Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SMK REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TINGKATAN 3


TARIKH 24/10/2023 MASA 9.00-10.00
MINGGU 29 HARI Selasa KELAS 3 Efektif
BAB Bab 3
TAJUK 3.0 Reka Bentuk dalam Perniagaan
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Reka Bentuk sebagai Instrumen Pemasaran
STANDARD 3.1.5 Menganalisis kaedah reka bentuk pengiklanan yang dipilih.
PEMBELAJARAN
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat:
1. Menganalisis kaedah reka bentuk pengiklanan yang
1. Menganalisis kaedah reka bentuk pengiklanan dipilih dengan betul.
yang dipilih.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu.  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid membincangkan kepentingan analisis kaedah reka bentuk pengiklanan yang ada murid.
dipilih. Free Discussion (Perbincangan Bebas)  Guru menggunakan
2. Murid membincangkan ciri-ciri pengiklanan yang berkesan seperti kreatif, memberi strategi pembelajaran
impak, mesej yang jelas, maklumat yang tepat dan sebagainya. kolaboratif dan
3. Murid dibahagikan secara berempat dalam satu kumpulan. koperatif dengan
4. Murid bergilir-gilir meneliti analisis kaedah reka bentuk pengiklanan Pengagih menerapkan PAK21
Makan Ikan Automatik, Pengilat Kasut Magik dan Beg Jean dan memberikan dan elemen
respons dengan menulis di kertas yang sama dan menggunakan pen atau pensil sekolahku sejahtera
yang sama. Round Table (Meja Bulat) supaya ada interaksi
5. Murid yang menjadi wakil kumpulan akan membentangkan hasil respons di antara murid dan
hadapan kelas. memotivasikan
6. Murid bersoal jawab dengan guru tentang perkara yang dibentangkan. murid.
7. Murid memberi respons dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi.  Menilai kefahaman
8. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) murid tentang
9. Murid membuat pembetulan hasil daripada perbincangan dan dapatan yang pembelajaran hari ini.
diperolehi daripada guru.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan
bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
ELEMEN 4C Creativity BUKU TEKS Halaman 160 - 163
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21
Free Discussion (Perbincangan Bebas)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Round Table (Meja Bulat)
Konstektual
KBAT Menganalisis PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kerjasama KB Menganalisis
PATRIOTISME
EMK : ILMU & Reka Bentuk dan PENILAIAN P&P Tugasan
PENDEKATAN BERTEMA
Teknologi
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SMK REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TINGKATAN 3
TARIKH 25/10/2023 MASA 12.30-1.30
MINGGU 29 HARI Rabu KELAS 3 Efektif
BAB Bab 3
TAJUK 3.0 Reka Bentuk dalam Perniagaan
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Reka Bentuk sebagai Instrumen Pemasaran
STANDARD 3.1.5 Menganalisis kaedah reka bentuk pengiklanan yang dipilih.
PEMBELAJARAN
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat:
1. Menganalisis kaedah reka bentuk pengiklanan yang
1. Menganalisis kaedah reka bentuk pengiklanan dipilih dengan betul.
yang dipilih.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu.  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid membincangkan dan menganalisis kaedah reka bentuk pengiklanan yang ada murid.
telah dipilih dengan menggunakan jadual analisis secara berkumpulan.  Guru menggunakan
Kerja Berkumpulan
strategi pembelajaran
2. Murid secara berkumpulan perlu menyediakan jadual analisis dalam masa 15 minit. kolaboratif dan
3. Murid menampalkan jadual analisis kumpulan di sudut yang disediakan. Seorang koperatif dengan
ahli kumpulan akan memberikan penerangan manakala ahli yang lain akan menerapkan PAK21
bergerak ke setiap stesen untuk melihat bahan daripada kumpulan lain dalam masa dan elemen
15 minit. sekolahku sejahtera
4. Murid-murid berkumpul semula untuk memulakan sesi soal jawab supaya ada interaksi
5. Murid mencatat perkara yang tidak difahami semasa sesi “gallery Walk” dan akan antara murid dan
dikemukakan kepada kumpulan yang membina jadual analisis. memotivasikan
Gallery Walk (Jalan Galeri)
murid.
6. Murid bersoal jawab dengan guru tentang perkara yang dibentangkan.  Menilai kefahaman
7. Murid memberi respons dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi. murid tentang
8. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) pembelajaran hari ini.
9. Murid membuat pembetulan hasil daripada perbincangan dan dapatan yang
diperolehi daripada guru.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan
bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
ELEMEN 4C Creativity BUKU TEKS Halaman 164
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Kerja Berkumpulan
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Gallery Walk (Jalan Galeri)
Konstektual
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kerjasama KB Menganalisis
PATRIOTISME
EMK : ILMU & Kreativiti dan Inovasi PENILAIAN P&P Pembentangan
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: Cuti CRK
(Kematian abang kandung)
