 Peta I-Think TAHAP -
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Akses Kendiri
Pendekatan Tematik Sains, Teknologi dan Inovasi
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Sains Dan Teknologi
Nilai Murni – Ketekunan
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Tugasan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
1 21/3/2022 Isnin 10.30-12.00

TEMA Kaedah Saintifik TAJUK Kaedah Saintifik


STANDARD 1.1 Sains adalah sebahagian STANDARD 1.1.1 menghubungkaitkan aktiviti
KANDUNGAN daripada kehidupan harian PEMBELAJARAN seharian dengan Sains.
OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran murid dapat;
PEMBELAJARAN 1.menghubungkaitkan aktiviti seharian dengan Sains.

Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:


KRITERIA 1.Menguasai pengetahuan berkaitan Sains adalah sebahagian daripada kehidupan harian
KEJAYAAN 2.Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta
perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari iaitu dengan menunjukkan gambar

1. Guru minta murid mengeluarkan isi penting daripada teks petikan (buku teks). Kemudian
murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan
tajuk.
AKTIVITI
2. Guru menggunakan strategi pengajaran dan pembelajaran secara kontruktivisme.
Melalui pendekatan ini, murid membina pemahaman mereka sendiri mengenai tajuk.
3. Murid membaca dan membuat rujukan tambahan. Murid menghubungkaitkan aktiviti
seharian dengan Sain.
4. Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru.
5. Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

KECERDASAN Naturalis Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
MERENTASI Manila kad
Sains Dan Teknologi
KURIKULUM
(EMK)
KEMAHIRAN Pen marker
Bermaklumat
ABAD KE-21
KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi Kertas A4
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR

20 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
14 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan. Disiplin dan
komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
