Anda di halaman 1dari 14

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

4 8.00 -9.00 pagi Reka


1 Isnin 21.3.2022 INTELLIGENT Bentuk dan
(KUMP.A) 60 minit Teknologi

MODUL 1.0 Keselamatan Bengkel


UNIT 1. KESELAMATAN BENGKEL

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Amalan Keselamatan

STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Menyatakan peraturan keselamatan diri, bengkel, peralatan dan bahan.

Pada akhir PdPC murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Menyatakan peraturan keselamatan diri, bengkel, peralatan dan bahan.

Murid berjaya menyenaraikan sekurang-kurangnya lima kepentingan menjaga


KRITERIA KEJAYAAN keselamatan di dalam bengkel.

Set Induksi:-

Murid dirangsang untuk bercerita tentang situasi dalam gambar (BT halaman 2-3) dan
menceritakan perbezaan suasana antara bengkel RBT dengan kelas. Guru mengaitkan
dengan tajuk pelajaran pada hari ini. (KBAT)

Aktiviti:-

1. Guru menerangkan tentang peraturan keselamatan bengkel, peraturan keselamatan


AKTIVITI
diri, peraturan keselamatan alatan dan peraturan keselamatan bahan.
PDPC 2. Murid secara dalam kumpulan, memgumpulkan maklumat yang berkaitan denagn
peraturan keselamatan. (PAK21)
3. Murid mendokumentasikan dapatan mengikut kreativiti mereka. (PBD)
4. Murid mempersembahkan hasil perbincangan mengikut kumpulan masing-masing.
5. Murid diberi lembaran kerja untuk disiapkan.
Penutup:-

Murid diminta untuk membuat kesimpulan tentang pelajaran hari ini.

AKTIVITI PAK-21 I See, I Think, I Wonder (Saya lihat, Saya fikir dan saya bertanya)
BBB BT halaman2-7, Carta keselamatan, lembaran kerja.

KBAT Menilai
NILAI Kerjasama
EMK Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH Projek Mudah
KEHADIRAN : 12 /17
12 orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI / IMPAK
______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
MATA PELAJARAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 6

MODUL: 5.1 Reka Bentuk Produk


Elektromekanikal KELAS: 6 BRILLIANT MINGGU: 1
UNIT 1: Aplikasi Reka Bentuk Teknologi MASA: 11.00 – 12.00 tgh TARIKH: 21/3/2022
dan Kejuruteraan TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
TOPIK: Elemen Elektromekanikal
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.2 5.2.1 Kerjasama Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya mengenal pasti elemen elektromekanikal dan
Menyatakan elemen elektromekanikal. membentangkan contoh perkakasan.
BBB / SUMBER:
Buku Teks: 2
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- ___ / ___ murid dapat mencapai
Murid memahami dialog dan bercerita tentang gambar dalam buku teks halaman objektif pembelajaran dengan baik dan
2. (PAK 21) diberi latihan pengayaan.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya ___ / ___ murid dapat mencapai
dengan tajuk pelajaran. objektif pembelajaran dengan
bimbingan dan diberi latihan
2. Murid berbincang dengan guru tentang perbezaan antara elemen elektrik,
pengukuhan.
elektronik dan mekanikal dalam perkakasan elektrik. (KBAT)
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil. ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi
4. Murid berbincang tentang perkakasan eletromekanikal selain yang
latihan pemulihan.
dinyatakan dalam buku teks. (PAK21)
5. Murid membentangkan hasil perbincangan. (PBD) PdPC pada hari ini:
Memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran. Tidak memuaskan

KBAT Menganalisis PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)


TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Pembentangan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan pengayaan.

REFLEKSI

Tindakan:

PdPc akan diteruskan dengan topik baru.


PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
SUBJEK SAINS TAHUN 2
TEMA: INKUARI DALAM SAINS KELAS: 2 SMART MINGGU: 1
UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK MASA: 12.30 -1.00 ptg TARIKH: 21.3.2022
TAJUK: MEMERHATI TEMPOH: 30 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.1 Kerjasama Kreativiti dan Inovasi
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
Murid berjaya menamakan proses yang dikenali sebagai
Menyatakan nama proses yang dikenali sebagai kemahiran kemahiran memerhati
memerhati.
BBB / SUMBER:
Buku teks halaman 1-3, buku aktiviti halaman 1-2, 7.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid melihat gambar ms 1 dan menceritakan apa yang dilihat dalam gambar. 20 /25 murid dapat mencapai objektif
(PAK21) pembelajaran dengan baik dan diberi
latihan pengayaan.
Aktiviti:-
6. Murid membaca dialog halaman 2-3.
_____ / _____ murid dapat mencapai
7. Murid diterangkan cara memerhati menggunakan 5 deria. (KBAT) objektif pembelajaran dengan bimbingan
8. Murid diminta menyatakan nama proses yang dikenali sebagai kemahiran dan diberi latihan pengukuhan.

memerhati dalam peta i-think. (PAK21) _____ / _____ murid tidak dapat mencapai
9. Murid bercerita tentang kemahiran memerhati kepada rakan dalam objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.
kumpulan. (PBD)
10. Murid membuat buku aktiviti halaman 1-2, 7. PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan /
Tidak memuaskan
Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini.

Memerhati / Membuat Inferens


Kemahiran Proses Sains
Mengelas Meramal
(KPS)
Mengukur Menggunakan Nombor Berkomunikasi /
Kemahiran Manipulatif (KM) Tidak berkenaan.
KBAT Menganalisis PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)
TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
DAILY LESSON PLAN
WEEK DAY DATE YEAR TIME SUBJECT

1 Tuesday 22.3.2022 2 ELITE 8.30-9.00 am SCIENCE

THEME: INQUIRY IN SCIENCE UNIT: 1.0 SCIENTIFIC SKILL

TITLE OBSERVE
CONTENT
1.1 Science Process Skills.
STANDARDS
LEARNING
1.1.1 Observe
STANDARDS
LEARNING By end of the lesson, most of the pupils will be able to
OBJECTIVES 1. Name the process known as observing skill

SUCCES CRITERIA Murid can name the process known as observing skill

1. Pupils observe the picture on page 1, textbook and explain what they see in the picture (21 st CL)
2. Pupils read the dialogue on page 2-3
3. Teacher explains about observing skills using five senses (HOTS)
ACTIVITIES 4. Pupils state the process known as observing skills in the i-think map (21st CL)
5. In group, pupils explain about observing skill to the group mats (CBA)
6. Pupils carry out exercise in the activity book, page 1-2, 7
7. Pupils give conclusion of today’s lesson
ST
21 CENTURY
Brainstorming i-Think Map – bubble map
LEARNING
Observing / Making inference
SPS Classifying Predicting
Measuring using numbers Communicating /
Use and handle science apparatus and
Clean science apparatus correctly
substances correctly
Store science apparatus and substances
MS Handle specimen correctly and carefully
correctly and safely
Sketch specimen, apparatus and substances
Not applicable /
correctly
TEACHING AIDS Textbook, activity books

HOTS/CCE/VALUE Analyzing Creativity and innovation Cooperation

PERFORMANCE CLASSROOM BASED ASSESSMENT


4 Presentation
LEVEL (CBA)
Attendance: 16 / 19
PERFORMANCE 16 /19 pupils able to achieve learning objectives and given enrichment exercise(s).
___ /___ pupils not able to achieve learning objectives and given remedial exercise(s).
LEVEL
Lesson is postponed due to___________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25

SUBJEK SAINS TAHUN 4

TEMA: INKUARI DALAM SAINS KELAS: 4 GENIUS (KUMP.A) MINGGU: 1


UNIT: 1.0KEMAHIRAN SAINTIFIK MASA: 9.00 – 10.00 am TARIKH: 22.3.2022
TAJUK: KEMAHIRAN PROSES SAINS TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK

1.1 1.1.1, 1.1.2, 1.1.3, 1.1.4, 1.15, 1.1.6 Berdisiplin Sains dan Teknologi
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat mengulangkaji dan
Murid berjaya menyenaraikan enam kemahiran proses sains,
menyenaraikan enam kemahiran proses sains, iaitu
iaitu memerhati, mengelas, mengukur dan menggunakan
memerhati, mengelas, mengukur dan menggunakan
nombor, meramal, membuat inferens dan berkomunikasi.
nombor, meramal, membuat inferens dan berkomunikasi.
BBB / SUMBER:
Buku teks halaman 2-3
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- 15 /16 murid dapat mencapai objektif
Murid mengingat kembali dan memahami kemahiran proses sains (KPS) yang pembelajaran dengan baik dan diberi
telah dipelajari dalam tahun sebelumnya melalui aktiviti sumbangsaran. (PAK21) latihan pengayaan.

Aktiviti:- _____ / _____ murid dapat mencapai


11. Murid membaca dan memahami kisah dalam buku teks halaman 2-3. objektif pembelajaran dengan bimbingan
12. Murid menyenaraikan 6 kemahiran proses sains yang telah digunakan dan diberi latihan pengukuhan.
dalam kisah tersebut dalam bentuk peta i-think.(PAK21)
13. Murid berbincang dalam kumpulan untuk menyatakan maksud setiap KPS _____ / _____ murid tidak dapat mencapai
dinyatakan melalui aktiviti penulisan yang sesuai. (KBAT) objektif pembelajaran dan diberi latihan
14. Murid mencatatkan nota berkaitan aktiviti ke dalam buku nota dengan pemulihan.
kemas dan betul. (PBD)
Penutup:- PdPC pada hari ini:
Memuaskan
Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini.
Tidak memuaskan
Memerhati / Mengelas
Mengukur Menggunakan Nombor Membuat Inferens
Kemahiran Proses Sains Meramal Berkomunikasi /
(KPS) Menggunakan perhubungan ruang dan masa Mentafsir data
Mendefinisi secara operasi Mengawal pemboleh ubah
Membuat hipotesis Mengeksperimen
Kemahiran Manipulatif (KM) Tidak berkenaan. Tidak berkenaan.

KBAT Menganalis PAK-21 Checklist (Senarai Semak)

TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan


TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID

Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:


Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________

DAILY LESSON PLAN


WEEK DAY DATE YEAR TIME SUBJECT
3 ELITE
1 Wednesday 23.3.2022 (GROUP 9.00 – 9.30 am SCIENCE
A)
THEME: INQUIRY IN SCIENCE UNIT: 2.0 SCIENCE ROOM RULES
TITLE ADHERE TO SCIENCE ROOM RULES
CONTENT
2.1 Science Room Rules
STANDARDS
LEARNING
2.1.1 Adhere to science room rules
STANDARDS
LEARNING At the end of the class, pupils are able to
OBJECTIVES 1. State at least three science room rules correctly
SUCCESS
Pupils can list at least three out of five science room rules using i-think map
CRITERIA

1. Pupils observe the picture on page 17 of the textbook and answer the question from
teacher
2. Pupils describe about science room rules that they need to adhere at school (CBA)
ACTIVITIES 3. Pupils read and understand science room rules in the textbook (HOTS)
4. Pupils re-write the checklist of science room rules in the exercise book (21st CL)
5. Pupils list science room rules using i-think map (21st CL)
6. Pupils give conclusion for today’s lesson

Checklist
21ST CL
i-Think Map – Circle map
Observing / Making inference
SPS Classifying Predicting
Measuring using numbers Communicating /
Use and handle science apparatus and
Clean science apparatus correctly
substances correctly
Store science apparatus and
MS Handle specimen correctly and carefully
substances correctly and safely
Sketch specimen, apparatus and
Not applicable /
substances correctly
TEACHING AIDS Textbook, page 23-26 and activity book, page 15-16.
HOTS/CCE/VALUE Applying Noble values Discipline
PERFORMACE CLASSROOM BASED
4 Presentation
LEVEL ASSESSMENT (CBA)
Attendance: 11 / 12
11 /12 pupils able to achieve learning objectives and given enrichment exercise(s).
REFLECTION
___ /___ pupils not able to achieve learning objectives and given remedial exercise(s).
Lesson is postponed due to___________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25


SUBJEK SAINS TAHUN 3
TEMA: INKUARI DALAM SAINS KELAS: 3 SMART (KUMP.A) MINGGU: 1
UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK MASA: 9.30 -10.00 am TARIKH:
TAJUK: Kemahiran Proses Sains TEMPOH: 30 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.1 Prihatin Kelestarian Alam Sekitar
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
Murid berjaya menyenaraikan deria yang digunakan untuk
Menyatakan deria yang digunakan untuk membuat
membuat pemerhatian.
pemerhatian.
BBB / SUMBER:
Buku teks halaman 2-3, buku aktiviti halaman 1-2.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- 15 /17 murid dapat mencapai objektif
Murid melihat gambar dan membaca dialog halaman 2. pembelajaran dengan baik dan diberi
latihan pengayaan.

Aktiviti:-
_____ / _____ murid dapat mencapai
1. Murid menceritakan apa yang dilihat dalam gambar. (PBD) objektif pembelajaran dengan bimbingan
2. Murid diterangkan cara memerhati menggunakan 5 deria. (KBAT) dan diberi latihan pengukuhan.
3. Murid dibawa ke Taman Sains Sekolah untuk melihat perubahan yang
berlaku pada pokok semalu sebelum disentuh, semasa disentuh dan _____ / _____ murid tidak dapat mencapai
selepas disentuh. (PAK21) objektif pembelajaran dan diberi latihan
4. Murid membuat buku aktiviti ms 1-2. pemulihan.
Penutup:-
PdPC pada hari ini:
Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini. (PAK21) Memuaskan
Tidak memuaskan
Memerhati / Membuat Inferens
Kemahiran Proses Sains
Mengelas Meramal
(KPS)
Mengukur Menggunakan Nombor Berkomunikasi /
Kemahiran Manipulatif
(KM)
Tidak berkenaan.
KBAT Menganalisis PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)
TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________

DAILY LESSON PLAN


WEEK DAY DATE YEAR TIME SUBJECT

3 ELITE
1 Wednesday 23.3.2022 (GROUP 11.30 – 12.30 am SCIENCE
A)

THEME: INQUIRY IN SCIENCE UNIT: 1.0 SCIENTIFIC SKILLS


TITLE SCIENTIFIC SKILLS
CONTENT
1.1. Science Process Skills
STANDARDS
LEARNING
1.1.1 Observe
STANDARDS
LEARNING At the end of the class, pupils are able to
OBJECTIVES 1. State all the senses involved to make observations
SUCCESS
Pupils can state all the senses involved to make observations
CRITERIA
7. Pupils observe the picture and read the dialogue on page 2 of the textbook book
8. Pupils describe what they see in the picture (CBA)
9. Teacher explains about observation using five senses (HOTS)

ACTIVITIES 10. Teacher brings the pupils to the science park to see the changes in sensitive plant
‘pokok semalu’ before being touched, when touched and after being touched (21 st CL)
11. Pupils carry out exercise in the activity book, page 1-2
12. Pupils give conclusion for today’s lesson (21st CL)

Brainstorming
21ST CL
Learning experience
Observing / Making inference
SPS Classifying Predicting
Measuring using numbers Communicating /
MS Use and handle science apparatus and
Clean science apparatus correctly
substances correctly
Store science apparatus and
Handle specimen correctly and carefully
substances correctly and safely
Sketch specimen, apparatus and
Not applicable /
substances correctly
TEACHING AIDS Textbook, page 2-3 and activity book, page 1-2
HOTS/CCE/VALUE Analyzing Environmental Sustainability Concern
PERFORMACE CLASSROOM BASED
4 Presentation
LEVEL ASSESSMENT (CBA)
Attendance: 12 / 12
12 /12 pupils able to achieve learning objectives and given enrichment exercise(s).
REFLECTION
___ /___ pupils not able to achieve learning objectives and given remedial exercise(s).
Lesson is postponed due to___________________________________________________

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN TS25


MATA PELAJARAN PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 5
MODUL: PENDIDIKAN KESIHATAN
REPRODUKTIF DAN SOSIAL (PEERS) KELAS: 5 GENIUS (KUMP.A) MINGGU: 1
UNIT: 11. PENJAGAAN DAN MASA: 8.00 – 8.30 pagi TARIKH: 24.3.2022
KESELAMATAN DIRI TEMPOH: 30 minit HARI: Khamis
TAJUK: KESIHATAN DIRI DAN REPRODUKTIF
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.1 Toleransi Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid akan dapat : Murid berjaya melabelkan organ sistem reproduktif lelaki
Menyatakan sistem reproduktif lelaki dan perempuan. dan perempuan dengan betul.
BBB / SUMBER:
BT m/s 73-75
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid diterangkan kandungan tajuk PEERS yang akan dipelajari tahun ini. 17 /18 murid dapat mencapai objektif
pembelajaran dengan baik dan diberi
Aktiviti:- pengayaan.
15. Murid diterangkan mengenai sistem reproduktif antara lelaki dan
_____ / _____ murid dapat mencapai
perempuan.
objektif pembelajaran dengan
16. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. bimbingan dan diberi pengukuhan.
17. Murid melakarkan sistem reproduktif lelaki dan perempuan. (PAK-21)
_____ / _____ murid tidak dapat
18. Murid mempersembahkan hasil kerja kumpulan sambil menerangkan fungsi
mencapai objektif pembelajaran dan
organ dalam sistem reproduktif lelaki dan perempuan. (PAK-21) diberi pemulihan.

19. Murid mencari nama organ lain dalam sistem reproduktif lelaki dan PdPC pada hari ini:
perempuan serta fungsinya. (KBAT) Memuaskan
Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid membuat kesimpulan tentang pelajaran hari ini.
KBAT Menilai PAK-21 i-Think Map - Peta Bulatan
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan
Murid diberikan latihan pengukuhan. Murid diberikan lembaran kerja.
bimbingan guru.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25


