Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH

Mata Pelajaran Sejarah

Tahun 4 Gemilang

Bilangan Murid 25 orang

Tarikh / Hari 6 Februari 2018 / khamis

Masa 9.45 pagi – 10.45 pagi (60 minit)

Tajuk Mari Belajar Sejarah

Pengetahuan Sedia 1. Murid mengetahui mengenai sekolah daripada


Ada penglihatan di kawasan sekolah.

Fokus Standard Kandungan:


1.3 Sejarah Sekolah

Standard pembelajaran :

1.3.1 Menyatakan nama dan alamat sekolah dengan


lengkap.
1.3.3 Menyatakan cogan kata, visi dan misi sekolah.

K1.3.7 Menjelaskan tanggungjawab diri sebagai warga


sekolah.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


Objektif
Pembelajaran i) Menyatakan nama dan alamat sekolah dengan lengkap.
ii) Menyenaraikan cogan kata, visi dan misi sekolah dengan
betul.
iii) Menyatakan sekurang-kurangnya 3 tanggungjawab diri
sebagai warga sekolah dengan jelas.

21
EMK KPS - Memahami Kronologi :
i. Elemen Asas Sejarah.
 Tempat
- Meneroka Bukti :
i. Membuat Interprestasi
ii. Membuat penjelasan

KBAT - Mencipta kaedah yang kreatif dalam


menyampaikan maklumat.
- menjana idea dan membuat hubung
kait dalam maklumat.
- Mengaplikasikan pengetahuan ketika
membina peta i-Think.
- Meneroka maklumat

Dimensi - Keterikatan emosi kepada sekolah


Kewarganegaraan

TMK - pengajaran melalui TMK

ENT - Teknologi maklumat dan Komunikasi


- Kreatif dan Inovatif

Penerapan Nilai Berbangga, Kasih sayang, Bertanggungjawab, Berkerjasama.

Sumber/Bahan - Internet dan buku teks.


Bantu Mengajar
- Kertas Lukisan, Laptop, LCD, pembesar suara, lembaran
kerja, marker, kertas mahjong, token dan sampul surat.

Penilaian
Pengajaran dan
TP1 : Murid mengetahui tentang sejarah sekolah.
Pembelajaran
DSKP
TP2 : Murid memahami tentang sejarah sekolah.

22
TP3 : Murid boleh menerangkan tentang sejarah sekolah
dengan memberikan contoh.

TP4 : Murid boleh menguasai maklumat tentang sejarah


sekolah dalam pelbagai situasi.

TP5 : Murid boleh membuat penilaian tentang maklumat


sejarah sekolah dan menghubungkait dengan peranan setiap
warga sekolah bagi membangunkan kecemerlangan sekolah.

TP6 : Murid boleh mengemukakan idea yang rasional tentang


sekolah sebagai institusi pendidikan yang perlu dibanggakan.

Aktiviti 1. Murid menjawab teka-teki.


2. Guru memberikan penerangan dengan menggunakan
slaid.
3. Murid menjalankan aktiviti eksplorasi untuk mencari
maklumat.
4. Murid akan membentangkan maklumat yang diperoleh
mengikut kumpulan masing-masing.
5. Murid menjawab soalan pengukuhan mengenai
tanggungjawab diri terhadap sekolah.
6. Menyayikan lagu sekolah dan lagu Negaraku untuk
mewujudkan perasaan cinta akan sekolah.

23
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Fasa / Masa Isi Pengajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran

1. Guru menampal pada papan


Set Induksi Memulakan BBM
hitam teka-teki yang telah ditulis
pembelajaran di atas kertas lukisan.
(5 minit)  Kertas lukisan
dengan bermain
‘Saya diperbuat daripada batu
teka teki berkaitan
bata, dalam diri saya dipenuhi KPS :
sekolah. kerusi dan meja. Orang  Imaginasi
datang kepada saya waktu
pagi dan pulang pada waktu
petang. Apakah saya?’ KBAT :
 Menjana idea
‘Saya merupakan sebuah
bangunan lama yang  Komunikasi
berwarna oren yang terletak dan
berhadapan padang hoki, kolaborasi
SMK perempuan dan
dengan baik
bersebelahan dengan Klinik
Pasir Mas. Siapakah nama
saya?”

