Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SMK MATEMATIK TINGKATAN 3


TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 2 HARI KELAS
Ahad
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI
TAJUK BAB 1.0 : INDEKS
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Hukum Indeks
STANDARD 1.2.2 Menghubung kait pembahagian nombor dalam bentuk indeks yang
PEMBELAJARAN
mempunyai asas yang sama dengan pendaraban berulang, dan
seterusnya membuat generalisasi.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Menghubung kait pembahagian nombor dalam 1. Berjaya menghubung kait pembahagian nombor
bentuk indeks yang mempunyai asas yang sama dalam bentuk indeks yang mempunyai asas yang
dengan pendaraban berulang, dan seterusnya sama dengan pendaraban berulang, dan seterusnya
membuat generalisasi membuat generalisasi
2. Menguasai pengetahuan dan kemahiran yang 2. Berjaya menguasai pengetahuan dan kemahiran
sesuai tentang Hukum Indeks yang sesuai tentang Hukum Indeks melalui aktiviti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. ada murid.
2. Murid mengenalpasti hubungan antara pembahagian nombor dalam bentuk indeks  Guru Menggunakan
yang mempunyai asas yang sama dengan pendaraban berulang. strategi pembelajaran
3. Murid menjalankan aktiviti perbentangan secara berkumpulan. Kerja kolaboratif dan
koperatif dengan
Berkumpulan menerapkan PAK21
4. Murid dalam kumpulan membetulkan dan mengukuhkan jawapan rakan dan elemen
5. Murid memberikan idea-idea berkaitan secara sumbangsaran tentang topik sekolahku sejahtera
pembelajaran yang diberikan guru. Brainstorming (Sumbangsaran) supaya ada interaksi
antara murid dan
6. Murid membuat latihan Uji Minda 1.2 c halaman 10 dalam buku teks. memotivasikan
7. Murid melaksanakan pentaksiran (PBD). murid.
8. Murid mencatat nota penting topik pembelajaran yang diberikan oleh guru.  Menilai kefahaman
9. Murid bersoal jawab tentang perkara yang dibincangkan. murid tentang
10. Murid memberi respon dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi. pembelajaran hari ini
11. Murid bersoal jawab dengan guru tentang hasil perbincangan dan melakukan .
aktiviti KBAT (KBAT ).

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan
bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK MATEMATIK TINGKATAN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 2 HARI KELAS
Ahad
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI
TAJUK BAB 1.0 : INDEKS
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Hukum Indeks
STANDARD 1.2.3 Menghubung kait nombor dalam bentuk indeks yang dikuasakan
PEMBELAJARAN
dengan pendaraban berulang, dan seterusnya membuat generalisasi.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Menghubung kait nombor dalam bentuk indeks 1. Berjaya menghubung kait nombor dalam bentuk
yang dikuasakan dengan pendaraban berulang, indeks yang dikuasakan dengan pendaraban
dan seterusnya membuat generalisasi berulang, dan seterusnya membuat generalisasi.
2. Menguasai pengetahuan dan kemahiran yang 2. Berjaya menguasai pengetahuan dan kemahiran
sesuai tentang Hukum Indeks yang sesuai tentang Hukum Indeks melalui aktiviti

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK


1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan berpasangan ada murid.
2. Murid diminta mencari perkaitan antara nombor dalam bentuk indeks yang  Guru Menggunakan
dikuasakan dengan pendaraban. Kerja Berkumpulan strategi pembelajaran
kolaboratif dan
3. Murid dalam kumpulan membetulkan dan mengukuhkan jawapan rakan
koperatif dengan
4. Murid memberikan idea-idea berkaitan tentang topik pembelajaran yang diberikan menerapkan PAK21
guru. Brainstorming (Sumbangsaran) dan elemen
5. Murid membuat latihan Uji Minda 1.2d dan Uji Minda 1.2e halaman 12 dan 13 dalam sekolahku sejahtera
buku teks. supaya ada interaksi
6. Murid melaksanakan pentaksiran (PBD). antara murid dan
7. Murid mencatat nota penting topik pembelajaran yang diberikan oleh guru. memotivasikan
8. Murid bersoal jawab tentang perkara yang dibincangkan. murid.
9. Murid memberi respon dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi.  Menilai kefahaman
murid tentang
10. Murid bersoal jawab dengan guru tentang hasil perbincangan dan melakukan
pembelajaran hari ini
aktiviti KBAT (KBAT ) .
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan
bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK MATEMATIK TINGKATAN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 2 HARI KELAS
Ahad
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI
TAJUK BAB 1.0 : INDEKS
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Hukum Indeks
STANDARD 1.2.4 Menentusahkan a^0=1a^(-n)=1/a^n = ; a≠0
PEMBELAJARAN
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
0 −n 1 1
1. Menentusahkan a =1 a = = ; a≠0 1. Berjaya a
0 −n
=1 a = a≠0
an a
n

2. Menguasai pengetahuan dan kemahiran yang 2. Berjaya menguasai pengetahuan dan kemahiran
sesuai tentang 1.2 Hukum Indeks yang sesuai tentang 1.2 Hukum Indeks.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. ada murid.
2. Murid menyelesaikan pengiraan menggunakan hukum indeks untuk operasi  Guru Menggunakan
pendaraban dan pembahagian. Dalam Aktiviti Cetusan Minda 4 dan Cetusan Minda strategi pembelajaran
5 dalam buku teks. kolaboratif dan
3. Murid duduk berkumpulan secara berkumpulan di sebuah meja dan berbincang koperatif dengan
menerapkan PAK21
mengenai topik pembelajaran. Café (Warung Kopi) dan elemen
4. Murid dalam kumpulan membetulkan dan mengukuhkan jawapan rakan sekolahku sejahtera
5. Murid memberikan idea-idea berkaitan secara sumbangsaran tentang topik supaya ada interaksi
pembelajaran yang diberikan guru. Brainstorming (Sumbangsaran) antara murid dan
6. Murid membuat latihan Uji Minda 1.2f halaman 16 dalam buku teks. memotivasikan
murid.
7. Murid melaksanakan pentaksiran (PBD).
 Menilai kefahaman
8. Murid mencatat nota penting topik pembelajaran yang diberikan oleh guru.
murid tentang
9. Murid bersoal jawab tentang perkara yang dibincangkan.
pembelajaran hari ini
10. Murid memberi respon dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi. .
11. Murid bersoal jawab dengan guru tentang hasil perbincangan dan melakukan
aktiviti KBAT (KBAT ) .

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan
bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
