Anda di halaman 1dari 24

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4 PENCEMARAN AIR Tarikh Hari Masa Mata Pelajaran Tahun Bilangan

Murid Tema Tajuk : 23.05.2011 : Rabu : 8.10-9.10 pagi : Bahasa Melayu :4 : 11 Orang murid : Sentiasa berhemat kita selamat : Pencemaran Air

Hasil PembelajaranFokus utama : Kemahiran menulis 8.5 Mengenal pasti dan menggunakan penanda wacana yang sesuai dalam satu perenggan atau antara perenggan dalam sesebuah karangan. Aras 1 (1) Memilih dan mengenal pasti penanda wacana yang terdapat dalam teks yang dibaca. Fokus sampingan : Kemahiran membaca 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul serta memahami perkara yang dibaca. Aras 3 (1) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik Objektif pembelajaran: Pada akhir pelajaran murid-murid dapat : 1) Menyenaraikan 5 penanda wacana yang terdapat dalam teks yang dibaca. 2) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik. 3) Membina 10 perkataan daripada perkataan PENCEMARAN

TatabahasaSistem Bahasa : Penanda wacana Pengisian kurikulum : 1) Ilmu -Kajian tempatan, Geografi 2) Nilai - Kerjasama 3) Kewarganegaraan - Mencintai negara yang aman dan selamat 4) Kemahiran Bernilai Tambah : a) Kemahiran berfikir -Menjana idea b) Belajar cara belajar -Belajar berkumpulan c) Pembelajaran kontekstual -Berkerjasama

d) Pembelajaran konstruktivisme

Bahan Bantu Mengajar: Slaid ikan duyung, petikan teks, kad soalan, kertas sebak, kad perkataan, teka silang kata. Alat Bantu Mengajar : LCD Pengetahuan Sedia ada : Pelajar pernah melihat tragedi pencemaran air atau sungai yang berlaku di kawasan perumahan mereka.

Set induksi ( 5 minit ) Sedutan filem "Duyung" Mengisahkan seorang lelaki yang dilakonkan oleh Apek Senario bersama sahabatnya Orex yang dilakonkan oleh Yassin Senario bekerja untuk membersihkan kawasan sungai di tempat mereka. Mereka mengatakan bahawa sekiranya sungai dan laut ini bersih maka ikan duyung akan wujud di dalam kawasan sungai mereka. Ini mengukuhkan lagi kerajinan yang ada di dalam diri Apek senario dan rakannya Orex. Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran Murid melihat tayangan sedutan filem " Duyung" Murid bersoal jawab mengenai filem yang diaparkan dengan bantuan guru Soalannya : 1) Apa yang sedang dilakukan oleh Apek Senario bersama sahabatnya Orex? 2) Apakan pandangan Apek Senario sekiranya sungai itu bersih ?

Langkah 1 ( 20 minit ) Petikan teks ( pencemaran air ) 1) Murid diberikan petikan teks " pencemaran air" oleh guru. 2) Murid membaca teks dengan betul mengikut intonasi dan sebutan yang betul dan kuat di dalam kelas secara berkumpulan dan individu mengikut perenggan di dahului oleh bacaan bersama guru. 3) Setiap kumpulan diberikan satu kad soalan berkenaan dengan pencemaran air. 4) Murid menulis tiga jawapan setiap soalan yang diberikan di atas kertas sebak yang diberikan oleh guru. 5) 2 orang wakil pelajar setiap kumpulan dikehendaki membaca jawapan yang

telah di cari. 6) Kumpulan yang cepat dan lengkap bersama jawapan akan diberikan ganjaran.

Langkah 2 ( 20 minit ) 1) Murid mendapat penerangan daripada guru tentang penanda wacana 2) Ketua kumpulan dikehendaki mengambil kertas arahan daripada guru 3) Ketua kumpulan membaca arahan dan didengari oleh ahli kumpulan yang lain 4) Setiap kumpulan dikehendaki mencari dan menyenaraikan 5 penanda wacana yang terdapat di dalam petikan " pencemaran air" di dalam kertas sebak yang diberikan oleh guru 5) Wakil pelajar setiap kumpulan menampalkan hasil kerja kumpulan di papan tulis. Ketua kumpulan dikehendaki membaca jawapan yang telah di cari 6) Murid-murid lain memastikan sama ada betul atau tidak penanda wacana yang telah disenaraikan oleh setiap kumpulan secara rawak. Langkah 3 ( 10 minit ) Perkataan PENCEMARAN 1) Murid melihat perkataan PENCEMARAN yang telah ditampalkan oleh guru di papan tulis. 2) Murid dikehendaki membina 10 perkataan daripada perkataan PENCEMARAN di dalam borang pengurusan grafik (PG) 3) Murid yang dapat menyenaraikan lebih daripada sepuluh perkataan dan pantas akan diberikan ganjaran Penutup ( 5 minit ) Menyatakan nilai-nilai murni Murid merumuskan pelajaran pada hari ini dengan menyatakan nilai-nilai murni 1) Kebersihan adalah separuh dari iman 2) Menjaga kebersihan sungai adalah amalan kita semua 3) Kita perlu menjaga sungai kita daripada tercemar bagi mengelakkan hidupan laut mati begitu sahaja.
Posted by Razif Adis at 8:43 PM No comments:

PH
Rancangan Pengajaran Harian Tarikh/ Hari : 02hb April 2012 (Isnin) Kelas : 4 Anggun Masa : 09.15pg 10.15pg M/ Pel : Bahasa Melayu Tema : Sentiasa berhemat kita selamat. Bil Pelajar : 32 orang Tajuk : Banjir di kampung saya. Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat : i) Menyatakan dan melakukan sesuatu arahan serta pesanan yang diterima kepada orang lain dengan jelas dan tepat. ii) Menyatakan fakta yang terdapat dalam berita yang dibaca. iii) Membina ayat perintah dan ayat arahan dengan betul. Pengetahuan Sedia Ada : i) Murid telah didedahkan dengan keadaan banjir di kawasan tempat tinggal murid ii) Murid telah didedahkan dengan berita-berita yang disampaikan dalam media massa. Konsep : Hujan lebat mengakibatkan banjir Bahan : Laptop dan teks berita. Nilai : bersyukur dan bekerjasama Kemahiran : Fokus Utama 1.3 memberikan dan memahami arahan serta pesanan tentang sesuatu perkara. Aras 3(1) Menyalurkan arahan serta pesanan yang diterima kepada orang lain dengan jelas dan tepat. Fokus Sampingan 6.3 Membaca dan mengenalpasti isi utama dan misi sampingan daripada teks. Aras 1(1) Membaca dan menyatakan fakta yang terdapat dalam teks. Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Aktiviti Guru Aktiviti Murid Set Induksi (5 minit) 09.1509.20pg Nyanyian lagu Pelangi Contoh soalan : i. Apakahyang kamu fahami tentang lagu yang diperdengarkan ? ii. Pada waktu bilakah pelangi akan muncul ? iii. Sekiranya hujan lebat tanpa berhenti, apakah yang akan berlaku ? i. Menyanyi dan menjawab soalan. Perkembangan Langkah 1 (20 minit)

09.20-09.40pg Teks berita i.Guru mengedarkan teks berita tentang banjir. ii.Guru memperdengarkan bacaan berita dengan menggunakan laptop i. Murid membaca secara senyap. ii. Murid membaca secara kuat dengan sebutan dan intonasi yang betul. Langkah 2 (15 minit) 09.40-09.55pg Memahami teks yang dibaca. i.Murid-murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. ii.Guru mengemukakan soalan-soalan. Contoh : i. Apakah mesej ii. yang hendak disampaikan dalam berita tersebut ? ii. Catatkan arahan-arahan yang terdapat dalam berita tersebut . i. Berbincang dalam kumpulan. ii. Membentangkan hasil perbincangan. iii. Menjawab soalan. Langkah 3 (15 minit) 09.55-10.10pg Tatabahasa (ayat perintah) Guru menerangkan contoh-contoh ayat perintah. Contoh : i. Berpindahlah segera jika diarahkan berbuat demikian. ii. Simpanlah dokumen-dokumen penting di tempat yang selamat. iii. Awasilah anak-anak kerana malang tidak berbau. i.Murid menyenaraikan ayat perintah yang mereka baca daripada berita. Aktiviti lembaran kerja Penutup (5 minit) 10.10-10.15pg Rumusan isi pelajaran. i.Guru membuat kesimpulan i.Murid membuat kesimpulan

Tarikh / Hari : 7.4.2001 (Rabu) Masa : 8.00-9.00 pagi Tahun : 4 Ceria Bilangan Murid : 30 Orang murid Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tema : Sentiasa berhemat kita selamat Tajuk : Pencemaran Air

Hasil pembelajaran: Fokus utama : Kemahiran menulis 8.5 Mengenal pasti dan menggunakan penanda wacana yang sesuai dalam satu perenggan atau antara perenggan dalam sesebuah karangan. Aras 1 (1) Memilih dan mengenal pasti penanda wacana yang terdapat dalam teks yang dibaca.