SUBJEK SAINS TAHUN 3
TEMA: INKUARI DALAM SAINS KELAS: 3 SMART (KUMP.A) MINGGU: 1
UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK MASA: 9.00 – 10.00 am TARIKH: 24.3.2022
TAJUK: Kemahiran Proses Sains TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.2 Kejujuran Pendidikan Kewangan
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
Murid berjaya mengelaskan setem mengikut bentuk tertentu.
Mengelaskan setem mengikut ciri-ciri tertentu.
BBB / SUMBER:
Buku teks halaman 4-5, buku aktiviti halaman 3, wang kertas mainan.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- 15 /17 murid dapat mencapai objektif
Murid memerhatikan gambar halaman 4. pembelajaran dengan baik dan diberi
latihan pengayaan.
Aktiviti:-
1. Murid menceritakan bentuk-bentuk setem yang dilihat dalam gambar. _____ / _____ murid dapat mencapai
(PAK21) objektif pembelajaran dengan bimbingan
2. Murid diterangkan maksud pengelasan melalui contoh-contoh yang dan diberi latihan pengukuhan.
ditunjukkan oleh guru.
3. Murid diberikan beberapa keping wang kertas mainan mengikut kumpulan. _____ / _____ murid tidak dapat mencapai
4. Murid mengelaskan wang kertas mengikut warna. (PBD) objektif pembelajaran dan diberi latihan
5. Murid membuat buku aktiviti halaman 3.(KBAT) pemulihan.
Penutup:-
PdPC pada hari ini:
Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini. (PAK21) Memuaskan
Tidak memuaskan
Memerhati Membuat Inferens
Kemahiran Proses Sains Mengelas / Meramal
(KPS)
Mengukur Menggunakan Nombor Berkomunikasi /
Kemahiran Manipulatif
(KM)
Tidak berkenaan.
KBAT Menganalisis PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)
TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Eksperimen
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN LIMA
MINGGU 1 TARIKH 24/3/2022
HARI Khamis
KELAS 5 INTELLIGENT MASA 11.00 – 12.00 tgh
TEMA Teknologi Rumah Tangga
TAJUK Kenali mata jahitan
STANDARD 4.3 Artikel Jahitan
KANDUNGAN
STANDARD 4.3.1 Mengenal pasti jenis mata jahitan tangan pada artikel jahitan.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mengenal pasti enam jenis mata jahitan tangan pada artikel jahitan
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Mengenal pasti __ daripada enam jenis mata jahitan tangan pada artikel jahitan
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang kenali mata jahitan
Aktiviti
1. Murid meneliti gambar dan perbualan.
2. Murid berbincang tentang teknologi rumah tangga termasuklah menjahit pakaian.
3. Murid ditunjukkan contoh artikel jahitan dan bersoal jawab dengan guru mengenai
mata jahitan yang terdapat pada artikel jahitan yang ditunjukkan.
4. Murid berbincang mengenai contoh artikel jahitan di rumah.
5. Murid berbincang tentang mata jahitan tangan dan ditunjukkan contoh mata
jahitan. Examples (Contoh)
6. Murid diterangkan bahagian kelepet dan kelim.
7. Murid berbincang tentang soalan kbat di buku. Brain Racking (Fikirkannya)
8. Murid meneliti artikel jahitan di gambar dan berbincang mengenainya.
9. Murid meneliti imbasan Kod QR. (ada di BBM)
10. Murid melengkapkan lembaran kerja yang diberikan.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kenali mata jahitan dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 2-6
ABM/BBM
PAK-21 Examples (Contoh)
PAK-21 Brain Racking (Fikirkannya)
SP&P Pembelajaran Kendiri
KBAT Menganalisis PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi EMK: NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐16 / 18 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25


SUBJEK SAINS TAHUN 4
TEMA: INKUARI DALAM SAINS KELAS: 4 GENIUS MINGGU: 1
UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK MASA: 12.00 – 1.00 ptg TARIKH: 24.3.2022
TAJUK: KEMAHIRAN PROSES SAINS TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.1 Berdisiplin Kelestarian Alam Sekitar
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
Murid berjaya memerhati dan membuat inferens terhadap
1. memerhati dan membuat inferens terhadap payung
aktiviti ria - Payung Terjun.
terjun.
BBB / SUMBER:
Buku teks halaman 4, alat dan bahan untuk aktiviti ria seperti halaman 4.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- 16 /16 murid dapat mencapai objektif
pembelajaran dengan baik dan diberi
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK21) latihan pengayaan.
Aktiviti:-
_____ / _____ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan bimbingan
1. Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik hari ini. dan diberi latihan pengukuhan.
2. Murid membuat Aktiviti Ria ‘Payung Terjun’ secara berkumpulan. (PBD)
3. Murid menjawab soalan-soalan halaman 4 dalam kumpulan. (KBAT) _____ / _____ murid tidak dapat mencapai
4. Murid menyalin semula soalan tersebut dalam buku latihan sains. objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.

Penutup:- PdPC pada hari ini:


Memuaskan
Murid membuat rumusan pelajaran hari ini.
Tidak memuaskan
Memerhati / Mengelas
Kemahiran Proses Sains Mengukur Menggunakan Nombor Membuat Inferens
(KPS) Meramal Berkomunikasi /
Menggunakan perhubungan ruang dan masa Mentafsir data
Mendefinisi secara operasi Mengawal pemboleh ubah
Membuat hipotesis Mengeksperimen
Kemahiran Manipulatif (KM) Tidak berkenaan. Tidak berkenaan.
KBAT Mengaplikasi PAK-21 Rocket writing (Penulisan pantas)
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Projek Mudah
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
