Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 2 Dinamik
3. Bilangan Murid : __/38 orang
4. Tarikh : 1 September 2022
5. Hari : Khamis
6. Masa : 8.00 hingga 1.00 tengah hari
7. Tema : Jati Diri, Patriotisme dan Kewarganegaraan
8. Tajuk : Tok Batin Yang Dihormati

9. Kemahiran Fokus: Aspek Tatabahasa

10. Standard Kandungan


5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks.

11. Standard Pembelajaran


5.2.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata mengikut konteks;
(ii) kata berimbuhan awalan

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyatakan sekurang-kurangnya 5 kata imbuhan awalan mengikut
konteks dengan betul
ii. Membina sekurang-kurangnya 3 ayat dengan menggunakan imbuhan
awalan mengikut konteks dengan betul.

13. Sistem Bahasa


 Sebutan dan intonasi
 Tatabahasa: Kata imbuhan

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Bahasa: Kesantunan bahasa dan laras bahasa
 Nilai Murni: Patriotisme, rasional, keberanian, bertanggungjawab
 Ilmu: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan, Pendidikan Moral
 PAK21: Komunikasi dua hala, kolaboratif
 TMK: audio
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
 Pendekatan : Berpusatkan murid, Berpusatkan bahan
 Strategi : Pembelajaran Kontekstual
 BCB: memproses maklumat
 Teknik : Soal jawab
 KB : Menghubung kait, Menjana idea, Merumus
 KP : Verbal Linguistik, Intrapersonal

16. Bahan Bantu Mengajar

BIL. PERKARA JUMLAH


1. Gajet 1
2. Video Lagu ‘Jalur Gemilang’ 1
3. Pembesar suara 1
4. Buku Aktiviti Bahasa Melayu Tahun 2 Jilid 2 1
5. Lembaran Kerja 38

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid pernah menjalankan aktiviti mendengar dan bertutur
menggunakan kata berimbuhan awalan.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran
Pengurusa Kebersihan kelas 1. Murid dikehendaki untuk Nilai
n Kelas membersihkan kelas  Tanggungjawab
(2 minit) sebelum sesi  Menjaga
pembelajaran bermula. kebersihan

Set Induksi Video Lagu ‘Jalur 1. Murid menyanyikan lagu BBM


(5 minit) Gemilang’ tersebut bersama-sama  Video Lagu
dengan guru. ‘Jalur
Gemilang’
2. Guru bersoal jawab  Pembesar
dengan murid tentang video suara
tersebut.  Projektor LCD
3. Guru mengaitkan jawapan Ilmu
dengan tajuk pembelajaran  Pendidikan
pada hari ini. Sivik dan
Kewargan-
4. Guru menyatakan objektif egaraan.

Lampiran 1 pembelajaran kepada murid-


murid. Teknik

Soalan:  Soal jawab.


1. Adakah kamu
pernah mendengar KB
lagu ini?  Menjana idea.
2. Lagu ini tentang  Menghubung
apa? kait.

Cadangan jawapan: Belajar Cara


1. Ya. Belajar
2. Jalur Gemilang.  Memproses
maklumat.

Kecerdasan
Pelbagai
 Verbal
linguistik

Kemahiran
Insaniah
 Komunikasi

Langkah 1 Penerangan 1. Murid-murid mendengar BBM


(17 minit) mengenai Kata penjelasan guru berkaitan  Marker
Imbuhan kata imbuhan awalan.
KB
2. Murid-murid mencatat isi  Menjana idea
penting berkenaan kata
tunggal. Kemahiran
Insaniah
3. Para murid perlu  Komunikasi
menjawab persoalan atau
pertanyaan yang KP
dikemukakan oleh guru.  Verbal
linguistik
4. Murid-murid dibenarkan  Intrapersonal
untuk bertanya jika terdapat
sebarang kekeliruan. Nilai
 Berani
 Keyakinan
Langkah 2 Aktiviti Berkumpulan 1. Murid dibahagikan kepada BBM
(18 minit) beberapa buah kumpulan.  Pembesar
suara
2. Setiap kumpulan diberikan  Buku Teks
enam potongan enam
potongan kertas warna yang Ilmu
mengandungi kata imbuhan  Pendidikan
awalan. Sivik dan
Lampiran 2 Kewargane-
3. Setiap kumpulan perlu garaan.
mengangkat potongan kertas
yang mengandungi kata Kemahiran
imbuhan awalan yang paling Insaniah
tepat dan sesuai untuk  Komunikasi
dipadankan dalam tempat
kosong. KB
 Menjana idea
4. Guru memberikan mata
kepada kumpulan yang
KP
berjaya memadankan
 Verbal
dengan betul.
linguistik

Nilai
 Berani

Langkah 3 Aktiviti Penilaian 1. Murid diberikan 5 BBM


(15 minit) perkataan yang merupakan  Marker
Contoh kata tunggal kata tunggal di papan putih.
yang diberikan: KBAT
2. Murid membina ayat
1. tulis Murid
menggunakan kelima-lima
2. angkat memikirkan kata
perkataan tersebut namun
3. tolak dasar yang
ditambahkan dengan kata
4. senam sesuai
imbuhan awalan.
5. lari
Kemahiran
3. Murid menyemak jawapan
Insaniah
bersama-sama dengan guru.
 Komunikasi
 Kritis –
Penyelesaian
Masalah

Pembelajaran
konstruktivisme
 Membina
pengetahuan

Nilai
 Berani
 Jujur

Penilaian Rakan
Sebaya
Penutup Penutup Kognitif 1. Murid merumuskan isi Kemahiran
(3 minit) 1. Rumusan isi pelajaran yang telah Insaniah
pelajaran dipelajari secara lisan.  Komunikasi
 Pembelajaran
Penutup Sosial 2. Guru memberi pujian Sepanjang
1. Pu kepada murid-murid atas Hayat
jian kepada murid kerjasama yang diberikan.
KB
 Merumus
