Anda di halaman 1dari 21

DISEDIAKAN OLEH: MOHAMAD AMIRUL HUSNI BIN MOHD NASIR

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 2 Ibnu Sina
3. Bilangan Murid : _ / 36 orang
4. Tarikh : 18 Julai 2019
5. Hari : Khamis
6. Masa : 8.00 hingga 9.00 pagi
7. Tema : Warisan Kita
8. Tajuk : Seni dan Budaya

9. Kemahiran Fokus: Aspek seni bahasa – Mempersembahkan lagu

10. Standard Kandungan


4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan keindahan dan kesantunan
bahasa serta mempersembahkannya secara kreatif

11. Standard Pembelajaran


4.3.3 Mempersembahkan lagu:
(ii) rakyat

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Mempersembahkan lagu “Ikan Kekek” dengan kreatif
ii. Menyatakan tiga kata nama am dalam lirik lagu “Ikan Kekek”

13. Sistem bahasa


• Tatabahasa : Morfologi – kata nama
• Kosa kata : belang, gelama dan kekek
• Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Sejarah
 Nilai Murni: Menghargai, Patriotisme, Sayangi warisan kita dan Bertanggungjawab.
 Teknologi maklumat dan komunikasi: Belajar melalui TMK
 Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi, pergerakan semasa lakonan
 Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan
banyak idea

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 Kemahiran Berfikir: Menjanakan idea dan merumus
 Kecerdasan Pelbagai: verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal, visual dan ruang
dan kinestetik
 Belajar Cara Belajar: mengumpul maklumat dan memproses maklumat
 Pembelajaran Konstruktivisme: menggunakan pengetahuan baharu berdasarkan
pengalaman sedia ada.
 Pembelajaran Masteri: Menguasai cara mempersembahkan lagu dengan sebutan dan
intonasi yang betul.
 Pembelajaran Koperatif : menyelesaikan tugasan kumpulan

16. Bahan Bantu Mengajar


Bil. Perkara Jumlah
1 Lirik lagu “Ikan Kekek” 36
Bahan kitar semula
2 i) Botol 6
ii) Kotak 6
3 LCD 1
4 Sampul bergambar 6
5 Komputer riba 1
6 Pembesar suara 1
7 Baldi 6
8 Papan putih kecil 6
9 Marker 6

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid biasa mendengar lagu rakyat dalam kehidupan harian.
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Pengurusan  Kebersihan kelas  Murid memastikan kelas bersih Peralatan yang
Bilik Darjah  Persediaan murid dan mereka bersedia untuk sesuai
(2 minit) untuk belajar belajar
Set Induksi  Eksplorasi  Guru menyediakan enam BBM
(5 minit) sampul surat bergambar Sampul bergambar

 Setiap ketua kumpulan diminta KB


untuk memilih satu keping Menghubung kait
sampul bergambar
BCB
 Mereka diminta untuk Memproses
berbincang dan menyatakan maklumat
jawapan gambar tersebut.
Pembelajaran
 Murid dibimbing oleh guru Kontekstual
menghubungkaitkan gambar Menghubungkaitkan
dengan tajuk pelajaran pada hari dengan pengalaman
ini. dalam kehidupan

KP
Interpersonal,
Intrapersonal

Langkah 1 Mempersembahkan  Setiap kumpulan diberikan BBM


(18 minit) lagu “Ikan Kekek” lagu “ikan kekek”.
Lirik lagu “ikan
kekek”, LCD dan
 Setiap ahli kumpulan
pembesar suara
membaca secara mentalis.
PM

 Guru menunjukkan dan Bacaan


mendemonstrasikan cara
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
mempersembahkan lagu
kemudian diikuti oleh murid.
KP

Verbal Linguistik,
 Setiap kumpulan diminta Kinestetik dan
untuk mempersembahkan Intrapersonal
lagu tersebut.
Penilaian objektif (i)

 Murid diberikan lembaran


Mengisi tempat kosong BBM
kerja lagu “Ikan Kekek”.
dalam lagu “Ikan
Langkah 2 Lembaran kerja lirik
Kekek” dan
(10 minit)  Murid dikehendaki mengisi lagu “Ikan Kekek”,
mengeluarkan kata
tempat kosong dengan papan putih dan
nama.
jawapan yang betul. marker.
“Cara Mengamalkan
KP
Mesra Alam”
 Secara berkumpulan, murid Interpersonal dan
perlu berbincang dan Verbal linguistik
mengeluarkan kata nama
daripada lagu tersebut.

