Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25

SUBJEK SAINS TAHUN 2

TEMA: INKUARI DALAM SAINS KELAS: 2UUM MINGGU: 2

UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK MASA: 8.15-9.45 TARIKH: 26/3/2023

TAJUK: MEMERHATI TEMPOH: 1JAM 30MINIT HARI: AHAD

Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK

1.1 1.1.1 Kerjasama Kreativiti dan Inovasi


Aspirasi Murid:

Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti


Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional

OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):

Pada akhir Pdpc murid akan dapat,


Murid berjaya menamakan proses yang dikenali sebagai
Menyatakan nama proses yang dikenali sebagai kemahiran kemahiran memerhati
memerhati.

BBB / SUMBER:

Buku teks halaman 1-3, buku aktiviti halaman 1-2, 7.

STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI

Pengenalan:-
38 /39murid dapat mencapai objektif
Murid melihat gambar ms 1 dan menceritakan apa yang dilihat dalam gambar. pembelajaran dengan baik dan diberi latihan
pengayaan.
(PAK21)

Aktiviti:-
_____ / _____ murid dapat mencapai
1. Murid membaca dialog halaman 2-3. objektif pembelajaran dengan bimbingan
dan diberi latihan pengukuhan.
2. Murid diterangkan cara memerhati menggunakan 5 deria. (KBAT)
3. Murid diminta menyatakan nama proses yang dikenali sebagai kemahiran
memerhati dalam peta i-think. (PAK21) 1 / 39 murid tidak dapat mencapai objektif
4. Murid bercerita tentang kemahiran memerhati kepada rakan dalam pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

kumpulan. (PBD)
5. Murid membuat buku aktiviti halaman 1-2, 7. PdPC pada hari ini:
Penutup:-
Memuaskan
Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini. Tidak memuaskan

Memerhati / Membuat Inferens


Kemahiran Proses Sains
(KPS) Mengelas Meramal
Mengukur Menggunakan Nombor Berkomunikasi /
Kemahiran Manipulatif (KM) Tidak berkenaan.

KBAT Menganalisis PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)

TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita


TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID

Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:

Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.

REFLEKSI

Tindakan:

/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.


PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN EMPAT
MINGGU 1 TARIKH 26/3/2023
HARI Ahad
KELAS 4UKM MASA 11.45-12.45
TEMA KESELAMATAN BENGKEL
STANDARD 1.1 Amalan Keselamatan
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.1 Menyatakan peraturan keselamatan diri, bengkel, peralatan dan bahan.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan enam peraturan keselamatan diri, bengkel, peralatan dan bahan
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menyatakan __ daripada enam peraturan keselamatan diri, bengkel, peralatan
dan bahan
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang peraturan keselamatan
Aktiviti
1. Murid bercerita tentang situasi dalam gambar dan menekankan perbezaan
suasana bengkel RBT dan kelas.
2. Murid dicungkil pengetahuan tentang peraturan di dalam bengkel melalui soal
jawab. Interview (Temuramah)
3. Murid menyatakan peraturan keselamatan di dalam bengkel.
4. Murid mendengar penerangan mengenai peraturan keselamatan di dalam
bengkel.
5. Murid diberi penegasan oleh guru bahawa keselamatan merupakan
tanggungjawab bersama.
6. Murid berbincang dan melakarkan peta minda mengenai keselamatan seperti
pakaian, pengendalian bahan dan keselamatan. Mind Map (Peta Minda)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang peraturan keselamatan dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 1-6
ABM/BBM
PAK-21 Interview (Temuramah)
PAK-21 Mind Map (Peta Minda)
KBAT Menganalisis
EMK : ILMU Nilai Murni EMK: NILAI Menjaga keselamatan
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐36 / 37 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
Tarikh 27/3/2023

Kelas 4 UPM

Masa 7.45-8.45

Aspek Gimnastik Asas

Tajuk 1. Siapa Lagi Kukuh


Standard Kandungan 1.2, 2.2, 5.1, 5.2

Standard Pembelajaran 1.2.1, 2.2.1, 5.1.5, 5.2.3

Berkebolehan melakukan imbangan dengan pelbagai tapak


Fokus
sokongan dalam kumpulan kecil di atas bangku gimnastik.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:-


