Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) BAHASA MELAYU TAHUN 4

(TUTORIAL/TIDAK SEGERAK )

BUTIRAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Mata Pelajaran Bahasa Melayu

Tarikh 07 Julai 2021

Masa 8:30 – 9:30 pagi (satu jam)

Kelas 4A

Bilangan Murid 33 orang

Tema MP Sains, Teknologi dan Inovasi

Tajuk Kuasa Kentang

Kemahiran/Fokus Kemahiran menulis : Menulis draf dan menulis karangan berpandukan kerangka
dan gambar cerita Kuasa Kentang dengan betul

Pengetahuan Sedia Ada Murid-murid sudah pernah berlatih menulis pada topik pdp sebelum ini.

3.3 Menghasilkan penulisan


Standard Kandungan

3.3.1 Menulis draf dan menghasilkan imaginatif


Standard Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:


1. mengenal pasti lima penerangan untuk menghasilkan draf yang terdapat
Objektif Pembelajaran dalam video belajar bersama Cikgu Za yang ditonton.
2. menulis draf dan menghasilkan penulisan imaginatif

Murid dapat:
1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga draf untuk menulis karangan yang
terdapat dalam video belajar bersama Cikgu Zaa melalui kenali “Sang
Kriteria Kejayaan Karangan”
2. Menulis draf dan menulis karangan berpandukan kerangka dan gambar cerita
Kuasa Kentang dengan betul

S: Berpusatkan bahan
P: Induktif
Strategi (S)/Pendekatan (P)/ K: i. Akses Kendiri
Kaedah (K)/Teknik (T) T: i. Main peranan

Pentaksiran Penilaian Formatif: “Sang Karangan Kuasa Kentang”

Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) Menjana Pemikiran Kritis dan Kreatif Murid – Menulis draf imaginatif “Sang
Karangan”
1. TMK: Belajar melalui TMK
- Rakaman video pengajaran Cikgu Za
Elemen Merentas Kurikulum
- Slaid Interaktif
(EMK)
2. Kreativiti: Imaginasi dan visualisasi
3. Pendidikan Kesenian: Visual - Penulisan “Sang Karangan”
Penerapan Nilai 1. Semangat Belajar
2. Kepekaan

SITTI ZADIDAH BINTI RAMSYAH T12


AMBILAN JUN 2018
3. Kebijaksanaan

1. Komputer Riba/ Telefon Bimbit - 1


2. Lembaran “Sang Karangan”
Alat/ Bahan Bantu Mengajar
3. Video Pembelajaran

Seni dalam Pendidikan -Main peranan : Draf imaginatif melalui cerita “Kuasa Kentang”
-Visual : Kerangka dan gambar cerita “Kuasa Kentang”

ASPEK BIMBINGAN GURU


Tema Fokus Bimbingan
(TFB) Perancangan : Langkah 1

Elemen Bimbingan:

Kemahiran Insaniah (KI): CS6, CS8, TS3, TS7


Pedagogi Masa Ini (PMI): KBAT, TMK, Pembelajaran Berasaskan Bahan, Pembelajaran Akses Kendiri

Refleksi Semasa

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Masa (Minit) Isi Pelajaran Pembelajaran Catatan

Set Induksi 1. Murid menonton klip video BBM: Komputer riba/


(5 minit) 1. Klip video youtube Cara menulis draf karangan di telefon bimbit;
“Cara menulis draf rumah dan memahami
karangan” penerangan tersebut. TMK: Klip video
KI: Beretika (TS7),
https://youtu.be/89nlxZYO7TE PMI: TMK

2. Murid didedahkan untuk EMK: Pendidikan


mengaplikasikan nilai semangat Kesihatan
untuk belajar
Teknik: Akses Kendiri
Nilai murni: Semangat
Belajar

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Masa (Minit) Isi Pelajaran Catatan

