Anda di halaman 1dari 4

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Tarikh/Hari: 8/2/2022 (Selasa)

Tahun: 2 Zuhal

Bil. Murid: 25 orang

Masa: 3:00 – 4:00

Mata Pelajaran: Bahasa Melayu

Tema: Integriti

Tajuk: Amalan Baik di Sekolah

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN


3.3 Menghasilkan penulisan 3.3.2(iii) Mengedit dan memurnikan hasil
penulisan daripada aspek penggunaan kata

Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

I. Mengenal pasti kesalahan penggunaan kata dalam petikan.


II. Mengedit dan memurnikan enam penggunaan kata dengan betul.

Kriteria Kejayaan:

I. Menggariskan kesalahan penggunaan kata dalam petikan.


II. Membetulkan penggunaan kata dengan tepat.
III. Memurnikan teks daripada aspek penggunaan kata dengan betul.

Sistem Bahasa:

 Tatabahasa
 Kosa Kata
 Sebutan dan intonasi
 Sistem Ejaan, Tanda Baca

Pengisian Kurikulum:

 Ilmu: Tatabahasa
 Nilai murni: Tolong menolong, bekerjasama, bertanggungjawab
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK): Belajar melalui TMK

Kepelbagaian kaedah dan teknik:

 KB: Menaakul, menghubung kait, merumus, menjana idea


 KP: verbal linguistik, intrapersonal, kinestetik
 BCB: Memerhati dan memproses maklumat

1
Bahan Bantu Mengajar (BBM):

Bil. Jenis Bilangan


1 Projektor LCD 1
2 Petikan 25
3 Komputer riba 1

4 Kertas Mahjong 5

5 Pen Marker 5

Pengetahuan Sedia Ada: Murid mengetahui tentang konsep kesalahan penggunaan kata.

Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Masa
Set induksi Guru bersoal  Murid duduk dan dibahagikan KB
(5 minit) jawab dengan kepada 5 kumpulan.  Membuat
murid.  Murid diminta mengimbas gambaran mental
kembali isi pelajaran pada hari  Menghubung kait
Contoh soalan: kelmarin.
 Masih  Murid menyebut isi-isi pelajaran BCB
kamu ingat yang telah dipelajari semalam.  Memproses
pelajaran  Jawapan murid dikaitkan maklumat
pada har dengan isi pelajaran pada hari
kelmarin? ini. Kaedah dan Teknik:
 Apa yang  Soal jawab
telah kamu  Imbas kembali
pelajari?
 Bagaimana
kah kamu
gunakan
dalam
penulisan?

Jangkaan
jawapan:
 Masih
 Kesalahan
penggunaa
n kata.
 Memastika
n penulisan
yang
dihasilkan
adalah
betul dan
tepat.

2
Langkah 1 Konsep Disiplin  Guru menayangkan petikan BBM
(15 minit) Berpakaian. menggunakan projektor.  Projektor
 Guru memberikan salinan  Petikan Disiplin
petikan kepada murid-murid di Berpakaian
dalam kumpulan. KB
 Murid dipilih secara rawak  Menaakul
untuk membaca kuat petikan.
 Murid dibimbing membaca kuat KP
dengan sebutan dan intonasi  Verbal-linguitsik
yang sesuai.
 Keseluruhan murid membaca
kuat secara serentak petikan Pembelajaran Melalui
dengan sebutan dan intonasi TMK
yang sesuai dengan bimbingan  LCD
guru.  Komputer riba
 Guru menerangkan konsep
kesalahan penggunaan kata Strategi
dalam petikan.  Berpusatkan
 Guru meminta murid bahan dan murid
menggunakan kemahiran yang
telah dipelajari sebelum ini
untuk menggariskan kesalahan
penggunaan kata secara
berkumpulan.
Langkah 2 Mengedit dan  Murid mengedit dan BBM
(25 minit) memurnikan memurnikan enam kesalahan  Kertas Mahjong
penulisan. penggunaan kata dalam  Pen Marker
petikan secara berkumpulan.
 Murid menyalin petikan yang Nilai Murni
dimurnikan dalam kertas  Bekerjasama
mahjong untuk  Bertanggungjawab
dipersembahkan.
 Murid secara berkumpulan Strategi
bekerjasama menyelesaikan  Berpusatkan murid
tugasan yang diberi.
 Guru meronda ke setiap Kaedah Pembelajaran
kumpulan dan memberi koperatif
bimbingan kepada kumpulan  Menyelesaikan
yang memerlukan. tugasan secara
berkumpulan

KP
 Verbal-linguistik
 Interpersonal
Langkah 3 Pembentangan  Murid mempersembahkan hasil Nilai Murni
(15 minit) Hasil Kerja. dapatan kumpulan secara  Bekerjasama
berkumpulan di hadapan kelas.  Menghormati
 Murid akan mengenal pasti
kesalahan yang telah dikenal Strategi

3
pasti dan diedit serta  Berpusatkan murid
dimurnikan. Pembelajaran koperatif
 Murid-murid lain diminta  Menyelesaikan
menyemak hasil dapatan tugasan secara
kumpulan yang membentang. berkumpulan
 Guru mengulas keseluruhan
dapatan dan persembahan KP
murid.  Verbal-linguistik
 Guru memberikan pembetulan  Kinestetik
kepada kumpulan yang
memerlukan.
 Kumpulan terbaik dalam
persembahan diberikan pujian
dan penghargaaan.

Penutup Penutup Kognitif:  Murid diminta duduk di tempat KB


 Merumuskan masing-masing.
(5 minit) isi pelajaran.  Secara sukarela, murid diminta  Merumus
 Mengulang isi- untuk merumuskan isi
isi penting. pelajaran. KP
 Kepentingan  Guru membimbing murid dalam  Verbal-linguistik
disiplin dalam merumuskan isi pelajaran.
berpakaian.  Guru memberikan pujian Teknik:
kepada semua murid atas  Soal Jawab
kerjasama dan usaha
Penerapan Nilai: sepanjang pembelajaran.
 Pujian kepada  Guru menekankan nilai
semua murid kerjasama dalam menyiapkan
atas kerjasama tugasan.
yang diberikan.  Guru dan murid bertepuk
 Menekankan tangan untuk diri sendiri.
nilai kerjasama
dalam
menyiapkan
tugasan dan
nilai disiplin
dalam
berpakaian.

Ulasan Guru Pembimbing/Pensyarah Penyelia:
