Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Tarikh/Hari: 14/2/2022 (Isnin)

Tahun: 2 Zuhal

Bil. Murid: 25 orang

Masa: 4:30 – 5:30

Mata Pelajaran: Bahasa Melayu

Tema: Integriti

Tajuk: Berbuat Baik Selalu

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN


1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat 1.2.2 Bertutur dan menjelaskan maklumat
dan idea bagi pelbagai tujuan yang tersurat dan tersirat dengan
menggunakan idea yang kritis dan kreatif.

Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

I. Menyatakan maklumat yang tersirat dan tersurat berdasarkan petikan dialog dengan
betul.
II. Bertutur dengan melengkapkan dialog secara berpasangan.

Kriteria Kejayaan:

I. Menjelaskan isi tersurat dan isi tersirat dengan betul


II. Bertutur tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.

Sistem Bahasa:

 Tatabahasa
 Kosa Kata
 Sebutan dan intonasi
 Sistem Ejaan, Tanda Baca

Pengisian Kurikulum:

 Ilmu: Kemasyarakatan
 Nilai murni: Tolong menolong, bekerjasama, bertanggungjawab
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK): Belajar melalui TMK

Kepelbagaian kaedah dan teknik:

 KB: Menaakul, menghubung kait, merumus, menjana idea


 KP: verbal linguistik, intrapersonal, kinestetik
 BCB: Memerhati dan memproses maklumat

1
Bahan Bantu Mengajar (BBM):

Bil. Jenis Bilangan


1 Projektor LCD 1
2 Petikan Dialog “Hargailah Kemudahan” 25
3 Komputer riba 1

4 Lembaran Dialog “Hormati Hak Orang Lain” 5

Pengetahuan Sedia Ada: Murid mengetahui tentang konsep dialog dan perbualan.

Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Masa
Set induksi Guru bersoal BBM
(5 minit) jawab dengan  Guru menayangkan video  Projektor
murid. tentang menghargai  Video
kemudahan yang disediakan.
Contoh soalan:  Guru bersoal jawab dengan KB
 Apa yang murid mengenai video yang  Membuat
kamu ditonoton. gambaran mental
tonton?  Guru mengaitkan jawapan-  Menghubung kait
 Mengapaka jawapan murid dengan isi
h kita perlu pelajaran pada hari tersebut. BCB
menjaga  Memproses
kemudahan maklumat
-
kemudahan Kaedah dan Teknik:
yang  Soal jawab
disediakan
?
 Bagaimana
kah cara
kamu
mengharga
i sesuatu
kemudahan
?

Jangkaan
jawapan:
 Video
tentang
perlunya
mengharga
i sesuatu
kemudahan
.

2
 Supaya
tidak rosak.
 Menggunak
an dengan
baik dan
berhemah.
Langkah 1 Hargailah  Guru menayangkan petikan BBM
(15 minit) Kemudahan “Hargailah Kemudahan”  Projektor
menggunakan projektor.  Petikan “Hargailah
 Guru memberikan salinan Kemudahan”
petikan kepada murid-murid di
dalam kumpulan. KB
 Murid dipilih secara rawak  Menaakul
untuk membaca kuat petikan.
 Murid dibimbing membaca kuat KP
dengan sebutan dan intonasi  Verbal-linguitsik
yang sesuai mengikuti situasi
dialog.
 Keseluruhan murid membaca Pembelajaran Melalui
kuat secara serentak petikan TMK
dengan sebutan dan intonasi  LCD
yang sesuai dengan bimbingan  Komputer riba
guru.
 Guru membimbing murid Strategi
mengenal pasti maklumat  Berpusatkan
tersurat dan tersirat. bahan dan murid
 Murid dan guru bersama-sama
mencari serta menyenaraikan
maklumat tersurat dan tersirat.
Langkah 2 Berbincang dan  Murid dibahagikan secara BBM
(25 minit) melengkapkan berpasangan.  Lembaran Dialog
teks dialog  Setiap pasangan akan “Hormati Hak
“Hormati Hak mendapat lembaran dialog Orang Lain”
Orang Lain” “Hormati Hak Orang Lain”.
 Secara berpasangan, murid Nilai Murni
akan melengkapkan dialog  Bekerjasama
tersebut dengan maklumat  Bertanggungjawab
tersurat dan tersirat.
 Murid juga berlatih secara Strategi
berpasangan untuk  Berpusatkan murid
mempersembahkan dialog
tersebut. Kaedah Pembelajaran
 Guru meronda ke setiap koperatif
pasangan dan memberi  Menyelesaikan
bimbingan kepada pasangan tugasan secara
yang memerlukan. berkumpulan
KP
 Verbal-linguistik
 Interpersonal

3
Langkah 3 Persembahan  Murid menuturkan dialog yang Nilai Murni
(15 minit) Dialog dilengkapkan dengan  Bekerjasama
Berpasangan pasangan.  Menghormati
 Murid bergilir-gilir
mempersembahkan teks dialog Strategi
yang dilengkapkan dengan  Berpusatkan murid
sebutan, intonasi dan gaya
yang sesuai bersama
pasangan.
 Guru mengulas hasil kerja Pembelajaran koperatif
murid dan memberikan  Menyelesaikan
pembetulan serta bimbingan tugasan secara
kepada yang memerlukan. berkumpulan
 Pasangan terbaik dalam
persembahan diberikan pujian Kaedah
dan penghargaaan.  Talk Partners
(Rakan Berbual)

KP
 Verbal-linguistik
 Kinestetik
Penutup Penutup Kognitif: KB
 Merumuskan  Murid dibimbing untuk
(5 minit) isi pelajaran. merumuskan isi pelajaran.  Merumus
 Mengulang isi-  Secara sukarela, murid diminta
isi penting. tampil untuk merumuskan isi KP
pelajaran yang telah dipelajari.  Verbal-linguistik
 Guru memberikan pujian
Penerapan Nilai: kepada semua murid atas Teknik:
 Pujian kepada kerjasama dan usaha  Soal Jawab
semua murid sepanjang pembelajaran.
atas kerjasama  Guru menekankan nilai hormat-
yang diberikan. menghormati yang telah
 Menekankan dipelajari dalam petikan.
nilai hormat-  Guru dan murid bertepuk
menghormati tangan untuk diri sendiri.
sesuai dengan
petikan yang
dipelajari.
Ulasan Guru Pembimbing/Pensyarah Penyelia:

4
LAMPIRAN

Petikan Dialog “Hargailah Kemudahan”

5
Petikan Dialog “Hormati Hak Orang Lain”
