Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

BAHASA MELAYU TAHUN 4

BUTIRAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Nama Guru Sitti Zadidah binti Ramsyah
Mata Pelajaran Bahasa Melayu
Tarikh 6 Julai 2021 (Selasa)
Masa 8:30 pagi - 9:30 pagi (satu jam)
Kelas 4A
Bilangan Murid 33 orang
Tema MP Sains, Teknologi dan Inovasi
Tajuk Meluncur di Udara
Mendengar Bertutur: Bercerita dan menceritakan perkara yang didengar,
Kemahiran/Fokus
ditonton dan dibaca dengan sebutan dan intonasi yang betul

Pengetahuan Sedia Ada Murid-murid selalu bertutur dan bercerita dalam kehidupan sehari-harian.

1.3 Bercerita, dan menceritakan perkara yang didengar, ditonton dan dibaca
Standard Kandungan
dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Standard Pembelajaran 1.3.1 Bercerita dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.

Pada akhir pembelajaran, murid dapat:


1. mengujarkan dialog Meluncur di Udara dengan sebutan dan intonasi yang
Objektif Pembelajaran betul.
2. bercerita berdasarkan kad cerita Hebatnya Sains dengan sebutan dan
intonasi yang sesuai.
Murid dapat:

1. mengujarkan dialog Meluncur di Udara secara bergilir dalam petikan dialog


Kriteria Kejayaan dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2. bercerita berdasarkan ceritera Hebatnya Kapal terbang kertas saya melalui
rakaman maya dengan menggunakan intonasi dan sebutan yang jelas dan
sesuai.
S: Berpusatkan murid
P: Komunikatif
K: i. Didik Hibur
Strategi (S)/Pendekatan (P)/ ii. Sumbang saran
Kaedah (K)/Teknik (T) T: i. Bercerita (Ceritera)
ii. Soal Jawab
iii. Perbincangan
iv. Main peranan
Pentaksiran Penilaian Formatif: Lembaran kerja
Menjana Pemikiran Kritis dan Kreatif Murid – Bercerita tentang ‘Hebatnya Kapal
Tabiat Berfikir (HOM/KBAT)
Terbang kertas saya’
1. TMK: Belajar melalui TMK
- Pautan video youtube pada set Induksi : Upin dan ipin : Kapal terbang kertas
Elemen Merentas Kurikulum
- Pancar Minda (Kuiz Manual Interaktif
(EMK)
2. Kreativiti: Imaginasi dan visualisasi
3. Pendidikan Kesenian: Bercerita tentang ‘Kapal terbang kertas saya’
1. Kesungguhan
2. Hemah tinggi
Penerapan Nilai
3. Keberanian
4. Kepekaan
1. Komputer Riba / telefon bimbit -1
2. Pautan youtube
3. Video pembelajaran
4. Slaid Interaktif
Alat/Bahan Bantu Mengajar 5. Teks Interaktif
6. Dinding pancar minda
7. Kertas Warna

- Main peranan: Mengujarkan dialog Meluncur di Udara


Seni dalam Pendidikan
- Visual: Mereka bentuk Kapal terbang kertas

ASPEK BIMBINGAN GURU


Tema Fokus Bimbingan
Pelaksanaan: Kemahiran pengajaran
(TFB)

Elemen Bimbingan:
Kemahiran Insaniah (KI): CS1, CS4, TS1, TS7, TS13, ET1
Pedagogi Masa Kini (PMK): PdP Abad ke-21 – TMK, i-Think
Refleksi Sebelum/Semasa/Selepas

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran

Set Induksi 1. Animasi Video “Kapal 1. Guru memberikan pautan video BBM: Pautan youtube,
(5 minit) Terbang Kertas” “Kapal Terbang Kertas” kepada slaid interaktif
8:30-8:35 pagi murid-murid terlebih dahulu.
KI: CS1, CS4
2. Murid menonton video “Kapal
2. Contoh soalan guru: KI: Beretika (TS7),
Terbang Kertas” di rumah
menghormati dan
1. Apakah yang cuba masing-masing
menerima pendapat (TS13)
dilakukan oleh Upin
2. Guru mengemukakan cakna
dan Ipin ? PMK: Pdp Abad ke-21
soalan kepada murid mengenai
2. Apakah permainan
paparan video daripada pautan EMK:Kreativiti
yang mereka gunakan?
youtube sebentar tadi.
Teknik: Soal Jawab
Jangkaan jawapan murid: 3. Guru memulakan kelas dengan
Nilai murni: Kesungguhan
memaparkan objektif
1. Menerbangkan kapal
pembelajaran dan kriteria
terbang kertas
kejayaan.
2. Kapal terbang kertas
4. Murid diminta untuk memahami
cerita berdasarkan pautan video
“Kapal Terbang Kertas”
7. Tajuk pelajaran:
‘Meluncur di Udara’ 5. Guru menghubungkaitkan
jawapan murid dengan tajuk
pelajaran pada hari ini.
6. Guru memberikan peneguhan
dan mengaplikasikan nilai
kesungguhan kepada murid.
7. Guru memaparkan dan
memperkenal tajuk pelajaran
‘Meluncur di Udara’ pada slaid
interaktif.