SITTI ZADIDAH BINTI RAMSYAH T12


AMBILAN JUN 2018
Langkah 1 1. Murid diminta untuk menonton video OPem.1
(15 minit) 2. Draf “Sang Karangan” bersama dengan Cikgu Za dalam
BBM: Komputer riba/
pautan yang berikut :
telefon bimbit;
 Pendahulua https://youtu.be/-9RU9iQqiD0
n
 Isi Penting 2. Murid diminta mendengar dan TMK: Video Pembelajaran
 Penutup memahami cara menulis karangan KI: TS7
seperti yang disampaikan oleh guru
berasaskan teknik “Sang Karangan” PMI: KBAT
EMK: Mencipta,
3. Murid cuba mengenalpasti kedudukan membayangkan dan
pendahuluan, isi penting dan penutup berinovatif
seperti terdapat dalam penerangan
tersebut dengan merujuk pautan video Teknik: Akses Kendiri
dan slaid penerangan Cikgu Za

Langkah 2 1. Murid diminta membaca dan memahami


(15 minit) maklumat berdasarkan petikan dan
BBM: Komputer riba/
2. Kerangka petikan dan gambar.
telefon bimbit
gambar (Cara SAB)
TMK: Video
 Siapa 2. Murid memahami pembahagian pembelajaran
 Apa perenggan 1 (Pendahuluan) , KI: TS3
 Bagaimana perenggan 2, perenggan 3, perenggan
4 dan perenggan 5 (Penutup) melalui PMI: KBAT
teknik siapa?, apa?, dan bagaimana? EMK: Kreativiti
(SAB)
Kaedah: Berpusatkan
bahan
3. Murid menulis draf terlebih dahulu Teknik : Akses Kendiri
setelah mengenalpasti maklumat
melalui kerangka gambar “Cerita Nilai murni : Kepekaan
Kentang” yang telah dibaca.

4. Murid didedahkan untuk


mengaplikasikan nilai kepekaan dalam
diri.

Langkah 3 OPem.2
(20 minit) 1. Aktiviti “Jom tulis 1. Murid diminta menulis serta
BBM: Komputer riba/
Bersama” mengembangkan imaginatif dalam
telefon bimbit
lembaran kerja “Jom tulis Bersama”
berpandukan kerangka dan gambar TMK: Video Pembelajaran
seperti yang dibincangkan dalam video
interaktif Cikgu Za
KI: CS8
PMI: KBAT
2. Murid didedahkan untuk
mengaplikasikan nilai kebijaksanaan EMK: Kreativiti
dalam aktiviti “Jom tulis Bersama” Teknik: Pembelajaran
Akses Kendiri

Nilai murni:
Kebijaksanaan

SITTI ZADIDAH BINTI RAMSYAH T12


AMBILAN JUN 2018
Penutupan BBM: Komputer riba/
(5 minit) telefon bimbit
TMK: Video Pembelajaran
Nilai murni:
1. Murid menghantar tugasan melalui e-mel/ whatsapp/ telegram 1. Semangat Belajar
2. Kepekaan
3. Kebijaksanaan

Catatan refleksi:
Perasaan : Perasaan saya berasa sangat teruja dan gembira kerana berjaya melengkapkan PdPR pada
kali ini dengan jayanya. Syukur ke hadrat ilahi kerana memberi kekuatan kepada saya untuk
menjalankan amanah ini.

Kekuatan : 1. Aktiviti yang dijalankan berjaya menarik minat murid untuk belajar dan menjadikan setiap
murid aktif di dalam kelas.

2. Kawalan murid yang baik menjadikan murid kekal fokus di dalam kelas.

Kelemahan : 1. Kekurangan idea untuk melakukan aktiviti.


2. Terbatas untuk melaksanakan PdPR secara berterusan.

Cara atasi : Membuat analisis dan mencari aktiviti di laman sesawang dan pautan Youtube untuk
mencetuskan idea yang baik.

Bila aplikasi : Pada pengajaran akan datang.

Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing:


............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................

SITTI ZADIDAH BINTI RAMSYAH T12


AMBILAN JUN 2018
