Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH / 2 Zenfone & 2 G


TINGKATAN
HARI / 19/04/2022 Selasa 5 alaxy
MINGGU
KEHADIRAN MURID 38/42
MATA
Asas Sains Komputer
PELAJARAN MASA 1:45 - 2:35 PM
BIDANG
PEMBELAJA 1.0 Perwakilan Data
RAN
STANDARD
KANDUNGA 1.1 Sistem Nombor Perlapanan
N
STANDARD
PEMBELAJA 1.1.3 Menukar pengekodan ASCII kepada nombor perlapanan berdasarkan aksara yang diberi.
RAN
Selepas mengikuti pembelajaran ini, pelajar-pelajar dapat:

(1) Mengenalpasti apakah itu ASCII dalam komputeran serta perkaitannya dengan aktiviti harian kita.
OBJEKTIF (2) Mengenalpasti perwakilan kod ASCII berdasarkan satu jadual perwakilan yang diberi.
PEMBELAJA
RAN (3) Mengaplikasikan jadual perwakilan yang telah dibincangkan untuk mencari nilai perpuluhan bagi kod
aksara yang diberi.
(4) Mengaplikasikan teknik penukaran nombor perpuluhan kepada perlapanan untuk menukar kod ASCII
kepada nombor perlapanan.

ELEMEN PA (1) Kritis


K21 (2) Etika

(1) Cekap dan bijaksana


NILAI
(2) Menggunakan teknologi secara berhemah dan bertanggungjawab

EMK (1) Sains dan Teknologi


(2) Bahasa

(1) Menganalisis
KBAT
(2) Mengaplikasi

(1) Sistem nombor perpuluhan


PENGETAHU (2) Sistem nombor perlapanan
AN SEDIA
(3) Sistem nombor perduaan
ADA
PELAJAR (4) Penukaran nombor perpuluhan kepada perlapanan dan sebaliknya.

BAHAN (1) Buku Teks Asas Sains Komputer Tingkatan 2


BANTU (2) Latihan pengukuhan : Penukaran Kod ASCII kepada Perlapanan
BELAJAR /
BAHAN
BANTU
MENGAJAR /
ALAT BANT
U MENGAJA
R

LANGKAH PEMBELAJARAN / AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc Atas Talian)

Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pembelajaran Strategi / Kaedah /


Langkah Teknik / Nilai / KBAT /
BBM

(1) Guru memberi salam kepada para murid. Strategi:


-Berpusatkan Guru
(2) Guru memberikan masa kepada para pelajar untuk me
Set Induksi: mbuat persiapan bagi menjalani kelas pada hari ini.
1:45 – 1:55 PM
(10 minit) (3) Guru memberi sedikit masa kepada pelajar daripada
kelas 2 Galaxy untuk tiba ke dalam kelas.

(1) Guru mengimbas kembali topik pembelajaran yang


Isi Pelajaran: lepas mengenai sistem nombor perduaan, nombor Strategi:
perlapanan dan nombor perduaan. -Berpusatkan Guru
Mengenalpasti apakah itu
kod ASCII dan perkaitannya (2) Guru memberi pengenalan mengenai apakah itu ASCII Kaedah:
dalam bidang komputeran dan perkaitannya dalam sistem komputer. - Direct Learning
dan aktiviti harian.
(3) Guru memberi penerangan mengenai format saiz data Teknik:
Membincangkan dalam komputeran. -Lecture
penggunaan jadual
perwakilan yang telah (4) Guru memberi penerangan mengenai nombor Nilai:
Langkah 1
disediakan untuk perwakilan bagi kod ASCII yang merupakan nombor -Minat ingin tahu
1:55 – 2:15 PM
menukarkan kod ASCII perpuluhan.
(20 minit)
kepada nombor perlapanan. KBAT:
(5) Guru memberi pengenalan mengenai jadual - Kemahiran Menganalisis
perwakilan bagi kod ASCII yang telah disediakan.
Kemahiran: BBM:
(6) Guru menunjukkan cara menukarkan aksara ‘B’ - Buku Teks ASK Tingkata
mengenal pasti, mencari, me kepada perpuluhan menggunakan jadual yang diberi. n2
ngumpul, menyimpan,
mencapai dan memproses m (7) Nombor yang telah diperolehi kemudiannya ditukarkan
aklumat. kepada nombor perlapanan menggunakan operasi bahagi
seperti yang telah dipelajari di dalam kelas yang lepas.

Langkah 2
2:15 - 2:25 PM Isi Pelajaran: (1) Guru mengedarkan kertas soalan latihan pengukuhan Strategi:
(10 minit) kepada para pelajar. - Berpusatkan Guru dan P
Mengaplikasikan kaedah elajar
penukaran kod ASCII kepada (2) Pelajar menjawab tiga (3) soalan yang terdapat pada
nombor perlapanan. latihan pengukuhan. Kaedah:
- Problem Solving
Menggunakan sepenuhnya (3) Pelajar dibenarkan untuk berbincang dan bertanyakan
jadual yang telah disediakan soalan kepada guru. Teknik:
untuk menjawan 3 soalan - Discussion
yang diberikan. (4) Pelajar yang telah selesai menjawab akan menyatakan
jawapan mereka di hadapan. Nilai:
Mempraktikan etika - Minat ingin tahu
perbincangan di dalam kelas. - Tekun

KBAT:
- Strategi Berfikir
- Kemahiran Mengaplikasi

BBM:
- Buku Teks ASK Tingkata
n2

- Latihan pengukuhan :
Penukaran Kod ASCII
kepada Perlapanan

Guru menyimpulkan hasil pembelajaran pada hari ini. .

Guru memberi ruang kepada murid untuk bertanyakan so


alan.
Penutup
2:25 – 2:35 PM Guru mengumpul semula kertas latihan pengukuhan pada
(10 minit) hari ini.

REFLEKSI

Kelas bermula lewat daripada yang dirancang atas sebab edaran buku kerja Asas Sains
Komputer Tingkatan 2 kepada para pelajar yang mengambil waktu yang panjang. Kesemua
PdP ditangguhkan
pelajar dapat mengikuti sesi kelas pada hari ini dengan baik dan majoriti pelajar mampu kerana:
memahami penggunaan kod ASCII dalam komputeran. Penggunaan jadual yang guru telah ¨
Mesyuarat/Kursus
sediakan juga nampak mampu membantu pelajar memahami penerangan daripada guru dengan ¨ Program Sekolah
lebih lancar namun kaedah ini tidak mendorong pelajar untuk berfikir di aras yang lebih tinggi. ¨ Guru Pengiring
¨ Aktiviti Luar
Kelas tidak dapat diakhiri dengan bai katas sebab kekurangan masa dan hasil kerja pelajar harus ¨ Cuti Rehat/Cuti
disemak oleh guru selepas kelas tamat. Sakit
¨ Cuti Peristiwa/Cuti
Am
38/42 murid mencapai objektif ¨ Cuti Bencana/Cuti
Khas
¨ Lain-lain:
TINDAKAN SUSULAN _______________
_____
Tindakan susulan untuk mengatasi masalah murid:- _______________
_____
Kelas yang berikutnya guru perlu menyediakan latihan kepada para pelajar untuk mengukur tahap
penguasaan mereka mengenai topik-topik yang telah dibincangkan di dalam bab Perwakilan Data.
LAMPIRAN

Tukarkan kod ASCII bagi aksara di bawah kepada nombor perlapanan.


Sila rujuk jadual di belakang kertas ini.

(a) B

(b) j

(c) L
Nombor oktal (perlapanan) bagi perwakilan ASCII
A 65 N 78
B 66 O 79
C 67 P 80
D 68 Q 81
E 69 R 82
F 70 S 83
G 71 T 84
H 72 U 85
I 73 V 86
J 74 W 87
K 75 X 88
L 76 Y 89
M 77 Z 90

a 97 n 110
b 98 o 111
c 99 p 112
d 100 q 113
e 101 r 114
f 102 s 115
g 103 t 116
h 104 u 117
i 105 v 118
j 106 w 119
k 107 x 120
l 108 y 121
m 109 z 122
