Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 3 Inovatif
3. Bilangan Murid : 31 Orang
4. Tarikh : 11 Ogos 2022
5. Hari : Khamis
6. Masa : 10.00 pagi hingga 11.00 pagi
7. Tema : Tema 5 – kebudayaan, kesenian dan Estetika
8. Unit : Unit 15 – Indahnya Seni dan Budaya Kita
9. Tajuk : Pemerah Santan Tradisional

10. Kemahiran Fokus : Kemahiran Membaca

11. Standard Kandungan


2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera

12. Standard Pembelajaran


2.3.1 Membaca, mengenal pasti dan menerangkan kandungan teks
daripada bahan bukan sastera dan sastera

13. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Membaca teks karya bukan sastera yang diberikan dengan nada dan intonasi
yang betul
14. Sistem Bahasa
● Sebutan dan intonasi: Jelas, betul dan tepat berdasarkan keadaan

15. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Nilai Murni: rasional, hormat-menghormati, hemah dan keberanian
 Elemen Keusahawanan

16. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

 Kemahiran Berfikir: menghubungkait pengalaman, mengenalpasti,


merumus, dan menganalisis
 Strategi: Berpusatkan murid

 Teknik: Soal jawab dan perbincangan

 Belajar Cara Belajar: Kemahiran membaca

 Kecerdasan Pelbagai: Interpersonal dan Verbal Linguistik

17. Kemahiran Insaniah:

 Pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan masalah


 Kemahiran berkomunikasi

18. Pedagogi Masa Kini (PMK):

 Pembelajaran Kontekstual : menghubungkait pantun dengan warisan orang


Melayu
 Komunikasi dan kolaboratif
 Kemahiran Berfikiran Aras Tinggi (KBAT)

19. Bahan Bantu Mengajar (BBM)

Bil Jenis Jumlah

1. Jam Antik 1
2. Buku Teks 1
3. Kotak Misteri 31
4. Buku aktiviti 1

20. Pengetahuan Sedia Ada


Murid mempunyai pengetahuan sedia ada mengenai warisan budaya di Malaysia
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran

BBM
1. Guru menunjukkan
Jam Antik  Jam Antik
jam antik yang telah
Strategi:
dibawa.
 Berpusatkan murid
2. Guru bersoal jawab
dengan murid
Teknik
3. Murid menjawab soalan
 Soal jawab
di bawah bimbingan guru.

4. Guru mengaitkan Kecerdasan Pelbagai


jawapan dengan tajuk
 Interpersonal
pelajaran pada hari ini.
Contoh soalan:
1. Apakah nama Nilai Murni
benda tersebut?
2. Benda tersebut  Keberanian
merupakan
 Rasional
benda yang lama
Set Induksi atau baru?
(5 minit)
Jangkaan Jawapan: Kemahiran berfikir
1) Jam
 Mengenal pasti
2) Lama
Kemahiran Insaniah:

 Kemahiran
komunikasi

Pedagogi Masa
Kini (PMK):

 Pembelajaran
Kontekstual:

 Menghubungkait
pengalaman
sedia ada
Langkah 1 Bacaan teks dengan BBM
1. Guru akan membaca
(15 minit) bimbingan guru
teks secara  Buku Teks
keseluruhan.

2. Murid akan disuruh Kemahiran Berfikir

untuk mengikut  Mengenal pasti

bacaan guru. BCB


 Kemahiran
3. Murid akan dipilih
membaca
secara rawak untuk
membaca cara
penggunaan Kecerdasan Pelbagai

‘Pemerah Santan  Interpersonal


Tradisional”.  Verbal Linguistik

4. Guru akan Sistem bahasa


membimbing murid
 Sebutan dan
supaya membaca
intonasi
dengan intonasi dan
nada yang jelas. Penilaian Objektif

Langkah 2 Kotak Misteri 1. Murid mendengar BBM


(15 minit)
arahan daripada
 Kotak
guru.
2. Murid akan
dibahagikan kepada Kecerdasan Pelbagai
4 kumpulan sama
 Interpersonal
ramai.

3. Murid akan disuruh untuk Kemahiran Berfikir


memilih satu kertas dalam
 Menjana idea
satu kotak berisi kertas
teks karya bukan sastera.
Sistem Bahasa
4. Murid perlu membaca
 Sebutan
teks yang diberikan
dan
secara berkumpulan
intonasi
dengan nada dan
intonasi yang betul.
Strategi:
5. Kumpulan yang mampu
 Berpusatkan murid
menunjukkan bacaan
yang paling betul Teknik
dikiran pemenang.
 Perbincangan
6. Guru akan menyusun Elemen
dari kumpulan yang Keusahawanan
baik sehingga kurang
 Boleh membina
baik.
jaringan sosial.
7. Murid perlu menyalin
Nilai Murni
teks tersebut ke dalam
buku latihan mereka.  Keberanian

 Bekerjasama

Belajar Cara
Belajar

 Kemahiran
membaca

Pengukuhan
Langkah 3 1) Murid mendengar
(10 minit) BBM
arahan daripada
guru.  Teks pantun
2) Murid membaca dan Jilid 2

menganalisis teks Kemahiran Berfikir


m/s 17 buku latihan.
 Menjana idea
3) Murid perlu
 Mengenal pasti
memahami dan
menulis manual
Strategi:
penggunaan canting
 Berpusatkan murid
kain batik.

4) Murid perlu
menghantar buku Teknik
latihan dan disemak
 Perbincangan
oleh guru.
 Penyelesaian
masalah

 Kognitif
Rumusan isi 1. Isi pelajaran
pelajaran dirumuskan oleh Strategi
guru kepada murid-
 Berpusatkan murid
murid.
 Sosial
Pujian atas usaha 2. Guru menyoal murid Pedagogi Masa Kini
(PMK)
dan kejayaan tentang kepentingan
memelihara warisan  Kemahiran berfikir
pantun. aras tinggi (KBAT)
Penutup
3. Murid diucapkan Kemahiran Berfikir
(3 minit) terima kasih oleh
 Merumus
guru atas kerjasama.
4. Guru memberi pujian
Nilai Murni
atas sikap murid
yang bekerjasama  Rasional
semasa aktiviti
berkumpulan.
1. Refleksi

2. Ulasan Guru Pembimbing/ Pensyarah Penyelia

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________