 Murid perlu menulis kata


nama pada papan putih
yang disediakan.

 Setiap kumpulan diminta untuk


Langkah 3 Persembahan Kreativiti
mempersembahkan lagu “Ikan
(20 minit) Kekek” menggunakan alat yang Menggunakan
disediakan. imaginasi dan
kreativiti
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
 Guru akan menilai sebutan, KP
intonasi dan kreativiti murid.
Intrapesonal,
Interpersonal, Verbal
Linguistik, Kinestetik
dan Visual Ruang

BCB

Perbincangan

Penutup Kognitif  Guru memilih secara rawak KB


beberapa orang murid untuk
(5 minit)  Merumuskan isi Merumus
membuat rumusan tentang isi
pelajaran
pelajaran pada hari ini. Nilai Murni

Menghargai,
 Guru merumuskan isi pelajaran Patriotisme, Sayangi
warisan kita dan
Sosial
 Guru memuji sikap murid dalam Bertanggungjawab.
 Pujian kepada
kelas.
murid.

18. Refleksi
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_____

19. Ulasan Guru Pembimbing/ Pensyarah Penyelia


__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_____
LAMPIRAN 1
Ikan kekek mak iloi iloi

Ikan gelama mak ilai ilai

Nanti adik mak iloi iloi

Pulang sama mak ilai ilai

Ada satu si ikan parang

Badannya panjang berbelang belang

Isinya sikit banyak tulang

Sedap makan kalau masak pindang


LAMPIRAN 2

Lengkapkan lirik lagu berikut.

panjang Ikan parang Isinya kekek

Ikan a) _______ mak iloi iloi

b) _______ gelama mak ilai ilai

Nanti adik mak iloi iloi

Pulang sama mak ilai ilai

Ada satu si ikan c) _______

Badannya d) _______ berbelang belang

e) _______ sikit banyak tulang

Sedap makan kalau masak pindang


DISEDIAKAN OLEH: PAVITRA MARAN A/P SUGUMARAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

2. Tahun : 2 Amanah

3. Bilangan Murid : 30 orang

4. Tarikh : 29 Julai 2019

5. Hari : Isnin

6. Masa : 8.30 pagi – 9.30 pagi

7. Tema : Sihat dan Cergas

8. Tajuk : Kesihatan diri

9. Kemahiran Fokus

Aspek seni bahasa – Mempersembahkan lagu

10. Standard Kandungan

4.3 menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan keindahan dan kesantunan bahasa
serta mempersembahkannya secara kreatif.

11. Standard Pembelajaran

4.3.1 Mempersembahan lagu kanak-kanak

12. Objektif Pembelajaran

Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Menyebut kata nama yang terdapat dalam lirik lagu.

ii. Membaca lirik lagu dengan betul dan tepat


iii. Mempersembahkan lagu kanak-kanak dengan menggunakan boneka tangan

13. Sistem Bahasa

Tatabahasa : kata nama

Sebutan dan Intonasi

Kosa Kata : .gigi, roti, susu, sekolah, baju, hati.

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

i. Ilmu : Pendidikan Kesihatan dan Kesedaran Sivik

ii. Nilai : Berdikari, Disiplin, Rasional

iii. Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah

dan Teknik)

i.) Kemahiran Berfikir : Mengecam dan menjana idea.

ii.) Kecerdasan Pelbagai : Intrapersonal dan verbal linguistik.

iii.) Elemen Didik Hibur : Pembelajaran Koperatif.

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah

1. Komputer Riba 1

2. Sampul surat 5

3. Boneka tangan 4

4. Projektor LCD 1

5. Video/Lirik Lagu 2
17. Pengetahuan Sedia Ada

Murid penah menonton lagu berkaitan sihat dan cergas.

Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran Catatan


Masa

Set Induksi Permainan 1. Guru akan menyediakan lima KB: Menghubungkait


Eksplorasi sampul surat yang berbeza yang
(7 minit) BCB : memberi idea
mengandungi beberapa kata nama.
secara berkesan.
2. Murid diminta mencari sampul
BBB: 5 sampul surat
surat yang disembunyikan di dalam
bilik darjah.

3. Murid yang dapat mencari sampul


tersebut perlu memberi idea bagi
kawan-kawan lain dapat meneka kata
naa tersebut.

4. Guru akan mengaitkan semua kata


nama tersebut dengan tema yang
akan diajarkan di bilik darjah.

1.Ketua kumpulan diminta mengambil


petikan lagu kanak-kanak daripada
Langkah 1 Mendemostr KB:
guru.
asikan lagu mendemostrasikan
(15 minit)
2.Setiap kumpulan akan menerima lagu
petikan lagu yang berlainan.
BBM : boneka tangan
3.Murid diminta membaca lirik lagu
BCB : Mendengar
tersebut antara ahli kumpulan secara
dengan teliti.
senyap.
4.Guru mendemostrasikan cara
menyanyikan lagu tersebut dengan
menggunakan boneka tangan.

5.Setiap kumpulan diberi masa untuk


memikirkan cara penyampaian lagu
yang tersendiri.

Langkah 2 Bertutur dan 1.Guru diminta menyenaraikan kata KB: mengenalpasti


menulis nama yang terdapat dalam lirik lagu dan menulis
(10 minit)
yang diberi.
BCB : Kemahiran
2.Guru diminta memberi ayat bagi bertutur
setiap kata nama yang disenaraikan.

Langkah 3 Membuat Penilaian BCB : Kemahiran


penilaian mendengar arahan,
(15 Minit) 1.guru akan diberi masa selama 5
dengan
minit untuk menyediakan
mempersem
persembahan lagu secara kreatif.
bahkan BBM : kad gambar,
2.setiap kumpulan sampul surat yang
mempersembahkan lagu tersebut mempunyai kata
dengan idea tersendiri. nama,

KB: Mengecam,
menjana idea,
menyelesaikan
masalah.
ALAT BAHAN BANTU MENGAJAR

(Video )
LIRIK LAGU

Bangun pagi, gosok gigi,

Cuci muka, pakai baju,

Makan roti, minum susu,

Pergi sekolah, senang hati

Bangun pagi, gosok gigi,

Cuci muka, pakai baju,

Makan roti, minum susu,

Pergi sekolah, senang hati.

Bangun pagi, gosok gigi,

Cuci muka, pakai baju,

Makan roti, minum susu,

Pergi sekolah, senang hati


DISEDIAKAN OLEH: NUR NAJIHA BINTI MOHAMED MAZRI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 2 Intan
3. Bilangan Murid : 35 / 35 orang
4. Tarikh : 18 Julai 2019
5. Hari : Khamis
6. Masa :8.00 pagi hingga 9.00 pagi
7. Tema : Petani Moden
8. Tajuk : Ternakan

9. Kemahiran Fokus

Aspek seni bahasa- Mempersembahkan lagu

10. Standard Kandungan

4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan keindahan dan kesantunan


bahasa serta mempersembahkannya secara kreatif

11. Standard Pembelajaran

4.3.3 Mempersembahkan lagu:

ii) kanak-kanak

12. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Nyatakan 5 kata nama am dalam diri


ii. Murid dapat menceritakan konsep idia alat penyiram pokok.

13. Sistem Bahasa

i. Sebutan dan intonasi


14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak

idea.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

 Kemahiran Berfikir: Menjanakan idea yang merumus


 Kecerdasan Pelbagai: verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal, visual dan ruang dan
kinestetik
 Belajar cara belajar mengumpul maklumat dan memproses maklumat
 Pembelajaran Masteri: Menguasai cara mempersembahkan lagu dengan sebutan dan
intonasi yang jelas
 Pembelajaran Koperatif: Menyelesaikan tugasan berkumpulan.

