Anda di halaman 1dari 24

RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


TARIKH / HARI / Minggu TINGKATAN 1 DLP
5/8/2021 Khamis
MINGGU 25
KEHADIRAN
5 / 13
MURID
12.10
MATA PELAJARAN Asas Sains Komputer tengahari
MASA –
1.40 tengahari
(1jam 30 minit)
BIDANG
4.0 Kod Arahan
PEMBELAJARAN
STANDARD 4.2. Kod Arahan HTML
KANDUNGAN

STANDARD 4.2.2 Mengguna paragraph headings dalam atur cara HTML yang dibina.
PEMBELAJARAN

Selepas mengikuti pembelajaran ini, pelajar-pelajar dapat:


1. Menggunakan enam paragraph headings dalam aturcara dengan betul.

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

◻ Komunikasi ◻ Kolaboratif ◻ Kreatif ◻ Kritis ◻ Nilai


PAK21

1. Berkomunikasi secara berkesan


NILAI
2. Berdaya saing dalam melaksanakan tugasan

EMK Teknologi Maklumat dan Komunikasi

KBAT Mengaplikasi, menganalisis dan menilai

Murid telah mempelajari :


PENGETAHUAN 1. Melakar papan cerita.
SEDIA ADA 2. Menggunakan tag dalam HTML
PELAJAR

ALAT BANTU
Alat Bantu Mengajar
MENGAJAR /
BAHAN BANTU 1. Google Meet
BELAJAR / BAHAN 2. Komputer Riba
BANTU MENGAJAR 3. Telefon Bimbit
4. Applikasi Telegram – ASK 1DLP
5. Pen
6. Kertas
7. Buku Teks Asas Sains Komputer Tingkatan 1
RPH

8. Notepad
Bahan Bantu Mengajar
1. PowerPoint – Bab 4 Kod Arahan HTML (4.2.3)
2. Latihan – Bab 4 Kod Arahan HTML (4.2.2)

LANGKAH PEMBELAJARAN / AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPR)


*PB (Guru digalakkan untuk melaksanakan pengajaran bermakna)

Isi Pelajaran / Aktiviti Pembelajaran Strategi / Kaedah /


Langkah Kemahiran Teknik / Nilai / KBAT
/ BBM / ABM
1. Guru memberi salam dan bertanyakan Strategi:
Pengenalan khabar murid. Berpusatkan guru
pembelajaran 2. Guru mengambil kehadiran murid .
3. Guru mengimbas kembali apa yang telah Nilai:
dipelajari pada minggu sebelum ini. Berfikir secara
kreatif

ABM:
Set Induksi
 Google Meet
(10 minit)
 Komputer /
12-10 tengahari
telefon bimbit
-
 Buku Teks
12.20 tengahari
ASK
Tingkatan 1

BBM:
4. Guru bertanya kepada murid sama ada Nota ringkas Bab
mereka sudah menyiapkan tugasan atau 4.2.2
belum.

Langkah 1 1. Guru memberi jawapan bagi soalan 1 Strategi:


(30 minit) Perbincangan kepada murid. Berpusatkan guru
12.20 tengahari latihan 2.
- Kaedah:
12.50 tengahari Pengajaran langsung

Teknik:
Penerangan

Nilai:
Berkeupayaan untuk
2. Murid menyemak jawapan yang berkomunikasi.
diberikan.
3. Guru membincangkan jawapan bagi ABM:
soalan 1.  Google Meet
 Komputer
RPH

4. Guru memberi jawapan soalan 2 kepada Riba/ telefon


murid. bimbit
 Buku Teks
ASK
Tingkatan 1

BBM:
 Latihan 2
 Skema
jawapan
latihan 2
5. Murid menyemak jawapan mereka.
6. Guru membincangkan jawapan bagi
soalan 2.
7. Guru memberikan jawapan bagi soalan 3
kepada murid.

8. Murid menyemak jawapan yang mereka.


9. Guru membincangkan jawapan bagi
soalan 3.
10. Guru meminta murid membuat
pembetulan jika terdapat jawapan yang
salah.

Langkah 2 1. Guru memberitahu kepada murid Strategi:


(10 minit) Pembelajaran bahawa mereka akan mempelajari bab Berpusatkan guru
9:50 pagi – 10.00 pagi mengenai 4.2.3 iaitu paragraph headings.
paragraph Kaedah:
headings Pengajaran langsung
dan demontrasi

Teknik:
Perbincangan

Nilai:
Berkeupayaan untuk
berkomunikasi.

ABM:
RPH

 Google Meet
 Komputer
Riba / telefon
bimbit
 Buku Teks
ASK
Tingkatan 1
 Notepad

2. Guru menerangkan maksud paragraph BBM:


heading kepada murid.  PowerPoint –
Bab 4 Kod
Arahan HTML
(4.2.3)

3. Guru menunjukkan contoh paragraph


heading <h1> sehingga <h6> .

4. Guru membuat aktiviti 1 paragraph


headings dengan murid menggunakan
notepad.
RPH

Langkah 3 Aktiviti di 1. Guru menerangkan aktiviti yang akan Strategi:


(10 minit) dalam kelas dilaksanakan kepada murid. Berpusatkan aktiviti
1.20 tengahari 2. Guru menggunakan PowerPoint untuk
- melaksanakan aktiviti di dalam kelas. Kaedah:
1.30 tengahari Pembelajaran
berasaskan
Permainan

Teknik:
Drill and Practise
dan Perbincangan

Nilai:
Cekap
RPH

ABM:
 Google Meet
 Komputer
Riba / telefon
bimbit
 Buku Teks
ASK
Tingkatan 1
 Notepad

BBM:
 PowerPoint –
Bab 4 Kod
Arahan HTML
(4.2.3)

3. Guru memilih murid secara rawak untuk


menjawab soalan.
4. Murid perlu memberikan jawapan
mereka.