‘Saya mempunyai azam dan


cita-cita yang tinggi untuk
meningkatkan nama sekolah.
Siapakah saya?’

2. Murid perlu meneka dengan


memberikan jawapan yang
tepat.

3. Guru mengaitkan jawapan murid


dengan pembelajaran hari ini.

BBM
 LCD
Aktiviti 1 Penerangan isi
1. Guru menerangkan tentang  Laptop
pembelajaran
(10 minit) asas yang melambangkan
menggunakan slaid KPS
identiti sekolah yang penting.
 Memahami
Konsep

24
2. Guru bersoal jawab dengan
Permulaan KBAT
murid berkenaan dengan apa
pengajaran  Menjana idea
yang telah dilihat dalam slaid.

ENT
3. Guru akan membahagikan murid  TMK
kepada lima kumpulan dengan
menggunakan kaedah Team Nilai
Accelerated Instruction.  Bekerjasama

1. Guru akan mengadakan


Aktiviti 2 Aktiviti ekplorasi BAHAN
permainan yang dikenali
agar murid
(28 minit) sebagai “eksplorasi”.  Lembaran
mendapat
kerja
maklumat
2. Ketua kumpulan bagi setiap  Peta arahan
Perkembangan mengenai nama,
kumpulan perlu mencabut  Token (akhir
alamat sekolah,
Pengajaran sampul surat yang menunjukkan aktiviti)
cogan kata, visi
checkpoint pertama dan KBAT
dan misi sekolah
checkpoint seterusnya. Di dalam
mereka.
 Kemahiran
sampul tersebut terdapat klu-klu
berfikir
yang diperlukan.
 Meneroka

3. Masa yang diberikan untuk maklumat

setiap satu checkpoint ialah 3


minit dan apabila guru Nilai
membunyikan wisel maka setiap
 Toleransi
kumpulan hendaklah melihat klu
 Menghormati
seterusnya dan bergerak ke
 Semangat
checkpoint seterusnya.
berpasukan
 Bekerjasama

25
4. Setiap kumpulan akan bergerak
kepada checkpoint masing-
masing yang telah dipilih oleh
ketua kumpulan:
 Checkpoint 1 : Nama Sekolah
 Checkpoint 2 : Alamat
Sekolah
 Checkpoint 3 : Cogan Kata
Sekolah
 Checkpoint 4 : Visi sekolah
 Checkpoint 5 : Misi sekolah

5. Sebelum bergerak ke checkpoint


masing-masing, guru memberi
cabaran berkumpulan yang
mana setiap kumpulan
mendapat satu biskut dan
mereka perlu menjaganya
sehingga tamat aktiviti.

6. Murid juga akan diberikan


lembaran kerja (jadual) atau
tugasan untuk diselesaikan
semasa aktiviti ekplorasi di luar
bilik darjah.

7. Murid dikehendaki kembali ke


kelas tepat pada masanya
dengan biskut dalam keadaan
yang baik.

26
1. Berdasarkan maklumat yang
Aktiviti 3 BBM
diperoleh semasa eksplorasi
(12 minit) tersebut, maka setiap kumpulan - Kertas Mahjong

dikehendaki menulis maklumat - Marker pen

yang diperoleh di atas kertas


Pengukuhan
mahjong menggunakan peta I-
ENT
think.
- Kreativiti dan
2. Setiap kumpulan diberi masa inovasi
selama 3 minit untuk
menyiapkan tugasan yang
diberikan.
NILAI
3. Beberapa kumpulan bertuah
- Bekerjasama
akan dipilih secara rawak untuk
membentangkan hasil yang
diperolehi.

4. Jika terdapat percanggahan


maklumat dengan kumpulan lain,
guru akan menjelaskan
maklumat yang lebih tepat.

5. Guru juga memberikan soalan


pengukuhan secara lisan :
“Sebagai seorang murid,
apakah peranan anda untuk
menjaga nama baik sekolah?”

27
1. Guru akan memasang dan
Penutup Aktiviti sosial BBM
mendengarkan audio lagu
menyanyikan la gu
(5 minit) sekolah dan lagu Negaraku o Laptop
untuk o Pembesar
serta meminta murid
meningkatkan suara
menyanyikan sekali lagu
perasaan cinta
tersebut. NILAI
akan sekolah.
- Sayang akan
sekolah
- Berbangga
dengan
sekolah

Refleksi

28
