Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Bahasa Melayu


Kelas : 3 ARIF
Tarikh : 27 September 2022 (Selasa)
Masa : 8.45 pagi hingga 9.45 pagi
Bilangan murid : 19 orang
Tema / Tajuk : Kelestarian Alam
Sub Tajuk : Sumbangan kita
Standard Kandungan :
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.

Standard Pembelajaran :
5.1.1 Memahami dan menggunakan golongan kata nama mengikut konteks:
iii. kata ganti nama (ms.32)

Kemahiran Fokus : Kemahiran Mendengar dan Bertutur

Sistem Bahasa : Tatabahasa : kata ganti nama

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah belajar tentang kata ganti nama
Hasil pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
Kognitif: Menyenaraikan 5 kata ganti nama dengan betul
Membezakan kata ganti nama

14.Pengisian Kurikulum : Nilai Murni – berdisiplin dan kerajinan


(Elemen Merentas
Kurikulum) :Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK

Strategi Pengajaran dan : BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat sebelum membuat keputusan.
Pembelajaran
:Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait dengan alam sekitar
(Kepelbagaian Kaedah
dan Teknik) :Pembelajaran Konstruktivisme.

Bahan bantu mengajar Bil. Perkara Jumlah

1. Komputer Riba 1

2. Projektor LCD 1

3. Buku teks 1

4. Kertas A4 19
Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan

1. Set Induksi: Aktiviti tayangan video ➢ Murid melihat tayangan video youtube BBM
youtube ➢ Murid mendengar penerangan tentang kata Projector, slaid, laptop
(5 minit) ganti nama
(video tentang kata ganda ➢ Murid bersoal jawab dengan guru KB
separa) Menghubung kait

https://youtu.be/RanddGDsX0Q EMK
Nilai Murni – Patuh
arahan guru

2. Perkembangan: Langkah 1 – Bacaan teks yang ➢ Beberapa orang murid diminta BBM
mengandungi kata ganti nama Slaid dan projector
(15 minit) ➢ Murid yang lain diminta memberi perhatian
kemudian menyenaraikan kata ganti nama KP:
yang terdapat dalam teks tersebut
Interpersonal, verbal
➢ Murid menerima satu helaian kertas untuk
murid menyenaraikan kata ganda separa linguistik, kinestetik
➢ Murid diminta mengisi jawapan yang KB:
terdapat dalam teks tersebut
Mencirikan
➢ Murid dipantau oleh guru
Strategi PdP
Pembelajaran
➢ murid diminta untuk tampil ke hadapan
berasaskn guru
menulis jawapan
KBAT-
➢ Guru memberikan hadiah kepada murid
yang menjawab dengan betul Menilai- meramalkan

TMK
Microsoft powerpoint

Strategi PdPC:
Berpusatkan Projek

EMK:
Nilai Murni – Berdisiplin
dan kerajinan

➢ Murid melihat punca-punca pencemaran BBM


3.Perkembangan 2 Langkah 2 – kuiz bergambar berdasarkan tajuk pengajaran Slaid dan projector
➢ Sebanyak 10 gambar
(17 minit) disediakan ➢ Terdapat 10 gambar punca pencemaran KP:
udara dan pencemaran sungai
Interpersonal, verbal
➢ Murid diminta melengkapkan gambar-gamba
tersebut berdasarkan punca pencemaran linguistik, kinestetik
yang betul
Strategi PdP
➢ Murid diminta membina ayat dengan Pembelajaran
menggunanakan kata nama yang betul berasaskn projek
KBAT-
Menilai- meramalkan

EMK
Sains dan teknologi

TMK
Microsoft powerpoint

➢ Murid melihat slaid powerpoint tentang BBM


4.Perkembangan 3 Langkah 3 – Sesi menjawab soalan struktur kata ganda separa Slaid dan projector
kuiz struktur kata ganda separa
(18 minit) ➢ murid membentuk 2 kumpulan iaitu KP:
➢ Sebanyak 10 soalan kumpulan 1 dan kumpulan 2
objektif yang disediakan Interpersonal, verbal
➢ Sebanyak 10 soalan objektif yang
disediakan linguistik, kinestetik

➢ Kumpulan yang dapat kumpul markah paling


Kemahiran Insaniah
banyak akan dikira sebagai pemenang serta
mendapat ganjaran Kerja secara
berkumpulan

➢ Murid akan dibimbing guru sekiranya murid Strategi PdP


mengalami kesukaran untuk menjawab Pembelajaran
soalan tersebut berasaskn projek

KBAT-
Menilai- meramalkan

EMK
Sains dan teknologi

TMK
Microsoft powerpoint

KB
5. Penutup Kognitif  Murid menjawab soalan guru
Kemahiran merumus
(5 minit) -Merumuskan isi tentang isi pelajaran.
Nilai
pelajaran  Murid mendengar rumusan
Kesyukuran, kasih
keseluruhan isi pelajaran
Sosial
yang diterangkan oleh guru. sayang
- Pujian dan  Murid diberikan pujian dan
KP
penghargaan oleh guru
penghargaan atas
kerana memberi penglibatan -Verbal linguistik
usaha dan kejayaan penuh dalam sesi PdP
- Intrapersonal

Jangkaan Awal :
80 % iaitu 24 orang berupaya mencapai objektif PdP.
12 % iaitu 4 orang murid berupaya mencapai objektif PdP dengan bimbingan guru.
8% iaitu 2 orang murid tidak mencapai objektif PdP.
Refleksi Kendiri

Ulasan Pensyarah
