Anda di halaman 1dari 21

Rancangan Pengajaran Harian

Pendekatan Pembelajaran Berpusatkan Murid


Tarikh : 07 Januarai 2019 Hari : ISNIN

Kemahiran bahasa Mendengar dan bertutur


Tingkatan 1A
Masa 1 jam
Tema/ Tajuk Sihat membaca kebahagiaan
Standard Kandungan 1.7 Berbincang dan bercakap tentang sesuatu perkara
Standard Pembelajaran 1.7.1 Berbincang tentang sesuatu perkara didengar/dilihat
untuk bertukar-tukar pandangan secara rasional
Objektif Pengajaran dan Pada akhir pengajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Memahami petikan yang dibaca
2. Dapat menjawab semua soalan pemahaman
Elemen Merentas Kurikulum Ilmu : Sejarah dan sains
Nilai : Toleransi
Kemahiran : Berbahasa dengan santun
I-think : peta biuh

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Aktiviti 1:
1. Membaca petikan yang diberikan dalam buku teks

Aktiviti 2:
1. Bersoalajawab dengan murid akan beberapa fakta tentang
petikan
2. Bersoaljawab dengan murid akan makna kosa kata yang
bertanda

Aktiviti 3:
1. Kerja berkumpulan
2. Membina ayat lengkap dengan kosa kata yang ada
2. Membentangkan hasil kerja kumpulan

Aktiviti 4:
1. Murid menjawab soalan-soalan pemahaman yang berkaitan

Refleksi:
Rancangan Pengajaran Harian
Pendekatan Pembelajaran Berpusatkan Murid

Tarikh : 08 Januari 2019 Hari : SELASA

Kemahiran bahasa Mendengar dan bertutur


Tingkatan 1A
Masa 1 jam
Tema/ Tajuk Sajak
Standard Kandungan 1.3Mendengar dan memahami maklumat, fakta pelbagai
wacana dan memberikan respon
Standard Pembelajaran 1.3.2Mendengar dan memahami maklumat fakta dan idea
dalam pengumuman dan ucapan
Objektif Pengajaran dan Pada akhir pengajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Murid dapat memahami sajak dengan baik
2. Dapat memberikan makna pada rangkai kata
Elemen Merentas Kurikulum Ilmu : Sejarah dan sains
Nilai : Kerajinan
Kemahiran : Berfikir dengan matang
KBAT - produktiviti

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Aktiviti 1:
1. Membimbing murid untuk membaca sajak yang diberiakn
dalam buku teks
Aktiviti 2:
1. Membaca sajak yang diberikan dengan intonasi yang betul
2. Membincamngkan makna sajak baris demi baris
Aktiviti 3:
1. Memberikan makna dan pengertian bagi rangkai kata yang
diberikan
Aktiviti4:
1. Menjawab beberapa soalan yang berkaitan dengan sajak

Refleksi:
Rancangan Pengajaran Harian
Pendekatan Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tarikh : 09 Januari 2019 Hari : KHAMIS

Kemahiran bahasa Membaca


Tingkatan 1A
Masa 1 jam
Tema/ Tajuk Remaja dan kebersihan diri
Standard Kandungan 2.2Membaca untuk memahami makna perkataan, rangkai kata,
istilah, ungkapan, ayat daripada pelbagai bahan
Standard Pembelajaran 2.2.2Membaca untuk memahami makna perkataan yang
terdapat dalam pelbagai bahan dengan respon yang betul
Objektif Pengajaran dan Pada akhir pengajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Memahami petikan yang dibaca dengan baik
2. Menjawan soalan pemahaman yang diberikan
Elemen Merentas Kurikulum Ilmu : Sains
Nilai : Kreativiti dan inovasi
Kemahiran : Berbahasa dengan santun
Khbat : memperincikan,
I-tink : Peta buih

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Aktiviti 1:

1. Membaca petikan yang ada dalam buku teks dengan suara yang
lantang
2. Membaca berkumpulan dan individu
Aktiviti 2:

1. Kerja berkumpulan
2. Membincangkan maksud kosa kata yang diberikan
3. Membentangkan hasil perbincangan dalam kumpulan
Aktiviti 3:

1. Murid menjawab soalan-soalan pemahaman yang diberikan


Aktiviti 4:

1. Mengulas hasil kerja kumpulan murid


Refleksi:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Tarikh : 23 Januari 2019 Hari : RABU