1. Melakukan imbangan dengan pelbagai tapak sokongan dalam
kumpulan kecil di atas bangku gimnastik.
Objektif Pembelajaran 2. Menyatakan perkaitan antara luas tapak sokongan dengan
kestabilan.
3. Mengenal pasti ruang selamat untuk melakukan aktiviti.
4. Membandingkan tindakan yang selamat dan tindakan yang
berisiko semasa melakukan aktiviti yang mencabar.
1. Memanaskan badan.
2. Penyampaian Standard Pembelajaran
Aktiviti 3. Persembahan
4. Menyejukkan badan
5. Penilaian pengajaran dan pembelajaran
Kreativiti dan Inovasi
EMK

BBM Tilam gimnastik dan skital

Penilaian P&P

Pada akhir pengajaran;

_35 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 3 murid


yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
akan datang.
Refleksi

PdP ditunda kerana…………………………………………………………………………


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25

SUBJEK SAINS TAHUN 2

TEMA: INKUARI DALAM SAINS KELAS: 2USM MINGGU: 2

UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK MASA: 11.15-12.45 TARIKH: 27/3/2023

TAJUK: MEMERHATI TEMPOH: 1JAM 30MINIT HARI: ISNIN

Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK

1.1 1.1.1 Kerjasama Kreativiti dan Inovasi


Aspirasi Murid:

Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti


Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional

OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):

Pada akhir Pdpc murid akan dapat,


Murid berjaya menamakan proses yang dikenali sebagai
Menyatakan nama proses yang dikenali sebagai kemahiran kemahiran memerhati
memerhati.

BBB / SUMBER:

Buku teks halaman 1-3, buku aktiviti halaman 1-2, 7.

STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI

Pengenalan:-
28/31murid dapat mencapai objektif
Murid melihat gambar ms 1 dan menceritakan apa yang dilihat dalam gambar. pembelajaran dengan baik dan diberi latihan
pengayaan.
(PAK21)

Aktiviti:-
_____ / _____ murid dapat mencapai
6. Murid membaca dialog halaman 2-3. objektif pembelajaran dengan bimbingan
dan diberi latihan pengukuhan.
7. Murid diterangkan cara memerhati menggunakan 5 deria. (KBAT)
8. Murid diminta menyatakan nama proses yang dikenali sebagai kemahiran
memerhati dalam peta i-think. (PAK21) 1 / 31 murid tidak dapat mencapai objektif
9. Murid bercerita tentang kemahiran memerhati kepada rakan dalam pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

kumpulan. (PBD)
10. Murid membuat buku aktiviti halaman 1-2, 7. PdPC pada hari ini:
Penutup:-
Memuaskan
Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini. Tidak memuaskan

Memerhati / Membuat Inferens


Kemahiran Proses Sains
(KPS) Mengelas Meramal
Mengukur Menggunakan Nombor Berkomunikasi /
Kemahiran Manipulatif (KM) Tidak berkenaan.

KBAT Menganalisis PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)

TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita


TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID

Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:

Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.

REFLEKSI

Tindakan:

/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.


PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
Tarikh 28/3/2023

Kelas 5 UPM

Masa 7.45-8.45

Aspek Gimnastik Asas

Tajuk 2. Siapa Lagi Kukuh


Standard Kandungan 1.2, 2.2, 5.1, 5.2

Standard Pembelajaran 1.2.1, 2.2.1, 5.1.5, 5.2.3

Berkebolehan melakukan imbangan dengan pelbagai tapak


Fokus
sokongan dalam kumpulan kecil di atas bangku gimnastik.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:-


