Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 2 Dinamik
3. Bilangan Murid : __/38 orang
4. Tarikh : 22 September 2022
5. Hari : Khamis
6. Masa : 8.00 hingga 9.00 pagi
7. Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau
8. Tajuk : Oh, Malaysiaku!

9. Kemahiran Fokus: Aspek Seni Bahasa

10. Standard Kandungan


4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera.

11. Standard Pembelajaran


4.2.3 Mendeklamasikan dan mengenal pasti ciri-ciri sajak;
(i) bentuk bebas
(ii) rangkap

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyatakan perbezaan antara dua sajak dari segi ciri-ciri sajak
dengan betul.
ii. Mendeklamasikan sajak menggunakan sebutan dan intonasi yang
sesuai.

13. Sistem Bahasa


 Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Bahasa: Kesantunan bahasa dan laras bahasa
 Nilai Murni: Patriotisme,rasional, keberanian, kerjasama
 Ilmu: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan, Pendidikan Muzik
 PAK21: Komunikasi dua hala, kolaboratif
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
 Pendekatan : Berpusatkan murid, Berpusatkan bahan
 Strategi : Pembelajaran Kontekstual
 BCB: memproses maklumat
 Teknik : Soal jawab. bercerita
 KB : Menghubung kait, Menjana idea, Merumus
 KP : Verbal Linguistik, Intrapersonal

16. Bahan Bantu Mengajar

BIL. PERKARA JUMLAH


1. Kad pengenalan 1
2. Petikan sajak pendek 6
3. Buku Teks Bahasa Melayu Tahun 2 Jilid 2 1
4. Buku Aktiviti Bahasa Melayu Tahun 2 Jilid 2 1
5. Lembaran Kerja
38
Penilaian

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid pernah mendengar aktiviti bersajak semasa bulan Bahasa
Melayu di dewan.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran
Pengurusa Kebersihan kelas 1. Murid dikehendaki untuk Nilai
n Kelas membersihkan kelas  Tanggungjawab
(2 minit) sebelum sesi  Menjaga
pembelajaran bermula. kebersihan

Set Induksi Aktiviti lakonan oleh 1. Murid ditunjukkan oleh BBM


(5 minit) guru guru tentang sebuah  Kad
lakonan guru tercicir kad pengenalan
pengenalan.
Ilmu
Soalan: 2. Guru bersoal jawab  Pendidikan
1. Apakah benda yang dengan murid tentang Muzik
cikgu tercicir? gambar tersebut.
2. Apa itu kad Teknik
pengenalan? 3. Guru mengaitkan jawapan  Soal jawab.
3. Siapa ada kad dengan tajuk pembelajaran
pengenalan di pada hari ini. KB
rumah?  Menjana idea.
4. Guru menyatakan objektif  Menghubung
Cadangan jawapan: pembelajaran kepada murid- kait.
1. Kad pengenalan. murid.
2. Kad menunjukkan Belajar Cara
warganegara Belajar
Malaysia.  Memproses
3. Saya. maklumat.

Kecerdasan
Pelbagai
 Verbal
linguistik

Kemahiran
Insaniah
 Komunikasi

Langkah 1 Buku Teks Bahasa 1. Murid didedahkan dengan BBM


(17 minit) Melayu Tahun 2 Jilid 2 tajuk pembelajaran yang  Buku Teks
Halaman 16 akan dilakukan pada hari Bahasa
tersebut. Melayu Tahun
2 Jilid 2
2. Murid membuka buku teks
halaman 16. KB
 Menjana idea
3. Murid dikehendaki untuk
membaca secara mekanis Kemahiran
terlebih dahulu kedua-dua Insaniah
sajak tersebut.  Komunikasi
4. Murid diterangkan ciri-ciri KP
sajak yang terdapat dalam  Verbal
kedua sajak tersebut. linguistik
 Intrapersonal
5. Murid mengikut deklamasi
sajak yang dilaksanakan
Nilai
oleh guru.
 Berani

(Lampiran 1)  Keyakinan
6. Murid diberi peluang
untuk mendeklamasikan
sajak sambal dibimbing oleh
guru.

Langkah 2 Aktiviti Berkumpulan: 1. Murid dibahagikan kepada BBM


(18 minit) Deklamasi sajak 6 kumpulan.  Petikan sajak
pendek
2. Setiap kumpulan akan
diagihkan dengan petikan Ilmu
sajak pendek.  Pendidikan
Sivik dan
3. Murid mendeklamasikan Kewargane-
sajak menggunakan sebutan garaan.
dan intonasi yang sesuai.
Kemahiran
4. Murid menyalin petikan Insaniah
sajak yang diperoleh ke  Komunikasi
dalam buku teks.
KB
5. Murid dan guru  Menjana idea
berbincang mengenai kerja
yang dihasilkan. KP
 Verbal
linguistik

Nilai
 Berani

Langkah 3 Aktiviti Penilaian 1. Murid membuka buku BBM


(15 minit) aktiviti halaman 21.  Lembaran
kerja
2. Murid diberi masa untuk  Buku Aktiviti
melengkapkan sajak Bahasa
tersebut. Melayu Jilid 2

3. Murid mendeklamasikan
sajak yang telah
dilengkapkan dengan KBAT
sebutan dan intonasi yang Murid
Lampiran 2
betul. memikirkan kata
Lengkapkan dan
deklamasikan sajak dasar yang
4. Murid yang masih belum sesuai
boleh membaca akan
dibimbing oleh guru. Kemahiran
Insaniah
 Komunikasi
 Kritis –
Penyelesaian
Masalah

Pembelajaran
konstruktivisme
 Membina
pengetahuan

Nilai
 Berani
 Jujur

Penilaian Rakan
Sebaya
Penutup Penutup Kognitif 1. Murid merumuskan isi Kemahiran
(3 minit) 1. Rumusan isi pelajaran yang telah Insaniah
pelajaran dipelajari secara lisan.  Komunikasi
 Pembelajaran
Penutup Sosial 2. Guru memberi pujian Sepanjang
1. Pujian kepada murid kepada murid-murid atas Hayat
kerjasama yang diberikan.
KB
 Merumus

18. Refleksi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

19. Ulasan Pensyarah Penyelia / Guru Pembimbing


___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
