Anda di halaman 1dari 4

KHAMIS : 02 JANUARI 2020 (M01 P01)

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Sains KELAS 3 Courteous


TARIKH/ HARI 02 Januari 2020 Khamis MASA 10.20 – 11.50

TEMA 1.0 Penyenggaraan dan BIDANG 1.0 Rangsangan dan Gerakbalas


Kesinambungan Hidup PEMBELAJARAN

STANDARD 1.1 Sistem Saraf Manusia


KANDUNGAN

STANDARD 1.1.1 Memerihalkan dengan lakaran struktur dan fungsi sistem saraf manusia
PEMBELAJARAN 1.1.2 Membuat urutan aliran impuls dalam tindakan terkawal dan luar kawal

Di akhir pengajaran dan pemudahcaraan, diharapkan pelajar dapat :


KRITERIA KEJAYAAN/
OBJEKTIF 1.Melakar sistem saraf manusia dengan tepat, menerangkan 2 bahagian dalam sistem
PEMBELAJARAN saraf manusia dengan tepat, menyatakan 5 fungsi sistem saraf manusia dengan tepat
2.Menerangkan dengan contoh 2 gerak balas badan manusia terhadap rangsangan
dengan tepat, membuat urutan aliran impuls dalam tindakan terkawal dan luar kawal
(berdasarkan contoh) dengan tepat

PERKEMBANGAN PEMBELAJARAN
PENGLIBATAN
1.Pelajar dibahagikan kepada 6 kumpulan kecil
2.Setiap kumpulan dibekalkan dengan sehelai kertas A4. Guru mengimbas sistem saraf
manusia (buku teks ms 4 menggunakan QR code)

PENEROKAAN
1.Pelajar melakar sistem saraf manusia di dalam kertas A4
2.Pelajar diberikan tugasan untuk dibentangkan.(2 jenis sistem saraf manusia dan
fungsi sistem saraf manusia)
AKTIVITI PENGAJARAN 3.Guru sebagai fasilitator
& PEMUDAHCARAAN
(PdPC) PENERANGAN
1. Pelajar membuat pembentangan hasil tugasan
2. Sesi soal jawab
3. Guru membuat pengukuhan dan pemulihan

PERKEMBANGAN
1.Guru menuliskan 2 situasi di papan putih (situasi 1 : pelajar membaca buku situasi 2 :
menarik tangan daripada objek panas)
2.Perbincangan gerak balas badan manusia terhadap rangsangan
3.Pelajar menulis urutan aliran impuls untuk kedua-dua situasi di papan putih
4.Guru membuat peneguhan/ pemulihan

PENILAIAN
1.Pelajar menjawab soalan latihan buku teks di dalam buku latihan
EMK

Bahasa Kelestarian Alam √ Nilai Murni Sains Dan Patriotisme


Sekitar Teknologi

Kreativiti Keusahawanan Teknologi Kelestarian Pendidikan


Dan Inovasi Maklumat dan Global Kewangan
Komunikasi

I THINK

Peta Pokok √ Peta Buih Peta Dakap Peta Bulatan

Peta Buih Berganda Peta Titi Peta Alir Peta Pelbagai Alir

BAHAN BANTU BELAJAR (BBB)/MODUL HEBAT

√ Buku Teks Buku Rujukan Buku Kerja √ Papan Putih Lain-Lain

Lembaran √ Pen Marker/ Alat Bahan/ Radas √ Komputer/ Modul


Kerja Tulis Eksperimen LCD HEBAT

….………….

TAHAP PENGUASAAN
√ TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI pelajar hadir

pelajar dapat menguasai hasil pembelajaran

pelajar tidak dapat menguasai hasil pembelajaran. Pelajar dibimbing oleh


guru dengan latihan pemulihan
KHAMIS : 02 JANUARI 2020 (M01 P01)

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Sains KELAS 2 Courteous


TARIKH/ HARI 02 Januari 2020 Khamis MASA 8.00 – 9.00

1.0 Penyenggaraan dan BIDANG 1.0 Biodiversiti


TEMA Kesinambungan Hidup PEMBELAJARAN

STANDARD 1.1 Kepelbagaian Organisma


KANDUNGAN

STANDARD 1.1.2 Mewajarkan keperluan pengurusan biodiversity yang berkesan


PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN/ Di akhir pengajaran dan pemudahcaraan, diharapkan pelajar dapat :
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.Menyatakan lima spesies endemik yang terancam di Malaysia
2.Menjelaskan tiga aktiviti manusia yang memberi kesan kepada kemusnahan terhadap
biodiversiti
3.Menerangkan dengan contoh 3 kaedah untuk memelihara dan memulihara biodiversiti
dengan tepat

PERKEMBANGAN PEMBELAJARAN
PENGLIBATAN
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Pelajar ditunjukkan dengan berita tentang ikan-kan yang terapung dan terdampar di
& PEMUDAHCARAAN tepi tali air .
(PdPC) 2. Pelajar diminta mengenalpasti punca kejadian tersebut berlaku.Guru
menghubungkait kannya dengan pelajaran hari ini.
PENEROKAAN
1.Pelajar dibahagikan kepada 6 kumpulan
2.Guru memberi tugasan : Bincangkan kepentingan biodiversiti dan kaedah untuk
memelihara dan memulihara biodiversiti.
3.Pelajar menganalisis maklumat berdasarkan buku teks dan pengetahuan sedia ada

PENERANGAN
1. Pelajar membuat pembentangan hasil tugasan
2. Sesi soal jawab
3. Guru membuat pengukuhan dan pemulihan

PERKEMBANGAN
1. Guru mengutarakan satu isu : Aktiviti penyahutanan menyebabkan haiwan-haiwan
kehilangan habitat dan sumber makanan. Bincangkan
2.Sumbangsaran

PENILAIAN
1.Pelajar menjawab soalan latihan buku teks di dalam buku latihan
EMK

Bahasa √ Kelestarian Alam √ Nilai Murni Sains Dan Patriotisme


Sekitar Teknologi

Kreativiti Keusahawanan Teknologi √ Kelestarian Pendidikan


Dan Inovasi Maklumat dan Global Kewangan
Komunikasi

I THINK

√ Peta Pokok √ Peta Buih Peta Dakap Peta Bulatan

Peta Buih Berganda Peta Titi Peta Alir Peta Pelbagai Alir

BAHAN BANTU BELAJAR (BBB)/MODUL HEBAT

√ Buku Teks Buku Rujukan Buku Kerja √ Papan Putih √ Lain-Lain

Lembaran √ Pen Marker/ Alat Bahan/ Radas Komputer/ Modul


Kerja Tulis Eksperimen LCD HEBAT

….………….

TAHAP PENGUASAAN
√ TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

pelajar hadir

pelajar dapat menguasai hasil pembelajaran


REFLEKSI
pelajar dibimbing oleh guru
