Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 4


KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR
Tahun 4 Dahlia
Mata Pelajaran Bahasa Melayu
Bilangan Murid /32 orang
Hari/Tarikh Isnin/13 Ogos 2018
Masa 8.10 – 9.10 pagi (1 jam)
Tema Ekonomi Berwawasan
Tajuk Sumber Pendapatan
Standard Kandungan 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan
yang jelas dan intonasi yang betul.
Standard Pembelajaran 1.5.2 Menceritakan sesuatu perkara yang dilihat dan ditonton dengan tepat, sebutan yang
jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat yang mengandungi wacana.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

i. Menceritakan semula pekerjaan anggota keluarga masing-masing berdasarkan contoh


yang telah diberikan.
ii. Melengkapkan lembaran kerja dengan betul berdasarkan audio.
iii. Menyampaikan sebuah cerita ringkas yang lengkap berdasarkan gambar bersiri.
Pengetahuan Sedia Ada Murid sudah mempelajari struktur ayat mengandungi subjek dan predikat.
Pengisian Kurikulum Nilai: berjimat-cermat, kerajinan
EMK: Keusahawanan
KBT: Kemahiran Berfikir, Kecerdasan Pelbagai
Sistem Bahasa -Ayat aktif
-Ayat pasif
Bahan Bantu Belajar Gambar jenis pekerjaan, petikan teks pekerjaan ahli keluarga Fatin, lembaran kerja, audio,
gambar bersiri

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Langkah/masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set induksi Gambar jenis-jenis pekerjaan. 1. Murid meneka jenis-jenis pekerjaan yang Nilai: berjimat-
(10 minit) ditunjukkan di hadapan kelas. cermat

2. Guru bertanya soalan dan mengaitkan KB: menjana


jawapan murid dengan tajuk pelajaran. idea

BBB: gambar
jenis-jenis
pekerjaan

Soalan:
1. Pekerjaan manakah yang
paling kamu sukai?
2. Pada pendapat kamu,
adakah semua pekerjaan
tersebut merupakan sesuatu
yang senang?
3. Mengapakah kita semua
perlu mempunyai pekerjaan
masing-masing?

Langkah 1 Teks “Pekerjaan Ahli Keluarga 1. Guru membaca teks ringkas berkaitan BBB: teks
(10 minit) Fatin” pekerjaan ahli keluarga Fatin. berkaitan
pekerjaan ahli
2. Murid merujuk buku teks pada muka surat keluarga Fatin
142.
KB: mengenal
3. Guru meminta beberapa orang murid pasti
untuk bercerita tentang pekerjaan ahli
keluarga mereka.

Langkah 2 Lembaran kerja “Kehidupan 1. Murid diberi lembaran kerja. BBB: lembaran
(15 minit) Seorang Pemandu Teksi” kerja, audio
2. Guru memasang audio tentang kerjaya
yang berjaya. Nilai: kerajinan

3. Murid dikehendaki mendengar audio dan KB: menganalisis


melengkapkan lembaran kerja
berdasarkan maklumat daripada audio. Tatabahasa: ayat
aktif dan pasif
4. Guru memberi penerangan tentang ayat
aktif dan ayat pasif.

5. Murid menjawab soalan dalam lembaran


kerja.

Langkah 3 Gambar bersiri: 1. Murid dibahagikan kepada beberapa Nilai: kerajinan


(20 minit) kumpulan.
KB: menjana
2. Guru menunjukkan gambar bersiri di idea
hadapan kelas.
EMK: keusaha-
3. Murid diberi masa lima minit untuk wanan
mereka sebuah cerita yang boleh
dihasilkan daripada gambar-gambar KP:
tersebut. interpersonal

4. Wakil kumpulan ke hadapan kelas untuk BBB: gambar


menyampaikan cerita yang telah direka bersiri
berdasarkan gambar secara lisan.

5. Penyampaian cerita mestilah bersesuaian


dengan gambar, menggunakan sebutan
yang jelas, intonasi yang betul dan
menggunakan ayat yang mengandungi
wacana (cerita).

6. Kumpulan yang lain mendengar


persembahan dan mencatatkan sinopsis
cerita yang didengari di dalam buku tulis.

Penutup Penutup sosial Guru menerangkan kepentingan sifat berjimat-


(5 minit) cermat dengan menggunakan sumber
pendapatan secara bijak.
