Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SMK MATEMATIK TINGKATAN 2


TARIKH 18/4/2023 MASA 11-12 (12.30 – 01.30 pm)
MINGGU 5 HARI KELAS 2 DELIMA
Selasa
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI
TAJUK BAB 2.0 : PEMFAKTORAN DAN PENCEGAHAN ALGEBRA
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Kembangan
STANDARD 2.1.4 Menyelesaikan masalah yang melibatkan kembangan dua ungkapan
PEMBELAJARAN
algebra.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Menyelesaikan masalah yang melibatkan kembangan
1. Menyelesaikan masalah yang melibatkan dua ungkapan algebra melalui aktiviti
kembangan dua ungkapan algebra.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. ada murid.
2. Murid bergili-gilir memberikan jalan penyelesaikan masalah yang melibatkan  Guru Menggunakan
kembangan dua ungkapan algebra. Round Robin strategi pembelajaran
kolaboratif dan
3. Murid berkongsi pendapat dan pandangan terhadap topik pembelajaran. Sages
koperatif dengan
Share menerapkan PAK21
4. Murid membuat pembetulan hasil daripada perbincangan dan dapatan yang dan elemen
diperolehi dari guru. sekolahku sejahtera
5. Murid membuat latihan JOM CUBA 2.1 dalam buku teks. supaya ada interaksi
6. Murid melaksanakan pentaksiran (PBD) antara murid dan
7. Murid mencatat nota penting topik pembelajaran yang diberikan oleh guru. memotivasikan
8. Murid bersoal jawab tentang perkara yang dibincangkan. murid.
9. Murid memberi respon dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi.  Menilai kefahaman
10. Murid bersoal jawab dengan guru tentang hasil perbincangan dan melakukan murid tentang
aktiviti KBAT (KBAT ) pembelajaran hari ini
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) .
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan
bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK MATEMATIK TINGKATAN 2
TARIKH 20/4/2023 MASA 12-13 ( 1.30 – 2.30 pm)
MINGGU 5 HARI KELAS 2 DELIMA
Khamis
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI
TAJUK BAB 2.0 : PEMFAKTORAN DAN PENCEGAHAN ALGEBRA
STANDARD KANDUNGAN 2.2 Pemfaktoran
STANDARD 2.2.1 Menghubungkaitkan pendaraban ungkapan algebra dengan konsep
PEMBELAJARAN
faktor dan pemfaktoran, dan seterusnya menyenaraikan faktor bagi hasil
ungkapan algebra tersebut.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Membandingkan penyelesaian pemfaktoran.
1. Menghubungkaitkan pendaraban ungkapan 2. Menghubungkaitkan pendaraban ungkapan algebra
algebra dengan konsep faktor dan pemfaktoran, dengan konsep faktor dan pemfaktoran, dan
dan seterusnya menyenaraikan faktor bagi hasil seterusnya menyenaraikan faktor bagi hasil darab
darab ungkapan algebra tersebut. ungkapan algebra tersebut melalui aktiviti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Kerja Berkumpulan ada murid.
2. Murid diminta menghuraikan pemfaktoran melalui aktiviti.  Guru Menggunakan
3. Murid diminta menghubungkaitkan pendaraban ungkapan algebra dengan konsep strategi pembelajaran
faktor dan pemfaktoran dan seterusnya menyenaraikan faktor bagi hasil darab kolaboratif dan
ungkapan algebra tersebut dengan menjalankan aktiviti.. koperatif dengan
menerapkan PAK21
4. Murid berkongsi pendapat dan pandangan terhadap topik pembelajaran. Sages
dan elemen
Share sekolahku sejahtera
5. Murid membuat pembetulan hasil daripada perbincangan dan dapatan yang supaya ada interaksi
diperolehi dari guru. antara murid dan
6. Murid melaksanakan pentaksiran (PBD. memotivasikan
7. Murid mencatat nota penting topik pembelajaran yang diberikan oleh guru. murid.
8. Murid bersoal jawab tentang perkara yang dibincangkan.  Menilai kefahaman
9. Murid memberi respon dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi. murid tentang
10. Murid bersoal jawab dengan guru tentang hasil perbincangan dan melakukan pembelajaran hari ini
aktiviti KBAT (KBAT ) .
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan
bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☒ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: Cuti Hari Raya
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK MATEMATIK TINGKATAN 2
TARIKH 21/4/2023 MASA 8-9 (11.00 am – 12.00 pm)
MINGGU 5 HARI KELAS 2 DELIMA
Jumaat
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI
TAJUK BAB 2.0 : PEMFAKTORAN DAN PENCEGAHAN ALGEBRA
STANDARD KANDUNGAN 2.2 Pemfaktoran
STANDARD 2.2.2 Memfaktorkan ungkapan algebra dengan pelbagai kaedah.
PEMBELAJARAN
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Memfaktorkan ungkapan algebra dengan 1. Memfaktorkan ungkapan algebra dengan pelbagai
pelbagai kaedah. kaedah. melalui aktiviti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. ada murid.
2. Murid memfaktorkan ungkapan algebra dengan pelbagai kaedah dengan  Guru Menggunakan
menjalankan aktiviti. strategi pembelajaran
3. Murid membincangkan didalam kumpulan antara menggunakan perbezaan antara kolaboratif dan
dua sebutan kuasa dua sempurna dengan menggunakan pendaraban silang.Murid koperatif dengan
kumpulan lain menambah topik pembelajaran jika perlu. Rotating Review menerapkan PAK21
4. Murid mengimbas QR code atau melayari Laman Sesawang untuk menonton video dan elemen
tentang topik pembelajaran. sekolahku sejahtera
supaya ada interaksi
5. Murid berkongsi pendapat dan pandangan terhadap topik pembelajaran. Sages
antara murid dan
Share memotivasikan
6. Murid membuat pembetulan hasil daripada perbincangan dan dapatan yang murid.
diperolehi dari guru.  Menilai kefahaman
7. Murid melaksanakan pentaksiran (PBD) murid tentang
8. Murid mencatat nota penting topik pembelajaran yang diberikan oleh guru. pembelajaran hari ini
9. Murid bersoal jawab tentang perkara yang dibincangkan. .
10. Murid memberi respon dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi.
11. Murid bersoal jawab dengan guru tentang hasil perbincangan dan melakukan
aktiviti KBAT (KBAT )
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan
bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☒ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: Cuti Hari Raya