Fokus sampingan : Kemahiran membaca 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul serta memahami perkara yang dibaca. Aras 3 (1) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik

Objektif pengajaran: Pada akhir pelajaran ini murid dapat : 1. Menyenaraikan 5 penanda wacana yang terdapat dalam teks yang dibaca 2. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik. 3. Membina 10 perkataan daripada perkataan PENCEMARAN

4. SISTEM BAHASA : Tatabahasa: Penanda wacana PENGISIAN : 1) ILMU: Kajian tempatan, Geografi 2) NILAI: Kerjasama, hormat-menghormati 3) KEMAHIRAN BERNILAI TAMBAH : Kemahiran berfikir -Menjana idea Belajar cara belajar -Belajar berkumpulan Pembelajaran kontekstual Berkerjasama Pembelajaran konstruktivisme Bahan Bantu Mengajar : Video sedutan filem duyung, petikan teks, kad soalan, kertas sebak, kad perkataan, borang pengurusan grafik Alat Bantu Mengajar - LCD Pengetahuan Sedia ada - Pelajar pernah melihat tragedi pencemaran air atau sungai yang berlaku di kawasan perumahan mereka. Langkah / masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Set induksi ( 5 minit ) Mengisahkan seorang lelaki yang dilakonkan oleh Apek Senario bersama sahabatnya Orex yang dilakonkan oleh Yassin Senario bekerja untuk membersihkan kawasan sungai di tempat mereka. Mereka mengatakan bahawa sekiranya sungai dan laut ini bersih Soalannya : BBM : Tayangan Sedutan filem "Duyung" 1. Murid melihat tayangan sedutan filem " Duyung" 2. Murid bersoal jawab mengenai filem yang dipaparkan dengan bantuan guru. ILMU: Kajian tempatan, Geografi KEMAHIRAN BERNILAI TAMBAH Kemahiran berfikir Menjana idea catatan

maka ikan duyung akan wujud di dalam kawasan sungai mereka. Ini

1) Apa yang sedang dilakukan oleh Apek Senario bersama sahabatnya

video dari sedutan filem duyung

mengukuhkan lagi kerajinan yang ada Orex? di dalam diri Apek senario dan rakannya Orex. 2) Apakan pandangan Apek Senario sekiranya sungai itu bersih ? ALAT BANTU MENGAJAR : LCD

Langkah 1 ( 20 minit )

Petikan teks ( pencemaran air ) Kad soalan : Apakah pencemaran yang sering berlaku di Malaysia? Apakah punca pencemaran air? Dimanakah selalunya berlaku pencemaran air? Apakah kesan pencemaran air? Bagaimanakah langkah-langkah mengatasi pencemaran air?

1. Murid diberikan petikan teks " pencemaran air" oleh guru. 2. Murid dipecahkan kepada 5 kumpulan berenam. 3. Murid membaca teks dengan betul mengikut intonasi dan sebutan yang betul dan kuat di dalam kelas secara berkumpulan dan individu mengikut perenggan di dahului oleh bacaan bersama guru. 4. Setiap kumpulan diberikan satu kad soalan berkenaan dengan pencemaran air. 5. Murid menulis tiga jawapan setiap soalan yang diberikan di atas kertas

KAEDAH : aktiviti, kumpulan, perbincangan

NILAI:Kerjasama, hormat-menghormati

BBM : Lampiran 1, kad soalan, kertas sebak

KECERDASAN PELBAGAI : interpersonal, verbal, visual ruang,

sebak yang diberikan oleh guru. 6. 2 orang wakil pelajar setiap kumpulan dikehendaki membaca jawapan yang telah di cari. 7. Kumpulan yang cepat dan lengkap bersama jawapan akan diberikan ganjaran. Langkah 2 ( 20 minit) Petikan teks ( pencemaran air ) penanda wacana bermaksud dua atau lebih perkataan yang digunakan dipermulaan sesuatu ayat Setiap penanda wacana akan diletakkan tanda baca koma (,) di akhir penanda wacana tersebut. 1. Murid mendapat penerangan daripada guru tentang penanda wacana.

