Anda di halaman 1dari 9

BAHASA MELAYU

4 KENANGA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Bahasa Melayu


Tahun 4 Kenanga
Bilangan Murid 29 orang
Tarikh 30 Jun 2021
Hari Rabu
Masa 8.00 pagi – 9.00 pagi (Segerak / Tidak segerak)
Tema Keselamatan
Kemahiran Fokus Tatabahasa
Standard Kandungan 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut
konteks.
Standard Pembelajaran 5.1.3 Memahami dan menggunakan kata adjektif mengikut
konteks.
(iv) Waktu
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran:
i. Murid dapat menyatakan dua daripada empat kata
adjektif waktu secara lisan dengan betul.
ii. Murid dapat mengecam enam daripada lapan kata
adjektif waktu berdasarkan petikan “Program sihat dan
cergas” dengan betul.
iii. Murid dapat melengkapkan ayat menggunakan lima
daripada sepuluh kata adjektif waktu dengan betul.
Sistem Bahasa • Sistem ejaan
• Tanda baca: Noktah dan koma
• Kosa kata: Senamrobik
• Sebutan dan intonasi: Ayat penyata
Pengisian Kurikulum • Bahasa: Struktur ayat
• TMK: Slaid power point
• Nilai murni: Rasional
Strategi Pengajaran • KB: Menganalisis dan mengaplikasi
Dan Pembelajaran • KP: Verbal linguistik dan interpersonal
(Kepelbagaian Kaedah • BCB: Kemahiran mendengar dan bertutur dan kemahiran
Dan Teknik) membaca
BAHASA MELAYU
4 KENANGA

Kemahiran insaniah • Kemahiran komunikasi, pemikiran kritis dan penyelesaian


(KI) masalah
Bahan Bantu Mengajar
Bil Perkara / Item Jumlah
1. Telegram 1
2. Slaid power point 1
3. Komputer riba 1
4. Live work sheet 1
5. Teks petikan “Program sihat dan 1
cergas”

Pengetahuan Sedia Murid pernah didedahkan dengan kata adjektif.


Ada

Langkah / Aktiviti pengajaran dan


Isi pelajaran Catatan
Masa pembelajaran
Pengurusan a) Arahan daripada guru. 1) Guru memberikan • Murid bersedia
bilik darjah b) Persediaan murid pautan google meet menghadiri kelas
maya untuk belajar melalui aplikasi telegram. dalam talian.
(3 minit) menggunakan 2) Murid diminta menghadiri
medium google meet. kelas dalam talian secara
segerak.
Pautan google meet:
https://meet.google.com/jr
z-tuuw-mqq

Set induksi Permainan carian Aktiviti: Mencari perkataan BBM


(5 minit) perkataan tersembunyi tersembunyi • Aplikasi
melalui google meet menggunakan aplikasi permainan word
word wall wall
Pautan aplikasi word • Google meet
wall:
https://cutt.ly/GmsKvpv
BAHASA MELAYU
4 KENANGA

Kod QR aplikasi word 1) Guru memaparkan TKP


wall: aplikasi word wall dalam • Verbal linguistik
google meet. • Interpersonal
2) Murid diminta mencari
perkataan tersembunyi BCB
pada papan carian kata • Kemahiran
yang terpapar dalam mendengar dan
google meet. bertutur
3) Murid-murid yang

Papan carian kata pada menjumpai perkataan PAK-21


aplikasi word wall: tersembunyi pada papan • Permainan
carian kata perlu
memberitahu guru.
4) Guru mengaitkan
perkataan yang dijumpai
pada papan carian kata
(Rujuk lampiran)
dengan tajuk
pembelajaran.
Skema jawapan carian
kata pada aplikasi word
wall:

(Rujuk lampiran)

Langkah 1 Tayangan slaid power Aktiviti: Memahami konsep BBM


(15 minit) point kata adjektif waktu kata adjektif waktu • Slaid kata
melalui google meet adjektif
1) Guru menerangkan
konsep kata adjektif TKP
waktu dengan • Verbal linguistik
BAHASA MELAYU
4 KENANGA

Slaid power point kata menggunakan slaid BCB


adjektif waktu: power point. • Kemahiran
2) Murid-murid diminta mendengar dan
menyatakan beberapa bertutur
contoh kata adjektif
waktu secara lisan. Strategi
(Rujuk lampiran) berpusatkan guru
• Guru
Pautan slaid kata menerangkan
adjektif waktu: konsep kata
https://cutt.ly/emsZjkm adjektif waktu

Kod QR slaid kata PAK-21:


adjektif waktu: • Persembahan
slaid kata adjektif
• Sumbangsaran

Kemahiran
Insaniah (KI):
• Kemahiran
komunikasi
Isi berkaitan kata
adjektif waktu: Penilaian objektif
a) Maksud kata adjektif (i)
waktu ialah perkara
yang menerangkan
waktu.
b) Contoh kata adjektif
waktu ialah awal,
lama, dan baharu.

Cadangan jawapan kata


adjektif waktu:
a) Segera
b) Kini
c) Lambat
BAHASA MELAYU
4 KENANGA

d) Pagi
e) Pantas
f) Perlahan

Langkah 2 Aktiviti berpandukan Aktiviti: Mengecam kata BBM


(12 minit) lembaran teks petikan adjektif waktu dalam • Teks petikan
“Program sihat dan petikan teks “Program “Program sihat
cergas” melalui google sihat dan cergas” dan cergas”
meet
1) Guru memaparkan teks TKP
Pautan teks petikan petikan “Program sihat • Verbal linguistik
“Program sihat dan dan cergas” dalam • Interpersonal
cergas”: google meet.
https://cutt.ly/rmsCaR6 2) Guru memilih murid BCB
secara rawak untuk • Kemahiran
Teks petikan “Program membaca teks petikan membaca
sihat dan cergas”: secara mekanis. • Kemahiran
3) Murid-murid menyatakan mendengar dan
kata adjektif waktu yang bertutur
dikenal pasti dalam teks
petikan secara lisan. KB
(Rujuk lampiran) • Menganalisis
kata adjektif
Skema jawapan kata waktu yang
adjektif waktu yang terdapat dalam
terdapat dalam teks teks petikan
petikan “Program sihat “Program sihat
dan cergas”: dan cergas”

Kemahiran Insaniah
(KI):
• Pemikiran kritis
(Rujuk lampiran) dan
penyelesaian
masalah
BAHASA MELAYU
4 KENANGA

Penilaian objektif
(ii)
Langkah 3 Latihan secara tidak Aktiviti: Melengkapkan BBM
(20 minit) segerak ayat dengan menggunakan • Latihan live work
kata adjektif waktu sheet
Latihan live work sheet:
1) Guru memberikan BCB
pautan live work sheet • Kemahiran
kepada murid-murid membaca
melalui telegram.
2) Murid-murid perlu KB
mengakses pautan • Mengaplikasi
tersebut untuk kata adjektif
menyelesaikan tugasan. waktu untuk
(Rujuk lampiran)
3) Murid-murid perlu melengkapkan
melengkapkan ayat ayat
Pautan live work sheet:
dengan menggunakan
https://cutt.ly/vmsVGx5
kata adjektif waktu Penilaian objektif
dengan betul. (iii)
Kod QR live work sheet:
4) Murid-murid digalakkan
untuk berkngsi hasil kerja
masing-masing di dalam
ruangan telegram.

Skema jawapan:

(Rujuk lampiran)
BAHASA MELAYU
4 KENANGA

Penutup Rumusan isi pelajaran (5 Aktiviti: Merumuskan BBM


minit) isi pelajaran • Emoji isyarat
tangan
Isyarat tangan: 1) Guru merumuskan
a) Bagus (Thumb up) isi pelajaran melalui BCB
telegram. • Kemahiran
2) Murid menghantar emoji mendengar
isyarat tangan untuk dan bertutur
guru menilai kefahaman
mereka melalui telegram. PAK-21
b) Tidak faham 3) Guru memberikan pujian • Isyarat tangan
(Thumb down) atas sikap dan perhatian
yang diberikan oleh
murid-murid.

Kognitif:
Guru merumuskan
isi pelajaran
Sosial:
Pujian atas usaha dan
kejayaan
BAHASA MELAYU
4 KENANGA

REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Refleksi Pengenalan
kendiri Pada 30 Jun 2021, murid kelas 4 Kenanga telah menjalani sesi
pengajaran dan pembelajaran di rumah (PdPR) secara segerak dan
tidak segerak selama satu jam. Murid-murid 4 Kenanga kelihatan ceria
dan bersemangat untuk belajar. Tajuk yang saya fokuskan pada sesi
pengajaran dan pembelajaran kali ini ialah kata adjektif waktu.

Kekuatan
Dalam sesi pengajaran dan pembelajaran di rumah (PdPR) kali
ini, saya telah menggunakan pelbagai bentuk teknologi maklumat dan
komunikasi dalam menyediakan dan menyampaikan isi pelajaran.
Contohnya seperti permainan word wall, slaid kata adjektif, teks petikan
secara maya, dan latihan live work sheet. Bahan pengajaran yang
disediakan juga amat menarik, jelas dan mudah difahami oleh murid-
murid.

Kelemahan
Kelemahan sesi pengajaran dan pembelajaran di rumah (PdPR) kali
ini ialah guru tidak mempelbagaikan intonasi suara semasa mengajar.
Oleh itu, ini telah menyebabkan terdapat beberapa orang murid yang
tidak memberi kerjasama semasa sesi soal jawab dijalankan.

Cadangan penambahbaikan
Sebagai seorang guru praktikum yang baharu, saya perlu
memperbaiki dan menyuaikan intonasi suara dengan situasi
pembelajaran tambahan pula ia diadakan secara dalam talian.

Ulasan
pensyarah
pembimbing /
guru
pembimbing
