Anda di halaman 1dari 4

FORMAT UMUM RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PDP

Mata Pelajaran Bahasa Melayu

Tarikh 12 Ogos 2020

Masa 8-9 pagi

Kelas 3 Bestari

Bilangan Murid 18 orang

Tema MP Kesihatan dan Kebersihan

Tajuk Bersih dan Sihat

Kemahiran/Fokus Kemahiran Membaca

2.2 Membaca, memahami, dan menaakul bahan grafik


Standard Kandungan
dan bukan grafik.

2.2.1 Membaca, memahami, dan mengecam;


(i) maksud kosa kata
Standard Pembelajaran
(ii) idea utama dan idea sampingan
(iii) idea keseluruhan

1. Murid dapat membaca petikan dengan intonasi yang


betul.
Objektif Pembelajaran
2. Murid dapat memahami petikan dan rajah secara
tersirat dan tersurat.

Pentaksiran Penilaian Formatif


Elemen Merentas Kurikulum (EMK)  Ilmu : Pendidikan Jasmani dan Kesihatan, Sains
 Pendidikan Alam Sekitar: Bertanggungjawab
terhadap kebersihan diri dan alam sekitar.
 TMK : Belajar melalui TMK
 Kreativiti : Pergerakan kreatif – imaginasi dan
visualisasi, mencipta lirik lagu
 Elemen Keusahawanan :
EK 1:14 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati
dengan bertujuan dan menghasilkan idea.
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis
dan kreatif: boleh menyatakan kebaikan dan
keburukan sesuatu perkara.

 Kebersihan dan Kesihatan


Penerapan Nilai  Bekerjasama

 Grafik Peta Pemikiran : Peta Pelbagai Alir - 1


 Lembaran kerja :
Bahan Bantu Mengajar  Pengayaan - 20
 Pemulihan - 5
Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Isi Pelajaran
Pembelajaran
Aktiviti 1

1. Murid menyanyikan lagu


‘Sekolahku Bersih dan Sihat’ 2:2.2
Nilai: Kelestarian
2. Guru bersoal jawab dengan alam sekitar
murid berkaitan lagu yang BBM: Latihan
dinyanyikan. KI: TS7, TS8
PMI: i-Think
3. Guru mengaitkan dengan EMK: Ilmu: PJK,
tajuk pelajaran pada hari ini. EK

Aktiviti 2

1. Guru menyuruh murid


membuka buku teks bahasa
Melayu mukasurat 28.

2. Setiap murid membaca


petikan tersebut secara
mentalis.

3. Murid dibahagikan kepada


tiga kumpulan.

4. Setiap kumpulan diberi masa


untuk menilai maklumat yang
terdapat dalam petikan.

5. Murid menjawab soalan yang


dinyatakan berdasarkan petikan.

6. Murid membaca jawapan


yang dihasilkan melalui
perbincangan kumpulan secara
mekanis.

Aktiviti 3

1. Guru mengagihkan sekeping


kad manila dan sebatang
marker kepada setiap
kumpulan.

2. Murid diminta menyenaraikan


langkah-langkah menjaga
kebersihan di atas kad manila
berdasarkan rajah yang diberi.

Gallery Walk
3. Setiap kumpulan
mempamerkan kad manila yang
ditulis pada sudut tertentu.

4. Murid membaca jawapan.

5. Guru membimbing murid


sekiranya terdapat kesalahan.

Kognitif
 Rumusan isi pelajaran
 Merujuk benda, bilangan lebih
daripada satu, ditulis huruf kecil kecuali
pada awal ayat.
 Kepentingan menjaga alam sekitar

Sosial
Pujian atas usaha dan kejayaan.

Catatan Refleksi Pelajar:

Catatan Guru Pembimbing:

Catatan Pensyarah Penyelia:

Nota:
Ini adalah format umum RPH. Sebarang pindaan bergantung kepada keperluan bidang
teras/ elektif teras masing-masing.