Kemahiran bahasa Menulis


Tingkatan 1A
Masa 1 Jam
Tema / tajuk Melengkapkan petikan
Standard Kandungan 3.2Menulis untuk mengemukakan maklumat dan pandangan
tentang sesuatu perkara
Standard Pembelajaran 3.2.1 Menulis untuk menyatakan sesuatu situasi yang dibaca,
didengar menggunakan ayat yang betul
Objektif Pengajaran dan Pada akhir:
Pembelajaran 1.Dapat memahami petikan yang tidak lengkap
2.Dapat melengkapkan petikan
Elemen Merentasi Kurikulum Ilmu : Sains
Nilai : Kesihatan, rasional, kebersihan
Kemahiran:
KBAT – Menjelaskan
I-Think – Peta Dakap

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Aktiviti 1:
1. Membincang ilustrasi yang diberiakn
2. Bersoaljawab dengan murid akan ilustrasi yang diberi
Aktiviti 2 :
1. Membincangkan beberapa kosa kata yang digunakan untuk
melengkapkan petikan
Aktiviti 3:
1. Kerja murid menjawab soalan-soalan yang sesuai bagi
melengkapkan petikan
2. Bentangkan hasil perbincangan kumpulan
Aktiviti4:
1. Menjawab soalan yang diberikan.
Refleksi:
Rancangan Pengajaran Harian
Pendekatan Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tarikh : 25 Januari 2019 Hari : JUMAAT

Kemahiran bahasa Seni bahasa


Tingkatan 1A
Masa 1 Jam
Tema/ tajuk NOVEL
Standard Kandungan 4.1Memahami dan menghuraikan karya sastera dengan
memberikan respon
Standard Pembelajaran 4.1.1Memahami dan menghuraikan karya prosa tentang tema
dan bentuk
Objektif Pada akhir :
1. Memahami jalan cerita novel yang dibaca
2. Dapat menjawab soalan berkaitan novel
Eleman Merentas Kurikulum Ilmu: Pendidikan moral
Nilai : Kesyukuran
Kemahairan:
KBAT - Menilai, Memperkembangkan
I-Think - peta alir

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Aktiviti 1:

2. Membincangkan novel yang dibaca


Aktiviti 2 :
1. Mengutarakan soalan-soalan yang berkaitan dengan novel
2. Murid cuba menjawab soalan secara individu
Aktiviti 3:
1. Menulis jawapan bagoi soalan dengan lengkap

Aktiviti 4:
1. Mengulas kekuatan dan kelemahan pembentangan kerja kumpulan
murid.
Refleksi:
Rancangan Pengajaran Harian
Pendekatan Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tarikh : 16 Januari 2017 Hari : ISNIN

Kemahiran bahasa Membaca


Tingkatan 1B
Masa 30 minit
Tema/ Tajuk Membaca pengumuman
Standard Kandungan 2.2Membaca untuk memahami makna perkataan,istilah dll
Standard Pembelajaran 2.2.2Membaca untuk memahami maklumat daripada arahan
dengan member respon yang betul dan tepat
Objektif Pengajaran dan Pada akhir pengajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1.Dapat membaca pengumuman dengan intonasi yang betul
2.Menyatakan apaitu penampilan diri
Elemen Merentas Kurikulum Ilmu : Sejarah dan Pendidikan Moral
Nilai : Kreativiti dan inovasi
Kemahiran : Berbahasa dengan santun

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Aktiviti 1:

1. Guru membincangkan beberapa perkara yang perlu bagi


seseorang penyampai berita atau pengumuman
2. Antara tugas yang berkaitan pemberita, Pengerusi majlis,
Moderator
Aktiviti 2:

1. Murid membaca contoh pemgumuman secara berkumpulan


dengan suara yang jelas
2. Murid membaca contoh pemgumuman secara individu dan
dengan sebutan dan intonasi yang betul
Aktiviti 3:

1. Murid berbincang akan bagaimana membentuk diri seseorang


2. Setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan mereka
seperti didikan, asuhan dll
Aktiviti 4:

1. Guru mengulas dan meneguhkan hasil perbincangan murid


Refleksi
Rancangan Pengajaran Harian
Pendekatan Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tarikh : 18 April 2018 Hari : RABU

Kemahiran bahasa Menulis


Tingkatan 1B
Masa 1 jam
Tema / tajuk Ulasan.- Bebas dari kaca mata
Standard Kandungan 3.1Menulis untuk menerangkan makna kata, istilah dan ayat
Standard Pembelajaran 3.1.1Menulis untuk menyatakan makna kata dengan betul
mengikut konteks
Objektif Pengajaran dan Pada akhir:
Pembelajaran 1.Dapat mengungkapkan rencana berkaitan mata
2.Dapat menulis karangan ulasan dengan baik
Elemen Merentasi Kurikulum Ilmu : Sains
Nilai : Kesihatan, rasional, kebersihan
Kemahiran:
KBAT – Menganalisis
I-Think – peta titi

