Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Murni
3. Bilangan Murid : 32 orang
4. Tarikh : 14 Februari 2018
5. Hari : Rabu
6. Masa : 8.10 hingga 9.10 pagi
7. Tema : Kemasyarakatan
8. Tajuk : Budi Bahasa Budaya Kita

9. Kemahiran Fokus: Aspek Seni Bahasa

10. Standard Kandungan


4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur.

11. Standard Pembelajaran


4.1.1 Menyebut dan memahami lirik lagu yang mengandungi nilai dan pengajaran yang
dipersembahkan melalui nyanyian secara didik hibur.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyebut lirik lagu dengan sebutan dan intonasi yang betul.
ii. Mengujarkan frasa dalam lirik lagu yang mempunyai nilai dan pengajaran.

13. Sistem Bahasa


 Tatabahasa: sintaksis – frasa ayat
 Kosa kata: berhemah tinggi, budaya
 Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Pendidikan Jasmani dan Kesihatan, Sivik dan Kewarganegaraan
 Nilai Murni: Kasih sayang, tolong-menolong
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
 Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi,
 Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan
banyak idea

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 KB: menghubung kait pengalaman, cara berbudi bahasa dengan masyarakat
 KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
 Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait situasi dengan pengalaman seharian
 Pembelajaran Konstruktivisme

muka surat 1
16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1 Komputer riba 1
2 Projektor LCD 1
3 Grafik peta pemikiran: Peta Buih 16
4 Video lagu Budi Bahasa Budaya Kita 1
5 Video nilai murni 1
6 Kotak beracun 1
7 Lirik Lagu Budi Bahasa Budaya Kita 32
Lembaran kerja:
8 Pengayaan 26
Pemulihan 6

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid biasa berkelakuan baik dan bersopan santun antara satu sama lain dalam
kehidupan seharian.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Set Induksi  Tayangan video  Guru menayangkan video FASA PERSEDIAAN
(5 minit) tentang nilai murni.  Menghubungkaitan
PSA dengan
pengalaman baharu
 Murid mengenal pasti  Menyediakan minda
nilai-nilai murni yang murid untuk aktiviti dan
terdapat dalam video. tugasan akan datang

 Guru membimbing murid KP


untuk menghubungkaitkan  Interpersonal
 Isi pelajaran jawapan dengan tajuk  Visual Ruang
-Nilai murni pelajaran pada hari ini.
Contoh: BBB
 Tolong menolong Video
 Jujur KB
 Ikhlas Menghubung kait

 Tajuk pelajaran:
‘Budi Bahasa Budaya
Pembelajaran
Kita’ Kontekstual
Menghubungkaitkan
dengan pengalaman
dalam kehidupan

muka surat 2
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Langkah 1 Nyanyian Lagu Aktiviti 1 FASA IMAGINASI
(10 minit)  Membangunkan asas
pengalaman bagi
 Menyanyi secara  Guru mengedarkan
sesuatu konsep
beramai-ramai lirik lagu kepada BBM
dengan sebutan setiap murid  Video lagu
dan intonasi yang  Lirik lagu
betul  Murid menonton dan
mendengar video
Lirik Lagu lagu yang ditayang Teknik
oleh guru  Soal jawab
Ibu bapa dan kaum keluarga
Saudara terdekat jiran tetangga KP
Sayang menyayangi bertegur  Murid menyanyi  Interpersonal
sapa mengikut kumpulan  Verbal linguistik
Ketulusan ikatan sepanjang usia
bagi setiap rangkap  Kinestetik
Para guru rakan sekolah sambil membuat
Turut warnai kehidupan kita pergerakan kreatif
Ilmu ditimba pengalaman semasa tayangan Pembelajaran
bertambah Kontekstual
Pergaulan sihat peribadi ceria kali kedua
 Menghubungkait lirik
Bangsa Malaysia berhemah tinggi
lagu dengan
Ramah dan mesra elok pekerti
 Guru berbincang kehidupan seharian
Yang tiada dibantu, yang lemah dengan murid
dilindungi tentang perkaitan
Bertimbang rasa hormat
lagu dengan Penilaian Objektif (i)
menghormati
kehidupan seharian
Kita berkhidmat jujur dan ikhlas
Mencurah bakti tak minta dibalas
Harapan rakyat satu amanah
Budi bahasa budaya kita

Langkah 2 Peta i-Think Aktiviti 1 FASA


(20 minit) PERKEMBANGAN
 Murid dibahagikan secara  Konstruk semula dan
memberi penjelasan
berpasangan lanjut dalam pelbagai
 Murid dikehendaki mod (perbualan)
melengkapkan peta i-  Membuat hubung kait
Think iaitu Peta Buih pelbagai konsep yang
berkaitan tentang nilai berkaitan (cara
berbudi bahasa
murni yang terdapat dengan masyarakat)
dalam lirik lagu  Mengaplikasikan
pemahaman dengan
aktiviti harian

