Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh : 23 April 2024

Hari : Selasa

Masa : 12.35 - 1.35 pagi (60 minit)

Kelas : 3 Kambar

Bilangan Murid : 18 orang ( 5 L, 13 P)

Tema : Kebersihan dan Kesihatan

Modular : Kesihatan Harus Dijaga


1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi
Standard Kandungan :
pelbagai tujuan.
2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan
sastera.
1.2.2 Menjelaskan dan membanding beza maklumat tersurat
Standard Pembelajaran :
dan tersirat dengan menggunakan idea kritis dan kreatif.
2.3.2 Membaca karya sastera, dan karya bukan sastera
dengan gaya penyampaian yang sesuai.
Kemahiran Pengetahuan Nilai
 Menghasilkan  Menghubungkait  Kerajinan
 Membaca kebersihan persekitaran  Bekerjasama
dengan kesihatan diri  Menjaga kesihatan

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 jawapan isi tersirat untuk membanding


beza maklumat isi tersurat dengan menggunakan idea kritis.
2. Membaca sekurang-sekurangnya 1 daripada 2 perenggan dalam petikan teks dengan
sebutan, nada dan intonasi yang betul.
Kriteria Kejayaan :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, saya dapat:
1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 jawapan isi tersirat untuk membanding
beza maklumat isi tersurat dengan menggunakan idea kritis.
2. Membaca sekurang-sekurangnya 1 daripada 2 perenggan dalam petikan teks dengan
sebutan, nada dan intonasi yang betul dan tepat.
Kemahiran Abad 21:
Berdaya tahan, Pemikiran kritis, mahir berkomunikasi, kerja sepasukan
Kemahiran Berfikir Atas Tinggi:
KB- Menilai - Kemampuan untuk membuat pertimbangan dan keputusan menggunakan pengetahuan,
pengalaman, kemahiran dan nilai serta memberi justifikasi.

Strategi:
Pendekatan didik hibur, pendekatan tematik, pembelajaran berpusatkan murid.

Elemen Merentas Kurikulum:


Bahasa: Penggunaan bahasa yang betul ketika menjalankan proses pengajaran dan pembelajaran.
Sebutan dan struktur ayat, tatabahasa serta laras bahasa murid yang betul.

Nilai Murni: Pengajaran nilai murni akan membantu menerapkan sikap yang positif dalam diri murid.
Nilai murni merangkumi aspek kemanusiaan, kewarganegaraan kebangsaan dan
amalan kehidupan harian yang baik.

Pentaksiran Bilik Darjah: Kaedah pentaksiran seperti pemerhatian, lisan dan penulisan. Lembaran
kerja digunakan bagi menguji tahap penguasaan murid.

Elemen Keusahawanan:
EK 1:1.6 Keinginan kepada maklum balas segera- Murid memberikan respons dengan
segera apabila diminta

EK1:1.8 Kesanggupan belajar daripada kesilapan- Murid mengetahui kelemahan


dan kesilapan diri dan sanggup belajar sehingga faham

EK1:1.10 Berorientasikan pencapaian- Murid mengetahui objektif pembelajaran yang


hendak dicapai dalam sesi pengajaran dan pembelajaran.

Sistem Bahasa:
Sebutan dan intonasi. Murid-murid akan bertutur dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang
betul ketika membalas persoalan yang ditujukan oleh guru dan rakan-rakan.

Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)


Kemahiran Berfikir : meneliti, menjana idea, menghubungkait, menyelesaikan masalah, membuat
keputusan dan merumus.

Komponen 6K:
Komunikasi : Interaksi antara guru dan murid.
Bahan Bantu Belajar:

Bil. Bahan
1. Gambar rentetan cerita

2. Lembaran aktiviti
3. Kertas Mahjong
4. Pen Marker
5. Gelung
6. Lembaran kerja

Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah belajar isi tersurat dan isi tersirat.
LANGKAH / MASA ISI KANDUNGAN PENGAJARAN DAN CATATAN
PEMBELAJARAN

SET INDUKSI Gambar Rentetan Cerita Teknik: Perbincangan BBM:


Gambar rentetan
12.35 tengah hari - 1. Guru bertanyakan khabar cerita
12.40 tengah hari murid. Nilai:
2. Guru akan memaparkan Kerajinan
(5 minit)
gambar rentetan cerita di PA21:
hadapan kelas. Mahir berkomunikasi
3. Guru akan menyoal murid KBAT:
dengan maklumat tersurat Menjana idea
dan tersirat. Strategi:
4. Murid akan Berpusatkan bahan
menghubungkaitkan gambar Sistem Bahasa:
yang diteliti dengan tajuk Sebutan dan intonasi
pembelajaran hari ini.
5. Guru juga menyatakan
objektif pembelajaran dan
kriteria kejayaan proses PdP
hari ini.

LANGKAH 1 Jom Membaca Teknik: Bercerita BBM:


Petikan Teks
12.40 tengah hari - 1.00 1. Setiap murid diedarkan Kad ‘Jom Membaca’
tengah hari dengan sebuah cerpen. Nilai:
2. Murid akan diberi masa Menghargai kesihatan
(20 minit)
untuk membaca petikan PAK21:
tersebut secara mentalis. Bersifat ingin tahu,
bermaklumat
3. Guru akan menilai
pembacaan murid dan KBAT:
Menghubungkaitkan
mengasingkan murid yang
tidak menguasai kemahiran Strategi:
Kecerdasan pelbagai
membaca bagi tindakan – Interpersonal
susulan.
PBD:
4. Kemudian, guru Pemerhatian
mengadakan sesi soal Lisan (Bacaan)
jawab untuk menguji Sistem Bahasa:
kefahaman murid-murid. sebutan dan intonasi

EK1: 1.6
OP: 1
EK 1: 1.8

LANGKAH 2 ‘ Think Out of the Box’ Teknik: Belajar sambil BBM:


Gelung
Bermain
1.00 tengah hari - 1.20 Kertas Mahjong
Pen Marker
tengah hari 1. Murid akan dibahagikan
Nilai:
(20 minit) kepada dua kumpulan.
Bekerjasama
REFLEKSI PENGAJARAN

Kekuatan dan Kelebihan Kelemahan dan Cadangan penambahbaikan


Kekurangan