Langkah / Masa Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
(Minit) Pembelajaran
Langkah 1 1. Laman buku Teks Tajuk 1. Guru bersama-sama murid OPem.1
(15 minit) “Meluncur di Udara” membuka buku teks halaman BBM: Teks Interaktif,
8:35-8.50 pagi 110 untuk menerokai Slaid PowerPoint, Baton
pembelajaran pada hari Beracun, Pautan Video,
tersebut.
TMK: Pautan Video, Slaid
Pembelajaran
2. Murid dibimbing oleh guru
KI: CS1, CS4
untuk memahami terlebih
dahulu petikan cerita PMI: PAK 21
bergambar “Meluncur di KBAT: mengingat dan
Udara” memahami
Kaedah: Konstruktivisme
3. Guru membimbing murid
mengenai gaya pengujaran Teknik: Soal Jawab,
dialog yang betul. Sumbang saran, Main
Peranan
4. Simulasi guru
4. Murid diminta untuk Pendekatan: Komunikatif
menghubungkait gambar untuk
bercerita menyaksikan lakonan Nilai murni: hemah tinggi
bercerita daripada guru
terlebih dahulu mengenai
cerita “Meluncur di udara”

5. Guru memberikan
peneguhan dan
mengaplikasikan nilai hemah
tinggi kepada murid.

Langkah 2 OPem. 2
1. Teks “Hebatnya Sains”
(10 minit) 1. Guru memaparkan teks cerita BBM: Komputer riba,
8:50-9:00 pagi interaktif yang mengandungi Projektor LCD, Video,
cerita Hebatnya Sains. Pembesar Suara, Teks
Cerita Hebatnya Sains
2. Murid dibimbing oleh guru TMK: Audio Visual, Slaid
untuk menyampaikan cerita
KI: TS1
Hebatnya Sains dengan
sebutan dan gaya intonasi Kaedah: Didik Hibur
yang betul. Teknik: Teater Bercerita

3. Guru meminta murid yang EMK: Kreativiti


sukarela untuk membaca Nilai murni: Keberanian
sambil bercerita mengenai
petikan teks interaktif
Hebatnya Sains seperti yang
dipaparkan dalam slaid
interaktif.

4. Murid yang berjaya


menyampaikan cerita
Hebatnya Sains dengan
intonasi dan gaya
penyampaian yang baik akan
diberikan peneguhan positif
(Tepukan tangan).
Guru memberikan peneguhan
dan mengaplikasikan nilai
keberanian kepada murid.

Langkah 3
(10 minit) 1. Dinding Pancar Minda 1. Guru membawa murid
BBM: Komputer riba,
9:-00:09:10 pagi menerokai sesi pancar minda Dinding Pancr Minda
mengenai Hebatnya Sains.
TMK: Audio Visual,
Aplikasi Plickers
2. Murid diminta untuk
mendengar arahan dan KI: TS1
penjelasan guru sebelum Kaedah: Masteri
memulakan dinding pancar
Teknik: Kuiz
minda
Nilai murni: Kepekaan
3. Murid diminta bersedia untuk
menjawab secara beramai-
ramai jawapan kepada
soalan topik pada hari
tersebut.

4. Guru memberikan
peneguhan dan
mengaplikasikan nilai
kepekaan kepada murid.

Langkah 4 Pengayaan: Aktiviti Pengayaan: BBM: Kertas warna,


(15 minit)
1. Guru menyediakan kertas PMI: Pembelajaran
9:10–9:25 pagi
Cerita Layar ‘ Hebatnya Kapal panduan untuk membuat Berasaskan
terbang kertas saya’ kapal terbang kertas. Penyelesaian Masalah
2. Murid dikehendaki mencipta Kaedah: Pembelajaran
kapal terbang kertas saya berasaskan projek
dengan betul dan kreatif.
EMK: Pendidikan
2. Murid dikehendaki merakam Kesenian
video dengan menceritakan
tentang “Hebatnya Kapal
terbang kertas saya” sambil
menunjukkan hasil ciptaan
kapal terbang kertas tersebut.

Penutupan 1. Kognitif 1. Guru merumuskan isi BBM: Komputer riba;


(5 minit) Rumusan isi pelajaran: pelajaran pada hari ini. Projektor LCD, Pembesar
9:25-9:30 pagi ‘Meluncur di Udara” Suara
2. Murid menyebut semula apa
2. Sosial yang telah dipelajari. TMK: Slaid Pembelajaran
Rumusan nilai murni: 3. Guru merumuskan nilai-nilai Nilai murni:
1. Kesungguhan murni yang diperoleh murid. 1. Kesungguhan
2. Hemah tinggi 2. Hmeah tinggi
4. Guru menyatakan kriteria
3. Keberanian 3. Keberanian
kejayaan murid.
4. Kepekaan 4. Kepekaan
5. Guru memberikan peneguhan.
Catatan refleksi guru:

Perasaan : Perasaan saya berasa sangat teruja dan gembira kerana berjaya melengkapkan PdPR pada
pertama kali dengan jayanya. Syukur ke hadrat ilahi kerana memberi kekuatan kepada saya
untuk menjalankan amanah ini.

Kekuatan : 1. Aktiviti yang dijalankan berjaya menarik minat murid untuk belajar dan menjadikan setiap
murid aktif di dalam kelas.

2. Kawalan murid yang baik menjadikan murid kekal fokus di dalam kelas.

Kelemahan : 1. Kekurangan idea untuk melakukan aktiviti.


2. Pada awalnya, kurang sambutan untuk melaksanakan secara bersemuka menggunakan
aplikasi Google meet.

Cara atasi : Membuat analisis dan mencari aktiviti di laman sesawang dan pautan Youtube untuk
mencetuskan idea yang baik.

Bila aplikasi : Pada pengajaran akan datang.

Ulasan Pensyarah Penyelia/Guru Pembimbing:


............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