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Aktiviti 1:
1. Berbincang dengan murid akan bentuk karangan ulasan
2. Membaca contoh karangan yang berkaitan
Aktiviti 2 :
1. Membentuk kumpulan kecil dan menerangkan apakah yang perlu
murid lakukan
2. Membincangkan rencana pendek berkaitan bebas dari kaca mata
3. Murid berbincang dalam kumpulan dan hasilkan satu penulisan
contoh
4. Membentangkan hasil perbincangan murid dalam kumpulan

Aktiviti 3:
1. Murid menulis karangan fakta secara individu dengan berdasarkan
hasil pembentangan kumpulan
Rumusan :
1. Membaca ulasan yang bersesuaian
Refleksi:
Rancangan Pengajaran Harian
Pendekatan Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tarikh : 12 Oktober 2018 Hari : JUMAAT

Kemahiran bahasa Seni bahasa


Tingkatan 1B
Masa 1 Jam
Tema/ tajuk Antologi ( Drama )
Standard Kandungan 4.1Memahami dan mengapresiasikan karya dengan respon
Standard Pembelajaran 4.1.1Memahami dan apresiasi karya sastera dengan respon
peribadi dengan synopsis karya
Objektif Pada akhir :
1. Memahami Drama yang dibaca
2. Dapat menjawab soalan drama yang dikemukakan
Eleman Merentas Kurikulum Ilmu: Pendidikan moral
Nilai : Kesyukuran
Kemahairan:
KBAT - Mencipta, Menilai
I-Think - peta alir

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Aktiviti 1:
1. Menyoal murid dengan soalan-soalan tentang drama
2. Membincangkan soalan berkaitan drama
Aktiviti 2 :
1. Kerja kumpulan:
2. Murid cuba menjawab soalan bersama kumpulan mereka
3. Membacakan jawapan yang mereka buat dalam kumpulan
Aktiviti 3: .
1. Guru memberikan jawaban soalan yang diberikan dengan
selengkapnya
Aktiviti 4:
1. Guru membuat ulasan berdasarkan lakonan drama murid
Refleksi:
Rancangan Pengajaran Harian
Pendekatan Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tarikh : 26 Januari 2018 Hari : jumaat

Kemahiran bahasa Seni bahasa


Tingkatan 1B
Masa 1 jam
Tema/ tajuk Biarkan Alam Tersenyum
Standard Kandungan 4.1Memahami dan mengapresiasikan karya dengan respon
Standard Pembelajaran 4.1.1Memahami dan apresiasi karya sastera dengan respon
peribadi dengan synopsis karya
Objektif Pada akhir :
1. Memahami sajak yang dibaca
2. Menjawab beberapa soalan berkaiatan sajak
Eleman Merentas Kurikulum Ilmu: Pendidikan moral
Nilai : Kesyukuran
Kemahairan:
KBAT - Mencipta, Menilai
I-Think - peta alir

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Aktiviti 1:
1. Guru menerangkan cara membaca sajak yang betul
2. Murid membaca sajak yang disediakan dalam buku teks
Aktiviti 2 :
1. Membincangkan makna sajak berdasarkan rangkap demi rangkap
2. Mem,berikan makna perkataan yang diwarnakan
Aktiviti 3:
1. Menjawab soalan yang berkaitan dengan sajak
Aktiviti 4:
1. Guru membuat rumusan dan pembetulan bagi soalan yang diberikan
Refleksi:
Rancangan Pengajaran Harian
Pendekatan Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tarikh : 17 Ogos 2018 Hari : RABU

Kemahiran bahasa Aspek Tatabahasa


Tingkatan 1B
Masa 1 Jam
Tema / tajuk Kata adjektif ( Warkah dari rantau )
Standard Kandungan 5.4Memahami dan menggunakan frasa dalam pelbagai ayat
Standard Pembelajaran 5.4.1Memahami dan mengghunakan frasa nama dengan betul
mengikut konteks
Objektif PdP Diakhir pengajaran murid dapat:
1. Memahami bentuk kata adjektif
2. Dapat membina ayat menggunakan kata adjektif
Elemen merentas kurikulum Kemahiran:
-KBAT- Menganalisis
-Bahasa
-I-Think = Peta buih

