Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran Tarikh / Hari Tahun Bilangan Murid Masa Tema Tajuk : Bahasa Malaysia

: 17 Mac 2014 : 3 Harapan : 25 orang : 8.10 - 9.10 pagi : Amalan Hidup : Cintailah Sungai Kita
STANDARD PEMBELAJARAN

STANDARD KANDUNGAN

2.2 Membaca dan memahami perkataan frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.

2.2.3 Membaca dan memahami ayat dalam perenggan daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat : i. Membaca cerita dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. ii. Menyatakan kesan pencemaran sungai berdasarkan gambar yang diberikan dengan menggunakan sekurang-kurangnya 5 ayat majmuk dengan betul. Sistem bahasa Tatabahasa : Sintaksis ayat tunggal dan ayat majmuk Kosa Kata :

Pengisian Kurikulum Ilmu Nilai Murni : Pendidikan Moral, Pendidikan Kesihatan : Kesyukuran, Kebersihan :

Pendidikan Alam Sekitar

Teknologi Maklumat dan Komunikasi Kreativiti

: Belajar melalui TMK

: Pergerakan kreatif Imaginasi dan visualisasi :

Elemen Keusahawanan

Kepelbagaian Kaedah dan Teknik KB : Menghubung kait, menganalisis dan mencari maklumat KP : Verbal linguistik, Interpersonal, Kinestatik BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang petikan Pembelajaran Kontekstual :

Bahan bantu mengajar Jenis


1 2 3 4 5

Bilangan 1 1 1 4
5

Komputer riba LCD Buku Cerita Bergred Gambar bersiri Borang rekod penilaian

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat sungai yang tercemar di tempat sendiri atau melalui televisyen dan majalah serta surat khabar.

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi (5 minit)

Soalan 1. Dari manakah sampah-sarap yang terdapat dalam sungai itu? 2. Selain sampahsarap, apakah benda lain yang terdapat pada sungai itu?

Murid diperlihatkan video tentang sebuah sungai yang tercemar.

BBM KB Menganalisis Video

Murid disoal oleh guru berkaitan dengan video yang ditayangkan.

BCB Memproses maklumat

Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk buku cerita yang dibawa oleh guru.

Jawapan 1. Orang yang tidak bertanggungjawab membuang sampah ke dalam sungai. 2. Minyak kotor, bahan toksik dari kilang dan najis haiwan dari ladang. Langkah 1 (10 minit) Murid mendengar cerita daripada guru dengan menggunakan buku cerita bergred yang bertajuk Timo dan Dolly dan Sungai yang Tercemar. Aktiviti 1 Murid diarahkan mendengar dengan teliti cerita yang disampaikan oleh guru dengan menggunakan buku cerita bergred. Murid diberi peluang membaca cerita yang disampaikan oleh guru KB Menganalisis KP Verbal linguistik BBM Buku cerita bergred. Powerpoint (buku cerita bergred).

melalui paparan LCD.

Aktiviti 2 Murid diminta membacakan petikan yang terdapat dalam buku cerita bergred dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul secara serentak. Langkah 2 (15 minit) Ayat majmuk yang terdapat dalam buku cerita bergred. Aktiviti 1 Murid dibahagikan kepada lima kumpulan. Murid dipertunjukkan gambar-gambar sungai yang tercemar. Aktiviti 2 Setiap kumpulan diminta menyenaraikan kosa kata terdapat dalam cerita yang berkaitan dengan gambar yang ditunjukkan. Murid dikehendaki membina sekurangPendekatan KP Interpersonal Verbal linguistik Induktif BBM Kad gambar

Contoh :

kurangnya 5 ayat majmuk Teknik dengan menggunakan kosa kata dan perkataan perkataan lain yang terdapat dalam cerita. Perbincangan

Nilai murni

Kesyukuran Menjaga alam sekitar

Penilaian objektif Kosa kata yang disenaraikan. Senarai ayat tunggal dan ayat majmuk yang dibina oleh murid. Langkah 3 (25 minit) Cerita yang disampaikan oleh setiap wakil kumpulan. Aktiviti 1 Wakil daripada setiap kumpulan diminta untuk bercerita berdasarkan gambar, petikan yang telah dibaca dan ayatayat yang telah dibina dengan menggunakan kata hubung seperti dan, lalu, sambil dan sebagainya. Senarai ayat tunggal dan ayat majmuk yang digunakan oleh murid dalam cerita yang disampaikan. Cerita yang disampaikan oleh murid berdasarkan Kumpulan lain diminta menilai persembahan cerita dengan menggunakan borang penilaian markah. Persembahan kumpulan diulas oleh guru. Aktiviti 2 Murid-murid lain diminta BBM KP Verbal Linguistik Intrapersonal Petikan Kad gambar

Penilaian Objektif Guru memastikan murid bercerita dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. Senarai semak. Rujuk jadual berikut.
Kategori Kriteria
yang sangat jelas dan intonasi

Cemerlang Sebutan (5 mata)

pengalaman masingmasing.

mengenal pasti ayat tunggal dan ayat majmuk yang digunakan dalam cerita yang disampaikan oleh wakil kumpulan.
Baik (3 mata)

yang betul. Sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

Pengayaan Murid diminta mengemukakan pengalaman bagaimana menjaga kebersihan sungai ditempat tinggal masing-masing dengan menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.

Lemah (1 mata)

Sebutan yang kurang jelas dan intonasi yang betul.

Pemulihan Murid menamakan gambar yang ditunjukkan. Penutup (5 minit) Penutup Kognitif Rumusan isi pelajaran dan kemahiran lisan. Murid diminta merumuskan isi pelajaran dengan mengaitkan gambar-gambar dengan pencemaran sungai serta cara mengatasinya. BBM KB Nilai Menjaga kebersihan KP Merumus LCD Skrin Kad gambar

Intrapersonal
