Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 6 Arif
3. Bilangan Murid : 19
4. Tarikh : 12 September 2022
5. Hari : Isnin
6. Masa : 10:45 hingga 11:45 tengah hari
7. Tema : Sains, Teknologi dan Inovasi
8. Tajuk : Teknologi Membantu Kita

9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Menulis

10. Standard Kandungan


5.3 memahami dan membina ayat mengikut konteks

11. Standard Pembelajaran


5.3.1 memahami dan membina ayat tunggal dan ayat majmuk dengan
peluasan subjek dan predikat

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyenaraikan kata hubung dengan betul
ii. Menyenaraikan ayat majmuk dengan subjek dan predikat dengan betul
13. Sistem Bahasa
 Tatabahasa : ayat majmuk

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu – Sains, keativiti dn inovasi
 Nilai Murni – Semangat Bermasyarakatan dan Hormat-Menghormati.
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
 BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat sebelum membuat
keputusan.
 Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait
 Pembelajaran Konstruktivisme.

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


Komputer Riba 1
2. Projektor LCD 1
3. Buku teks 1
4. Kertas kajang 1

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid sudah biasa dengan teknologi canggih

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
PENGURUSA  Kebersihan kelas  Murid memastikan Peralatan
N BILIK  Persediaan murid kelas bersih dan yang sesuai
DARJAH untuk belajar mereka bersedia
(2 Minit) untuk belajar
Set Induksi  Isi pelajaran:  Menerangkan
(5 Minit) tayangan video kepada murid KB
youtube tentang tentang binaan ayat Menghubung
ayat majmuk majmuk. kait

 Murid menyatakan EMK

kefahaman mereka Nilai Murni –

tentang ayat Patuh arahan

majmuk guru

Langkah 1 KUASA DI HUJUNG Aktiviti 1


(18 Minit) JARI  Murid dipilih secara BBM
-buku teks m/s 132 rawak untuk Slaid dan
membaca projector
maklumat pada
teks m/s 132 KP:

 Murid diminta untuk Interpersonal,

menyenaraikan verbal

perkataan yang linguistik,

berwarna mengikut kinestetik

kesesuaian KB:

 Murid membina Mencirikan

ayat majmuk Strategi PdP

berdasarkan Pembelajaran

perkataan berwarna berasaskn


 Murid memberikan guru

tugasan kepada KBAT-

guru untuk disemak Menilai-


meramalkan
 Murid
membentangkan
Strategi
setiap ayat yang
PdPC:
dibina di hadapan
Berpusatkan
Projek

EMK:
Nilai Murni –
Berdisiplin dan
kerajinan

Langkah 2 1. Membina satu  Murid akan BBM


(30 minit) penulisan karangan diberikan sehelai Kertas
 Murid akan kertas mahjong
diberikan tajuk  Murid dibahagikan
karangan iaitu kepada 4 kumpulan
‘kepentingan dan diberi tugasan KP:
teknologi untuk masing-masing Interpersonal,
pembelajaran’ verbal
 Karangan tidak  Murid membuat linguistik,
melebihi 400 perbincangan kinestetik
patah perkataan secara
berkumpulan Strategi PdP
tentang isi Pembelajaran
karangan, berasaskn
pendahuluan dan projek
juga penutup pada
kertas mahjong

 Murid
membentangkan isi
yang dibincangkan
secara
berkumpulan

 Murid dimbimbing
oleh guru dalam
pengolahan isi.

 Murid menyiapkan
karangan
berdasarkan
maklumat yang
telah dibincangkan.

Penutup
(5 Minit)  Rumusan isi  guru menyebut nilai KB
pelajaran yang dipelajari Kemahiran
 Kepentingan melalui tajuk yang merumus
teknologi untuk
kegunaan untuk dipilih Nilai
pembelajaran Kesyukuran,
 Guru memberikan kasih
pujian atas sikap sayang
 Pujian atas usaha murid dengan KP
dan kejayaan positif sepanjang -Verbal
kelas. linguistik
- Intrapersonal

18. Refleksi

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