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran catatan

Aktiviti 1:
1. Membincangkan apakah itu kata adjektif
2. Memberikan contoh-contoh yang sesuai
Aktiviti 2:
1. Membina beberapa contoh ayat menggunakan kata adjektif
2. Membaca ayat adjektif yang dihasilkan

Aktiviti 3:
1. Kerja berkumpulan
2. Mencari beberapa kata adjektif berdasarkan petikan
3. Membentangkan hasil kerja kumpulan masing-masing

Aktiviti 4:
1. Membina ayat dengan menggunkan kata adjektif dengan baik
Refleksi:
Rancangan Pengajaran Harian
Pendekatan Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tarikh : 19 September 2017 Hari : SELASA

Kemahiran bahasa Seni bahasa


Tingkatan 1B
Masa 1 jam
Tema/ tajuk Syair Mahsuri
Standard Kandungan 4.1Memahami dan mengapresiasikan karya dengan respon
Standard Pembelajaran 4.1.1Memahami dan apresiasi karya sastera dengan respon
peribadi dengan synopsis karya
Objektif Pada akhir :
1. Memahami bagaimana membina syair
2. Dapat membina syair berdasarkan cerita Mahsuri
Eleman Merentas Kurikulum Ilmu: Pendidikan moral
Nilai : Kesyukuran
Kemahairan:
KBAT - Mencipta, Menilai
I-Think - peta alir

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Aktiviti 1:
1. Guru menerangkan apakah itu syair dan jenisnya
Aktiviti 2 :
1. Membincankan bagaimana membina syair dengan menggunakan
beberapa perkataan berdasarkan cerita mahsuri

Aktiviti 3:
1. Dalam kumpulan mereka membina serangkap syair mudah
2. Membentangkan hasil kerja dalam kumpulan dengan
mendendangkan syair yang dibina
Aktiviti 4:
2. Menulis kelima-lima syair mahsuri dengan bergerak dari satu
kumpulan ke kumpulan yang lain
Refleksi:
Rancangan Pengajaran Harian
Pendekatan Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tarikh : 19 September 2017 Hari : SELASA

Kemahiran bahasa Aspek Tatabahasa


Tingkatan 1A
Masa 30 minit
Tema / tajuk Keta banyak makna
Standard Kandungan 5.1Memahami dan mengunakan perkataan dari pelbagai
golongan kata
Standard Pembelajaran 5.1.1Memahami dan menggunakan kata nama am dan kata
nama khas
Objektif PdP Diakhir pengajaran murid dapat:
1. Memahami penggunaan beberapa perkataan banyak
makna
2. Dapat membina ayat membezakan makna perkataan
Elemen merentas kurikulum Kemahiran:
-KBAT- Menganalisis
-Bahasa

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran catatan


Menerangkan kepada murid beberapa contoh perkataan yang banyak
makna
Aktiviti 1:
1. Berbincang akan beberapa perkataan yang banyak makna
dengan memberikan contoh ayat
Aktiviti 2:
1. Membina ayat bagi membezakan beberapa perkataan yang
mempunyai banyak makna
Aktiviti 3:
1. Murid membacakan ayat bagi membezakan makna perkataan

Aktiviti 4:
1. Guru memberikan rumusan
Refleksi:
Rancangan Pengajaran Harian
Pendekatan Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tarikh : 25 Januari 2017 Hari : Rabu

Kemahiran bahasa Membaca


Tingkatan 1A
Masa 1 jam
Tema/ Tajuk Membaca pantun
Standard Kandungan 2.2Membaca untuk memahami makna perkataan,istilah dll
Standard Pembelajaran 2.2.3Membaca untuk memahami idea keseluruhan dalam
pelbagai bahan prosa dengan betul dan tepat
Objektif Pengajaran dan Pada akhir pengajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1.Dapat membaca pantun dengan intonasi yang betul
2.Menyenaraikan beberapa cirri-ciri pantun
Elemen Merentas Kurikulum Ilmu : Sejarah dan Pendidikan Moral
Nilai : Kreativiti dan inovasi
Kemahiran : Berbahasa dengan santun

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Aktiviti 1:
Buku teks
1. Guru membincangkan beberapa perkara yang berkaitan
denngan pantun
Aktiviti 2:

1. Murid membaca contoh pantun secara berkumpulan dengan


suara yang jelas
2. Murid membaca contoh pantun secara individu dan dengan
sebutan dan intonasi yang betul
Aktiviti 3:
1. Guru menerangkan beberapa cirri yang ada pada pantun
termasuk pengajaran
2. Murid mencatat cirri-ciri pantun yang telah dibincangkan
Aktiviti 4:

1. Guru mengulas dan meneguhkan hasil perbincangan murid


Refleksi :
Rancangan Pengajaran Harian
Pendekatan Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tarikh : 16 Februari 2017 Hari : KHAMIS

Kemahiran bahasa Mendengar dan bertutur


Tingkatan 1B
Masa 1 jam
Tema/ Tajuk Sayangi Nyawa Anda / penulisan gambaran
Standard Kandungan 1.7 Berbincang dan bercakap tentang sesuatu perkara
Standard Pembelajaran 1.7.1 Berbincang tentang sesuatu perkara didengar/dilihat
untuk bertukar-tukar pandangan secara rasional
Objektif Pengajaran dan Pada akhir pengajaran,
Pembelajaran 1. Mengetahui langkah keselamatansemasa banjir
2. Menulis karangan gambaran semasa banjir
Elemen Merentas Kurikulum Ilmu : Sejarah dan sains
Nilai : Kerajinan
Kemahiran : Berfikir dengan matang

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Aktiviti 1:
1. Memerhatikan gambar hiasan banjir dan bincagkan
Aktiviti 2:
1. BIncang apa itu banjir ?
2. BIncangkan langkah keselamatan yang perlu semasa banjir
3. Fikirkan persediaan jika anda terlibat banjir
Aktiviviti 3 :
1. Menulis sebuah karangan gambaran semasa banjir yang
melanda kanpung anda
2. Menulis karangan berkumpulan ( serangkap sajaha )
3. Bentangkan karangan yang mereka hasilkan dan gabungkan
membentuk sebuah karangan
Aktiviti 4:
1. Murid menuliskan karangan gambaran secara individu
sepanganj 180 patah perkataan
Refleksi :

Rancangan Pengajaran Harian


Pendekatan Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tarikh : 26 Februari 2017 Hari : ISNIN

Kemahiran bahasa Aspek Tatabahasa


Tingkatan 1B
Masa 1 Jam
Tema / tajuk Pemahaman Warna-warni Masyarakat / kata ganda
Standard Kandungan 5.3Memahami dan menggunakan kata adjektif dalam pelbagai
ayat
Standard Pembelajaran 5.3.1Memahami menggunakan kata adjektif bagi kata nama
dengan betul
Objektif PdP Diakhir pengajaran murid dapat:
1.Memahami apa itu kata ganda
2.Dapat memahami jenis-jenis kata ganda
Elemen merentas kurikulum Kemahiran:
-KBAT- Menganalisis
-Bahasa
I-think - peta buih

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran catatan

Aktiviti 1:
1. Murid membaca petikan yang disediakan dalam buku teks. Buku teks
2. Mencari kata ganda yang ada dalam petikan

Aktiviti 2:
1. Menerangkan makna dan penggunaan kata ganda yang
sebenarnya
2. Memberikan beberapa contoh kata ganda yang sesuai
3. Menggunakan peta buih
Aktiviti 3:
1. Murid berbincang dalam kumpulan untuk mencari kata ganda
mengikut kumpulan kata ganda yang ditentukan
2. Murid membentangkan hasil pencarian dalam kumpulan
3. Mencatat nota yang berkenaan secara individu
Aktiviti 4:
1. Membina ayat yang gramatis dengan menggunakan kata ganda
mengikut kumpulan

Refleksi:
Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh : 03 Ogos 2018 Hari : KHAMIS

Kemahiran Ujian Lisan BM bagi PT3

Tingkatan 3C,2C dan 1B

Subjek Bahasa Malaysia

Perkara Terlibat dalam pengadilan Sukan Tahunan Sekolah


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Tarikh : 15 Januari 2018 Hari : ISNIN

Kemahiran bahasa Menulis


Tingkatan 1B
Masa 1 Jam 30 minit ( 11.00 - 12.00 )
Tema / tajuk Penulisan surat kiriman rasmi
Standard Kandungan 3.2Menulis untuk mengemukakan maklumat dan pandangan
tentang sesuatu perkara
Standard Pembelajaran 3.2.1 Menulis untuk menyatakan sesuatu situasi yang dibaca,
didengar menggunakan ayat yang betul
Objektif Pengajaran dan Pada akhir:
Pembelajaran 1.Dapat memahami langkah penulisan surat rasmi
2.Dapat menulis surat rasmi dengan format yang betul
Elemen Merentasi Kurikulum Ilmu : Sains
Nilai : Kesihatan, rasional, kebersihan
Kemahiran:
KBAT – Menjelaskan
I-Think – Peta Dakap