Penutup Mengimbas 1. Guru meminta murid membuat Strategi:


(10 minit) kembali apa kesimpulan tentang pembelajaran pada Berpusatkan guru
1.30 tengahari yang telah hari ini. dan murid
- dipelajari pada 2. Guru membuat refleksi tentang
1.40 tengahari hari ini. pembelajaran pada hari tersebut dengan Teknik:
membuka nota ringkas. Perbincangan

Nilai:
RPH

Berkeupayaan untuk
berkomunikasi.

ABM:
 Google Meet
 Komputer
Riba/ telefon
bimbit
 Telegram

BBM:
Nota ringkas (Bab
4.2.3)

3. Guru meminta murid membuat nota


ringkas tentang bab pembelajaran hari ini.
4. Guru meminta murid menghantar nota
tersebut melalui applikasi telegram.
5. Guru menamatkan kelas.
REFLEKSI PdP ditangguhkan
kerana:
Kehadiran murid kurang memuaskan iaitu 5 orang sahaja yang hadir. Murid yang tidak ◻ Mesyuarat/Kursus
hadir tidak mempunyai capaian internet yang baik di kawasan rumah mereka. Kesemua ◻ Program Sekolah
murid yang hadir libat secara aktif di dalam kelas. Berlaku komunikasi dua hala antara ◻ Guru Pengiring
guru dan murid. Murid menjawab soalan yang diajukan oleh guru dengan baik. Murid ◻ Aktiviti Luar
dapat menguasi bab dengan baik. Hal ini dapat dilihat apabila murid boleh menjawab ◻ Cuti Rehat/Cuti
soalan kuiz dengan betul. Guru menamatkan kelas mengikut waktu yang tepat. Sakit
Kelemahan pada hari tersebut adalah guru tidak memberi latihan pengukuhan kepada ◻ Cuti
murid. Guru hanya meminta murid untuk membuat nota bagi bab yang diajar pada hari Peristiwa/Cuti Am
tersebut. Oleh itu, pada kelas yang akan datang, guru akan menyediakan latihan ◻ Cuti Bencana/Cuti
pengukuhan kepada murid. Khas
◻ Lain-lain:
5 / 13 murid mencapai objektif
8 / 13 murid belum mencapai objektif

TINDAKAN SUSULAN
Tindakan susulan untuk mengatasi masalah murid:-

1. Guru perlu bertanya keadaan murid yang tidak hadir ke kelas.


2. Guru perlu mempelbagaikan aktiviti yang menarik minat murid untuk hadir ke
kelas.
RPH

Disediakan oleh, Disahkan oleh,

_____________________________ _____________________________
( Najla Anati Binti Mohd Nazim) (Hassyafiroh Binti Shafie)

LAMPIRAN

Slaid PowerPoint
RPH
RPH
RPH
RPH
RPH
RPH
RPH
RPH
RPH
RPH
RPH
RPH

Latihan 2

BAB 4 – KOD ARAHAN (4.2 KOD ARAHAN HTML - 4.2.2 TAG DALAM HTML)

LATIHAN [ TP 2 ]
1. Tulis jawapan anda di ruangan yang disediakan.

a) Berikan maksud “tag” dalam kod HTML


.

b) Nyatakan satu contoh perisian aplikasi yang dapat menyimpan fail HTML
.

c) Tulis tag yang menandakan permulaan aturcara dalam HTML


.

2. Nyatakan fungsi kod HTML berikut.


i. <html> :
ii. </html> :
iii. <head> :
iv. </head> :
v. <title> :
vi. </title> :
vii. <body> :
viii. </body> :
ix. <p> :
x. </p> :
RPH

3. Berikut adalah gambar rajah sebuah laman web.

Berdasarkan gambar rajah tersebut, lengkapkan penggunaan tag HTML berikut.


a) Tag HTML untuk memaparkan laman sesawang tersebut..
<html>
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
<body>
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
</body>
</html>
RPH

Skema Jawapan - Latihan 2

BAB 4 – KOD ARAHAN (4.2 KOD ARAHAN HTML - 4.2.2 TAG DALAM HTML)

LATIHAN [ TP 2 ]
1. Tulis jawapan anda di ruangan yang disediakan.

a) Berikan maksud “tag” dalam kod HTML


Kod-kod arahan yang digunakan dalam pembinaan laman sesawang .

b) Nyatakan satu contoh perisian aplikasi yang dapat menyimpan fail HTML
Notepad .

c) Tulis tag yang menandakan permulaan aturcara dalam HTML


<html> .

2. Nyatakan fungsi kod HTML berikut.


xi. <html> : Memulakan aturcara
xii. </html> : Menamatkan aturcara
xiii. <head> : Memulakan kepala laman
xiv. </head> : Menamatkan kepala laman
xv. <title> : Memulakan tajuk laman
xvi. </title> : Menamatkan tajuk laman
xvii. <body> : Memulakan badan laman
xviii. </body> : Menamatkan badan laman
xix. <p> : Memulakan perenggan
xx. </p> : Menamatkan perenggan
RPH

3. Berikut adalah gambar rajah sebuah laman web.

Berdasarkan gambar rajah tersebut, lengkapkan penggunaan tag HTML berikut.


a) Tag HTML untuk memaparkan laman sesawang tersebut..
<html>
<head>
<title> Tahun Melawat Malaysia </title>
</head>
<body>
<p> Tahun Melawat Malaysia merupakan sebuah program yang diadakan khas untuk menarik
pelancong ke Malaysia.</p>
<p> Acara ini sangat berjaya dan hampir menarik pelancong yang ramai setiap kali acara ini
diadakan. </p>
</body>
</html>
RPH
