Anda di halaman 1dari 9

BAHASA MELAYU TAHUN 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH
10 APRIL 2020 (JUMAAT)
MASA
0800 – 0900 (60 MINIT)
TEMA
KESIHATAN DAN KEBERSIHAN
UNIT
KEBERSIHAN TANGGUNGJAWAB
BERSAMA
TAJUK
DAPUR BERSIH

DISEDIAKAN OLEH
ABDUL HANIS BIN OTHMAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR)
(ASPEK TATABAHASA)

Tarikh : 10 April 2020


Hari : Jumaat
Tahun : 3 Beta
Bil. Murid : 30 orang (14 orang lelaki 16 orang perempuan)
Masa : 0800 – 0900 (60 minit)
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tema Kesihatan dan Kebersihan


Tajuk Dapur Bersih
Standard 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata
mengikut konteks.
Kandungan

Standard 5.1.4 Memahami dan menggunakan kata tugas mengikut


Pembelajaran konteks ;
(i) kata hubung
Objektif Pada akhir pengajaran dan pemudahcaraan, murid-murid
dapat:
1. Mengecam tiga hingga lima kata hubung yang terdapat
dalam lirik lagu dengan betul dan tepat.

2. Memahami dan menggunakan tiga hingga lima kata


hubung mengikut konteks dengan betul.
Sistem Bahasa  Tatabahasa : morfologi – kata tugas (kata hubung)
 Kosa kata : dan, serta, atau, malahan, sambil

Pengisian  Bahasa : aspek tatabahasa, aspek seni bahasa


Kurikulum/  Nilai Murni : rasional, kebersihan
Elemen Merentas
Kurikulum
Kemahiran  Kemahiran Bahasa : mendengar dan bertutur, membaca,
Bernilai menulis, aspek seni bahasa
Tambah  Kemahiran Berfikir : mengecam
 Kecerdasan Pelbagai : verbal-linguistik, muzik, interpersonal
 Pendekatan Didik Hibur
 Pendekatan Tematik : kesihatan dan kebersihan
 Pembelajaran Berasaskan Inkuiri : aktiviti soal jawab
 Pembelajaran Koperatif : berbincang dalam kumpulan
Bahan Bantu  Komputer riba
Belajar  Alat pembesar suara
 LCD
 Petikan
 Lembaran Kerja

Pengetahuan  Murid-murid mengetahui tentang amalan kebersihan diri dan


Sedia Ada persekitaran.
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Kelas 3 Beta

Masa/ Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Langkah Pembelajaran

Set Induksi Tayangan Gambar Teknik : Soal Jawab BBB


(5 minit) Komputer riba, LCD
i. Guru menayangkan
gambar. KB
Menghubung kait
ii. Murid bersoal jawab
dengan bimbingan guru
BCB
berdasarkan gambar
Memproses
yang ditayangkan.
Soalan: maklumat
1. Apakah objek atau iii. Murid menghubung kait
benda yang anda gambar dengan tajuk Kecerdasan
nampak? pelajaran hari ini dengan Pelbagai
2. Di manakah tempat bimbingan guru. Verbal-linguistik
tersebut?
3. Jadi, apa agaknya Pembelajaran
yang hendak kita Berpusatkan
belajar hari ini? Murid

Jangkaan jawapan: Nilai Murni


1. Peti sejuk, Rasional
singki, periuk. Kebersihan
2. Dapur.
3. Dapur Bersih.

Langkah 1 Sumber Audio : Teknik : Didik Hibur Objektif 1


(15 minit) http://
bukuteks.dbp.gov.my/ i. Guru menayangkan lirik Penggabungjalinan
media.php?id=893 lagu ‘Dapur Bersih’ dan Aspek Seni Bahasa
memainkan audio melodi
lagu ‘Nenek Si Bongkok BBB
Tiga’. Komputer riba, LCD,
alat pembesar suara
ii. Murid-murid menyanyikan
lirik lagu seperti yang KB
ditayangkan dengan Mengecam
melodi lagu kanak-kanak
tersebut. Kecerdasan
iii. Murid-murid menjelaskan Pelbagai
Muzik
maksud lirik lagu tersebut.
Verbal-linguistik
iv. Murid mengecam kata
hubung yang terdapat Nilai Murni
dalam lirik lagu dengan Kebersihan
bimbingan guru.
Langkah 2 Melengkap Petikan Teknik : Perbincangan Objektif 2
(15 minit)
i. Murid-murid dibahagikan BBB
kepada lima kumpulan. Petikan
i. Setiap kumpulan akan
diberikan satu petikan. KBAT
Mengaplikasi
ii. Murid-murid dalam
kumpulan mengisi tempat KP
kosong dalam petikan Verbal-linguistik
dengan kata hubung yang Interpersonal
tepat.
iv. Murid-murid berbincang Pembelajaran
jawapan yang betul Koperatif
dengan bimbingan guru. Nilai Murni
Kerjasama

Langkah 3 Lembaran Kerja Teknik : Latih Tubi Objektif 2


(20 minit)
i. Murid-murid diberikan BBB
lembaran kerja secara Lembaran Kerja
individu.
ii. Murid menggabungkan KBAT
ayat-ayat yang diberi Mengaplikasi
dengan menggunakan kata
hubung yang betul dan KP
tepat. Intrapersonal
iii. Murid-murid berbincang
jawapan dengan
bimbingan guru.

Penutup Penutup : Kognitif Teknik : Sumbang Saran KB


(5 minit) Merumus isi
Kepentingan menjaga i. Murid-murid bersoal jawab pelajaran
kebersihan dapur : dengan guru tentang
Elak penyakit kepentingan menjaga KP
Jaga kesihatan kebersihan dapur. Interpersonal,
ii. Murid-murid merumuskan Verbal-linguistik
Soalan : isi pelajaran dengan
Apakah yang kita bimbingan guru Nilai
pelajari hari ini? Kebersihan
Rumusan isi pelajaran

Kata hubung :
Kata yang
menyambungkan ayat
Lampiran 1

Dapur Bersih

Wahai teman mari semua

Jaga kebersihan dapur kita

Dapur bersih dan selesa

Hindar penyakit serta bahaya

Pastikan dapur kemas terurus

Elak lalat atau tikus

Sisa makanan perlu dilupus

Lepas makan bersihkan terus

Kita menyanyi sambil berpesan

Ambil berat soal kebersihan

Bersih diri juga persekitaran

Jamin kebersihan malahan kesihatan

(Melodi lagu “Nenek Si Bongkok Tiga”)


Lampiran 2

Aktiviti Kumpulan
Pilih kata hubung yang paling sesuai untuk diisi pada tempat kosong
dalam petikan di bawah.

atau sambil dan

serta malahan

Dapur merupakan bahagian rumah tempat memasak. Kita


boleh membersihkan dapur memasak. Kita perlu
sentiasa memastikan dapur dalam keadaan yang bersih
kemas.

Sampah sarap sisa makanan hendaklah dibuang ke


dalam tong sampah. Sampah sarap yang tidak dibuang bukan
sahaja berbau busuk berbau tengik.

Kebersihan dapur boleh menghindarkan kita daripada


penyakit bahaya.

Lampiran 3

Lembaran Kerja
Gabungkan ayat-ayat di bawah menggunakan kata hubung yang tepat.
Kemudian, tulis semula ayat yang lengkap.

Peti sejuk ada di dapur.

Ketuhar ada di dapur.

1. ________________________________________________________________
________________________________________________________________

Ibu memasak daging?

Ibu memasak ikan?

2. ________________________________________________________________
________________________________________________________________

Kakak menanak nasi di dapur.

Kakak menggoreng ayam di dapur.

3. ________________________________________________________________
________________________________________________________________

Bukan ibu sahaja yang pandai memasak.

Ayah juga pandai memasak.

4. ________________________________________________________________
________________________________________________________________

Puan Ainun membeli sebuku roti.

Puan Ainun membeli lima butir telur.

5. ________________________________________________________________
________________________________________________________________

[5 markah]