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Aktiviti 1:
1. Membacakan contoh surat kiriman rasmi kepada murid
2. Membincangkan beberapa bahagian dalam contoh surat
Aktiviti 2 :
1. Meminta murid berbincang dalam kumpulan akan bahagian surat
kiriman rasmi yang ditentukan oleh guru
2. Murid membentangkan hasil kerja kumpulan mereka secara
bergilir-gilir
Aktiviti 3:
1. Meminta murid menulis surat kiriman rasmi dengan memberikan
maklumat-maklumat yang diperlukan.
Aktiviti 4 :
1. Murid menulis karangan surat rasmi secara individu pada kertas
Yang disediakan
Refleksi:
Rancangan Pengajaran Harian
Pendekatan Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tarikh : 16 Januari 2018 Hari : SELASA

Kemahiran bahasa Seni bahasa


Tingkatan 1B
Masa 1 Jam ( 11.00 – 12.00 )
Tema/ tajuk Komsas ( novel – Sejambak Bakti )
Standard Kandungan 4.1Memahami dan menghuraikan karya sastera dengan
memberikan respon
Standard Pembelajaran 4.1.1Memahami dan menghuraikan karya prosa tentang tema
dan bentuk
Objektif Pada akhir :
1. Memahami novel yang telah dibaca oleh murid
2. Dapat menjawab soalan-soalan yang berkaitan
dengan novel Sejambak Bakti.
Eleman Merentas Kurikulum Ilmu: Pendidikan moral
Nilai : Kesyukuran
Kemahairan:
KBAT - Menilai, Memperkembangkan
I-Think - peta alir

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Aktiviti 1:
1. Memberi penerangan akan bentuk penulisan novel berbanding
Penulisan yang lain
Aktiviti 2 :
1. Membincangkan jalan cerita novel Sejambak Bakti keseluruhannya
bagi member peluang murid mengingat novel yang mereka baca
2. Memberikan kertas soalan yang berkaitan dengan cerita yang ada
dalam novel Sejambak Bakti
Aktiviti 3:
1. Murid menjawab soalan yang diberikan dengan tidak membuka buku
teks novel Sejambak Bakti
Aktiviti 4:
1. Membincangkan jawapan bagi soalan-soalan cerita novel yang
diberikan kepada murid.
Refleksi:
Rancangan Pengajaran Harian
Pendekatan Pembelajaran Berpusatkan Murid
Tarikh : 23 Januari 2018 Hari : SELASA

Kemahiran bahasa Aspek Tatabahasa


Tingkatan 1B
Masa 1 Jam ( 11.00 – 12.00 )
Tema / tajuk Kata nama khas dan kata nama am
Standard Kandungan 5.4Memahami dan menggunakan frasa dalam pelbagai ayat
Standard Pembelajaran 5.4.1Memahami dan mengghunakan frasa nama dengan betul
mengikut konteks
Objektif PdP Diakhir pengajaran murid dapat:
3. Memahami penggunaan kata nama khas/am
4. Dapat menggunakan kata nama dengan betul
Elemen merentas kurikulum Kemahiran:
-KBAT- Menganalisis
-Bahasa
-I-Think = Peta pelbagai alir

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran catatan

Aktiviti 1:
1. Membaca petikan yang ada pada buku teks
2. Membincangkan apa itu kata nama khas/ kata nama am
Aktiviti 2:
1. Minta murid menyenaraikan kata nama khas dan am yang ada
Pada petikan
2. Minta murid menyenaraikan kata nama am dank has dalam
kumpulan
3. Membentangkan hasil perbincangan dalam kumpulan

Aktiviti 3:
1. Membina beberapa ayat yang gramatis berdasarkan kata nama
khas dan am yang ada
2. Menerangkan selain faktor pemakanan yang dapat menjamin
kesihatan kita ( guna pita pelbagai alir )

Aktiviti 4:
1. Membaca beberapa ayat yang dihasilkan oleh murid
Refleksi:
Rancangan Pengajaran Harian
Tingkatan Satu

Tarikh : 26 Mac 2018 Hari : ISNIN

Kemahiran bahasa Pembetulan

Tingkatan 1A, 1B, 2C dan 3C

Subjek PSV, Moral dan sivik

Perkara Menjaga Ujian