5. Melakukan imbangan dengan pelbagai tapak sokongan dalam
kumpulan kecil di atas bangku gimnastik.
Objektif Pembelajaran 6. Menyatakan perkaitan antara luas tapak sokongan dengan
kestabilan.
7. Mengenal pasti ruang selamat untuk melakukan aktiviti.
8. Membandingkan tindakan yang selamat dan tindakan yang
berisiko semasa melakukan aktiviti yang mencabar.
6. Memanaskan badan.
7. Penyampaian Standard Pembelajaran
Aktiviti 8. Persembahan
9. Menyejukkan badan
10. Penilaian pengajaran dan pembelajaran
Kreativiti dan Inovasi
EMK

BBM Tilam gimnastik dan skital

Penilaian P&P

Pada akhir pengajaran;

35 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 3 murid yang


tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan
datang.
Refleksi

PdP ditunda kerana…………………………………………………………………………


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 4 (MINGGU 2)
MATAPELAJARAN: SAINS KELAS: 4 USM
TARIKH/HARI: SELASA 28/3/2023 MASA: 8.45-9.45
TEMA: INKUIRI DALAM SAINS TAJUK: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK
STANDARD KANDUNGAN: 1.1 Kemahiran Proses sains
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Memerhati dengan menggunakan semua deria yang terlibat untuk membuat pemerhatian secara kualitatif
dengan alat yang sesuai bagi menerangkan fenomena atau perubahan yang berlaku.
1.1.2 Mengelas dengan membandingkan atau mengenal pasti persamaan dan perbezaan berdasarkan ciri sepunya.
1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor dengan menggunakan alat dan unit piawai dengan teknik yang betul.
1.1.4 Membuat inferens dengan menyatakan kesimpulan awal atau penerangan yang munasabah bagi sesuatu
pemerhatian dengan menggunakan maklumat yang diperoleh.
1.1.5 Meramal dengan membuat jangkaan tentang sesuatu peristiwa atau fenomena berdasarkan pemerhatian,
pengalaman lalu atau data.
1.1.6 Berkomunikasi dengan merekod maklumat atau idea dalam bentuk yang sesuai dan mempersembahkan
maklumat atau idea tersebut secara sistematik.
STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
OBJEKTIF 1. Menganalisis kemahiran proses sains untuk menyelesaikan masalah atau melaksanakan sesuatu tugasan
PEMBELAJARAN:
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat mengenal pasti kemahiran proses sains dalam melaksanakan penyiasatan yang dijalankan.
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. (BT m/s 4 dan 5)
&PEMBELAJARAN (PDP): 2. Setiap kumpulan diberi pisau, gunting, pembaris, kertas surih, benang, klip kertas, batu, jam randik, dan pita pelekat.
AKTIVITI 3. Murid hendaklah melakar dua bentuk segi empat sama berukuran 25 cm di atas kertas surih. Bahagian tengah kertas surih
1: hendaklah di lubangkan. (Payung terjun 1)
4. 4 utas benang sepanjang 30 cm di potong dan dilekatkan pada setiap sudut kertas. Semua hujung benang di satukan dengan
mengikatnya.
5. Payung terjun ke-2 dihasilkan dengan menggantungkan klip kertas yang diikat pada batu di bahagian hujung payung
terjun.
6. Kedua-dua payung terjun dijatuhkan secara serentak dari tempat yang tinggi. Masa diambil untuk kedua-dua payung terjun
jatuh ke lantai. Murid membuat perbandingan masa di antara kedua-dua payung terjun tadi.
7. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai payung yang manakah jatuh lebih cepat.
AKTIVITI 1. Dalam kumpulan yang sama, murid diberi dengan alat seperti kayu, batang aiskrim, sudu besi, pinggan kaca, kanta, guli
2: dan kayu hoki.
2. Murid dikehendaki memilih satu ciri yang boleh dikenalpasti untuk mengelaskan semua objek-objek tersebut dan membina
jadual pengelasan ciri sepunya yang berbeza menggunakan Peta buih berganda.
3. Hasil kerja setiap kumpulan dibentangkan dihadapan kelas.

