Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Nilam
3. Bilangan Murid : 35
4. Tarikh : 26 Julai 2021
5. Hari : Isnin
6. Masa : 10:00 – 11:30pg
7. Tema : Kebudayaan, Kesenian dan Estetika
8. Tajuk : Indah Seni Sepanjang Zaman
9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Membaca

10. Standard Kandungan


2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera

11. Standard Pembelajaran


2.3.2 Membaca karya sastera, dan karya bukan sastera dengan gaya
penyampaian yang sesuai.

12. Objektif Pengajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Membaca petikan sajak yang bertajuk Gerobok Pusaka dan
menyampaikannya dengan gaya yang sesuai.

13. Sistem Bahasa


 Kosa kata: khazanah, belian
 Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
 Ilmu: Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan
 Nilai Murni: Patriotisme , kasih sayang, kesyukuran, semangat bermasyarakat
 Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi.
 Elemen Keusahawanan:
EK1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memberi banyak idea
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh menyatakan
kebaikan / keburukan sesuatu perkara.

1
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
 KB: menghubung kait pengalaman, sebab dan akibat menjaga kesihatan dan
kebersihan diri.
 KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
 BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam teks petikan.
 Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait menjaga kesihatan dan kebersihan
diri dalam kehidupan seharian
 Pembelajaran Koperatif

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1. Teks Syair 1
2. Buku Teks 35

3. Lembaran Kerja – Modul 1

4. Buku Latihan Murid 35

5. Telefon Pintar/Laptop 35

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid mempunyi pengetahuan sedia ada membaca sebutan yang betul dan
intonasi yang baik.

2
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
Set Induksi Tayangan Video BBM
(5 minit)  Murid ditayangkan dengan  Tayangan
video mengenai Syair Video
https://www.youtub
 Murid ditanyakan dengan e.com/watch?
beberapa soalan mengenai v=y06YgUbj9kw
tayangan video.

(Rujuk Lampiran 1)  Jawapan murid dibimbing KB


oleh guru untuk  Menghubung kait
Contoh soalan: menghubungkaitkan
1. Apakah anda faham dengan tajuk pelajaran BCB
tentang tayang video pada hari ini.  Memproses
tadi ? maklumat
(TB: 10. Mengumpul
2. Apakah maksud data melalui semua
Gerobok deria)
Jangkaan jawapan:
Pembelajaran
1. Syair Kontekstual
2. Almari  Menghubungkait
kan dengan
pengalaman
dalam kehidupan
(TB: 8.
Menggunakan
pengetahuan lepas
ke situasi baharu)

3
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
Langkah 1 Aktiviti 1 : Membaca teks  Murid diminta untuk BBM
(20 minit) petikan syair ‘Gerobok membaca teks petikan  Teks Petikan
Pusaka’ syair ‘Gerobok Pusaka’ ‘Etnik Lun
( secara bergiliran dengan Bawang’
R u sebutan yang betul dan  Buku Teks
j u intonasi yang baik. KP
k  Interpersonal
 Murid dijelaskan dengan  Verbal linguistik
syair teks petikan tersebut  Kinestetik

 Murid dipertanyakan Nilai Murni


Lampiran 2) dengan beberapa soalan  Kesyukuran
mengenai format syair  Rasional
 Kerjasama
 Murid bersoal jawab
dengan guru berkaitan teks Pembelajaran
petikan. Kontekstual
 Menghubungkait
teks petikan
dengan menjaga
kesihatan dan
kebersihan.

Penilaian Objektif
(i)

Langkah 2 Aktiviti 1 : Makna  Murid secara rawak dipilih BBM


(10 minit) untuk menerangkan makna  Buku teks
rangkap syair  Buku Latihan

Nilai
 Murid dikehendaki
 Kerajinan
mencatat jawapan rakan.  Rasional
 Pertimbangan
 Beberapa murid dipilih PAK 21 (6C/6K)
untuk membaca jawapan  Kritis
mereka.  Komunikasi

 Murid dan guru KBAT


(Rujuk Lampiran 3) membincangkan jawapan.  Perluasan
pengalaman
sedia ada murid
 Menganalis –
mencerakin

4
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
APMK
 Pembelajaran
terarah kendiri.

Penilaian Objektif
(ii)
Langkah 3  Membaca dan Penilaian BBM
(20 minit) melengkapkan jawapan  Buku Teks
 Murid diedarkan dengan  Lembaran Kerja
lembaran kerja (Modul  Buku Latihan
Pdpr)
Teknik/
Pendekatan/
 Murid dikehendaki Kaedah
membaca teks petikan  Pemusatan
secara mentalis murid
 Pemusatan
bahan
 Murid dikehendaki  Bermain sambil
belajar
melengkapkan peta pokok
berdasarkan maklumat KP
yang terdapat dalam sajak  Verbal linguistik
yang diberi  Interpersonal
 Kinestetik
 Kemudian, menyiap
tugasan, murid dikehendaki BCB
menghantar tugasan yang  Kemahiran
memproses
cikgu beri.
maklumat

PAK 21 (6C/6K)
 Kritis
 Komunikasi
 Karakter

EMK
 Bahasa
 Kreativiti dan
Inovasi

Penutup Kognitif KB
(5 minit)  Rumusan isi pelajaran.  Murid memberikan  Merumus
 Kepentingan menjaga kesimpulan tentang aktiviti
kesihatan dan kebersihan yang telah dipelajari pada Nilai
diri. hari ini.  Kesyukuran
 Bekerjasama
Sosial  Murid diingatkan untuk KP
 Pujian atas usaha dan menyiapkan tugasan.  Verbal linguistik
kejayaan  Intrapersonal

5
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
 Guru memberikan pujian
atas sikap murid yang
memberikan kerjasama
dalam kumpulan.

Refleksi

Ulasan Pensyarah

…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
Ulasan Guru Pembimbing

…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
Ulasan Pelajar

Kebaikan

Kelemahan

Penambahbaikkan