kinestetik

KAEDAH : aktiviti, kumpulan, perbincangan

2. Ketua kumpulan dikehendaki mengambil kertas arahan daripada guru. 3. Ketua kumpulan membaca arahan dan didengari oleh ahli kumpulan yang lain BBM : lampiran 1, kertas sebak, NILAI:Kerjasama, hormat-menghormati

Contoh penanda wacana - Tambahan pula, - Selain itu, - Disamping itu, - Hal ini demikian, - Namun begitu,

4. Setiap kumpulan dikehendaki mencari dan menyenaraikan 5 penanda wacana yang terdapat di dalam petikan " pencemaran air" di dalam kertas sebak yang diberikan oleh guru. 5. Wakil pelajar setiap kumpulan menampalkan hasil kerja kumpulan di papan tulis. Ketua kumpulan KECERDASAN PELBAGAI : interpersonal, verbal, visual ruang, kinestetik

dikehendaki membaca jawapan yang telah di cari. 6. Murid-murid lain memastikan sama ada betul atau tidak penanda wacana yang telah disenaraikan oleh setiap kumpulan secara rawak. Langkah 3 ( 10 minit ) Perkataan PENCEMARAN 1. Murid melihat perkataan PENCEMARAN yang telah ditampalkan oleh guru di papan tulis. 2. Murid dikehendaki membina 10 perkataan daripada perkataan. PENCEMARAN di dalam borang pengurusan grafik (PG). 3. Murid yang dapat menyenaraikan lebih daripada sepuluh perkataan dan pantas akan diberikan ganjaran. KECERDASAN PELBAGAI : interpersonal, visual ruang, naturalis KBT : kemahiran berfikir, kontruktivisme, kontekstual, kemahiran berfikirmenjana idea KAEDAH : kelas

BBM : lampiran 2(PG) Penutup ( 5 minit ) Menyatakan nilai-nilai murni 1. Murid ditayangkan semula video dari sedutan filem duyung. NILAI:Kerjasama, KAEDAH : kelas

1. Kebersihan adalah separuh dari iman. 2. Menjaga kebersihan sungai adalah

amalan kita semua. 3. Kita perlu menjaga sungai kita

2. Murid merumuskan pelajaran pada hari ini dengan menyatakan nilainilai murni

teliti

daripada tercemar bagi mengelakkan hidupan laut mati begitu sahaja.

Lampiran 1 PENCEMARAN AIR Air merupakan nadi kehidupan manusia. Tanpa air, manusia bukan sahaja menghadapi masalah untuk meneruskan aktiviti kehidupan malahan juga akan mati kehausan. Demikianlah pentingnya air kepada kita.

Namun begitu, sumber air khususnya di negara kita sering dicemari oleh pihak yang tidak bertanggungjawab. Sumber air dicemari dengan sampah sarap serta bangkai dan najis. Lebih daripada itu, sumber air dicemari pula oleh tumpahan minyak serta sisa toksik.

Pencemaran air menimbulkan beberapa kesan yang negatif kepada manusia. Yang pasti haiwan akuatik seperti ikan , udang, serangga air akan pupus sedikit demi sedikit. Bukan itu sahja, tumbuhan akuatik termasuk batu karang juga akan mengalami nasib yang sama.

Pencemaran air juga menyebabkab air berbau busuk dan dicemari kuman. Lebih mencemaskan lagi, sumber air yang tercemar tidak selamat untuk diminum.

Justeru, untuk mendapatkan bekalan air yang bersih lagi selamat, kita terpaksa membayar harga yang lebih mahal daripada kebiasaanya.

Lampiran 2 PENCEMARAN

Bina

sepuluh

(10)

perkataan

daripada

perkataan

di

atas.