AKTIVITI 1. Murid diterangkan dengan kemahiran proses sains yang terlibat di dalam kedua-dua aktiviti yang telah dijalankan tadi.
3 2. Murid menyenaraikan kemahiran proses sains yang terlibat menggunakan Peta Bulatan yang disediakan oleh guru.
ABM/ BBM: / Peta bulatan, peta buih / Pita pelekat, kayu, batang aiskrim, sudu besing, / Pisau, gunting, pembaris, kertas surih, benang,
berganda, guli dan pinggan kaca, kanta,. klip kertas, batu, jam randik,
kayu hoki.
ELEMEN MERENTAS Bahasa / Sains & Teknologi Keusahawanan / Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai

/ Memahami Menganalisis Mencipta

KEMAHIRAN PROSES / Memerhati / Mengelas Mengawal Pembolehubah


SAINS: Membuat Inferens / Meramal Mendefinisi Secara Operasi
/
Membuat Hipotesis Mentafsir Data / Mengukur Dan Menggunakan Nombor

/ Berkomunikasi Mengeksperimen Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa

KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan betul. Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF:

/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat. Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.

/ Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.


PETA PEMIKIRAN / Peta bulatan Peta pokok Peta buih / Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan / Pembentangan / Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): Drama/ PBL / Pemerhatian / Lembaran Kerja Lain-lain:_________
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP 2 TAHAP 3 TAHAP 4 TAHAP 5 TAHAP 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Gallery Walk
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Role Play Peta I-Think /
Hot seat Pembentangan / Projek /
REFLEKSI:
27/30 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
3/30 orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN EMPAT
MINGGU 2 TARIKH 28/3/2023
HARI Selasa
KELAS 4UUM MASA 11.15-12.15
TEMA KESELAMATAN BENGKEL
STANDARD 1.1 Amalan Keselamatan
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.1 Menyatakan peraturan keselamatan diri, bengkel, peralatan dan bahan.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
2. Menyatakan enam peraturan keselamatan diri, bengkel, peralatan dan bahan
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 2. Menyatakan __ daripada enam peraturan keselamatan diri, bengkel, peralatan
dan bahan
AKTIVITI PdP Set Induksi
2. Murid mendengar penerangan guru tentang peraturan keselamatan
Aktiviti
7. Murid bercerita tentang situasi dalam gambar dan menekankan perbezaan
suasana bengkel RBT dan kelas.
8. Murid dicungkil pengetahuan tentang peraturan di dalam bengkel melalui soal
jawab. Interview (Temuramah)
9. Murid menyatakan peraturan keselamatan di dalam bengkel.
10. Murid mendengar penerangan mengenai peraturan keselamatan di dalam
bengkel.
11. Murid diberi penegasan oleh guru bahawa keselamatan merupakan
tanggungjawab bersama.
12. Murid berbincang dan melakarkan peta minda mengenai keselamatan seperti
pakaian, pengendalian bahan dan keselamatan. Mind Map (Peta Minda)
Penutup
2. Murid merumuskan isi pelajaran tentang peraturan keselamatan dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 1-6
ABM/BBM
PAK-21 Interview (Temuramah)
PAK-21 Mind Map (Peta Minda)
KBAT Menganalisis
EMK : ILMU Nilai Murni EMK: NILAI Menjaga keselamatan
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐36 / 37 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐1 / 37orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
Tarikh 29/3/2023

Kelas 5 UPM

Masa 7.45-8.15

Aspek Gimnastik Asas

Tajuk 3. Siapa Lagi Kukuh


Standard Kandungan 1.2, 2.2, 5.1, 5.2

Standard Pembelajaran 1.2.1, 2.2.1, 5.1.5, 5.2.3

Berkebolehan melakukan imbangan dengan pelbagai tapak


Fokus
sokongan dalam kumpulan kecil di atas bangku gimnastik.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:-


