Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(ASAS SAINS KOMPUTER)

Mata Pelajaran : Asas Sains Komputer

Tingkatan : 1 A2

Bilangan Pelajar : 20 orang

Tarikh : 1 November 2016 (Selasa)

Masa : 9.00 - 9.30 pagi (30 minit)

Tema : Kod Arahan HTML

Subtema : Papan cerita untuk membina laman sesawang yang


menggunakan kod arahan HTML

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat:

(i) mengenalpastikan (mengingati) reka bentuk carta alir untuk


membina laman sesawang yang menggunakan kod arahan
HTML,
(ii) mengenalpastikan (mengingati) langkah melakar papan cerita
untuk membina laman sesawang yang menggunakan kod arahan
HTML,
(iii) menghasilkan (mencipta) reka bentuk carta alir untuk membina
laman sesawang yang menggunakan kod arahan HTML dan,
(iv) menghasilkan (mencipta) papan cerita untuk membina laman
sesawang yang menggunakan kod arahan HTML.

Prasyarat : Pada amnya, pelajar-pelajar mengetahui konsep papan cerita.

Bahan Bantu Mengajar : (i) Slaid


(ii) Lembaran kerja
(iii) Video
(iv) Kahoot quiz

Penerapan Nilai Murni : (i) Keberanian


(ii) Rasional
(iii) Menghormati
(iv) Bekerjasama
LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN

AKTIVITI ISI AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN/NILAI


PELAJARAN PEMBELAJARAN MURNI/BBM

Set Induksi 1. Guru menunjukkan satu video Video berkaitan dengan


yang berkaitan dengan papan papan cerita.
(3 minit) cerita.
2. Pelajar memberi sepenuh Nilai rasional
perhatian menonton video
tersebut.
3. Seorang pelajar akan berdiri dan
menerangkan apa yang dia faham
tentang video tersebut selepas
menonton.

Langkah 1 Reka bentuk carta 1. Guru menunjukkan gambar rajah Slaid (Reka bentuk carta alir)
(Penerangan) alir: yang berkaitan dengan reka Lembaran kerja : Lampiran A
bentuk carta alir dalam slaid.
(4 minit) HOME
2. Pelajar mendapatkan lembaran Nilai menghormati
kerja yang disediakan oleh guru.
(untuk diisikan semasa
penerangan guru)
3. Pelajar mengikuti penerangan
ABOUT ORDER
guru dengan teliti dan mencatat
nota serta melengkapkan
lembaran kerja.

Langkah 2 Lakaran papan 1. Guru menunjukkan gambar rajah Slaid (Lakaran papan cerita)
(Penerangan) cerita : yang berkaitan dengan lakaran Lembaran kerja : Lampiran B
papan cerita dalam slaid.
(4 minit) T1 2. Pelajar mendapatkan lembaran
kerja yang disediakan oleh guru.
B1 B2
(untuk diisikan semasa
penerangan guru)
T2
3. Pelajar mengikuti penerangan
guru dengan teliti dan mencatat
G1 G2 nota serta melengkapkan
lembaran kerja.
4. Pelajar bertanya soalan kepada
guru.
AKTIVITI ISI AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN/NILAI
PELAJARAN PEMBELAJARAN MURNI/BBM

Langkah 3 1. Pelajar mengikut arahan guru Perbincangan


membentukkan empat orang
(7 minit) dalam satu kumpulan. Nilai bekerjasama
2. Pelajar diberi masa lima minit Nilai keberanian
untuk bekerjasama mereka bentuk
carta alir tentang laman sesawang
mereka yang bertajuk
“Perlancongan”.
3. Pelajar menggunakan komputer
untuk mencari maklumat yang
berkaitan.
4. Pelajar membuat perbincangan
dalam kumpulan kecil serta
menghasilkan reka bentuk carta
alir tentang laman sesawang
mereka.
5. Pelajar akan dipilih oleh guru
untuk membentangkan reka
bentuk carta alir tentang laman
sesawang mereka di depan kelas.

Langkah 4 1. Pelajar diberi masa lima minit


untuk bekerjasama melakarkan
(7 minit) papan cerita halaman utama
tentang laman sesawang mereka
yang bertajuk “Perlancongan”.
2. Pelajar menggunakan komputer
untuk mencari maklumat yang
berkaitan.
3. Pelajar membuat perbincangan
dalam kumpulan kecil serta
melakarkan papan cerita halaman
utama tentang laman sesawang
mereka.
4. Pelajar akan dipilih oleh guru
untuk membentangkan reka
bentuk carta alir tentang laman
sesawang mereka di depan kelas.
AKTIVITI ISI AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN/NILAI
PELAJARAN PEMBELAJARAN MURNI/BBM

Langkah 5 1. Pelajar bersedia untuk menjawab Kahoot :


satu talian kuiz dengan https://play.kahoot.it/#/k/6cba
Pengukuhan menggunakan Kahoot. 3c43-fa06-4bce-aee9-
2. Pelajar memberi perhatian a0048c8e2bc1
(2 minit) mengikut arahan guru untuk
menjawab kuiz.

Penutup 3. Guru menyenaraikan sekali lagi


tentang apa yang telah dipelajari
(2 minit) hari ini.
4. Guru mengucap terima kasih ke
atas kerjasama pelajar dalam
pengajaran dan pembelajaran.

Penilaian Kendiri:
___________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________

Ulasan Pensyarah Pembimbing:


___________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________