1)

2)

3)

4)

5)

6)

7)

8)

9)

10)

Refleksi Guru telah mengajar tentang pencemaran sungai. Dalam bahagian 1 guru mengajar teks yang bertajuk Sungai Nadi Kehidupan dari buku teks. Dalam pelajaran tersebut dari perhatian guru, guru memahami bahawa pelajar pada mulanya tidak memberikan tumpuan pada pelar yang membacakan teksnya. Tetapi apabila guru menyuruh pelajar lain untuk bacakan petikan yang kedua pelajar lainpun turut memberi perhatian sama. Ini adalah kerana mereka takut yang kalau orang lain yang memilih untuk baca, mereka tidak dapat membaca dari tempat yang pelajar sebelumnya berhenti membaca. Jadi untuk mengelakkan ini berlaku pelajar pun memberi tumpuan. Ini menunjukkan guru lebih baik memilih pelajar yang lain untuk membaca petikan yang lain. Dalam bahagian dua murid bertidak dengan aktif apabila menyuruh untuk menyeneraikan punca-punca pencemaran. Ini menunjukkan pelajar lebih sukakan kaedah pengajaran yang aktif iaitu murid sukakan aktiviti yang dijalankan dengan kumpulan. Ini menunjukkan guru harus menggunakan kaedah seperti ini dalam pelajaran seterusnya.

Dalam bahagian tiga pelajar mengambil bahagian dengan lebih aktif sehinggakan hampir semua pelajar yang mengangkat tangan untuk datang ke hadapan dan untuk menjawab soalan kuiz. Ini menunjukkan aktiviti seperti ini mendorong keinginan pelajar untuk belajar. Dengan ini guru faham bahawa pelajar lebih gembira jika mengadakan aktiviti yang mengaitkan dengan peralatan sepertikomputer. Oleh itu guru digakkan untuk menggunakan peralatan seperti kompeter.

Bahah ii.

yang

digunakan Buku

i. Slide

Power

Point Teks

iii. Buku Rujukkan Selain daripada itu, semasa pembelajaran sedang berlangsung pelbagai masalah telah berlaku. Iaitu sebagai contohnya ialah si sesi pertama semasa guru minta menjawab pada soalan, murid pada asalnya tidak begitu aktif untuk memberitahu jawapan bagi soalannya, dan untuk menangani masalah ini iaitu untuk membuatkan murid memberi jawapan guru telah pujuk mereka dengan mengatakan bahawa yang pelajar yang membari jawapan akan dapat coklat. Pelajar yang pada dulunya teragak untuk memberi jawapan telah mula memberi jawapan dan ini telah mempengaruhi pelajar lain untuk memberi jawapan pada soalannya. Selain itu ada juga masalah yang timbul semasa guru memberikan aktiviti kumpulan. Di sini pelajar sering berbising dan berbincang perkara yang luar dari tajuk. Untuk menangani masalah ini guru telah sering melihat setiap kumpulan. Guru juga mendekati kumpulan-kumpulan dan juga memberi sedikit idea tentang isi perbincangan supaya murid tidak keluar dari tajuk. Satu lagi masalah yang telah timbul ialah semasa guru mengadakan kuiz tentang kesana pencemaran. Dalam aktiviti ini pelajar menjadi huru-hara dan semua murid menjerit supaya guru memanggilnya untuk menekankan butang jawapan yang betul. Ini adalah kerana pelajar terlalu tertarikh pada aktiviti ini.
Oleh itu, apa yang guru buat ialah guru mengatakan pada murid bahawa kalau anda hendak menjawab soalan maka anda harus mengangkat tangan tanpa membuat bising dan cikgu tidak akan panggil orang yang buat bising. Selain itu guru akan hanya memanggil pelajar yang mengangkat tangan dahulunya. Dengan guru membuat begini pelajar pun tidak berbising. Kaedah ataupun cara-cara yang telah digunakan oleh guru telah membantu guru untuk menyelesaikan masalah-masalah yang dihadapinya di kelas.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4 PENCEMARAN AIR

Tarikh : 23.05.2011 Hari : Isnin Masa : 8.10-9.10 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 4 Terbilang Bilangan Murid : 30 Orang murid Tema : Sentiasa berhemat kita selamat Tajuk : Pencemaran Air

Hasil Pembelajaran Fokus utama : Kemahiran menulis 8.5 Mengenal pasti dan menggunakan penanda wacana yang sesuai dalam satu perenggan atau antara perenggan dalam sesebuah karangan. Aras 1 (1) Memilih dan mengenal pasti penanda wacana yang terdapat dalam teks yang dibaca. Fokus sampingan : Kemahiran membaca 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul serta memahami perkara yang dibaca. Aras 3 (1) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik Objektif pembelajaran: Pada akhir pelajaran murid-murid dapat : 1) Menyenaraikan 5 penanda wacana yang terdapat dalam teks yang dibaca. 2) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.

3) Membina 10 perkataan daripada perkataan PENCEMARAN

Tatabahasa Sistem Bahasa : Penanda wacana Pengisian kurikulum : 1) Ilmu -Kajian tempatan, Geografi 2) Nilai - Kerjasama 3) Kewarganegaraan - Mencintai negara yang aman dan selamat 4) Kemahiran Bernilai Tambah : a) Kemahiran berfikir -Menjana idea b) Belajar cara belajar -Belajar berkumpulan c) Pembelajaran kontekstual -Berkerjasama d) Pembelajaran konstruktivisme

Bahan Bantu Mengajar : Slaid ikan duyung, petikan teks, kad soalan, kertas sebak, kad perkataan, teka silang kata. Alat Bantu Mengajar : LCD Pengetahuan Sedia ada : Pelajar pernah melihat tragedi pencemaran air atau sungai yang berlaku di kawasan perumahan mereka.

Set induksi ( 5 minit ) Sedutan filem "Duyung" Mengisahkan seorang lelaki yang dilakonkan oleh Apek Senario bersama sahabatnya Orex yang dilakonkan oleh Yassin Senario bekerja untuk membersihkan kawasan sungai di tempat mereka. Mereka mengatakan bahawa

sekiranya sungai dan laut ini bersih maka ikan duyung akan wujud di dalam kawasan sungai mereka. Ini mengukuhkan lagi kerajinan yang ada di dalam diri Apek senario dan rakannya Orex. Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran Murid melihat tayangan sedutan filem " Duyung" Murid bersoal jawab mengenai filem yang diaparkan dengan bantuan guru Soalannya : 1) Apa yang sedang dilakukan oleh Apek Senario bersama sahabatnya Orex? 2) Apakan pandangan Apek Senario sekiranya sungai itu bersih ?

Langkah 1 ( 20 minit ) Petikan teks ( pencemaran air ) 1) Murid diberikan petikan teks " pencemaran air" oleh guru. 2) Murid membaca teks dengan betul mengikut intonasi dan sebutan yang betul dan kuat di dalam kelas secara berkumpulan dan individu mengikut perenggan di dahului oleh bacaan bersama guru. 3) Setiap kumpulan diberikan satu kad soalan berkenaan dengan pencemaran air. 4) Murid menulis tiga jawapan setiap soalan yang diberikan di atas kertas sebak yang diberikan oleh guru. 5) 2 orang wakil pelajar setiap kumpulan dikehendaki membaca jawapan yang telah di cari. 6) Kumpulan yang cepat dan lengkap bersama jawapan akan diberikan ganjaran.

Langkah 2 ( 20 minit ) 1) Murid mendapat penerangan daripada guru tentang penanda wacana 2) Ketua kumpulan dikehendaki mengambil kertas arahan daripada guru

3) Ketua kumpulan membaca arahan dan didengari oleh ahli kumpulan yang lain 4)Setiap kumpulan dikehendaki mencari dan menyenaraikan 5 penanda wacana yang terdapat di dalam petikan " pencemaran air" di dalam kertas sebak yang diberikan oleh guru 5) Wakil pelajar setiap kumpulan menampalkan hasil kerja kumpulan di papan tulis. Ketua kumpulan dikehendaki membaca jawapan yang telah di cari 6) Murid-murid lain memastikan sama ada betul atau tidak penanda wacana yang telah disenaraikan oleh setiap kumpulan secara rawak. Langkah 3 ( 10 minit ) Perkataan PENCEMARAN 1) Murid melihat perkataan PENCEMARAN yang telah ditampalkan oleh guru di papan tulis. 2) Murid dikehendaki membina 10 perkataan daripada perkataan PENCEMARAN di dalam borang pengurusan grafik (PG) 3) Murid yang dapat menyenaraikan lebih daripada sepuluh perkataan dan pantas akan diberikan ganjaran Penutup ( 5 minit ) Menyatakan nilai-nilai murni Murid merumuskan pelajaran pada hari ini dengan menyatakan nilai-nilai murni 1) Kebersihan adalah separuh dari iman 2) Menjaga kebersihan sungai adalah amalan kita semua 3) Kita perlu menjaga sungai kita daripada tercemar bagi mengelakkan hidupan laut mati begitu sahaja.
