Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Matapelajaran: Asas Sains Komputer

Tarikh / Hari: 30/07/2017 (Ahad)

Masa: 11.45 pagi – 12.45 tengah hari (60 minit) Tingkatan: 1 Ibnu Arabi

Kehadiran / Bil. Pelajar : _____ / 19 Orang

Tajuk: 3.0 ALGORITMA


3.1 Pembangunan Algoritma

Standard pembelajaran:
3.1.4 Menghasilkan pseudokod dan carta alir yang melibatkan gabungan pelbagai pilihan
dan ulangan.

Objektif Pembelajaran:
Di akhir pengajaran para pelajar akan dapat:-
i. Menulis pseudokod dan melukis carta alir yang melibatkan gabungan pelbagai pilihan
dan ulangan secara bertulis di lembaran kerja dengan betul dan tepat.

Pengetahuan Sedia Ada:


Pelajar sudah belajar cara menulis pseudokod dan melukis carta alir.

Alat & Bahan Bantu Mengajar:


Projektor LCD, Komputer, Layar, Papan putih, Slaid powerpoint (langkah penghasilan.pptx)
Langkah/Masa Isi Pelajaran / Aktiviti Pengajaran & Catatan
Kemahiran Pembelajaran (ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)
Set Induksi Perbincangan 1. Pelajar diminta untuk bersedia. Strategi/Pendekatan:
(5 minit) tentang 2. Pelajar diminta untuk Berpusatkan guru-murid
pembelajaran yang mengeluarkan kerja rumah yang Kaedah/Teknik:
diberikan oleh guru pada kelas
lepas. Perbincangan
yang lepas.
ABBM:
3. Pelajar berbincang jawapan
Papan putih.
tugasan dengan guru.
Nilai/KBKK:
Berani memberi pendapat.
Alat Pentaksiran:
-

Langkah 1 Langkah-langkah 1. Pelajar diminta untuk Strategi/Pendekatan:


(15 minit) menghasilkan menumpukan perhatian pada Berpusatkan guru
pseudokod dan papan layar di hadapan kelas. Kaedah/Teknik:
carta alir bagi 2. Pelajar diterangkan tentang Penerangan
sesuatu algoritma. langkah-langkah untuk ABBM:
menghasilkan pseudokod dan carta Komputer, projektor LCD
alir yang melibatkan gabungan (Langkah penghasilan.pptx)
pelbagai pilihan dan ulangan. Nilai/KBKK:
Pelajar memberi perhatian yang
cukup dan fokus.
Alat Pentaksiran:
-
Langkah 2 Aktiviti pelajar. 1. Pelajar diminta untuk bersedia. Strategi/Pendekatan:
(15 minit) (Permainan ”Pick 2. Pelajar diberi arahan untuk Berpusatkan guru-murid
and Paste”) mengangkat tangan semasa guru Kaedah/Teknik:
Menjawab soalan
Langkah/Masa Isi Pelajaran / Aktiviti Pengajaran & Catatan
Kemahiran Pembelajaran (ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)
memainkan lagu secara bergilir- ABBM:
gilir. Flashcard, papan putih
3. Pelajar yang paling akhir yang Nilai/KBKK:
mengangkat tangan apabila lagu Fokus untuk menjawab soalan.
diberhentikan, diminta ke hadapan. Alat Pentaksiran:
4. Pelajar diminta untuk memilih Susunan flashcard mengikut
flashcard yang terdapat di hadapan urutan langkah-langkah untuk
dan tampalkan flashcard yang menghasilkan pseudokod dan
dipilih di papan putih mengikut carta alir bagi sesuatu algoritma.
urutan yang betul.
5. Setelah flashcard ditampal, lagu
akan dimainkan dan permainan
“Pick and Paste” diteruskan.

Langkah 3 Aktiviti pelajar 1. Setiap pelajar diberikan lembaran Strategi/Pendekatan:


(20 minit) kerja. Berpusatkan murid
2. Pelajar diminta untuk menjawab Kaedah/Teknik:
soalan yang terdapat di lembaran Menjawab soalan
kerja. ABBM:
3. Pelajar diberi masa selama 10 -
minit untuk menjawab soalan- Nilai/KBKK:
soalan yang terdapat di lembaran Kemahiran dalam membuat
kerja. keputusan.
4. Pelajar diminta untuk menukar Alat Pentaksiran:
lembaran kerja dengan pelajar Lembaran Kerja. (Lampiran 1.1)
yang lain,
Langkah/Masa Isi Pelajaran / Aktiviti Pengajaran & Catatan
Kemahiran Pembelajaran (ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)
5. Pelajar berbincang jawapan
tugasan bersama guru.
Penutup Rumusan 1. Guru membuat rumusan tentang Strategi/Pendekatan:
(5 minit) topik pembelajaran hari ini. Berpusatkan guru
2. Pelajar diminta untuk membaca Kaedah/Teknik:
tajuk seterusnya sebagai Penerangan
persediaan kelas akan datang. ABBM:
-
Nilai/KBKK:
Mendengar dengan teliti
Alat Pentaksiran:
-

Refleksi:
