Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Bahasa Melayu


Tahun : 3 Belatuk
Bilangan murid : 41 orang murid
Tarikh : 8 Oktober 2020
Hari : Khamis
Masa : 9.10 pagi sehingga 10.10 pagi
Tema : Kesenian Warisan
Tajuk : Ibu Ratu Hatiku
Kemahiran Berfokus : Kemahiran menulis
Standard Kandungan :
3.3 Menghasilkan penulisan
Standard Pembelajaran :
3.3.1 Menghasilkan kerangka dan penulisan karangan naratif dan bukan naratif
secara
i) berpandu

Objektif Pengajaran dan Pembelajaran :


Pada akhir pembelajaran murid dapat:
i) Menyenaraikan perkara yang dilakukan dalam video tersebut.dengan betul.
ii) Membuat peta alir cara untuk menghargai ibu dengan jelas.
iii) Membuat satu perenggan karangan dengan betul.

Kriteria kejayaan:

i) Murid berjaya menyenaraikan tiga daripada enam perkara yang dilakukan dalam
video tersebut dengan betul.
ii) Murid berjaya membina ayat majmuk dalam bentuk carta alir dengan tepat.
iii) Murid berjaya membuat satu perenggan karangan dengan betul.
Sistem Bahasa:
Kosa kata: Detik, mentari
Sebutan dan intonasi
Sintaksis: ayat majmuk dan ayat penyata.

Elemen Merentas Kurikulum:


Ilmu: Pendidikan Sivik
Nilai Murni: menghargai, kesyukuran, kasih-sayang.

Amalan Pedagogi Masa Kini: Komunikatif dan kolaboratif


Kemahiran Insaniah: Pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan masalah
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran,

 Kemahiran Berfikir: Menjana idea, mengkategori, mensintesis, menghubungkait,


menyenarai.
 Kecerdasan Pelbagai: verbal-linguistik, interpersonal.
 Belajar cara belajar:
 Pembelajaran Kontekstual

Bahan Bantu Belajar

Bil. Jenis Bilangan


1. Kad bergambar 4
2. LCD 1
3. Pembesar Suara 2
4. Video 2

Pengetahuan sedia ada

 Semua murid pernah menyambut hari istimewa untuk ibu masing-masing.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah/ Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran

Mendengar lagu Ibu Mendengar lagu: ibu BBM


Engkaulah Ratu Hatiku  Audio
1. Murid memberi salam
i. Salam dengan penuh hormat  Pembesar suara
ii. Doa dan yakin.
iii. Dengar lagu 2. Murid membaca doa bagi KB

iv. Bincang memudahkan urusan Menghubungkait


Set Induksi
(5 minit) v. Kaitkan pembelajaran
3. Murid diperdengarkan BCB

lagu ibu. Memproses maklumat

4. Murid dibimbing oleh guru


untuk mengaitkan dengan Pembelajaran

tajuk pembelajaran hari Kontekstual

ini. Menghubungkaitkan
dengan pengalaman
dalam kehidupan.

Aktiviti1: Dengarkan lagu Aktiviti1: Dengarkan lagu BBM


Sekali Lagi Sekali Lagi  Video

i. Tonton lagu 1. Murid dipertontonkan  Pembesar suara

Sekali Lagi dengan video klip lagu  LCD

ii. Berbincang “Sekali Lagi”.


iii. Senaraikan 2. Murid berbincang KP
dengan guru tentang  Interpersonal
video klip tersebut.  Kinestetik
Langkah 1
(15 minit) 3. Murid menyenaraikan  Verbal linguistik
perbuatan yang
dilakukan oleh Naim KB
Danial dalam video Menyenaraikan
tersebut.
Nilai murni
Kasih sayang

Penilaian objektif (i)

Aktiviti 2: Menyusun Aktiviti 2: Menyusun BBB


kronologi dalam carta alir. kronologi dalam carta alir. Kad bergambar

1. Murid mengisi senarai KP


 Interpersonal
perbuatan yang telah
 Verbal Linguistik
dilaksanakan dalam
Nilai Murni
langkah 1 tadi dalam
Langkah 2  Menghargai
peta i-think carta alir.
(15 minit) KB
2. Setiap kotak carta alir
 Menjana idea
diberikan gambar.  Mengkategori
3. Wakil murid berganti-  Mensintesis
ganti menulis di papan
putih. Pendekatan
Berpandu
4. Rakan-rakan yang lain
menulis carta alir PAK21
Peta i-Think carta alir
tersebut di dalam buku
tulis mereka sendiri.

Aktiviti 3: Murid Aktiviti 3: Membina satu BBB


perenggan karangan.
melengkapkan lembaran  Lembaran teks
kerja 1. Murid perlu membina
karangan berpandukan Ciri PA21
carta alir dan kad Berkomunikasi secara
bergambar. lisan dengan berkesan
2. Murid menyambung
Langkah 3
Pengayaan ayat-ayat dalam carta KP
(20 minit)
(Rujuk lampiran) alir membentuk satu  Verbal linguistik
perenggan.  Kinestetik
 Interpersonal
Penggayaan
Pemulihan 1. Murid dibimbing Penialaian objektif (ii)
(Rujuk lampiran) membuat karangan.
2. Menyambung satu-
persatu ayat.

Pemulihan
Isi tempat kosong.

1. Murid merumuskan KB
Kognitif
 Membuat rumusan isi kembali pembelajaran  Merumus
pelajaran hari ni.
Penutup KP
 Guru memberikan  Verbal linguistik
(5 minit)
Sosial pujian atas usaha dan
 Intrapersonal
 Pujian atas usaha dan kerjasama yang
kejayaan diberikan. Nilai
Kesyukuran

REFLEKSI
(8 OKTOBER 2020)
Sesungguhnya, kemahiran menulis adalah kemahiran yang agak sukar. Sewaktu membina
rancangan harian, saya mengambil masa yang agak lama untuk menyusun membina dan
memilih teknik yang bersesuaian. Saya memilih pendekatan berpandu dengan menyediakan
video lagu yang menunjukkan kaedah atau proses membuat kejutan buat ibu. Bukan itu
sahaja, penggunaan carta alir dapat membantu mereka melihat perkembangan proses
dengan lebih tepat. Di samping guru meletakkan kad bergambar pada carta alir tersebut.
Pada carta air yang terakhir saya meminta murid untuk mengisi tempat kosong. Objektif
berjaya dicapai oleh murid-murid di akhir pembelajaran dengan bimbingan guru dan rakan-
rakan kelas.