9. Melakukan imbangan dengan pelbagai tapak sokongan dalam
kumpulan kecil di atas bangku gimnastik.
Objektif Pembelajaran 10. Menyatakan perkaitan antara luas tapak sokongan dengan
kestabilan.
11. Mengenal pasti ruang selamat untuk melakukan aktiviti.
12. Membandingkan tindakan yang selamat dan tindakan yang
berisiko semasa melakukan aktiviti yang mencabar.
11. Memanaskan badan.
12. Penyampaian Standard Pembelajaran
Aktiviti 13. Persembahan
14. Menyejukkan badan
15. Penilaian pengajaran dan pembelajaran
Kreativiti dan Inovasi
EMK

BBM Tilam gimnastik dan skital

Penilaian P&P

Refleksi Pada akhir pengajaran;

35 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 3 murid yang


tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan
datang.
PdP ditunda kerana…………………………………………………………………………

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 4 (MINGGU 2)


MATAPELAJARAN: SAINS KELAS: 4 USM
TARIKH/HARI: RABU 29/3/2023 MASA: 8.45-9.45
TEMA: INKUIRI DALAM SAINS TAJUK: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK
STANDARD KANDUNGAN: 1.1 Kemahiran Proses sains
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Memerhati dengan menggunakan semua deria yang terlibat untuk membuat pemerhatian secara kualitatif
dengan alat yang sesuai bagi menerangkan fenomena atau perubahan yang berlaku.
1.1.2 Mengelas dengan membandingkan atau mengenal pasti persamaan dan perbezaan berdasarkan ciri sepunya.
1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor dengan menggunakan alat dan unit piawai dengan teknik yang betul.
1.1.4 Membuat inferens dengan menyatakan kesimpulan awal atau penerangan yang munasabah bagi sesuatu
pemerhatian dengan menggunakan maklumat yang diperoleh.
1.1.5 Meramal dengan membuat jangkaan tentang sesuatu peristiwa atau fenomena berdasarkan pemerhatian,
pengalaman lalu atau data.
1.1.6 Berkomunikasi dengan merekod maklumat atau idea dalam bentuk yang sesuai dan mempersembahkan
maklumat atau idea tersebut secara sistematik.
STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
OBJEKTIF 2. Menganalisis kemahiran proses sains untuk menyelesaikan masalah atau melaksanakan sesuatu tugasan
PEMBELAJARAN:
KRITERIA KEJAYAAN: 2. Murid dapat mengenal pasti kemahiran proses sains dalam melaksanakan penyiasatan yang dijalankan.
AKTIVITI PENGAJARAN 8. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. (BT m/s 4 dan 5)
&PEMBELAJARAN (PDP): 9. Setiap kumpulan diberi pisau, gunting, pembaris, kertas surih, benang, klip kertas, batu, jam randik, dan pita pelekat.
AKTIVITI 10. Murid hendaklah melakar dua bentuk segi empat sama berukuran 25 cm di atas kertas surih. Bahagian tengah kertas surih
1: hendaklah di lubangkan. (Payung terjun 1)
11. 4 utas benang sepanjang 30 cm di potong dan dilekatkan pada setiap sudut kertas. Semua hujung benang di satukan dengan
mengikatnya.
12. Payung terjun ke-2 dihasilkan dengan menggantungkan klip kertas yang diikat pada batu di bahagian hujung payung
terjun.
13. Kedua-dua payung terjun dijatuhkan secara serentak dari tempat yang tinggi. Masa diambil untuk kedua-dua payung terjun
jatuh ke lantai. Murid membuat perbandingan masa di antara kedua-dua payung terjun tadi.
14. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai payung yang manakah jatuh lebih cepat.
AKTIVITI 4. Dalam kumpulan yang sama, murid diberi dengan alat seperti kayu, batang aiskrim, sudu besi, pinggan kaca, kanta, guli
2: dan kayu hoki.
5. Murid dikehendaki memilih satu ciri yang boleh dikenalpasti untuk mengelaskan semua objek-objek tersebut dan membina
jadual pengelasan ciri sepunya yang berbeza menggunakan Peta buih berganda.
6. Hasil kerja setiap kumpulan dibentangkan dihadapan kelas.

AKTIVITI 3. Murid diterangkan dengan kemahiran proses sains yang terlibat di dalam kedua-dua aktiviti yang telah dijalankan tadi.
3 4. Murid menyenaraikan kemahiran proses sains yang terlibat menggunakan Peta Bulatan yang disediakan oleh guru.
ABM/ BBM: / Peta bulatan, peta buih / Pita pelekat, kayu, batang aiskrim, sudu besing, / Pisau, gunting, pembaris, kertas surih, benang,
berganda, guli dan pinggan kaca, kanta,. klip kertas, batu, jam randik,
kayu hoki.
ELEMEN MERENTAS Bahasa / Sains & Teknologi Keusahawanan / Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai

/ Memahami Menganalisis Mencipta

KEMAHIRAN PROSES / Memerhati / Mengelas Mengawal Pembolehubah


SAINS: / Membuat Inferens / Meramal Mendefinisi Secara Operasi
Membuat Hipotesis Mentafsir Data / Mengukur Dan Menggunakan Nombor

/ Berkomunikasi Mengeksperimen Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa

KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan betul. Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF:

/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat. Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.

/ Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.


PETA PEMIKIRAN / Peta bulatan Peta pokok Peta buih / Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan / Pembentangan / Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): Lembaran Kerja
Drama/ PBL / Pemerhatian / Lain-lain:_________
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP 2 TAHAP 3 TAHAP 4 TAHAP 5 TAHAP 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Gallery Walk
Pembelajaran Abad Ke-21 Role Play
Think, Pair, Share Peta I-Think /
Hot seat Pembentangan / Projek /
REFLEKSI:
27/30 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
3/30 orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

AKTIVITI TRANSISI TAHUN 1 2023

1 USM

Aktiviti Suai Kenal Guru MP


 Permainan Mata Melihat Telinga Mendengar

 Guru memulakan permainan dengan


menyebut “Mata....mata,dengan mata saya
nampak sesuatu yang bermula dengan
huruf “A”

 Murid mencari objek yang bermula dengan


huruf “A” dan menyebut nama objek
tersebut.

 Guru boleh ubah suai mata...mata..dengan mata saya lihat sesuatu


yang berwarna merah/nampak sesuatu yang tinggi.

Aktiviti Pembelajaran Guru MP


Numerasi Kad kumpulan objek
 Permainan Lebih atau Kurang Pelekat bulat

 Murid bermain dalam kumpulan

 Guru menunjukkan kad kumpulan objek

 Murid diminta melekatkan pelekat yang


lebih dan kurang daripada kumpulan objek
tersebut.

 Kumpulan dengan jawapan dan masa yang


pantas menang.
Tarikh 30/3/2023 KHAMIS

Kelas 4 UPM

Masa 7.45-8.15

Aspek Gimnastik Asas

Tajuk 4. Siapa Lagi Kukuh


Standard Kandungan 1.2, 2.2, 5.1, 5.2

Standard Pembelajaran 1.2.1, 2.2.1, 5.1.5, 5.2.3

Berkebolehan melakukan imbangan dengan pelbagai tapak


Fokus
sokongan dalam kumpulan kecil di atas bangku gimnastik.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:-


13. Melakukan imbangan dengan pelbagai tapak sokongan dalam
kumpulan kecil di atas bangku gimnastik.
Objektif Pembelajaran 14. Menyatakan perkaitan antara luas tapak sokongan dengan
kestabilan.
15. Mengenal pasti ruang selamat untuk melakukan aktiviti.
16. Membandingkan tindakan yang selamat dan tindakan yang
berisiko semasa melakukan aktiviti yang mencabar.
16. Memanaskan badan.
17. Penyampaian Standard Pembelajaran
Aktiviti 18. Persembahan
19. Menyejukkan badan
20. Penilaian pengajaran dan pembelajaran
Kreativiti dan Inovasi
EMK

BBM Tilam gimnastik dan skital

Penilaian P&P

Refleksi Pada akhir pengajaran;

35 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 3 murid yang


tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan
datang.

PdP ditunda kerana…………………………………………………………………………