Nilai Murni Dalam Lirik Aktiviti 2 BBB


muka surat 3
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Lagu  Lirik lagu
 Beberapa pasangan  Peta i-Think
Jangkaan jawapan: dipilih untuk KP
 Bertimbang rasa membentangkan peta  Interpersonal
 Kasih sayang buih di hadapan kelas  Verbal Linguistik
 Hormat
menghormati  Guru bersoal jawab
Nilai Murni
dengan murid tentang
 Hormat-menghormati
peta buih tersebut  Kasih sayang
 Tolong-menolong

PAS
 Bertanggungjawab

PA21
Think pair share

Penilaian Objektif
(ii)

Langkah 3 Permainan Kotak Aktiviti 1 FASA TINDAKAN


(20 minit) Beracun  Murid dikehendaki duduk  Mempersembahkan
mengikut kumpulan hasil tugasan dalam
Pemulihan pelbagai bentuk
(lisan)
Lembaran Teka Silang  Apabila muzik dimainkan,  Membuat penilaian
Kata (Nilai Murni) kotak beracun akan dan refleksi tentang
diedarkan pembelajaran dan
Jangkaan jawapan: kefahaman serta
 Baik hati kemahiran baharu.
 Hemah tinggi  Murid yang memegang
BBB
 Sopan kotak beracun semasa
muzik dihentikan perlu  Lembaran Teka Silang
Kata
menjawab satu soalan
 Lembaran Padanan
Pengayaan Gambar
Padanan Gambar
 Jawapan yang betul akan Ciri PA21
mendapat satu markah Berkomunikasi secara
lisan dan tulisan dengan
 Kumpulan yang berjaya berkesan
mengumpul markah KP
tertinggi akan mendapat  Verbal linguistik
ganjaran  Kinestetik
 Interpersonal
Aktiviti 2
Pemulihan
 Murid mencari kata nama Penilaian Objektif
(ii)
tersembunyi dalam
permainan Teka Silang
muka surat 4
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Kata.

Pengayaan
Padanan Gambar
Penutup Kognitif  Murid menyebut nilai BBB
(5 minit)  Rumusan isi murni yang telah  Projektor LCD
pelajaran dipelajari.  Skrin
 Kepentingan berbudi
KB
bahasa dalam  Guru memberikan pujian  Merumus
masyarakat atas sikap murid yang
bekerjasama antara satu Nilai
Sosial sama lain.  Kasih sayang
 Pujian atas usaha  Hormat menghormati
dan kejayaan  Murid menyanyikan lagu
‘Budi Bahasa Budaya
KP
Kita.  Verbal linguistik
 Intrapersonal
 Muzik

18. Refleksi
19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

Lembaran Kerja Langkah 1

muka surat 5
Lirik Lagu Budi Bahasa Budaya Kita

Ibu bapa dan kaum keluarga


Saudara terdekat jiran tetangga
Sayang menyayangi bertegur sapa
Ketulusan ikatan sepanjang usia

Para guru rakan sekolah


Turut warnai kehidupan kita
Ilmu ditimba pengalaman bertambah
Pergaulan sihat peribadi ceria

Bangsa Malaysia berhemah tinggi


Ramah dan mesra elok pekerti
Yang tiada dibantu, yang lemah dilindungi
Bertimbang rasa hormat menghormati

Kita berkhidmat jujur dan ikhlas


Mencurah bakti tak minta dibalas
Harapan rakyat satu amanah
Budi bahasa budaya kita

muka surat 6
Lembaran Kerja Langkah 2

Nilai
Murni

muka surat 7
LEMBARAN KERJA LANGKAH 3

muka surat 8
muka surat 9
Lembaran Kerja Teka Silang Kata

AKTIVITI PEMULIHAN

Arahan:
Cari nilai murni yang tersembunyi.

U S L B N T O A K V C

H E M A H T I N G G I

O E M I B C K B W Q Z

R Y I K H L A S C B S

M A K H O R L A T D S
U O
A B A A I D Z G O
I P
T K A T I K R I T
R A
O P R I H A T I N

N S A P I B O U P X N

JAWAPAN
1. HEMAH TINGGI
2. BAIK HATI
3. SOPAN
4. HORMAT
5. PRIHATIN
6. IKHLAS

Lembaran Kerja Aktiviti Padanan Gambar

AKTIVITI PENGAYAAN
muka surat 10
Arahan:
Padankan gambar dengan nilai murni yang betul.

  Sopan santun

  Jujur

Bekerjasama
 

  Tolong-menolong

muka surat 11