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1. Komputer Riba 1
2. Lagu kanak-kanak “Pak Atan Ada Ladang”
3. Projektor LCD 1
4. Pembesar suara 1
5. Lirik lagu 5 helaiw

17. Pengetahuan Sedia Ada

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatatn


Masa Pembelajran
Pengurusan 1. Kebersihan kelas. 1. Murid memastikan kelas - Peralatan yang sesuai
Bilik Darjah 2. Persediaan murid untuk bersih dan bersedia untuk dengan mata pelajaran.
belajar belajar.
(2 minit)

Set Induksi 1. Eksplorasi. 1. Guru menyediakan lima


sampul yang berbeza
(5 minit)
2. Setiap kumpulan perlu
mencari sampul tersebut

3. Setiap sampul
mengandungi gambar-
gambar haiwan ternakan
yang berbeza.

4. Murid perlu menyebutkan


nama haiwan yang
terkandung dalam sampul
tersebut.

5. Guru mengaitkan jawapan


murid dengan isi pelajaran
pada hari tersebut.

Langkah 1 1. Kumpulan: 1.Ketua kumpulan perlu https://www.youtube.com/wat


mengambil lirik lagu “Pak Atan ch?v=rhVi9CT93zM&t=65s
1. Merah Ada Ladang”
2. Biru
3. Hijau 2.Dalam kumpulan yang sedia

4. Kuning ada murid akan mencipta satu

5. Jingga alat penyiram pokok seperti


gambar yang dilekatkan di
hadapan.

3. Murid diminta membaca


secara senyap

4. Guru menayangkan video


dan menunjukkan demostrasi
cara menyanyikan lagu dan
kemudian diikuti oleh murid

5. Setiap kumpulan perlu


mempersembahkan lagu
tersebut.
Langkah 2 Rujuk lampiran 1. Setiap kumpulan akan
berbincang untuk
mengeluarkan kata nama am
yang terdapat dalam lirik lagu

2. Murid melakukan latihan


didalanm kumpulan
Langkah 3 Lakonan haiwan 1.Setiap kumpulan akan
ternakanku. meneriama topeng haiwan
ternakan yang berbeza.

2. Setiap kumpulan perlu


mempersembahkan sketsa
pendek berdasarkan topeng
haiwan yang dimiliki
Penutup 1. Kognitif : 1. Murid akan menceritakan Kemahiran Berfikir :
idea hiasan mereka dihadapan
Merumuskan isi pelajaran. kelas. Merumuskan.

2. Sosial : 2. Guru merumuskan


keseluruhan isi pelajran pada
Pujian dan penghargaan. Kecerdasan Pelbagai:
hari ini.

Verbal lingustik.
3. Murid diberikan pujian dan
penghargaan oleh guru atas
usaha mereka mengikuti sesi
pengajaran dan pembelajara
pada hari ini.
LAMPIRAN

LIRIK LAGU PAK ATAN ADA LADANG

Hi kawan-kawan,

Didi dekat dalam ladang Pak Atan

Seronoknya banyak haiwan dekat sini

Jom kita menari dan menyanyi

Jom! HoraaHoreyy!!!

Pak Atan ada ladang e i e i o

di ladang ada lembu e i e i o

moo moo sana moo moo sini

moo moo moo moo moo moo moo moo

Pak Atan ada ladang iya iya yooo

Pak Atan ada ladang e i e i o

di ladang ada kambing e i e i o

beek beek sana

beek beek sini

beek beek beek beek beek beek beek beek

Pak Atan ada ladang, e i e i o,

Pak Atan ada ladang, e i e i o,

di ladang ada itik, e i e i o,

quek quek sana,

quek quek sini,

quek quek quek quek quek quek quek quek.

Pak Atan ada ladang, e i e i o,

Pak Atan ada ladang, e i e i o,

di ladang ada bingo, e i e i o,


meow meow sana,

meow meow sini,

meow meow meow meow meow meow meow meow

Pak Atan ada ladang, e i e i o

eieio
