Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN

HARIAN
1. Maklumat Rancangan Pengajaran Harian
Subjek: BAHASA MELAYU Nama Guru: WONG CHIN CHAN
Tingkatan : TINGKATAN 1 Tarikh: 18/11/2019 (ISNIN)
Topik: Kemahiran Membaca Masa: 09.00 AM – 10.00 AM (1 JAM SAHAJA)

2. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran, pelajar-pelajar dapat:

 Mengenal pasti sekurang-kurangnya enam sebutan perkataan dan rangki kata dengan betul dan tepat.
 Membaca contoh skrip pengumuman dengan sebutan dan intonasi yang betul serta nada yang sesuai.

3. Bahan Bantu Mengajar (BBM)

 “PowerPoint Slide”
 Contoh Skrip Pengumuman
 Kertas A4
 “Flash Card”
Aktiviti pengajaran yang dicadangkan
Langkah / Masa Kandungan Catatan
Tugas Guru Tugas Pelajar
1) Guru akan memberikan
1) Pelajar boleh
pengenalan terhadap topik 1) Pelajar akan cuba
mengimbas
yang akan diajar. memberikan pandangan serta
1) Pengenalan kepada topik kembali pemikiran
menjawab soalan yang
yang diajar. mereka terhadap
SET INDUKSI 2) Guru akan menerangkan diajukan oleh guru.
kemahiran
(5 minit) mengenai kepentingan
2) Menerangkan mengenai membaca
kemahiran membaca dan 2) Pelajar akan memberikan
kepentingan kemahiran sebelum
guru akan meminta pendapat perhatian mengenai topik
membaca. memulakan topik
pelajar terhadap kepentingan yang diterangkan.
yang di diskusi.
tersebut.
1) Pelajar membuat
nota sendiri
berdasarkan
1) Guru akan menggunakan kepada
“flash card” untuk kefahaman
menunjukkan beberapa mereka dan cuba
contoh perkataan dan rangkai menjawab segala
1) Pelajar akan mencatat segala
LANGKAH 1 Menunjukkan beberapa contoh kata. soalan yang
nota semasa guru
perkataan dan rangkai kata diajukan oleh
memberikan persembahan di
Meneroka kepada pelajar dengan 2) Guru akan meneroka cara guru ketika
dalam kelas.
(5 minit) menggunaka “flash card”. untuk mengenal pasti dan proses
menyebut perkataan tersebut pengajaran dan
dengan betul dan tepat. pembelajaran di
dalam kelas
tentang
kemahiran
membaca.
1) Guru akan mengedarkan satu
skrip pengumuman kepada
semua pelajar dan guru akan 1) Pelajar akan memberikan
membaca skrip tersebut perhatian di dalam kelas
dihadapan kelas dan minta ketika guru memberikan 1) Guru menguji
pelajar untuk mengulangi penjelasan dan penerangan tahap kognitif,
LANGKAH 2
Membaca secara mekanis setiap perkataan yang disebut di dalam kelas. psikomotor dan
beberapa bahan bacaan yang oleh guru. afektif pelajar
Menerangkan
mudah untuk difahami. 2) Pelajar mencuba untuk mengenai
(10 minit)
2) Guru menyuruh setiap pelajar membaca dan menyebut kemahiran
untuk membaca dan setiap perkataan yang telah membaca.
mengenal pasti cara sebutan diajar oleh guru.
setiap perkataan yang
terkandung di dalam skrip
yang diberikan.
Guru memberikan arahan kepada
pelajar untuk :

1. Setiap pelajar perlu 1) Pelajar akan mendengar


1) Kaedah
membawa skrip yang telah dengan baik mengenai
pembelajaran
diberikan oleh guru dan perlu penjelasan guru dan
yang menarik
LANGKAH 3 membaca perkataan- membuat tugasan yang
akan
Aktiviti untuk memahami konsep perkataan yang ada di dalam diberikan dalam masa yang
menggalakkan
Menghuraikan kemahiran membaca dengan skrip tersebut di hadapan diberikan oleh guru.
mereka dengan
(10 minit) lebih mendalam lagi. kelas, setiap pelajar perlu
membuat
membaca sekurang- 2) Pelajar akan membaca skrip
bersungguh –
kurangnya enam perkataan. pengumuman di hadapan
sungguh dan
kelas dalam khayalak semua
memahami topik
2. Guru akan menilai setiap cara pelajar.
tersebut dengan
pembacaan dan sebutan
cepat.
pelajar dan memberikan
markah dengan merujuk
kepada rubrik.
1) Pelajar akan
mengaplikasi,
1) Pelajar akan memberikan memahami dan
PENUTUPAN
1) Guru akan bertanya secara respons yang positif dengan berkongsi idea
Rumusan terhadap pembelajaran
rawak terhadap refleksi topik menjawab soalan yang dan pendapat
Menilai topik tersebut.
tersebut. disediakan oleh guru. kepada pelajar
(5 minit)
lain mengenai
kemahiran
membaca.
